Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolumny 2D BR na STX T.10.150.8.MSX i W.18.200.8.MCX_v2, tanio :)

Bucefal76 26 Oct 2021 19:32 4497 22
Bosch
 • Kolumny 2D BR na STX T.10.150.8.MSX i W.18.200.8.MCX_v2, tanio :)

  Całkiem niedawno odnalazłem na strychu obudowę głośnikową zrobioną przez siebie samego dość dawno temu :) . Właściwie chyba w ramach pierwszych wprawek przy samodzielnej konstrukcji głośników. Pojemność obudowy dopasowana była do popularnego W.18.200.8.MCX. A szczęśliwe nie miała ona wykonanych otworów więc mogłem wykorzystać nowy nabytek w postaci precyzyjnego cyrkla do frezarki ręcznej i zrobić nowe otwary wraz z frezowaniem pod kosz tweetera.
  Z założenia miał to być prosty i tani projekt. Taki którego skopiowanie nie powinno nastręczać trudności a cena części powinna być możliwie umiarkowana. Co nie znaczy, że kolumny mają grać źle. Aplikacja z założenia miała być możliwie dopracowania. Zobaczmy co z tego wyszło.

  Kolumny 2D BR na STX T.10.150.8.MSX i W.18.200.8.MCX_v2, tanio :) Kolumny 2D BR na STX T.10.150.8.MSX i W.18.200.8.MCX_v2, tanio :) Kolumny 2D BR na STX T.10.150.8.MSX i W.18.200.8.MCX_v2, tanio :) Kolumny 2D BR na STX T.10.150.8.MSX i W.18.200.8.MCX_v2, tanio :)

  Wybór woofera był narzucony więc wybrałem W.18.200.8.MCX_v2 (8ohm) do tego znakomity (moim zdaniem) w stosunku do ceny tweeter T.10.150.8.MSX.

  Kształt przedniej ogrody:

  Kolumny 2D BR na STX T.10.150.8.MSX i W.18.200.8.MCX_v2, tanio :)

  Tunel bass reflex fi około 5cm, długości 12-15 cm w okolicach osi tweerta (tak by woofer nie dmuchał tyłem membrany w bass reflex).
  Wygłuszenie owata tapicerska 4cm spód i tył obudowy.

  Wymiary 230x360x280mm (szerokość, wysokość, głębokość). Przy użyciu płyty 18mm powinno to dać jakieś niecałe 15L netto.

  Jeśli chodzi o strojenie to wybrałem możliwie niską częstotliwość cięcia. Dzięki temu charakterystyki kierunkowe są możliwie najlepsze. Oznacza to, że kolumna gra tak samo w szerokim zakresie kątów (tzw. okno odsłuchowe). Dzięki temu dźwięk o możliwie identycznym widmie z tym, kóre promieniowane jest w osi głośnika, zostaje odbity od ścian pomieszczenia i wraca do słuchacza tworząc wrażenie pozornego znikania kolumny w pomieszczeniu. Dodatkowo niskie cięcie trzyma woofer daleko od jego breakupu.
  Osie akustyczne oba głośników są do siebie w miarę zbliżone, przy tym tweeter jest wpasowany w płaszczyznę frontu obudowy.
  Zdecydowałem się nie walczyć z każdym możliwym problemem woofera, walka taka była by toczona kosztem utrzymania możliwie przyjaznej impedancji (znamionowa 8 ohm).

  Schemat zwrotnicy:

  Kolumny 2D BR na STX T.10.150.8.MSX i W.18.200.8.MCX_v2, tanio :)

  W ramach oszczędności cewka woofera jest rdzeniowa, szpulowa (drut fi 1m) od Janzena - rdzeń ze specjalnego stopu o niskiej histerezie magnetycznej (przynajmniej tako rzecze Janzen). Kondensatory w filtrze woofera bipolarne, połączone równolegle by zmniejszyć wypadkowe ESR. Kondensatory w filtrze tweetera foliowe, wystarczą tanie na 100V. Cewka 0.33mH powietrzna nawinięta drutem 0.75mm.
  Radzę nie zmieniać rodzaju elementów, w szczególności kondensatorów w filtrze woofera. Z założenia ma byc tanio.
  Kondesatory można kupić wraz zgłośnikami w STX, rezystory i cewki w BlackDotAudio.

  Jeśli chodzi o samą aplikacje głośników, wyniki symulacji w VituxCAD, na podstawie pomiarów w HolmeImpulse mikrofonem Behringer EMC 8000, odległośc 1m w osi tweetera. Impedancja do symulacji pomierzona przy pomocy DATS 2.

