Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zbudować własną sondę wysokiego napięcia?

_lazor_ 01 Nov 2021 12:33 3687 39
Praca Serwisant GSM
    jarek_lnx
    Level 43  
    _lazor_ wrote:
    Teraz myślę czy są metody uszczelnienia gwintu tak by gwint był nadal ruchomy a jednocześnie szczelny ....
    Nie uszczelnia się gwintu tylko daje gładki wałek za lub przed gwintem na którym można założyć uszczelnienie.
  • Praca Serwisant GSM
    User removed account
    Level 1  
  • Praca Serwisant GSM
    _lazor_
    Moderator of Designing
    W takim razie może zmienię koncepcję na coś podobnego do trymerów z starych radioodbiorników tylko tylko wszystko zamknięte w szczelnym pojemniku. Cóż może będzie mniejszy problem z szczelnym łożyskiem niż szczelnym gwintem.
    satanistik
    Level 27  
    Miałem wyciek oleju z lampy RTG i olej spływa 15m przewodem w.n. Przewód zesztywniał a serwis konkurencyjny zalecał wymianę transformatora bo źle zinterpretowali wyciek oleju.

Co do sondy - może głupie pytanie ale do czego koledzy używają tych sond?
    User removed account
    Level 1  
    And!
    Admin of Design group
    A jak to robią w zmiennych kondensatorach próżniowych?
    Znalazłem kilka zdjęć jednak nie wiele z nich potrafię wczytać: https://1.allegroimg.com/s1024/0cc434/b2a87eef43d7b62acdf73fbced41
    User removed account
    Level 1  
    starożytny_kosmita
    Level 6  
    _lazor_ wrote:
    Raczej bez obudowy, celem ma być sonda embedded by nie bawić się w mierzenie napięcia na stronie pierwotnej transformatora tylko na bogato na wtórnym.

to ma być do wykonania jakiegoś konkretnego pomiaru, typu napięcie czy dajesz to na przetwornik i będziesz rejestrował przebieg i go potem wyświetlał, analizował? Pytam dlatego że wspominasz o trafo, to trochę zmienia, nie ma składowej stałej i nie musisz tego robić na wzór sondy oscyloskopowej.
    W sondzie którą podawałem jako wzór (zawsze warto zacząć od sprawdzenia jak to robią inni do tej pory) kompensacja jest po stronie niskiego napięcia i np. w wersji A wszystkie trymerki są rzędu 10-180 pF, czyli nic nadzwyczajnego i nic drogiego. Bez A też nie wygląda to tragicznie.

Kluczem jest odpowiedź na pytanie do czego dana sonda jest. Czy to ma umożliwiać wpięcie się oscyloskopem? Nie wiem czy dobrze zrozumiałem co chcesz osiągnąć, ale do czego Ci pomiar składowej stałej na wyjściu trafo? (tak przynajmniej wynika z dotychczasowego opisu).

Poza dzielnikiem R lub bardziej C istnieją jeszcze inne sposoby pomiaru HV, ja znam jeszcze dwa ale się przy nich nie upieram. Zresztą na elektrodzie ciężko coś sugerować, skoro tu się wszyscy znają na wszystkim najlepiej na świecie.

_lazor_ wrote:
    Jeśli jesteś z Wrocławia, zajmujesz się energoelektroniką to wiesz że jak będę mieć coś jeszcze bardziej zaawansowanego to pójdę o radę do Jerzego D.

chyba nie znam gościa, ale ja nie zajmuję się energoelektroniką tylko pomiarami, w dodatku zawodowo robię to dopiero od niecałych trzydziestu lat, więc nawet w tak małym mieście jak Wrocław nie znam wszystkich :)
    _lazor_
    Moderator of Designing
    Janusz_kk wrote:
    Okrągłym magnesem kręcą

Jak zbudować własną sondę wysokiego napięcia?

Jeśli by dać jakąś sprężynę wewnątrz z magnesem, który by reagował na zewnętrzny magnes to to faktycznie można regulować pojemność takiego magnesu.
    starożytny_kosmita wrote:
    to ma być do wykonania jakiegoś konkretnego pomiaru, typu napięcie czy dajesz to na przetwornik i będziesz rejestrował przebieg i go potem wyświetlał, analizował? Pytam dlatego że wspominasz o trafo, to trochę zmienia, nie ma składowej stałej i nie musisz tego robić na wzór sondy oscyloskopowej.

Chyba że jeszcze jakieś inne zastosowanie magnesu.

Potem będzie szło to na wzmacniacz różnicowy i do ADC aby potem to cyfrowo już analizować. Sondę chce na pełne pasmo, gdyż sygnał może być prostowany (w sensie wysokie napięcie) a wtedy będzie składowa stała + nadal bym chciał widzieć tętnienia.

W sondzie którą podawałem jako wzór (zawsze warto zacząć od sprawdzenia jak to robią inni do tej pory) kompensacja jest po stronie niskiego napięcia i np. w wersji A wszystkie trymerki są rzędu 10-180 pF, czyli nic nadzwyczajnego i nic drogiego. Bez A też nie wygląda to tragicznie.

Tylko że tamta sonda ma bardzo duże pasmo, mi zależy na 1MHz, dzięki czemu nie muszę mieć tak złożonej kompensacji po stronie niskiego napięcia. Nawet jakbym uznał że składowa stała mnie nie interesuje to problem pojemności pozostaje niezmienny. W sumie niskie częstotliwości w tym wypadku są dość trywialne dzięki temu że są produkowane odpowiednie rezystory. Z kondensatorami jest trochę gorzej.

Trymer z regulacją 10-180pF już tak łatwo dostępny nie jest. Taki ogólnodostępny jaki znalazłem to:
    https://pl.farnell.com/vishay/bfc280832659/cap-150v/dp/1215712?st=trymer

20zł za sztukę to niby nie tak źle, ale pozwala on tylko skompensować 60pF na rezystorze wysokiego napięcia. Szczerze to trochę mało.

Poza dzielnikiem R lub bardziej C istnieją jeszcze inne sposoby pomiaru HV, ja znam jeszcze dwa ale się przy nich nie upieram.

Jeśli nie powiesz jakie to metody to ciężko o nich dyskutować.

Zresztą na elektrodzie ciężko coś sugerować, skoro tu się wszyscy znają na wszystkim najlepiej na świecie.

To nie elektroda, to środowisko inżynierskie. Inżynier raczej ma silny charakter, swoje doświadczenie oraz wymagania. Dlatego w artykule napisałem to:
    _lazor_ wrote:
    I tutaj ważne zaznaczenie – DLA MNIE. Dla osób zajmujących się takimi obwodami, na co dzień, komercyjnie, taka charakterystyka będzie kiepska i nieakceptowalna.

Bo wiem jacy są inżynierowie ;) Dlatego prawdopodobnie nie wybiorę najlepszego rozwiązania pod względem dokładności, gdyż wchodzą jeszcze kryteria wykonania to stosunkowo prostymi metodami i bez nakładu dziesiątek tysięcy, ale jednocześnie nie muszę wkalkulowywać w to swojego czasu jako kosztu.
    Nie uwierzysz, ale robię to dla siebie i nie traktuję tego jako pracy. Ba nawet to nie musi się skończyć sukcesem po kilku prototypach może jednak pójdę w najbardziej oklepaną drogą - stały kondensator i kompensacja po stronie niskiego napięcia. Ale chce najpierw spróbować i ponieść kilka porażek.