Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolumny 2D BR na STX T.10.150.8.MSX i W.18.200.8.MCX_v2, tanio :)

Bucefal76 26 Oct 2021 19:32 2514 11
  • Kolumny 2D BR na STX T.10.150.8.MSX i W.18.200.8.MCX_v2, tanio :)

Całkiem niedawno odnalazłem na strychu obudowę głośnikową zrobioną przez siebie samego dość dawno temu :) . Właściwie chyba w ramach pierwszych wprawek przy samodzielnej konstrukcji głośników. Pojemność obudowy dopasowana była do popularnego W.18.200.8.MCX. A szczęśliwe nie miała ona wykonanych otworów więc mogłem wykorzystać nowy nabytek w postaci precyzyjnego cyrkla do frezarki ręcznej i zrobić nowe otwary wraz z frezowaniem pod kosz tweetera.
    Z założenia miał to być prosty i tani projekt. Taki którego skopiowanie nie powinno nastręczać trudności a cena części powinna być możliwie umiarkowana. Co nie znaczy, że kolumny mają grać źle. Aplikacja z założenia miała być możliwie dopracowania. Zobaczmy co z tego wyszło.

Kolumny 2D BR na STX T.10.150.8.MSX i W.18.200.8.MCX_v2, tanio :) Kolumny 2D BR na STX T.10.150.8.MSX i W.18.200.8.MCX_v2, tanio :) Kolumny 2D BR na STX T.10.150.8.MSX i W.18.200.8.MCX_v2, tanio :) Kolumny 2D BR na STX T.10.150.8.MSX i W.18.200.8.MCX_v2, tanio :)

Wybór woofera był narzucony więc wybrałem W.18.200.8.MCX_v2 (8ohm) do tego znakomity (moim zdaniem) w stosunku do ceny tweeter T.10.150.8.MSX.

Kształt przedniej ogrody:

Tunel bass reflex fi około 5cm, długości 12-15 cm w okolicach osi tweerta (tak by woofer nie dmuchał tyłem membrany w bass reflex).
    Wygłuszenie owata tapicerska 4cm spód i tył obudowy.

Wymiary 230x360x280mm (szerokość, wysokość, głębokość). Przy użyciu płyty 18mm powinno to dać jakieś niecałe 15L netto.

Jeśli chodzi o strojenie to wybrałem możliwie niską częstotliwość cięcia. Dzięki temu charakterystyki kierunkowe są możliwie najlepsze. Oznacza to, że kolumna gra tak samo w szerokim zakresie kątów (tzw. okno odsłuchowe). Dzięki temu dźwięk o możliwie identycznym widmie z tym, kóre promieniowane jest w osi głośnika, zostaje odbity od ścian pomieszczenia i wraca do słuchacza tworząc wrażenie pozornego znikania kolumny w pomieszczeniu. Dodatkowo niskie cięcie trzyma woofer daleko od jego breakupu.
    Osie akustyczne oba głośników są do siebie w miarę zbliżone, przy tym tweeter jest wpasowany w płaszczyznę frontu obudowy.
    Zdecydowałem się nie walczyć z każdym możliwym problemem woofera, walka taka była by toczona kosztem utrzymania możliwie przyjaznej impedancji (znamionowa 8 ohm).

Schemat zwrotnicy:

W ramach oszczędności cewka woofera jest rdzeniowa, szpulowa (drut fi 1m) od Janzena - rdzeń ze specjalnego stopu o niskiej histerezie magnetycznej (przynajmniej tako rzecze Janzen). Kondensatory w filtrze woofera bipolarne, połączone równolegle by zmniejszyć wypadkowe ESR. Kondensatory w filtrze tweetera foliowe, wystarczą tanie na 100V. Cewka 0.33mH powietrzna nawinięta drutem 0.75mm.
    Radzę nie zmieniać rodzaju elementów, w szczególności kondensatorów w filtrze woofera. Z założenia ma byc tanio.
    Kondesatory można kupić wraz zgłośnikami w STX, rezystory i cewki w BlackDotAudio.

Jeśli chodzi o samą aplikacje głośników, wyniki symulacji w VituxCAD, na podstawie pomiarów w HolmeImpulse mikrofonem Behringer EMC 8000, odległośc 1m w osi tweetera. Impedancja do symulacji pomierzona przy pomocy DATS 2.

Poza bumpem przy 750Hz, którego tłumienie darowałem sobie by nie zepsuć przyjaznej impedancji, właściwie całość pasma siedzi (gdyby tak użyć wygładzania pomiaru) w zakresie +/- 1db. Zgranie fazowe obu głośników jest też bardzo ładne.