  Kolumny 2D BR na STX T.10.150.8.MSX i W.18.200.8.MCX_v2, tanio :)

  Poza bumpem przy 750Hz, którego tłumienie darowałem sobie by nie zepsuć przyjaznej impedancji, właściwie całość pasma siedzi (gdyby tak użyć wygładzania pomiaru) w zakresie +/- 1db. Zgranie fazowe obu głośników jest też bardzo ładne.

  Pomiary

  Pomiary (innej pary głosików niż ta na podstawie które była symulacja):

  Kolumny 2D BR na STX T.10.150.8.MSX i W.18.200.8.MCX_v2, tanio :) Kolumny 2D BR na STX T.10.150.8.MSX i W.18.200.8.MCX_v2, tanio :)

  Impedancja:

  Kolumny 2D BR na STX T.10.150.8.MSX i W.18.200.8.MCX_v2, tanio :)

  Wrażenia z odsłuchu

  Zaskakująco dobre. I to nawet wymiarze bezwzględnym, odcinając się od ceny komponentów. Generalnie oba głośniki są bardzo łatwe w pracy a przy tym są to naprawdę dojrzałe konstrukcje. Do tej pory używając MCX pierwszej generacji i tweeterów serii PCX, zawsze miałem wrażenie, że dźwięk jest niezupełnie taki jaki bym sobie życzył. Zawsze dało się usłyszeć pewien rodzaj piaszczystości wysokich tonów z PCX i wrażenie dzwonienia wooferów MCX w dolnej średnicy.
  Chciałbym sobie przypisać wszystkie zasługi wynikające z dopracowania zwrotnicy tego projektu ale wydaje mi się, że mimo wszystko nowa seria MCX pozbyła się tego charakterystycznego dzwonienia w średnicy a z drugiej strony teewtery MSX są niesamowicie gładkie i mimo wszystko w miarę neutrale w średnicy. Oczywiście nie są to głośniki, które tworzą jakąś szczególne poczucie przestrzeni dzięki nadzwyczajej przentacji wysokich tonów. Bez przesady to ciągle są tanie ale naprawdę przywozicie dopracowane i zdecydowanie dobre komponenty.

  Co do całości to, jeśli chodzi o bas, zaskakująco punktualny. Swoje zrobiło zastosowanie absolutnie minimalnego Rs cewki tłumiącej woofera w zwrotnicy (tylko 0.2ohm). Swoją drogą myśle, że sam woofer w wersji 2 też jest chyba poprawiony pod względem impulstu.
  Średnica ładna, liniowa i uporządkowana. Trochę słychać jednak budżetową klasę twetera w niektórych sybliantach.
  Jednak zupełnie nie przeszkadza to w odbiorze. Wolę tą barwę niż charakterystyczny lekki "piasek" z PCXów.
  Sama góra nie jest jakoś absolutnie rewelacyjna, po prostu jest, jest odpowiednio zróżnicowana, potrafi być metaliczna.
  Scena bardzo zadowalająca. Kolumny faktycznie znikają w pomieszczeniu. Scena szeroka poza kolumnami. Źródła dźwięku, które realizator ulokował w środku sceny takie jak wokale znajdują się tam gdzie powinny, po średku lekko z przodu, stabilnie, niezależnie od materiału albo zmian pozycji słuchacza.

  Krótko mówiąc zupełnie w porządku kolumny. Biorąc pod uwagę moje poprzednie doświadczenia ze starszymi typami głośników STX w tej klasie jestem pozytywnie zaskoczony. Miałem wstawić na aukcje zaraz po skończeniu ale chyba sobie zostawię na jakiś czas :D

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Bucefal76
  Level 15  
  Offline 
  Has specialization in: kolumny głośnikowe
  Bucefal76 wrote 304 posts with rating 286, helped 1 times. Live in city Bielsko-Biała. Been with us since 2016 year.
 • Bosch
 • #2
  rosomak19
  Level 22  
  Wiadomo każdy robi pod siebie, ale skoro wysokotonowiec ma podfrezowanie , to pokusił bym się o to samo dla niskośredniotonowego.
 • #4
  Karol966
  Level 30  
  Dla amatora wygląda to na profesjonalnie opracowane kolumienki (nigdy nie projektowałem obudów a "na pałę" skręcałem ze sobą kilka formatek).
  Co masz na myśli przez "tanio"? Każdy ma chyba inną definicję taniości.

  PS. Głośnik W.18.200.8.MCX_v2. chyba nie jest jakiś łatwo dostępny, zamiast niego znalazłem np STX W.18.180.8.FCX_v2, który kosztuje bynajmniej, nie tanio ale robi niezłe wrażenie :)
 • #5
  Bucefal76
  Level 15  
  Głośnik dostępny jest tu: https://stx.pl/w-18-200-8-mcx.html
  Kiedyś kosztował 65PLN(!) ale, cóż mamy czasy, w których słowo tanio szybko traci na wartości.

