Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Smart Power 3 - inteligentne narzędzie do analizy zasilania systemów wbudowanych

ghost666 27 Oct 2021 08:49 381 1
Tespol
 • Smart Power 3 - inteligentne narzędzie do analizy zasilania systemów wbudowanych
  Firma Hardkernel na przestrzeni lat wprowadzała na rynek szereg popularnych komputerów jednopłytkowych z układami ARM z rodziną ODROID, ale moduł Smart Power 3 to zupełnie inny rodzaj produktu. Jest to inteligentny miernik mocy oparty na układzie ESP32, który ma pomóc inżynierom systemów wbudowanych zoptymalizować zużycie energii przez tworzony przez nich sprzęt i oprogramowanie oraz sprawdzić szczyty mocy powstające podczas uruchamiania lub zamykania.

  Tego rodzaju rozwiązania istnieją już na rynku, ale za 45 dolarów Hardkernel oferuje kompletne rozwiązanie do monitorowania zasilania. Oznacza to, że jest ono zarówno niedrogie, jak i łatwe w użyciu, aczkolwiek z mniejszą liczbą funkcji niż konkurencyjne, droższe systemy.

  Dane techniczne Smart Power 3:

  * Mikrokontroler – dwurdzeniowy mikrokontroler ESP32 z module ESP32-WROOM-32E.
  * Kanały wyjściowe – 2x kanały wyjściowe (maks. 50 W + 50 W) przez podwójne, 4 mm wtyki bananowe.
  * Napięcie wyjściowe – 3 V DC do napięcia wejściowego–1V.
  * Prąd wyjściowy – maks. 3 A na kanał.
  * Pomiary:
  - Napięcie,
  - Prąd,
  - Moc.
  * Maksymalna częstotliwość próbkowania: 200 Hz (interwał 5 ms).
  * Wyświetlacz – 3,5-calowy ekran TFT IPS LCD o szerokim kącie widzenia, rozdzielczość 480×320.
  * Interfejs hosta – port USB typu C do połączenia z komputerem w celu przesyłania danych i aktualizacji oprogramowania układowego
  * Czerwona dioda LED zasilania.
  * Niebieska dioda LED aktywności.
  * Przyciski – WŁ/WYŁ/Menu/Anuluj, Kanał wyjściowy Wł/Wył.
  * Enkoder obrotowy do regulacji napięcia i prądu, działa również jako przycisk wyboru/ustawienia.
  * Napięcie wejściowe – od 9 V do 21 V DC,

  Smart Power 3 - inteligentne narzędzie do analizy zasilania systemów wbudowanych Smart Power 3 - inteligentne narzędzie do analizy zasilania systemów wbudowanych


  Urządzenie jest dostarczane z kablem do transmisji danych USB-C i dwoma kablami z wtyczką DC (5,5/2,1 mm) kompatybilnymi z ODROID-XU4, ODROID-N2 i ODROID-C4. Potrzebny będzie także zasilacza, ale Hardkernel oferuje opcjonalny zasilacz 15 V/4 A, który kosztuje 9,4 dolara dodatkowo. Zasilacz od laptopa (np. przy 19 V) również powinien poprawnie działać, więc teoretycznie niekoniecznie trzeba kupować dodatkowy zasilacz.

  Dane są wyświetlane w czasie rzeczywistym na wyświetlaczu, ale Smart Power 3 jest przede wszystkim przydatny dzięki możliwości przesyłania danych do komputera. Mimo że moduł ESP32 obsługuje łączność Wi-Fi, narzędzie wysyła dane tylko przez USB do interfejsu szeregowego z prędkością 921 000 bps (domyślnie). Nie ma żadnego wyszukanego oprogramowania do obsługi danych, a zamiast tego wartości oddzielone przecinkami są wysyłane do programu obsługującego konsolę szeregową. Można też logować te dane z pomocą własnego oprogramowania, napisanego np. w Pythonie.

  Smart Power 3 - inteligentne narzędzie do analizy zasilania systemów wbudowanych


  Dane odebrane przez interfejs szeregowy mogą być zapisane w pliku CSV, a następnie wczytane w programie do rysowania wykresów. Pozwala to na wizualizację danych i ich dalszą analizę.

  Smart Power 3 - inteligentne narzędzie do analizy zasilania systemów wbudowanych


  Układ może być również używany do pomiaru ewentualnych spadków napięcia, a oprogramowanie czy sprzęt można zoptymalizować pod kątem konkretnej aplikacji, w której systemy ostatecznie mają być zasilane z baterii. Chociaż możliwe jest oglądanie wartości w czasie rzeczywistym w konsoli szeregowej, brak wykresów w czasie rzeczywistym istotnie utrudnia działanie, więc może dałoby się zintegrować system z rozwiązaniem open source, takim jak oprogramowanie Sigrok lub Pulseview lub RPI-Monitor.

  Wdrożenie akwizycji danych przez Wi-Fi może być również interesujące, zarówno ze względu na wygodę, jak i prawdopodobnie wyższe częstotliwości próbkowania (jeśli to możliwe do realizacji, co jest zależne od reszty sprzętu). Oprogramowanie układowe ESP32 używane w Smart Power 3 jest oprogramowaniem typu open source, więc można je również samodzielnie ulepszać. Więcej dokumentacji i kodu źródłowego oprogramowania układowego znajdzie się na Wiki producenta.

  Narzędzie Smart Power 3 można kupić bezpośrednio od producenta za 45 USD na stronie Hardkernel i może wkrótce pojawić się również u jego dystrybutorów. Obecnie niestety dodatkowy zasilacz nie jest wcale dodatkowy i opcjonalny i w tej chwili trzeba dodać do zamówienia zasilacz 15 V / 4 A (9,4 dolara) lub 19 V / 7 A (25 dolarów), aby je sfinalizować.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2021/10/25/smart-power-3-smart-power-analysis-tool-for-embedded-systems-developers/

  Cool? Ranking DIY
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10693 posts with rating 9012, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Tespol
 • #2
  lovespam
  Level 1  
  Minimalne napięcie wyjściowe 3V to spore ograniczenie, które dyskwalifikuje to urządzenie, jeżeli chcemy wykonać urządzenie o minimalnym poborze wtedy stosujemy 1.8V