Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ekspansja TSMC w Japonii zagraża zyskom firmy

ghost666 22 Oct 2021 16:21 486 0
 • Ekspansja TSMC w Japonii zagraża zyskom firmy
  W zeszłym tygodniu Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) poinformowało, że planuje zbudować swój pierwszy zakład chipowy w Japonii. Jest to kolejnym sygnałem, że największy na świecie producent półprzewodników będzie musiała liczyć się z wyższymi kosztami, ponieważ przeniesie większą część swojej produkcji poza Tajwan. Plan TSMC podlega zatwierdzeniu przez zarząd jeszcze w tym roku.

  Kraje zachodnie domagają się bezpiecznych dostaw urządzeń półprzewodnikowych, ponieważ ich krajowi producenci samochodów nadal nie pracują na swoich liniach produkcyjnych z powodu niedoboru chipów. Rządy te poszukują inwestycji produkcyjnych u wiodących producentów chipów w Azji, takich jak Samsung z Korei Południowej i TSMC z Tajwanu, a także u np. Intela. Według Matta Brysona, wiceprezesa ds. analiz kapitałowych w Wedbush Securities, w miarę jak Samsung i TSMC przenoszą produkcję z wysoce zintegrowanych ekosystemów krajowych do lokalizacji, w których infrastruktura wspierająca jest mniej kompletna, koszty nieuchronnie będą rosły. "Zagraniczne fabryki prawie na pewno będą mniej opłacalne przy swojej marży w porównaniu z obecnym biznesem" powiedział Bryson . "Weźmy na przykład nową fabrykę TSMC Japan. Nawet zakładając, że 50 procent fabryki jest opłacane przez Japonię, nadal występuje jakaś amortyzacja".

  Nowa japońska fabryka będzie konkurować ze znacznie starszymi operacjami 28 nm, które są w pełni zamortyzowane, zauważył Bryson. Dodać do tego nalży potencjalnie więcej obciążeń kosztowych dla TSMC. "Czy TSMC otrzyma takie same korzystne ceny mediów, jakie prawdopodobnie uzyskują na Tajwanie?" zapytał retorycznie Bryson. Nowa fabryka TSMC otrzyma dotacje od rządu Japonii. "Otrzymaliśmy silne zobowiązanie do wspierania tego projektu zarówno od naszych klientów, jak i rządu japońskiego" powiedział dyrektor generalny TSMC C.C. Wei inwestorom w zeszłym tygodniu. Nie ujawnił jednakże szczegółów, jakie dokładnie wsparcie zapewni rząd japoński.

  Fabryka będzie wytwarzać układy w węzłach procesowych 28 i 22 nm, a pierwsza produkcja ma nastąpić w maju 2024 roku. Planowana inwestycja w Japonii przyszła tak szybko, że nie jest uwzględniona w 100 miliardach dolarów, które TSMC na początku tego roku zaplanował na wydatki na rozbudowę mocy produkcyjnych w ciągu najbliższych trzech lat. W USA, gdzie TSMC również buduje nową fabrykę chipów (w Arizonie), struktura kosztów również będzie mniej korzystna niż na Tajwanie. Podczas gdy większość produkcji TSMC odbywa się na Tajwanie, firma prowadzi 12-calowy "gigafab", a także starszy 8-calowy zakład w Chinach oraz starszy 8-calowy zakład w USA.

  Na początku 2020 roku TSMC ogłosiło, że zbuduje fabrykę do produkcji chipów w węźle procesowym 5 nm w Arizonie przy wsparciu finansowym tego stanu i rządu USA. Porozumienie między TSMC a USA pojawiło się, gdy branża półprzewodników znalazła się w środku geopolitycznej konkurencji między USA a Chinami, aby zdominować nowe technologie, takie jak 5G i AI, które są motorami wzrostu dla tajwańskiej firmy. Przewodniczący TSMC, Mark Liu, powiedział w ostatnim wywiadzie dla Time Magazine, że koszty w USA są znacznie wyższe niż oczekiwał TSMC. Pomimo wyższych kosztów, więcej rządów może zawrzeć podobne umowy z TSMC. "Nie wykluczamy możliwości zbudowania fabryki w innych obszarach, w tym w Europie" powiedział dyrektor generalny Wei analitykom na spotkaniu w zeszłym tygodniu.  Wyższe koszty

  W lipcu TSMC podało, że ma na celu podwyższenie cen substratów. Teraz firma mówi więcej o podnoszeniu cen dla klientów od Apple po Xilinxa. Ceny to "bardzo prywatna dyskusja między TSMC a naszymi klientami", powiedział Wei. "Ceny wafli powinny wzrosnąć w przyszłym roku" uważa Bryson. "Myślę, że doniesienia prasowe na poziomie od 10 do 20 procent są dokładne, ale wprowadzenie podwyżek cen z pewnością będzie zależeć od warunków i terminów obecnych umów z każdym klientem". dodaje

  Firma powtórzyła, że ​​jej strategia ustalania cen chipów jest "strategiczna, a nie oportunistyczna" i ma na celu przewidywanie przyszłych fal ekspansji mocy, które stają się coraz droższe. Na razie TSMC zwiększyło swoje prognozy dotyczące marż zysku do poziomu przekraczającego zwykle publikowany 50-procentowy zakres.

  Według Sebastiana Hou, starszego analityka inwestycyjnego w Neuberger Berman, wytyczne firmy dotyczące wyższych marż są mocnym dowodem na to, że klienci są skłonni zapłacić więcej. Hou powiedział, że coraz więcej klientów dokonuje tego, co TSMC określa przedpłatami, aby pomóc w zabezpieczeniu dostaw chipów. Wcześniej takie umowy zawierało tylko kilku klientów. Jednak w celu zaspokojenia dużego popytu i zabezpieczenia zobowiązań klientów, TSMC powiedział, że więcej klientów dołącza do systemu przedpłatowego. W międzyczasie koszty produkcji rosną w wiodących węzłach, takich jak nadchodząca technologia procesowa TSMC „N3” lub 3 nm. Według Wei, koszty będą wyższe niż w istniejącym węźle N5. "Jest to spowodowane złożonością techniczną - musimy używać wielu nowych urządzeń, których koszt jest wyższy".

  TSMC do tej pory było w stanie przerzucić wyższe koszty na swoich klientów. "Spodziewamy się, że TSMC odnotuje wzrost dzięki wyższym cenom, a także rosnącym średnim cenom sprzedaży związanym z migracją węzłów i czynnikami strukturalnymi, co pozwala na lepsze wyniki, nawet jeśli cykliczne obawy się utrzymują" powiedział Randy Abrams, dyrektor zarządzający Credit Suisse w raporcie badawczym z 15 października tego roku.

  Źródło: https://www.eetimes.com/tsmcs-japan-expansion-puts-profit-at-risk/

  Cool? Ranking DIY
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10693 posts with rating 9012, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.