  Ten o którym piszesz (W.18.180.8.FCX_v2) ma albuminowy kosz i faktycznie jest znacznie, znacznie droższy.

  Tak zdecydowanie jest to tani zestaw. W.18.200.8.MCX_v2 to naprawdę solidna ale budżetowa konstrukcja.
  Na obudowę też dużo materiału nie wyjdzie. Jak dobrze poszukasz to nawet z odpadowych mebli z wystawek da się ją zrobić.

  Zwrotnica jest na naprawdę tanich komponentach, foliowe kondensatory na 100V od STX naprawdę nie są jakoś bardzo drogie.
  Cewka dla woofera na rdzeniu kosztuje tak 4 razy mniej niż taka o zbliżonych parametrach bez rdzenia.
 • Bosch
 • #6
  volt1
  Level 30  
  Mam pytanie. Czy została olejona obudowa?
 • #8
  rjmp
  Level 6  
  Czy zastosowane są jakieś wzmocnienia (poprzeczne listwy)? Jako amator zapytam o wygłuszenie: przyklejone czy przybite (zszywkami)?
 • #10
  Karol966
  Level 30  
  No i powróciłem z chęcią zbudowania sobie tego typu kolumienek. Mam milion myśli na minutę więc plany mogą się zmienić (bo już nawet był pomysł by kupić jakąś mini wierzę tak by w salonie pod TV stała i w 99% służyła do słuchania radia w ciągu dnia, czasami do muzyczki przy jakimś piwku wieczorem, wstępnie zdecydowałem się PANASONIC SC-PMX92EG, potem pojawił się PHILIPS TAM8905/10 a na końcu stwierdziłem, że jak kupować coś to na lata i chciałem kupić SVS zestaw 2.1 SB-1000 + Prime Satellite głównie ze względu na suba ale jak zobaczyłem ile kosztują te satelitki to zacząłem się zastanawiać co ile jest warte... Nie powiem, wciąż kuszą mnie te małe satelity SVS Prime no ale chciałbym mieć pewność że to ma sens. Jestem amatorem audio (mam stare Jamo Studio 180 i one dla mnie grają nadal ładnie, mam też kilka subwooferów diy, 2 na dużych głośnikach 300W 10" oraz jeden mniejszy, ambitniejszy na niegdyś popularnym, jedynym słusznym głośniku alpharda - cośtam model 800). No ale teraz chcę zbudować coś niepozornego a grającego do salonu (musi być nierzucające się w oczy jeśli chodzi o kolumny).

  Czy ktoś z Was jest w stanie napisać w przybliżonej kolejności które kolumny będą grały ogólnie najlepiej a które najgorzej, gdzie w tej liście znajdą się prezentowane wyżej kolumny na W.18.200.8.MCX? Nie zdziwię się jeżeli to diy wyląduje powyżej kolumn z obu miniwież. Stąd gorąca prośba o opinie.

  PS. Jeśli okaże się, że faktycznie zdecydowanie lepiej coś zbudować samodzielnie to czy występuję odmiana W.18.200.8.MCX bez tego wielkiego kołnierza w koło? Średnica tego głośnika mogła by być o blisko 2 cm mniejsza i ładniej to by wyglądało bez tego kawałka żelastwa (wiem, dzięki niemu jest taniej w produkcji, kosz jest jednym kawałkiem blachy z prasy).
 • #11
  2konrafal1993
  Level 36  
  Nie wiem które kolumny zagrają lepiej bo żadnych z nich nie słyszałem. Chcę tylko wyjaśnić kwestię DIY, tego nie robi się z potrzeby bo to zajęcie na długie tygodnie by zrobić wszystko dobrze, gdy będziesz się spieszyć to zrobisz potwory na które nie będziesz chciał patrzeć. Jeśli masz potrzebę tworzenia czegoś sam i nie masz pośpiechu to możesz spróbować swoich sił ale możesz też utopić kilka stów a okaże się że dźwięk nie daje satysfakcji. Przeróbki zwrotnicy i zmiana głośników wykracza po za twoje kompetencje by zmienić brzmienie, opracowanie zwrotnicy to bardzo wymagające zajęcie, trzeba wszystko mierzyć i szukać kompromisu a to zajmuje ogrom czasu.
 • #14
  arecki09
  Level 17  
  Witam
  Bardzo spodobał mi się temat tych kolumn. Pierwotnie miałem wykonywać wersję wcześniejszą ale względy finansowe wygrały.
  Płyty mam już docięte, komponenty do zwrotnicy jutro przyjadą.
  Mam pytanie co do montażu zwrotnicy. Aby nie pogarszać efektów dopasowania elementy zwrotnicy przewlec przez czysty bakelit/ płytkę z włókna i łączyć skręcając wyprowadzenia komponentów ze sobą i je lutować czy lepiej wytrawić jakąś prostą płytkę i łączyć elementy jak przy montażu THT??
 • #15
  marian133
  Level 38  
  arecki09 wrote:
  ...czy lepiej...


