Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy istnieje legalny darmowy sposób na wgranie Windows 10?

olekt2002 23 Oct 2021 15:12 750 15
 • #1
  olekt2002
  Level 30  
  Witam.
  Pytanie jak w temacie: czy istnieje taka możliwość i jak to przeprowadzić ewentualnie.
  Pozdrawiam.
 • #3
  viktor1950
  Level 23  
  Tak istnieje, dostać w prezencie na urodziny.
 • #6
  olekt2002
  Level 30  
  Czyli nie ma sposobu. Dziękuję i temat zamykam.

  Dodano po 8 [minuty]:

  Tak przy okazji...jakiego Linuksa polecicie na HP Pavilion15-EC1086NW dla początkującego?
 • #7
  anchilos
  Level 36  
  jdubowski wrote:
  Tak bez klucza i aktywacji śmigają?


  Przez 30 dni.
  I następna instalacja.

  Pozdrawiam.
 • #8
  zjo
  Level 27  
  Quote:
  Tak bez klucza i aktywacji śmigają?


  Przez 30 dni.
  I następna instalacja.

  Niekoniecznie. W przypadku aktualizacji z niższej wersji system przechodzi aktywację i lata bez problemu. Ale w dalszym ciągu ma się to nijak do EULA.
 • #9
  kpodstawa
  Level 33  
  Pytanie jest dość ogólne, ale opiszę mój przypadek. Ja interpretuję sytuację jako uznane przez Microsoft prywatne użytkowanie Windows 10, które nie jest aktualizacją "nadpisaną".

  Otóż kupiłem używany laptop Lenovo X220 z MS Windows 7 Pro. Po ok. roku wymieniłem dysk i podkusiło mnie zrobić próbę z zainstalowaniem Windows 10, także "Pro". Ryzykowałem stratę czasu na przywrócenie W7, jeżeli aktywacja nie powiedzie się i system zostanie zablokowany.

  Podczas instalacji za pomocą Media Creation Tool zastosowałem klucz kodowy z Windows 7. "Wydobyty" z systemu za pomocą Glary Utilities i skryptu "keycode.vbs" zgadzał się z nalepką na obudowie.

  Ku mojemu zaskoczeniu system zaktywował się poprawnie. Nie pamiętam jak długo tak pracował, ale aktywacja nie wygasała. Otrzymywałem komunikaty z propozycjami MS na powiązanie komputera kontem Microsoft.

  Miałem takie konto od lat 90. Kilka lat wcześniej w pracy tak powiązałem prywatnego laptopa z Windows 8 jednemu pracownikowi i maszyna pracowała inaczej, niż przed powiązaniem. M.in. prawie natychmiast system zaktualizował się do 8.1 i usunął oprogramowanie "brandowe" producenta laptopa.

  Powiązałem komputer moim kontem Microsoft. Aktywowałem synchronizację w chmurze i zgodziłem się na przypisanie laptopa do uwierzytelnionych urządzeń. Zmienil się także nieco sposób logowania - lokalne konto użytkownika zostało "przykryte" kontem sieciowym (także foldery osobiste) i zwykle loguję się numerem PIN, zamiast poprzedniego hasła (lub hasłem do konta MS).

  Po kilku lub kilkunastu dniach otrzymałem wiadomość, że firma Microsoft przypisała mi do konta "licencję cyfrową" na Windows 10 Pro. Trochę to przespałem, bo w czeluściach komputera zniknął dołączony do wiadomości opis tej "licencji cyfrowej".

  W każdym razie do dzisiaj wszystko działa dobrze. Być może ten opis po części odpowiada na pytanie Autora tematu, ale zastrzegam, że mój przypadek może być czymś nietypowym.

  Krzysztof Podstawa
 • #10
  User removed account
  Level 1  
 • #11
  omin172
  Level 14  
  zjo wrote:
  Quote:
  Tak, istnieje, na przykład z tego linku: https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10

  Darmowy i legalny. To, że producent udostępnia pakiet instalacyjny i umożliwia aktywację systemu, nie oznacza, że jego używanie jest zgodne z licencją. W tym przypadku nie jest.


  Złamanie licencji nie oznacza nielegalnosci.
 • #13
  omin172
  Level 14  
  zjo wrote:
  https://prawo-karne-adwokat.com.pl/kradziez-zlamanie-zabezpieczenia-oprogramowania-programu-aplikacji-komputerowej
  Polecam przedmówcy. Zwłaszcza omówienie.


  Dziękuję, ale w artykule mowa o szczególnych zapisach licencji. To, że licencja powiela za biblijnym i następnie zapisanym w prawie "nie kradnij" nie znaczy, że reszta jej zapisów to przedłużenie obowiązującego prawa.

  Tyle tylko że w Biblii jest jasne: białe jest nazwane białe, a czarne - czarne. W tekstach licencji natomiast - wszystko jest celowo gmatwane, co jest dopiero wątpliwe, jeśli nie prawnie, to na pewno moralnie.

  Inna rzecz, że chyba kolega słyszał, że wiele zapisów licencji jest niezgodne z prawem? (Chociażby o robieniu kopii zapasowej lub odsprzedaży.)
 • #15
  zjo
  Level 27  
  Quote:
  Dziękuję, ale w artykule mowa o szczególnych zapisach licencji. To, że licencja powiela za biblijnym i następnie zapisanym w prawie "nie kradnij" nie znaczy, że reszta jej zapisów to przedłużenie obowiązującego prawa.

  Nie mówimy w tym wątku o zgodności z prawem poszczególnych zapisów licencji, a o wejściu w posiadanie i używanie programu bez wniesienia należnej opłaty, co podany artykuł kategoryzuje jednoznacznie.