Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jaka moc przyłączeniowa dla przepływowego ogrzewacza 21kW

31 Paź 2005 14:52 5719 9
 • Poziom 2  
  Witam grupowiczów
  o jaką moc wystąpić do Zakładu Energetycznego jeśli planuję zainstalowanie w domu przepływowego ogrzewacza wody o mocy 21 kW? Mieszkam w domku i mam obecnie zgodę na 18 kW - zastanawiam się czy od razu lecieć do nich z prośbą czy być moze te 18 kilo wystarczy?

  dzięki za odpowiedz pozdrawiam grupowiczów
  Tomek
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 16  
  To zależy jakie masz zabezpieczenia przedlicznikowe (?A), może się okazać, że wystarczy. Najlepiej złożyć wniosek o stosowny przydział mocy i spać spokojnie. Pewnie będzie się to wiązało z jakimś wydatkiem.
  Przekalkuluj i sam podejmij decyzję.
  Pomyśl i policz jakie jeszcze odbiory w domu posiadasz i planujesz posiadać uwzględniając je we wniosku.
 • Poziom 2  
  Zabezpieczenia przedlicznikowe to 32A - mam nadzieję że wystarczy - dzięki za szybką odpowiedz

  pozdrawiam
  tw
 • Poziom 16  
  Powinno wystarczyć. Możesz mieć problemy z podłączeniem jednocześnie jeszcze jakiegoś istotnego odbiornika energii jeśli włączysz ten ogrzewacz.
 • Poziom 17  
  Zabezpieczenie przedlicznikowe 32A powinno w zupełności wystarczyć.Problem tylko w tym czy instalacja wytrzyma takie obciążenie(moc)Jakie masz rodzaje zabezpieczeń-S czy Bi?Do jakiego rodzaju i przekroju przewodu zamierzasz podłączyć w/w ogrzewacz?Pozdr.
 • Poziom 11  
  Moc umowną (bo tak się to nazywa wg. ZE) oblicza się z grubsza wg wzoru

  Najmocniejszy odbiornik + 1kW na osobę w domu.

  Ja osobiście mam zamówione 19kW i jedzie na tym podgrzewacz 24kW uwzględniając prace ciągłą.

  Masz zamówione 18kW co daje ci prąd około 26A ale że nie robią takiego bezpiecznika to dostałeś 32A (następny w typoszeregu). De facto możesz więc pobierać moc 32*0,4*√3=23kW. Wg normy spokojnie wystarczy na 2 osoby.

  Jeżeli masz w domu jeszcze jakieś urządzenie pradożerne typu ogrzewanie kumulacyjne to zawsze można zrobić układ master-slave z podgrzewaczem w roli mastera.
 • Poziom 20  
  Tak jak napisał kolega wyżej może być potrzebny układ master-slave ale zastanów się co będzie z urządzeniami które nie obsługują slave?
  Pralka, czajnik elektryczny itp. Będziesz pamiętał o nich w momencie poboru wody z ogrzewacza? Bezpieczniki które posiadasz obecnie są na "styk" więc radziłbym dać trochę zapasu.
 • Poziom 11  
  Nie ma urządzen które nie obsługują slave w moim pojeciu - jako slave należy traktować całe obwody odbiorcze wyłączane stycznikiem w rozdzielnicy głównej, a nie poszczególne obciążenia. Jeżeli z kolei chodzi o urządzenia posiadające dodatkowy styk sterujący w trybie master stycznikiem, to podgrzewacze kospel luxus mają taki montowany.

  Problem z "odrobiną" zapasu jest bardziej złożony, a przede wszystkim kosztowny. W chwili obecnej przy zamówionych 18kW mamy bezpiecznik 32A co daje nam de facto 22kW mocy niezamówionej, ale dostępnej. Żeby dostać bezpiecznik 40A który jest następny w typoszeregu musiałbyś zamówić moc przynajmniej 24kW co kosztuje wg obecnej taryfy EnergiaPro jednorazowo (24-18)*150=600 zł + wzrost opłaty miesięcznej. Jeżeli zamówisz mniej niż 24kW nie wymieną Ci zabezpieczenia i tak naprawdę jedyne co się zmieni to wysokość twojego rachunku :) oczywiście in plus. Dlatego moc umowną w rzeczywistości ustala się na poziomach odpowiadającym typoszeregom bezpieczników, a nie normie czyli:

  zamawiamy 14kW dla przedziału 14-18kW - zabezpieczenie 25A
  zamawiamy 19kW dla przedziału 19-23kW - zabezpieczenie 32A
  zamawiamy 24kW dla przedziału 24-29kW - zabezpieczenie 40A

  Pozdrawiam.
 • Poziom 20  
  Wszystko to prawda ale jak sobie kolega wyobraża pracę w trybie master -slave zarządzanym z poziomu rozdzielnicy?
  Puszczam ciepłą wodę i niezależnie od tego czy pracuje 1 czy 6 grzałek układ master odłącza od prądu resztę urządzeń?? Horror.
 • Poziom 11  
  Dlatego w tryb slave nie wrzuca się wszystkiego. Nie od parady pisałem o ogrzewaniu elektryczynym, bo właśnie jego obwody świetnie nadają się do sterowania z rozdzielnicy. Jest chyba oczywiste że nie należy obwodami podrzednymi czynić zasilających np. telewizor, czy pralke. Polecam aktualny katalog Legrand-a - jest tam kilka takich przykładowych rozwiązań rozrysowanych.

  Pozdrawiam