Pomiary

Pomiary (innej pary głosików niż ta na podstawie które była symulacja):

Kolumny 2D BR na STX T.10.150.8.MSX i W.18.200.8.MCX_v2, tanio :) Kolumny 2D BR na STX T.10.150.8.MSX i W.18.200.8.MCX_v2, tanio :)

Impedancja:

Wrażenia z odsłuchu

Zaskakująco dobre. I to nawet wymiarze bezwzględnym, odcinając się od ceny komponentów. Generalnie oba głośniki są bardzo łatwe w pracy a przy tym są to naprawdę dojrzałe konstrukcje. Do tej pory używając MCX pierwszej generacji i tweeterów serii PCX, zawsze miałem wrażenie, że dźwięk jest niezupełnie taki jaki bym sobie życzył. Zawsze dało się usłyszeć pewien rodzaj piaszczystości wysokich tonów z PCX i wrażenie dzwonienia wooferów MCX w dolnej średnicy.
    Chciałbym sobie przypisać wszystkie zasługi wynikające z dopracowania zwrotnicy tego projektu ale wydaje mi się, że mimo wszystko nowa seria MCX pozbyła się tego charakterystycznego dzwonienia w średnicy a z drugiej strony teewtery MSX są niesamowicie gładkie i mimo wszystko w miarę neutrale w średnicy. Oczywiście nie są to głośniki, które tworzą jakąś szczególne poczucie przestrzeni dzięki nadzwyczajej przentacji wysokich tonów. Bez przesady to ciągle są tanie ale naprawdę przywozicie dopracowane i zdecydowanie dobre komponenty.

Co do całości to, jeśli chodzi o bas, zaskakująco punktualny. Swoje zrobiło zastosowanie absolutnie minimalnego Rs cewki tłumiącej woofera w zwrotnicy (tylko 0.2ohm). Swoją drogą myśle, że sam woofer w wersji 2 też jest chyba poprawiony pod względem impulstu.
    Średnica ładna, liniowa i uporządkowana. Trochę słychać jednak budżetową klasę twetera w niektórych sybliantach.
    Jednak zupełnie nie przeszkadza to w odbiorze. Wolę tą barwę niż charakterystyczny lekki "piasek" z PCXów.
    Sama góra nie jest jakoś absolutnie rewelacyjna, po prostu jest, jest odpowiednio zróżnicowana, potrafi być metaliczna.
    Scena bardzo zadowalająca. Kolumny faktycznie znikają w pomieszczeniu. Scena szeroka poza kolumnami. Źródła dźwięku, które realizator ulokował w środku sceny takie jak wokale znajdują się tam gdzie powinny, po średku lekko z przodu, stabilnie, niezależnie od materiału albo zmian pozycji słuchacza.

Krótko mówiąc zupełnie w porządku kolumny. Biorąc pod uwagę moje poprzednie doświadczenia ze starszymi typami głośników STX w tej klasie jestem pozytywnie zaskoczony. Miałem wstawić na aukcje zaraz po skończeniu ale chyba sobie zostawię na jakiś czas :D

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    Bucefal76
    Level 15  
    Has specialization in: kolumny głośnikowe
    Bucefal76 wrote 280 posts with rating 245, helped 1 times. Live in city Bielsko-Biała. Been with us since 2016 year.
    rosomak19
    Level 21  
    Wiadomo każdy robi pod siebie, ale skoro wysokotonowiec ma podfrezowanie , to pokusił bym się o to samo dla niskośredniotonowego.
    2konrafal1993
    Level 34  
    Jeśli grają dobrze to gratuluję. Mi osobiście wykończenie nie podchodzi, ten brąz po prostu nie trafia do mnie. Konstrukcja schludna, tylko tyle mogę ocenić.
    Karol966
    Level 30  
    Dla amatora wygląda to na profesjonalnie opracowane kolumienki (nigdy nie projektowałem obudów a "na pałę" skręcałem ze sobą kilka formatek).
    Co masz na myśli przez "tanio"? Każdy ma chyba inną definicję taniości.

PS. Głośnik W.18.200.8.MCX_v2. chyba nie jest jakiś łatwo dostępny, zamiast niego znalazłem np STX W.18.180.8.FCX_v2, który kosztuje bynajmniej, nie tanio ale robi niezłe wrażenie :)
    Bucefal76
    Level 15  
    Głośnik dostępny jest tu: https://stx.pl/w-18-200-8-mcx.html
    Kiedyś kosztował 65PLN(!) ale, cóż mamy czasy, w których słowo tanio szybko traci na wartości.

