Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sanwa7000 PC & Android link

Zubiik 23 Oct 2021 16:21 7296 5
Altium Designer Computer Controls
 • Po zakupie sanwy7000 dosyć szybko okazało się że przydałby się logger danych który mógłbym podłączyć na PC. Niestety oryginalne oprogramowanie kosztuje kilkaset złotych, więc postanowiłem samemu zabrać się za temat. Ponieważ nie znalazłem żadnego gotowca należało samemu zmierzyć się z konstrukcją jak i oprogramowaniem. Inna sprawa że później zorientowałem się że sanwa ma ten sam protokół co brymen no ale skoro wziąłem się za robotę, należało ją dokończyć. Celem wstępnego badania co mój multimetr wysyła powstał prototyp na atmedze32, później dostosowałem kod ze strony http://embedblog.eu/?p=48 i mogłem zacząć pisać aplikację.
  Sam port IR przepisany z AtMegi32 na AtTiny13 ponieważ jedyne co robi program w mikrokontrolerze to startuje i synchronizuje transmisję z multimetru by następnie przesłać surowe dane do programowego UARTu program w tiny13 zajmuje około 600b flasch. To co jeszcze chcę dopisać to możliwość zmiany samplingu - póki co przesyła dane tak szybko na ile pozwala bufor multimetru.
  Sanwa7000 PC & Android link
  Oczywiście program dla mikrokontrolera został napisany w języku C. Gdy tylko dopiszę możliwość zmiany samplingu zostanie opublikowany.
  Schemat układu nie jest zaawansownay, dioda IR jak i fototranzystor miałem z odzysku - z jakiegoś starego napędu CD najwięcej problemów stwarzało takie umiejscowienie elementów na mierniku, tak aby niezawodnie wykrywał światło IR z diody nadawczej.
  Sanwa7000 PC & Android link

  Aplikacja sterująca
  Jednym z powodów dla którego wziąłem się za ten projekt było poznanie narzędzi B4x z https://www.b4x.com/ a że nie miałem wcześniej zbytnio doświadczenia w pisaniu pod system Windows ani Android. Więc była to świetna możliwość poszerzenia swojej wiedzy jak nabycia nowych umiejętności.
  Aplikacja na PC pozwala na odczytanie zawartości bufora wyświetlacza jak i przedstawienie danych na monitorze zarówno w formie alfanumeryczne jak i wykresu. Tak prezentuje się program po uruchomieniu
  Sanwa7000 PC & Android link
  A tak kiedy już zaczyna zbierać próbki:
  Sanwa7000 PC & Android link
  Po prawej można otworzyć okno loggera danych
  Sanwa7000 PC & Android link
  W który można ustawić takie parametry jak: Autozapis co ilość próbek lub co zadany czas, oraz ilość próbek na osi X:
  Sanwa7000 PC & Android link
  Dane są zapisywane do pliku .csv lub .txt Wszelkie ustawienia jak ścieżka dostępu, ilość próbek, rozmiar i pozycja okna są zapisywane w pliku .dat aplikacji więc po skonfigurowaniu aplikacja otwiera się tak jak sobie tego życzę.
  Android
  Kiedy już aplikacja na PC zaczęła działać mniej więcej tak jak oczekuję naturalnym (dla mnie ;)) krokiem było przeportowanie jej na system android. Na szczęście dzięki B4x nie stanowiło to większego problemu - zajęło mi to jeden dłuższy wieczór - najwięcej zabawy było z dostosowaniem layoutu. Apka łączy się przez bluetootch i okienko główne jest niemal identyczne z oknem aplikacji w wersji PC.
  Sanwa7000 PC & Android link
  Sanwa7000 PC & Android link Sanwa7000 PC & Android link

  Póki co zastanawiam się czy na wersję Android jest mi potrzebny logger, być może jeszcze zostanie dopisany.
  ToDo
  Aby projekt był w pełni satysfakcjonujący jest kilka spraw do dokończenia: port IR wymaga płytki drukowanej i obudowy. Z płytką problemu niema to chyba każdy tutaj umie zrobić. Gorzej z obudową tak aby pasowała do zatrzasków z tyłu miernika. Program na PC wymaga dopieszczenia tj layout już wygląda nie najgorzej, ma jednak drobne bugi jeszcze. Aplikacja na Android hmm tutaj też kilka spraw do dopieszczenia i można publikować. Ogólnie jestem zadowolony, zwłaszcza szybkością łatwością przyswajania wiedzy o basic for android, całość powstawała wieczorami w około 2 tygodnie gdzie o b4j miałem pojęcie zerowe a w b4a już coś bazgrałem. Już na teraz mam mnóstwo pomysłów głównie z zakresu automatyki domowej na wykorzystanie tych narzędzi.
  Linki

  https://www.b4x.com/
  https://github.com/MartinD-CZ/brymen-867-interface-cable
  https://www.eevblog.com/forum/testgear/brymen-ir-connection-protocol-anyone-sniffed-it-yet/

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Zubiik
  Level 13  
  Offline 
  Zubiik wrote 89 posts with rating 49, helped 1 times. Live in city Skoczów. Been with us since 2008 year.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  slavo666
  Level 18  
  Przydatny projekt, szczególnie od strony softu. Akurat też mam PC7000 i nie kupiłem kabla od Brymena właśnie ze względu na chorą cenę. Jeśli chodzi o obudowę przystawki to do Sanwy również pasuje ta od Brymena, projekt obudowy do wykonania na drukarce 3D jest w linku, który zamieściłeś.
  Najlepsze rozwiązanie to wg mnie rezygnacja z kabla i zrobienie doczepianego modułu BT do multimetru, z własnym akumulatorem włączanego w razie potrzeby. Tylko trzeba by zoptymalizować układ pod kątem poboru prądu i zejść z napięciem do 3.3V dla łatwiejszego zasilania.

  Będzie można pobrać twoją aplikację?
 • Altium Designer Computer Controls
 • #6
  Zubiik
  Level 13  
  No i się wysypało. Zacząłem budować ten projekt jako xPlatform i coś poszło nie tak. W b4a część labelek jest niezainicjowana pomimo że dodawałem je przez managera. Myślałem że prędzej coś więcej pokażę no, muszę dojść do ładu z tym
  EDIT: Już naprawione. Pracuję nad możliwością zmiany/dostosowania motywu - ciemny, jasny.