Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie wentylatora łazienkowego Helios - włącznik II biegowy

marbar6704 01 Nov 2021 15:11 558 5
 • #1
  marbar6704
  Level 6  
  Cześć wszystkim,  Mam do podłączenia wentylator Helios Minivent M1 z czujnikiem wilgotności i dwoma zakresami wydajności. W instalacji mam włącznik jak na zdjęciu - Schneider. Niestety nie mam możliwości by upchać gdzieś oryginalny włącznik MVB przewidziany przez producenta. Czy jest ktoś w stanie mi pomóc i podpowiedzieć, czy da się podłączyć całość z włącznikiem, który mam - tak by włączać wentylator manualnie przyciskiem i drugim przyciskiem wybierać prędkość? Próbowałem różnych konfiguracji, ale całość nie działa albo działa przez kilkanaście sekund kiedy mogę zmieniać prędkość, po czym zostaje tylko jeden bieg.


  Podłączenie wentylatora łazienkowego Helios - włącznik II biegowy Podłączenie wentylatora łazienkowego Helios - włącznik II biegowy Podłączenie wentylatora łazienkowego Helios - włącznik II biegowy
 • #2
  kindlar
  Level 41  
  Jakie połączenia ma twój przełącznik?
 • #3
  krzysiek7
  Moderator of Electricity
  Do zacisku L przełącznika powinna być dołączona faza. Co w tej chwili jest tam dołączone tą niebieską żyłą? Mostek na przełączniku u góry po prawej stronie jest zbędny. Do wentylatora masz dołączone oba zaciski L i N, chociaż schemat wskazuje, że zacisk L powinien zostać w tym przypadku wolny.
 • #4
  damian1115
  Level 35  
  marbar6704 wrote:
  Niestety nie mam możliwości by upchać gdzieś oryginalny włącznik MVB przewidziany przez producenta.

  Coś mi się wydaje, że bez oryginalnego wyłącznika raczej tego nie zrobisz. Oryginalny przełącza napięcie między pierwszym a drugim biegiem.
  Chyba że pierwszym będziesz załączał pierwszy bieg, a drugim po wyłączeniu pierwszego drugi bieg.
  Tak mi się przynajmniej wydaje, możesz spróbować
 • #5
  dasilvaart
  Level 23  
  marbar6704 wrote:

  Niestety nie mam możliwości by upchać gdzieś oryginalny włącznik MVB przewidziany przez producenta.

  A możesz napisać czemu to nie masz możliwości upchać oryginalnego MVB ??
  Jak by co machnij fotkę puszki i tego co wewnątrz no i pstryknij fotkę oryginalnego łącznika - z profilu (część która najbardziej wystaje do tyłu (ta od łapek)
  Podobne "badziewia" upycham do sterowania rolet - wiem, że to droga przez mękę ale się da. Czy ta puszka od rolet jest jedyna czy jest coś w zestawie ?? (nad lub pod)
  W ostateczności przecinak i jechane z powiększaniem głębokości puszki - żmudna, nieprzyjemna i wnerwiająca "zabawa" ale efekt musi być zadowalający klienta

  ps
  A próbowałeś z łącznikiem świecznikowym (wyżej było napisane 1 bieg i 2gi bieg) ??
 • #6
  Brivido

  Level 33  
  Oryginalny wygląda jak zwykły podwójny schodowy.