Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wybór internetu LTE na podstawie pomiarów

valentine28 23 Oct 2021 12:55 339 12
    valentine28
    Level 9  
    Hej, kończy mi się właśnie umowa na internet mobilny z cyfrowym polsatem. Do tej pory internet działał na Huawei E3272 wpiętym w modem i działało to średnio (wiem że sprzęt to już prehistoria i pewnie dlatego tak to działało).
    Zastanawiam się nad wyborem operatora/umowy/sprzętu i ewentualnym dołożeniu anteny (jeżeli będzie taka potrzeba).

Co byście proponowali wziąć w tej lokalizacji (jaki operator, sprzęt, antena itd. ) i na co mogę liczyć z anteną i bez niej.
    Zapoznałem się wstępnie z ofertą play oraz plusa, na moje użytkowanie 80-100gb miesięcznie powinno spokojnie wystarczyć.

Dom znajduje się na górce, w miare pusto dookoła.

Przybliżona lokalizacja to : 49.661752, 20.641121

Z moich obserwacji wynika że: play trzyma cały czas stabilnie ~7,5 mbps na speedtescie
    Orange skacze między 20-40 mbps na speedtescie
    Cyfrowy Polsat skacze między 20-50 mbps na speedteście.

Pomiary robione przy pomocy Oppo Reno 3
    A tak prezentują się pomiary robione na zewnątrz (balkon) od strony nadajnika. (trochę nad balkonem można potencjalnie dać antenę) :

Plus:
    Wybór internetu LTE na podstawie pomiarów Wybór internetu LTE na podstawie pomiarów Wybór internetu LTE na podstawie pomiarów Wybór internetu LTE na podstawie pomiarów

Play:
    Wybór internetu LTE na podstawie pomiarów Wybór internetu LTE na podstawie pomiarów Wybór internetu LTE na podstawie pomiarów Wybór internetu LTE na podstawie pomiarów Wybór internetu LTE na podstawie pomiarów

Orange:
    Wybór internetu LTE na podstawie pomiarów Wybór internetu LTE na podstawie pomiarów Wybór internetu LTE na podstawie pomiarów Wybór internetu LTE na podstawie pomiarów
    NOWY987654321
    Level 25  
    A czemu przez te lata nie wymieniłeś tego wręcz tragicznego zestawu, płaciłeś latami dzierżąwę za niego CP mimo ze jego wartość jest zerowa, nie wspominając ze sam skazałeś się na tragedię a nie internet.
    Test Play wykonany zapewne na karcie z taryfa na której jest ograniczenie do 7Mb/s więc bez żadnej wartości, połaqczenie z BTS-em Play Nowy Sącz-Krakowska, to stacja z agregacja LTE2600+2100+1800+800 oraz z DSS 5g2100, połaczyłes się z nią na LTE2600, parametry sygnału prawidłowe, test w domu czy na zewnątrz? Ale jest tez jakiś screen na którym jest LTE800 z BTS-a Play Wysokie, brak natomiast logowania do Kurowa który jest najblizej. To są wszystko stacje z 4CC CA na LTE oraz Kurów z DSS 5G2100.
    Orange to maszt Kurów, pozwolenie T-mobile , na tym maszcie wiszą wszyscy operatorzy takze Plus i Plat. Orange i T-mobile mają tam swoje LTE2600+2100+1800+800., połaczyłeś się na LTE2600, parametry sygnału prawidłowe. T-mobile ma tam też 5G2100 na DSS z LTE2100.
    Plus ma tam z kolei LTE2600+1800+900, stacja nie działa jeszcze na 5G2600 mimo ze jest pozwolenie, najbliższa z 5G dla Plusa to Wielopole.
    Speedtesty z południa mają male znaczenie. Testy najlepiej zrobić w jednakowych warunkach czyli na zewnątrz dla wszystkich operatorów około 20 ipokazać zakladkę Live z NetMomstera i speedtest.
    Karta Play z taryfą np. odNowa bo nie ma ograniczeń prędkości i na niej mozna mieć 100GB za darmo.
    valentine28
    Level 9  
    Dzięki za odpowiedź.
    Wieczorem zrobię ponownie testy.
    Co do pytania czemu płaciłem. Nie mieszkam tam od 6 lat, dom rodziców i młodszego brata to też nie wnikałem w to co oni tam mają i dlaczego.
    Postaram się też zweryfikować co to za starter Playa Bo mieli kupić starter odnowa 100gb.

