Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ST uważa, że okulary AR zastąpią smartfony

ghost666 25 Oct 2021 13:43 1764 12
Altium Designer Computer Controls
 • ST uważa, że okulary AR zastąpią smartfony
  Czy para okularów może być kolejną dużą platformą obliczeniową?

  Marco Angelici (na zdjęciu poniżej), dyrektor jednostki biznesowej "MEMS Micro Actuators" w strukturach firmy STMicroelectronics, uważa, że lata '20 XXI wieku będą dekadą, w której okulary rozszerzonej rzeczywistości zastąpią smartfony. Zarówno według niego, jak i ST, kluczowym czynnikiem technologicznym umożliwiającym przejście, będzie skanowanie wiązką laserową (LBS).

  ST uważa, że okulary AR zastąpią smartfony
  Marco Angelici


  Według GSM Association pod koniec 2020 r. 5,27 miliarda ludzi — 67% światowej populacji — korzystało z usług mobilnych. Do 2025 r. przybędzie prawie pół miliarda nowych subskrybentów, co zwiększy całkowitą liczbę subskrybentów do ok. 5,7 miliarda, czyli 70% ludności świata. Zapewnienie wszystkim tym osobom dostępu do informacji w dowolnym miejscu i czasie jest niezbędne, ale wrażenia użytkownika smartfonów mają swoje ograniczenia.

  "Widzimy spadek innowacyjności telefonów" - mówi Angelici. „Jesteśmy u progu kolejnej rewolucji w mobilnym interfejsie użytkownika", charakteryzującej się przejściem z telefonów komórkowych na inteligentne okulary. "Zamiast patrzeć na telefon podczas chodzenia, poruszając głową w górę i w dół, będziesz mógł oglądać otaczający cię świat, wchodzić w interakcje z ludźmi i uzyskiwać informacje bezpośrednio na poziomie oczu". Dostrzegając punkt przegięcia trendu, Angelici powiedział: "Rzeczywistość rozszerzona może być kolejną ważną platformą, a na dłuższą metę może zastąpić telefony komórkowe".

  Pierwsze inteligentne okulary AR były odważną próbą bardziej płynnego wprowadzenia ludzi w erę informacji. Koncepcja Google Glass była genialna, ale zabrakło jej odpowiedniej realizacji. Wycenione na 1500 dolarów, dziwnie wyglądające okulary nie zapewniały odpowiednich wrażeń ani wartości, których oczekiwali użytkownicy.

  Wyciągnięto wnioski z tych błędnych kroków, jak wskazuje Angelici. Całodzienne inteligentne okulary muszą być wygodne i modne, wspierać soczewki korekcyjne dla użytkowników w okularach, dostarczać krytycznych informacji dotyczących konkretnego zastosowania i być dostępne w rozsądnej cenie. Firma ST jest przekonana, że technologia ​​LBS będzie kluczową technologią umożliwiającą tworzenie niewielkich inteligentnych okularów AR, które mogą spełnić wszystkie wymagania. W tym celu firma stworzyła cały ekosystem dla twórców technologii, dostawców i producentów, aby opracować urządzenie komunikacyjne dostosowane do potrzeb dzisiejszych klientów.

  Budowanie ekosystemu

  Decydującym czynnikiem dla każdego konsorcjum jest uzupełniająca się wiedza jego członków. W październiku 2020 roku, ST, Applied Materials, Dispelix, Mega1 i Osram uruchomiły konsorcjum LaSAR (Laser Scanning for Augmented Reality) w celu stworzenia ekosystemu, który umożliwi i przyspieszy projektowanie i produkcję urządzeń AR do noszenia, takich jak inteligentne okulary i zestawy nagłowne. zamontowane wyświetlacze. "Dzisiaj pracujemy razem, ucząc się od siebie nawzajem, szukając kompromisów w celu znalezienia najlepszej specyfikacji dla pełnego systemu" - powiedział Angelici - "Ostatecznym celem jest standaryzacja".

  "Konsorcjum pracuje nad platformą z macierzą mikroluster MEMS firmy ST, kompaktowym źródłem oświetlenia firmy Osram oraz elementami falowodowymi firm Dispelix i Applied Materials. Mega1 odpowiada za zintegrowanie tych urządzeń w niewielki system optyczny. Po tym, jak IEEE Industry Standards and Technology Organization (ISTO) ogłosiło w marcu utworzenie konsorcjum LaSAR, otrzymała ona wnioski o członkostwo od 10 do 15 dodatkowych firm" - dodaje Angelici.