Ten o którym piszesz (W.18.180.8.FCX_v2) ma albuminowy kosz i faktycznie jest znacznie, znacznie droższy.

Tak zdecydowanie jest to tani zestaw. W.18.200.8.MCX_v2 to naprawdę solidna ale budżetowa konstrukcja.
    Na obudowę też dużo materiału nie wyjdzie. Jak dobrze poszukasz to nawet z odpadowych mebli z wystawek da się ją zrobić.

Zwrotnica jest na naprawdę tanich komponentach, foliowe kondensatory na 100V od STX naprawdę nie są jakoś bardzo drogie.
    Cewka dla woofera na rdzeniu kosztuje tak 4 razy mniej niż taka o zbliżonych parametrach bez rdzenia.
    volt1
    Level 30  
    Mam pytanie. Czy została olejona obudowa?
    rjmp
    Level 5  
    Czy zastosowane są jakieś wzmocnienia (poprzeczne listwy)? Jako amator zapytam o wygłuszenie: przyklejone czy przybite (zszywkami)?
    Karol966
    Level 30  
    No i powróciłem z chęcią zbudowania sobie tego typu kolumienek. Mam milion myśli na minutę więc plany mogą się zmienić (bo już nawet był pomysł by kupić jakąś mini wierzę tak by w salonie pod TV stała i w 99% służyła do słuchania radia w ciągu dnia, czasami do muzyczki przy jakimś piwku wieczorem, wstępnie zdecydowałem się PANASONIC SC-PMX92EG, potem pojawił się PHILIPS TAM8905/10 a na końcu stwierdziłem, że jak kupować coś to na lata i chciałem kupić SVS zestaw 2.1 SB-1000 + Prime Satellite głównie ze względu na suba ale jak zobaczyłem ile kosztują te satelitki to zacząłem się zastanawiać co ile jest warte... Nie powiem, wciąż kuszą mnie te małe satelity SVS Prime no ale chciałbym mieć pewność że to ma sens. Jestem amatorem audio (mam stare Jamo Studio 180 i one dla mnie grają nadal ładnie, mam też kilka subwooferów diy, 2 na dużych głośnikach 300W 10" oraz jeden mniejszy, ambitniejszy na niegdyś popularnym, jedynym słusznym głośniku alpharda - cośtam model 800). No ale teraz chcę zbudować coś niepozornego a grającego do salonu (musi być nierzucające się w oczy jeśli chodzi o kolumny).

Czy ktoś z Was jest w stanie napisać w przybliżonej kolejności które kolumny będą grały ogólnie najlepiej a które najgorzej, gdzie w tej liście znajdą się prezentowane wyżej kolumny na W.18.200.8.MCX? Nie zdziwię się jeżeli to diy wyląduje powyżej kolumn z obu miniwież. Stąd gorąca prośba o opinie.

PS. Jeśli okaże się, że faktycznie zdecydowanie lepiej coś zbudować samodzielnie to czy występuję odmiana W.18.200.8.MCX bez tego wielkiego kołnierza w koło? Średnica tego głośnika mogła by być o blisko 2 cm mniejsza i ładniej to by wyglądało bez tego kawałka żelastwa (wiem, dzięki niemu jest taniej w produkcji, kosz jest jednym kawałkiem blachy z prasy).
    2konrafal1993
    Level 34  
    Nie wiem które kolumny zagrają lepiej bo żadnych z nich nie słyszałem. Chcę tylko wyjaśnić kwestię DIY, tego nie robi się z potrzeby bo to zajęcie na długie tygodnie by zrobić wszystko dobrze, gdy będziesz się spieszyć to zrobisz potwory na które nie będziesz chciał patrzeć. Jeśli masz potrzebę tworzenia czegoś sam i nie masz pośpiechu to możesz spróbować swoich sił ale możesz też utopić kilka stów a okaże się że dźwięk nie daje satysfakcji. Przeróbki zwrotnicy i zmiana głośników wykracza po za twoje kompetencje by zmienić brzmienie, opracowanie zwrotnicy to bardzo wymagające zajęcie, trzeba wszystko mierzyć i szukać kompromisu a to zajmuje ogrom czasu.
    Karol966
    Level 30  
    Niby się nie spieszę. Jeśli zdecydował bym się na powielenie prezentowanej konstrukcji to przecież nie muszę wówczas wynajdować koła na nowo, wystarczy zbudować wszystko 1:1, prawda?