Testy robione na zewnątrz na balkonie od strony po ktorej znajduje się maszt.
    Odezwę się wieczorem z nowymi pomiarami
    NOWY987654321
    Level 25  
    No to szkoda ze nic nie robili latami a placili CP za dzierżawę tych zabytków bo w CP wtedy taka była forma uzyczania sprzętu, do dziś powinien być własnością operatora. Ale ty widać wziąłeś sprawę w swoje ręce i dobrze, zrób testy no i pomyśl czy wystarczy te 100GB na m-c.
    W PLAY taryfę sprawdzisz kodem *111*49*1#
    valentine28
    Level 9  
    Dobra, daje nowe pomiary:
    Orange:
    Wybór internetu LTE na podstawie pomiarów Wybór internetu LTE na podstawie pomiarów
    Play:
    Wybór internetu LTE na podstawie pomiarów Wybór internetu LTE na podstawie pomiarów Wybór internetu LTE na podstawie pomiarów
    Plus:
    Wybór internetu LTE na podstawie pomiarów Wybór internetu LTE na podstawie pomiarów

Faktycznie play miał ograniczenie na taryfie do 7,2 mb/s , oczywiście ojciec poprosił o kartę play odnowa 100gb a dali mu w salonie play na kartę z bezpłatnym pakietem 100gb...
    Wniosłem o zmianę taryfy, teraz muszę niestety czekać także jutro prawdopodobnie wrzucę nowe pomiary playa

Co do wyników: właśnie tak zapamiętałem ten cp/plusa. Orange z kolei mam w swoim telefonie i zawsze musiałem siedzieć na danych żeby coś racjonalnie popatrzeć.
    NOWY987654321
    Level 25  
    Nie zmieniaj taryfy bo starcisz te 100GB na tej karcie co masz, taryfę nalezło zmienić samemu przed uruchomieniem pakietu 100GB kodem *163*20#
    Kup nowy starter z taryfa odNOWA za 5 zł, zarejestruj, dodaj do aplikacji P24 i w niej odpal kolejne 100GB. Niestety ale tak to dziala a wiedza tych ludzi w salonach jest zerowa, to jest niełatwa dziedzina i wymaga ciagłej nauki, na dodatek jest 4 operatorów a są jeszcze wirtualni, sam się czasmi sobie dziwię ze to jeszcze wszystko ogarniam. A testy pokazały tylko t co opisałem wcześniej w kwestii Plusa/CP ale tym razem to dramat na pseudo LTE900, sygnał z Kurowa dobry ale to pasmo ma tylko 5MHz szerokosci i jest zatkane na amen, telefon nie zalogował sie tym razem do LTE2600 czy LTE1800.
    Orange to LTE800 z Kurowa, sygnał OK pasmo dziala nieźle a na BTS-ie jeszcze 3 pasma pojemnościowe LTE i ich agregacja.
    Play jako jedyny połavczył się na pojemnościowych LTE1800 a nawet LTE2600, to pierwsze to z BTS-a Kurów i bardzo dobre parametry sygnału, drugie pasmo LTE2600 to Krakowska i jak na odległośc i warunki terenowe bardzo dobre parametry sygnału, to stacje na wypasie więc w agregacji pasm LTE na normalnej karcie bez ograniczeń powinny pokazać swój potencjał.

8
    valentine28
    Level 9  
    jutro postaram się ogarnąć tego play'a (chociaż nie obiecuję, bo niedziela)
    Jak się uda to wtedy już jakieś konkrety będzie można wyciągać co do operatora, oferty, sprzętu/anteny?