  Pierwszym kamieniem milowym grupy jest opracowanie lekkich, kompaktowych, całodziennych i modnych okularów do masowej produkcji już w 2022 roku. Oczekiwania są wysokie, ponieważ partnerzy docelowo mają w planach parametry, takie jak waga poniżej 60 g, zużycie energii poniżej 500 mW i jasność powyżej 1000 nits. Toczy się jednak debata na temat pola widzenia, przyznaje Angelici. "Uważamy, że pole widzenia 30° jest więcej niż wystarczające do całodziennych okularów do noszenia. Nie musimy zakrywać boków, ponieważ nie będziemy bawić się w gry w tych okularach. Mówimy o otrzymywaniu wiadomości i infografik prosto przed nasze oczy". Twierdzi również, że dzięki LBS możliwe jest osiągnięcie pola widzenia do 100°, ale zawsze jest jakiś kompromis: "Im bardziej poszerzamy pole widzenia, tym więcej energii zużywa".

  ST i Quanta Computer opracowują projekt optyczny, elektroniczny i fotoniczny, aby umożliwić masową produkcję inteligentnych okularów AR zgodnie z wymaganiami LaSAR. "Quanta włożyła dużo wysiłku w badania i rozwój i będą mieli pełną parę okularów opartych na naszej technologii skanowania wiązką laserową, w której osadzony zostanie procesor aplikacyjny, moduł łączności, czujniki, okulary i soczewki" - powiedział Angelici.

  Optymalizacja mikroluster MEMS

  ST ma bogate doświadczenie w projektowaniu, rozwoju i produkcji układów MEMS, z kompetencjami w zakresie technologii elektrostatycznych, elektromagnetycznych i piezoelektrycznych. Grupa zaczęła inwestować w mikrolusra MEMS już w 2009 roku i zintensyfikowała swoją działalność poprzez przejęcie w 2012 roku izraelskiego start-upu bTendo specjalizującego się w rozwiązaniach LBS. Od tego czasu firma nawiązała współpracę z Intelem, MicroVision, LeddarTech i North (obecnie część Google).

  Mikrolusterka MEMS są używane w systemach LBS do wyświetlania obrazów w świetle widzialnym lub wzorów w podczerwieni. Działają na zasadzie odchylania wiązek laserowych emitowanych z diod laserowych w celu rzutowania obrazów na pole widzenia. Odchylenie wiązki odbywa się zazwyczaj za pomocą kombinacji dwóch luster obracających się na prostopadłych osiach.

  Krytycy uważają, że LBS nie jest dojrzałą technologią, ale Angelici jest przekonany o jej wysokiej wartości i przedstawił jej zalety w zakresie jasności i energooszczędności. "Mamy latający punkt, co oznacza, że ​​nie oświetlamy pełnej klatki, ale zamiast tego oświetlamy piksel po pikselu tam, gdzie potrzebna jest treść" - objaśnia - "Jeśli wyświetlamy czas na ekranie, mamy 95% czarnego ekranu i 5% białego i oświetlamy tylko tę ścieżkę. Nie musimy buforować pełnej klatki; możemy po prostu buforować linię, na której ma wylądować piksel".

  Współpracując z twórcami aplikacji, ST może wizualizować, gdzie będzie wyświetlana treść i gdzie powinny znajdować się białe plamy. Następnie może zaprojektować komponenty, które szybciej wznawiają pracę po wyłączeniu zasilania i wyłączać lasery, aby zużywały zero energii, gdy piksel nie jest zapalony, jak twierdzi Angelici. W ciągu ostatnich kilku miesięcy ST potwierdziło swoje zaangażowanie w LBS poprzez strategiczne inicjatywy i partnerstwa. Oprócz LaSAR Alliance w celu opracowania aplikacji do okularów AR, ST i Intel pracowały nad mikrozwierciadłem MEMS do integracji z kamerą głębi RealSense LiDAR L515 firmy Intel. RealSense to kamera do pomiaru głębokości działająca na odległości do 10 metrów z bardzo dużym polem widzenia, a ST twierdzi, że mikrolusterko MEMS umożliwia ciągłe skanowanie laserowe w całym polu widzenia.