  Najlepsze połączenie elementów to punkt w punkt.
  Do tego zwykła klepka z MDF-u wystarczy.
  Elementy mocujemy do niej na termogluta (klej na gorąco) i/lub opaski.
  Rezystory najlepiej umieszczać w powietrzu aby nie stykały się z płytką (choć przy takim małym projekcie bym sobie to darował, po za tym w torze woofera nie ma korektora impedancji który mógłby się grzać).

  W trawienie płytek się nie baw, szkoda roboty.
 • #16
  arecki09
  Level 17  
  Wielkie dzięki za podpowiedź, w takim razie nie będę strzelał z armaty do wróbla :) O rezultatach mojego wykonania oczywiśie poinformuje
 • #17
  minomi
  Level 10  
  Witam Was, nie jestem totalnym laikiem w temacie diy audio i wiem co się gdzie wtyka jednak zadam to pytanie. Zdaję sobie sprawę z dużego marginesu błędu ale,... co zmienić w torze gdn by zastosować dwa takie głośniki w układzie MTM. Nowa zwrotnicą będzie startem do dalszych modyfikacji / pomiarów. Dzięki.
 • #18
  Bucefal76
  Level 15  
  Obawiam się, że ... wszystko :) Niestety w rzeczywistości na pracę filtrów ma wpływ dołączona do nich impedancja.
 • #19
  michalnowakphotograp
  Level 1  
  Jasne, ale topografia schematu jest możliwa do zaaplikowania na start?, wartość elementów to inna bajka.
 • #20
  marian133
  Level 38  
  michalnowakphotograp wrote:
  Jasne, ale topografia schematu jest możliwa do zaaplikowania na start?, wartość elementów to inna bajka.


  To tak nie działa.
  Gdybyś np. wymienił woofer w tym projekcie, na 4 ohmowy (czyli nadal był by jeden), to może i tak, ale nie gdy dodajesz kolejny, zmieniając przy tym wielkość frontu kolumny. Bo to już inna konstrukcja.

  Kolejna sprawa, czy wysokotonówce wystarczy efektywności.

  Oczywiście, można wszystko... nie takie ulepy Allegro widziało :D

  P.S. masz 2 konta?
 • #21
  minomi
  Level 10  
  Faktycznie mam dwa konta, muszę z tym porządek zrobić.
  Wysoko tonowy będzie s. s. 833000, zdaje sobie sprawę że rzeźbię jak kowal ale chce wystartować i potem rozwijać / zmieniać. Możliwe że się skończy na pomiarach u kogoś bo sam tego nie potrafię. Jestem przekonany że można uruchomić zestaw za "startowej" zwrotnicy. Traktuje ten temat jako nauka i eksperyment mając ograniczone narzędzia i wiedzę. Nie szukam ostatecznej wersji zwrotnicy.

  Dodano po 22 [minuty]:

  Faktycznie mam dwa konta, muszę z tym porządek zrobić.
  Wysoko tonowy będzie s. s. 833000, zdaje sobie sprawę że rzeźbię jak kowal ale chce wystartować i potem rozwijać / zmieniać. Możliwe że się skończy na pomiarach u kogoś bo sam tego nie potrafię. Jestem przekonany że można uruchomić zestaw za "startowej" zwrotnicy. Traktuje ten temat jako nauka i eksperyment mając ograniczone narzędzia i wiedzę. Nie szukam ostatecznej wersji zwrotnicy.
 • #22
  Bucefal76
  Level 15  
  I już po 3 latach gromadzenia sprzętu pomiarowego, czytania książek, szperania po forach, kilkukrotnym opier.. od Mariana za błędy w projektach na tym forum, będziesz wiedział o co chodzi.
  :) :) :D
 • #23
  minomi
  Level 10  
  Doskonale wiem o co chodzi, jest to mój czwarty projekt diy kolumn, wcześniejsze ze sprawdzonych projektów, ten nie. Wiemy że mtm z tymi głośnikami nawet na 1 rzędzie pójdzie i są takie konstrukcie komercyjne. ... Chyba źle zapukałem.