Dodam jeszcze, że obecnie mamy 3 numery w orange na abonamencie więc teoretycznie mogę się załapać na jakąś promkę odnośnie lte do domu.
  • Helpful post
    NOWY987654321
    Level 25  
    Teraz ju wiadomo sporo ale dziwne ze ten OPPO nie działa w agregacji pasm LTE, to Helio P90 więc ma modem LTE12 kat. więc powinien agregować 3 pasma LTE MIMO2x2 z QAM256. Orange ma słabą ofertę internetową, 250GB za 60 zł, moze dostaniesz znizkę w Love ale do tego najgorszy ze wszystkich operatorów wybór sprzętu, po prostu dramat, nie posiada w ofercie żadnego routera który wykorzystałby potencjał jego sieci LTE , od wielu miesięcy ma w magazynach same elektrozłomy. To w tej chwili najbardziej skostniały operator, jedyne z co u niego fajne to FLEX. Ale jak masz parcie to kupisz abonament bez sprzetu a ten kupisz sam, dobry nie jest tani a do routera potrzebna jeszcze antena zewnetrzna. Z kolei Play jest jego przeciwieństwem, ma najnowszy sprzęt w szerokim wyborze i fajnych cenach i przyzwoity abonament 200/500GB w sensownej cenie. T-mobile z kolei działa na tej samej sieci NetWorks co Orange i ma ofertę bez limitu danych z DL DO 30/60/90Mb/s w ze sprzetem i niedrogo.
    valentine28
    Level 9  
    Raczej byłbym za tym żeby nie kupować sprzętu a mieć go od operatora.
    W razie problemu rodzice będą wiedziec gdzie uderzyć z reklamacją.

Czyli podsumowując najlepszym na chwilę obecną wyborem będzie Play lub T-Mobile przy tych parametrach sygnału i tym nadajniku tak ?
    NOWY987654321
    Level 25  
    Z Play brak speedtestów na karcie bez ograniczeń, T-mobile w ogóle nietestowane więc póki co nie mogę wydawać opinii, Orange dziala przyzwoicie ale sprzęt go dyskwalifikuje a oferata w stosunku do T-mobile słaba , tak samo do Play. Ten ostatni wydaje się mieć największy potencjał ale poczekajmy na speedtesty, nie ma się co spieszyć, umowę podpisać łatwo a potem czasmi 2 lata mordęgi. Niestety ale to nie jest łatwy temat, sieci działają róznie, w reklamach kazdy operator obiecuje wiele i jest naj a zycie brutalnie to weryfikuje.
    valentine28
    Level 9  
    Zrobiłem speedtesty na taryfie odnowa play, niedziela ok. 21
    I wygląda to tak:
    telefon skakał mięczy 800, 2100 a 2600.
    I tak wyglądają testy na poszczególnych:

Play 800:
    Wybór internetu LTE na podstawie pomiarów Wybór internetu LTE na podstawie pomiarów Wybór internetu LTE na podstawie pomiarów

Play 2100:

Play 2600:

Co do telefonu, faktycznie nie korzysta z agregacji mimo że powinien, a powód nie jest mi znany :(

T-mobile nie sprawdzałem ale pewnie będzie podobnie do orange'a.

Co byście polecili przy takim położeniu i tych parametrach?
    Plusa odrzuciłem z wiadomych względów, Orange chyba też ( patrząc na to co kolega wyżej napisał)
    Zostaje Play i T-mobile. Pytanie teraz takie bo widziałem wszędzie że polecacie B818 który na chwilę obecną jest ciągle niedostępny na stronie play jak i tmobile. Warto patrzyć jeszcze w strone t-mobile przy tych wynikach Play'a?
    Jak to wygląda obecnie i jaki sprzęt byście ewentualnie zamiast niego polecili?
    valentine28
    Level 9  
    Hej, czy ktoś byłby w stanie mi pomóc może :) ?
    jarek7714
    Level 25  
    To zależy jaki masz budżet na start? Jeśli jak najtaniej i sprzęt od operatora to zdecydowanie T-Mobile Huawei B535, internet bez limitu z prędkością do 30Mbps.