  W międzyczasie, aby przyspieszyć przyjęcie piezoelektrycznych MEMS, firma ST stworzyła linię badawczo-rozwojową Lab-in-Fab we współpracy z singapurskim Instytutem Mikroelektroniki A*Star i japońskim producentem urządzeń próżniowych ULVAC. "W przypadku AR określiliśmy, że piezoelektryk jest najlepszym kompromisem pod względem wymiarów, zużycia energii i wydajności" - powiedział Angelici. "Teraz mamy w Singapurze linię do szybkiego prototypowania i uruchamiania systemów piezoelektrycznych, dzięki czemu nastąpi płynne przejście od prototypu do produkcji" - dodał.

  ST współpracuje również z OQmented, spin-offem niemieckiego Instytutu Fraunhofera ds. Technologii Krzemowej od 2019 roku. Współpraca obejmuje rozwój rozwiązań LBS opartych na zwierciadłach MEMS. OQmented twierdzi, że jego wzór skanowania wykorzystujący figury Lissajous i technologia enkapsulacji próżniowej Bubble MEMS poprawiają rozdzielczość, redukują zużycie energii i rozmiar chipa, zapewniając jednocześnie długoterminową niezawodność hermetycznie zamkniętych mikroluster. Angelici skomentował: "To naprawdę 10-krotnie zmniejsze zużycie energii lustra MEMS, wystarczy umieścić je w próżni". OQmented dołączył do sojuszu LaSAR w maju.

  Inicjowanie i planowanie

  ST stworzyło coś, co nazywa kompleksową obsługą LBS. System nazwany MEMS ScanAR, składa się z luster MEMS, sterowników lusterek, driverów diod laserowych, pętli sterujących dla lusterek oraz optyki. Aby przyspieszyć cykl integracji, firma ST opracowała Star0, pierwszy projekt referencyjny dla inteligentnych okularów AR opartych na komponentach MEMS ScanAR, soczewce Dispelix i trójkolorowym module (RGB) firmy Osram. Następnie ST opracowało drugą generację, Star1, która odzwierciedla spostrzeżenia uzyskane od LaSAR, jak powiedział Angelici. Oparty na cienkowarstwowej technologii piezoelektrycznej, Star1 charakteryzuje się polem widzenia 65°, rozdzielczością 1280 × 720 pikseli i o 50% mniejszym zużyciem energii przy podobnym rozmiarze do Star0 (0,7 cm³). ST obecnie testuje Star1 dla kluczowych partnerów i spodziewa się, że zostanie on dostarczony w postaci próbek inżynieryjnych dla klientów w trzecim kwartale tego roku.

  Star0 ma pobór mocy równy 1220 mW dla pełnego białego wyświetlacza i 742 mW dla punktu o jasności 10%. Star1 ma pobór mocy równy 781 mW przy całkowicie białym wyświetlaczu i zaledwie 312 mW przy przygaszonej do 10% białej plamce, informuje Angelici.

  Firma ST zdefiniowała plan rozwoju dla procesu piezoelektrycznego i spodziewa się poprawy wydajności systemu o 50% w ciągu najbliższych kilku lat. W przypadku projektu o tej samej wydajności przewiduje zmniejszenie zużycia energii o 50% i zmniejszenie rozmiaru matrycy o 30%; w przypadku projektu o tym samym rozmiarze i poborze mocy przewiduje osiągnięcie rozdzielczości 1080p lub 90° FoV. "Bez zmiany czegokolwiek — po prostu pracując nad materiałem i procesem, co jest możliwe dzięki dużej inwestycji w Singapurze — możemy zapewnić skalowalność tej technologii" - powiedział Angelici. Zapytany, kiedy zostanie osiągnięty cel 50% sprawności poruszania zwierciadłami, Angelici powiedział, że "w latach 2023–2024 spodziewamy się, że rynek rzeczywistości rozszerzonej dla wszystkich urządzeń do noszenia zacznie realnie działać i do tego czasu technologia ta będzie dostępna".

