Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Okap podszafkowy z wyciągiem zewnętrznym

adamjur1 29 Oct 2021 18:04 894 13
lampy.pl
 • #1
  adamjur1
  Level 41  
  Witam.
  Wkrótce "zasiedlam" nowy dom ( parter z poddaszem technicznym)
  W związku z zamawianiem mebli do kuchni urodził się pomysł by okap podszawkowy pozbawić wentylatora a odpowiedni wentylator kanałowt zainstalować pod dachem na rurze spiro od niego.
  Problemów jest kilka - jaki wybrać do tego celu okap, jak regulować wydajność wiatraka( okapy mają swoje przyciski ale związane konkretnym wentylatorem.
  Ten wentylator , który chciałbym zastosować ma być wydajniejszy od standardowego, jednak priorytetem w całym projekcie jest jak najmniejszy poziom hałasu.
  Co sądzicie o tym pomyśle i jakich rozwiązań szukać?
  Pozdr. J.
 • lampy.pl
 • #2
  MoniTOX
  Level 26  
  Jak dla mnie gra nie warta świeczki, dzisiejsze wentylatory w okapach są stosunkowo ciche,
  poza tym okapu nie używa się 8h dziennie, a jak będzie bezgłośny to ktoś go włączy i zapomni o nim.
 • lampy.pl
 • #4
  adamjur1
  Level 41  
  Ta Amica ma :
  Moc zestawu [W]:
  210
  Moc oświetlenia [W]:
  2x20W
  Wydajność w systemie obiegu otwartego [m3/h]:
  271
  Wydajność maksymalna [m3/h]:
  od 200 do 299 m3/h
  Poziom hałasu [dB]:
  68
  na razie oglądam
  Okap VDB Vector Pro 60 Czarny jest dwa razy droższy ale ma :
  Szerokość [cm] 60
  Wysokość [cm] 27
  Głębokość [cm] 29
  Rodzaj okapu Teleskopowy
  Tryb pracy Pochłaniacz , Wyciąg
  Wydajność maksymalna [m3/h] 788
  Poziom hałasu [dB] 62
  Sterowanie Dotykowe
  Kolor (wykończenie) Czarny
  Nie wiem czy wierzyć tym danym ale jest dużo cichszy ( przypominam że decybele nie mają skali liniowej) i dwa razy wydajniejszy.
  tylko nie mogę się dopatrzyć jak ma zrobioną turbinę, na jednym szkicu wygląda jakby byłą dwustronna, taki trójnik, bokami ssie a górą wyrzuca. Tego nie da się w prosty sposób przenieść na rurę...
  Pozdr. J.
 • #5
  Pawel_P
  Level 12  
  Podzielę się swoim doświadczeniem.
  Już od 2 lat używam tak przerobiony pochłaniacz. Wybór typu pochłaniacza myślę, że według uznania. Wyrzuciłem fabryczny silnik chyba na 3 prędkości i dokupiłem w moim przypadku zewnętrzny, kominowy. Wybrałem wentylator dachowy BVN. Włączam tylko 1 przyciskiem poprzez dodatkowy przekaźnik 12V. Zasilanie 12V wykorzystałem z fabrycznego podświetlenia LED pochłaniacza. Efekty to brak hałasu silnika, słychać szum wciąganego powietrza( coś jak w odkurzaczu) i komentarz sąsiadów "co dzisiaj frytki?" Po za tym wieczorem po upalnym dniu wyciąga żar z pomieszczeń.
  Z moich obserwacji przy fabrycznym silniku para uchodziła leniwo. Natomiast przy zewnętrznym kieruje się prosto do komina.
  Okap podszafkowy z wyciągiem zewnętrznym
 • #6
  adamjur1
  Level 41  
  O właśnie o takie opinie mi chodzi..
  A koszty?
  Pozdr. J.
 • #7
  sanfran
  Network and Internet specialist
  Są różne okapy. Osobiście użytkuję coś takiego. Ciekawa konstrukcja, bardzo kompaktowy. Uruchamia się go wyciągając jego „szufladę”. Rura odprowadza powietrze na zewnątrz.

