Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Junkers cerapur smart zsb 14-5c jak nim sterować (jakimi sterownikami)

m_kni 24 Oct 2021 12:50 1413 7
Buderus
    m_kni
    Level 2  
    Witam.
    Może w dwóch słowach co obecnie posiadam. Dom około 180 mkw ( parter i poddasze użytkowe). Wszędzie grzejniki. Żródło ciepła: piec na ekogroszek i "bańka" 180l na cwu. 1 obwód z pompą na c.o., drugi z pompą na zbiornik c.w.u. (wiadoma jak to działa - na piecu 58st i histereza 2st, pompy chodzą non stop. temperaturę w pomieszczeniach reguluję termostatami na grzejnikach.
    Chcę zainstalować kocioł Junkers cerapur smart zsb 14-5c + zasobnik na c.w.u. 120l....i tu mam problem jak tym sterować. Piec na ekogroszek działa jakby "non stop" i jedyne co robi to utrzymuje zadaną temperaturę wody w układzie, a temperaturę w pomieszczeniach regulują termostaty. Z tego co już się dokształciłem to kotły gazowe są o wiele mądrzejsze od tych na ekogroszek. Polecono mi zakup do kotła sterownika CW400 i takowy nabyłem...ale idąc dalej. Jak to ustawić i wysterować abym np w domu miał 20st, a w łazienkach np 24st. Z tego co rozumiem to optymalnie by był to jakbym w domu odkręciła wszystkie termostaty na max, CW400 powiesił na środku domu, a on zrobi tak, aby zależnie od pogody, temperatury itd., było w domu zadane 20st....ale co z łazienkami. Nie mam w domu założonych zaworów trójdrożnych, mieszaczy itd - do tej pory bardzo dobrze to działało, a teraz mnie to przeraża i nie wiem jak to uruchomić.
    Przyszło mi do głowy coś takiego: na dole w salonie CW400 z zadaną temperaturą 20st., na górze w łazience CR100 z zadaną temperaturą 24st., głowice termostatyczne na kaloryferach ustawione tak jak są. Jak w łazience spada temperatura to piec się załącza i grzeje. po drodze wszystkie termostaty są "zamknięte" bo jest ponad 20st., czyli będzie grzana tylko łazienka do tych 24st. Jak osiągnie zadaną temp to się piec wyłączy. Jak na dole tem spanie poniżej 20st to CW400 da info do pieca, że trzeba grzać. Jak osiągnie 20st, to termostaty zadziałają, a i CW400 da info do pieca że jest 20st i piec się wyłączy. Tu moje pytanie. Czy będzie to działało tak jak myślę, a jeśli tak to jak podłączyć te sterowniki, aby obydwa sterowniki były na takim samym priorytecie i czy to się jakoś "nie pogryzie" i w ogóle nie zadziała.
    z góry dziękuję za pomoc.
  • Buderus
    m_kni
    Level 2  
    Panowie - prośba o pomoc. Nikt nic nie podpowie
  • Buderus
    maluj
    Level 9  
    grzanie kondensatem 1 grzejnika w łazience wg. mnie bezsensowne , niepotrzebne taktowanie pieca -większe zużycie gazu.
    Może zamontować w kaloryferze grzałkę elektryczną z termostatem lub dokupić suszarkę łazienkowa elektryczną ?/ przyda się w okresach przejściowych /
    piec ustawić na tem. zasilania grzejników max 45C ,
    te sterowniki to niepotrzebny wydatek wystarczy kupić auraton tukan za 180 zł. regulator pokojowy wystarczający do ogrzewania kaloryferami.
    Parametry pieca powinien ustawić serwisant przy pierwszym uruchomieniu
    sylba
    Level 19  
    m_kni wrote:
    Dom około 180 mkw ( parter i poddasze użytkowe). Wszędzie grzejniki. Żródło ciepła: piec na ekogroszek i "bańka" 180l na cwu. 1 obwód z pompą na c.o., drugi z pompą na zbiornik c.w.u. (wiadoma jak to działa - na piecu 58st i histereza 2st, pompy chodzą non stop. temperaturę w pomieszczeniach reguluję termostatami na grzejnikach.
    Chcę zainstalować kocioł Junkers cerapur smart zsb 14-5c + zasobnik na c.w.u. 120l....i tu mam problem jak tym sterować. Piec na ekogroszek działa jakby "non stop" i jedyne co robi to utrzymuje zadaną temperaturę wody w układzie, a temperaturę w pomieszczeniach regulują termostaty. Z tego co już się dokształciłem to kotły gazowe są o wiele mądrzejsze od tych na ekogroszek. Polecono mi zakup do kotła sterownika CW400 i takowy nabyłem...ale idąc dalej. Jak to ustawić i wysterować abym np w domu miał 20st, a w łazienkach np 24st.