  Oczywiście grupa ta nie zajmuje się tylko opracowywaniem komponentów. "Naszym powołaniem są miliardy wyprodukowanych sztuk", jak powiedział Angelici, precyzując, że grupa może masowo produkować swoje lustra MEMS w swoich 8-calowych fabrykach w Mediolanie i Singapurze. "Korzystamy również z dwóch nowych fabryk dla driverów, więc jesteśmy gotowi do pracy z dużą ilością, gdy rozszerzona rzeczywistość zacznie być popularna na rynku".

  Źródło: https://www.eetimes.eu/st-sees-ar-glasses-replacing-smartphones/

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11090 posts with rating 9405, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  zdziwiony
  Level 24  
  Świat zmierza ku zagładzie. Jeszcze dobrowolnie psuć sobie ślepia całodziennym noszeniem okularów. Mnie już dostatecznie irytuje noszenie zwykłych okularów i ich nie noszę dopóki nie muszę.
 • #3
  yego666
  Level 33  
  Teraz tylko pozostaje przekonać idiotów, że całe życie czekali właśnie na taki "cud" i że bez tego będą nieszczęśliwi, ale tu nie przewiduję większych trudności wziąwszy pod uwagę naukę płynącą z historii upowszechniania nawet najgłupszych technologii.

  Świat się kończy :(

  P.s. Oczywiście dywagacje te nie dotyczą tych, którzy w oczywisty sposób mogą odnieść korzyści wynikające z używania tej technologii z racji n.p. niepełnosprawności lub wykonywanego zawodu.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #4
  khoam
  Level 41  
  Quote:
  dyrektor jednostki biznesowej "MEMS Micro Actuators" w strukturach firmy STMicroelectronics, uważa, że lata '20 XXI wieku będą dekadą, w której okulary rozszerzonej rzeczywistości zastąpią smartfony.

  Uważam, że to będą implanty oczne. Okulary są niewygodne i łatwo je zagubić, zniszczyć etc.
  ;)
 • #5
  zdziwiony
  Level 24  
  Czyli co? Dobrowolnie sobie wyłupić oczy? Chociaż w sumie...
 • #6
  kamil3211
  Level 3  
  Dobrze. Będzie można zarobić na naiwniakach i wykorzystać.
 • #7
  Urgon
  Editor
  AVE...

  Pragnę przypomnieć, iż coś takiego już próbowało wprowadzić Google, z ich Google Glass. Poddali się dość szybko, niestety. Problemem nie była technologia, lecz aspekt prawno-społeczny. Ludzie uważają, że to niefajnie, jeśli ktoś z okularami AR może ich twarze rozpoznawać. Dla mnie to idiotyczny argument, bo ci sami "wrogowie permanentnej inwigilacji" mają konta na fejsbukach, tłiterach i instagramach, czy w Apple albo Google (zależnie od marki smartfona).

  Dla ludzi takich, jak ja technologia AR to świetna opcja. Odpowiednia aplikacja w "okularach" pozwoliłaby mi unikać słupów czy rozpoznawać ludzi pp twarzach, a nie głosach. Nie mówiąc o takich rzeczach, jak automatyczne odczytywanie numerów autobusów, czy tras PKSów, identyfikacja adresów, czytanie etykiet czy cen w sklepach. Ta technologia może być nieocenioną pomocą dla niepełnosprawnych...
 • #8
  szeryf3
  Level 25  
  Coś mi się wydaje, że porwali się z motyką na słońce.
  Tak wejdą takie okulary, ale dopiero za parę lat.
  Wyobraźcie sobie pieszego idącego i czytającego sms, lub kierowcę autobusu.
 • #9
  KonradGatek
  Level 27  
  szeryf3 wrote:
  Tak wejdą takie okulary, ale dopiero za parę lat.