  Okap podszafkowy z wyciągiem zewnętrznym Okap podszafkowy z wyciągiem zewnętrznym Okap podszafkowy z wyciągiem zewnętrznym Okap podszafkowy z wyciągiem zewnętrznym Okap podszafkowy z wyciągiem zewnętrznym
 • #9
  adamjur1
  Level 41  
  Moja koncepcja trochę inna , nie chciałbym psuć wyglądu dachu "grzybkiem"
  a że mam dostępną przestrzeń między sufitem kuchni a dachem, chciałbym tam zainstalować wentylator. Kusi mnie też regulacja jego ciągu...
  Pozdr. J.
  ps
  instalowałem już takie 3-fazowe grzyby na obiektach gastronomicznych, ale tam nie było wymogu cichego działania. Jeden ciągnął tak że schabowe z patelini podrywało.. :D :D :D
 • #10
  kierbedz4
  Level 36  
  Po zakupie i montażu okapu kuchennego Amica tradycyjne żarówki zamontowane w okapie zamontowano żarówki typu LED co wydatnie zmniejszyło zużycie energii.Duży wydatek świetlny z zamontowanych w okapie nie wymaga uruchamiania oświetlenia centralnego w kuchni.
 • #11
  Robert B
  Level 43  
  kierbedz4 wrote:
  zamontowano żarówki typu LED co wydatnie zmniejszyło zużycie energii. Duży wydatek świetlny z zamontowanych w okapie nie wymaga uruchamiania oświetlenia centralnego w kuchni.

  Ależ odkrycie z tymi LEDami :lol:
  Ja i w okapie i w kuchni mam oświetlenie LED od bardzo dawna :)
 • #12
  Pawel_P
  Level 12  
  Do #5 dodam, że w moim przypadku dotyczy to budynku jednorodzinnego z lat 80 z kominem wentylacyjnym bodajże 12x12cm z cegły a odległość do wentylatora zew. mam jakieś 1,5 do 2m.Całe to połączenie okapu i wentylatora zrobiłem z dodatkowych rur pcv 100mm wstawionych w ten komin 120x120mmm. Ten wentylator BVN ma wejście okrągłe Fi 100mmm, co fajnie spasowało. W ten sposób poprawiłem przepływ powietrza bez dodatkowych oporów i zawirowań. A pozostała przestrzeń komina (przekrój kwadratu)stanowią naturalny, grawitacyjny wywiew. Autor tematu chce wstawić wentylator jako kanałowy - myślę, że też jest to dobry i skuteczny pomysł na dobry i cichy wyciąg. Uważam, że każdy system wymuszonej wentylacji zapobiega również tzw. "cofki", co też choć rzadko się zdarza.
  Wentylator w okapie bardzo jest skuteczny, gdy mamy do czynienia np. z budynkiem wielorodzinnym o wymuszonym wyciągu ogólnym. Co do regulacji obrotów: rozważałem regulować płynnie za pomocą triaka, ale żonie nie przypadło do gustu. Jest więc jedna prędkość. Zrobiłem też jak w reklamie TV włączanie i wyłączanie za pomocą ruchu ręki (są takie czujniki optyczne bistabilne). Ostatnio właśnie zdemontowałem bo nie używała i woli pstryczek. :cry:
 • #13
  523
  Level 11  
  Witam. Przy wyborze miejsca na gotowanie ważne jest aby róża wiatrów, która jest w danym rejonie w 70% w tym samym kierunku, nie powodowała przemieszczania się oparów na mieszkanie. Pomysł wyprowadzenia silnika na zewnątrz jest dobry ze względu na hałąs. Jednak ważne jest środowiskow jakim będzie pracował i odporność na wilgoć i mróz. Jak będzie wyprowadzał opary na poddasze to ok. Ale poddasze musi być wtedy też wentylowane. Ja przy swoim okapie zamontowałem czujnik wilgotności Honeywella (bez zasilania), który włącza wentylator gdy zapomnę. Ma regulowany próg wyzwalania przekaźnika (jak termik w żelazku). Ważne też jest aby możliwie jak najskuteczniej skierować opary z garów do wchłaniacza. Przy smażeniu lub gotowaniu niechcianych zapachów wieszam dookoła na okapie ręcznik kuchenny (szmaciany), który przytrzymuję magnesami neodymowymi do metalowego okapu. Magnesy z rozebranych dysków HDD. Znacznie zmniejsza to rozchodzenie się oparów po otwartej przestrzeni kuchnio-salonu. Prędkość wentylatora najlepiej regulować tanim regulatorem mocy, włożonym do obudowy po jakimś zasilaczu z już istniejącą wtyczką.
 • #14
  adamjur1
  Level 41  
  Mój będzie pracował w kącie ( z boku płyty indukcyjnej jest szafa 60 do samego sufitu) co powinno skutecznie ograniczyć ruch powietrza. Kiedyś robiłem u znajomego za doradcę w doborze i ustawieniu sprzętu - tam płyta wylądowała w kącie kuchni, jeszcze lepiej dla wentylacji..

  Pozdr. J.