Szału nie ma. Mając do dyspozycji jeden obieg CO nie pozostaje nic innego jak zawory termostatyczne z głowicami zwykłymi lub zdalnie sterowanymi, plus czujnik temperatury zewnętrznej do sterowania temperaturą wody grzewczej w kotle, plus programator.
    m_kni
    Level 2  
    Dziękuje za informacje. Piec chodzi od 2 tyg i chyba go w miarę „ogarnąłem”. Zastanawiam się ile m3 gazu na 24h przy obecnych temperaturach spalają wasz kotły gazowe i ile macie startów palnika na dobę.

Dodano po 2 [minuty]:

maluj wrote:
    grzanie kondensatem 1 grzejnika w łazience wg. mnie bezsensowne , niepotrzebne taktowanie pieca -większe zużycie gazu.
    Może zamontować w kaloryferze grzałkę elektryczną z termostatem lub dokupić suszarkę łazienkowa elektryczną ?/ przyda się w okresach przejściowych /
    piec ustawić na tem. zasilania grzejników max 45C ,
    te sterowniki to niepotrzebny wydatek wystarczy kupić auraton tukan za 180 zł. regulator pokojowy wystarczający do ogrzewania kaloryferami.
    Parametry pieca powinien ustawić serwisant przy pierwszym uruchomieniu

Niestety serwisant wiedział mniej niż ja
    maluj
    Level 9  
    290 m2 podłogówki piętrowy , dwa kaloryfery drabinkowe w łazienkach na jednym zasilaniu z podłogówką, plus ciepła woda tryb Eco zbiornik galmet 120 litrów na 5 osób -obecnie 10-11m3 na dobę przy stałej temp. w domu 21C. załącza się tak ok 2 razy na dobę /dotyczy podłogówki /
    temperatura zasilania 39 C
    regulacja pokojowa
    bosch 2300iw -20kw

dom z lat 1994- 2000 , pustak max 24 +pustka 5cm +cegła pełna +styropian ok 10 cm.
    okna z 1996 r. 8 sztuk - 140 x 140 ,
    dwa duże tarasowe 3,5 x 2,2 ,
    5 okien dachowych velux ,
    strop nad piętrem tylko 5 cm wełny :)
    wysokość pomieszczeń 2,75 m
    w salonie 3,40 m
    m_kni
    Level 2  
    U mnie obecnie jakies 7-8m3/24h, ale ilość startów to około 15-18. Domniemam, że jest to efekt uruchomionej pompy obiegowej cwu. Pompa uruchamiając się co jakiś czas i wychładza zbiornik na cwu i to powoduje dogrzanie cwu przez kocioł, a po każdym dogrzaniu, kocioł się wyłącza. cwu dogrzewa wodą 65-70st, a zadana (na taką pogodę) jest około 40st. W momencie jak kocioł przełączy się na co, a ma wodę kotłową 65-70 po grzaniu cwu, to się wyłącza i stygnie do poniżej 40st. Pewnie stąd taka ilość startów na dobę. Bez cwu pewnie by chodził bez wyłączenia całą dobę.
    Pompę obiegową co (tą w kotle) mam włączoną na stałe
    uhr
    Level 17  
    To mi bierze 124m3 w 38 dni 3,26 m3 na 24 h hm 10-11.2022 ktoś może wie czy można jakoś ustawić tą pogodynkę żeby nie wariowała jak jest stabilna pogoda i temp na zew ustawie ok 21 stop w salonie to ładnie trzyma ale jak na zew dowali - 2 a było+6 to wiadomo dogrzewa ale wtedy zamiast 21 mam 23-24 nagle po nocy w salonie nań ust 100 % pomieszczenia z tego co pamietam i dalej to samo.