  Trzeba ludków przyzwyczaić, powoli.
  yego666 wrote:
  Teraz tylko pozostaje przekonać idiotów,

  Bierzesz Jutuberkę-Influencerkę-Profesjonalistkę karynę z Yutuba, dajesz okulary, parę dolarów za pozytywny materiał. Za to się sprzeda kilkaset sztuk.
  yego666 wrote:
  że całe życie czekali właśnie na taki "cud" i że bez tego będą nieszczęśliwi,

  Zapytaj się babci/dziadka czy czekali z utęsknieniem na funkcjonariusza SB, który siedział na centrali telefonicznej i słuchał rozmów. Bo nie było innej technologii.
  Kiedyś komuniści musieli zatrudnić około trzech ludzi, żeby śledzić jednego. Dzisiejsza technika pozwala nam to robić niemal bezkosztowo - CHRL szeroko stosuje rozpoznawanie twarzy, telefony cały czas mają włączony mikrofon, Ich Alexa patrzy co robisz. USA też, ale oni z definicji są dobrzy, a Rosja zła.
 • #10
  jarrod
  Level 22  
  Jeśli będzie adblock na okulary AR, to można by je wypróbować ;)
 • #11
  rafels
  Level 25  
  Pewnie mają już kontrakt z Meta Zuckerberga...
 • #12
  zdziwiony
  Level 24  
  Nowy wspaniały świat
  Quote:
  W metawersum będziesz mógł robić wszystko, co możesz sobie wyobrazić: pracować, robić zakupy, bawić się (...) zamiast patrzeć na ekran, będziesz się czuł, jakbyś tam był - powiedział Zuckerberg.

  Już widzę oczyma wyobraźni (na razie wyobraźni) te wspaniałe wycieczki do lasu, pływanie, jazdę na rowerze i to wszystko w czterech ścianach.
  Quote:
  Jest też coś dla aktywnych
  Facebook chyba wreszcie zaczął zdawać sobie sprawę z tego, że mamy takie czasy, a nie inne, przez co sporo z nas chce lub po prostu lubi ćwiczyć w domu – również z wykorzystaniem okularów wirtualnej rzeczywistości. Właśnie dlatego na początku 2022 roku do sprzedaży trafi Active Pack, czyli zestaw akcesoriów dla aktywnych.

  Dosłownie jak kurczaki w klatkach. Taki los chcą nam zgotować Władcy tego Świata.
 • #13
  epoxer
  Level 13  
  Hehe :) Fajnie się czyta te komentarze:
  "Świat zmierza ku zagładzie...."
  "Dosłownie jak kurczaki w klatkach... "
  "Teraz tylko pozostaje przekonać idiotów..."

  Przypomnę tylko, że korzystacie już z technologii (smartfonów), która zbiera o was więcej informacji niż wam się wydaje.
  Okulary/soczewki to tylko postęp tej technologii. Zamiast chodzić jak BOT po chodniku z telefonem w ręku i czytając kolejne strony forów, będziecie mogli rozszerzyć swoje wirtualne działania o rzeczywistość rozszerzoną.

  Owszem znajdą się ludzie przeciwni postępowi ale z czasem i tak wejdą w ten świat.
  Dawniej nikt nie myślał płacić kartą, a o telefonie czy zegarku nie wspomnę.

  Obecnie ludzie w wieku 50+ posiadają smartfony, inni nawet smartwatche na stałe podłączone do smartfona.

  Czy czasem Oni w wieku np. 30 lat nie uważali smartfonów za coś złego? Zbędnego ? Większość zgodnie mogła twierdzić, że to jest bajer, niepotrzebne, kto z tego będzie korzystał?

  Człowiek z natury boi się zmian. Nie cierpimy przewracać swojego życia do góry nogami.
  Nie akceptujesz technologii to z niej nie korzystaj.
  Ale nie wymagaj, aby świat przez Twój strach przestał się rozwijać.
  Uważasz, że lud jest coraz głupszy? Bo dzieciaki przesiadują godzinami wpatrzone w ekrany?
  Kto jak nie rodzice kontrolują czas i dostęp tych dzieciaków do tej technologii?

  Prędzej czy później zaczynamy korzystać z dostępnych nam rozwiązań bo jest nam po prostu wygodniej.
  Kibicuję okularom od samego ich powstania, jednak gabaryty i możliwości obecnych są dla mnie nie do przyjęcia.
  W kwestii prywatności to mogę tylko podkreślić, że sami ją oddajemy w imię korzystania z danych usług/narzędzi.

  Głupim jest wojować z postępem technologii, a jednocześnie z tego korzystać.
  Lepiej skupić się na odpowiednim jej wykorzystaniu bo ona ma nam pomagać.

  Pozdrawiam.