Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Głośnik przenośny z rur PCV

UKey 01 Nov 2021 19:09 4143 17
  • Głośnik przenośny z rur PCV
    Wrzucam kilka fotek mojego przenośnego głośnika PCV Killera JBL'a :), powstawał ok pół roku, miał być już na wakacje ale nie było czasu wykończyć...
    Szczegóły konstrukcji:
    - pakiet akumulatorów Samsung 18650 3500 mAh 5s2p o pojemności ok 6-6,5Ah wraz z BMS 5s 15A Li-ion 18650 18V
    - przetwornica ładująca ogniwa - ograniczenie prądu ładującego do 2A DC-DC XL4015 5A STEP-DOWN
    - zasilacza sieciowy może jednocześnie ładować i zasilać urządzenie FSP FSP180-AAAN1, 24V 7.5A 180W
    - wzmacniacz mocy 2x50W TPA3116D2
    - regulatora tonów i głośności TDA1524A, pozostawiłem tylko regulację tonów niskich i średnich, balans jest ustawiony na stałe + głośność ofc
    - gniazda z ładowarką USB QUALCOMM QC 3.0 18W do podładowania telefonu itp (można wyłączyć)
    - wskaźnika naładowania akumulatorów (też można wyłączyć)
    - modulu BT XY-BT-MINI z dorobionym wejściem minijack
    -zasilacza dla modulu bt z przetwornicy step down LM2596S, przetwornicy izolującej DC 5V-5V 1W B0505S-1WR oraz stabilizatora liniowego 78L05
    - głośniki których użyłem to SLS-85S25CP04-04 + no name tweetery z allegro (raczej dopasowane do obudowy), proste zwrotnice 6dB dla 4,2kHz, na tweetery tłumiki 3dB, głośniki pracują w 3l obudowie zamkniętej w pełni wypełnionej watą - próbowałem wielu konfiguracji (PR. BR itd) i dźwięk z zamkniętej przypadł mi do gustu najbardziej.

Obudowa jak widać jest zrobiona z rur PCV 110mm, całość waży 5-7kg, dorzuciłem mocowania i całość da się nieść jak torbę.
    Co do brzmienia to spełnia moje oczekiwania - spory szum z przedwzmacniacz TDA rekompensuje regulacja tonów - można ustawić fajny bas, relatywnie niski lub dać czasu ale wiadomo zmniejszyć ilość niskich i wysokich tonów...
    Akumulatory zapewniają wielogodzinne granie nawet z ładowaniem telefonu... Zastosowanie przetwornicy izolującej i stabilizatora liniowego to konieczność przy tych wszystkich modułach BT - ich zakłócenia są dramatyczne bez tego rozwiązania a tak - -słychać tylko lekki szum z TDA1524.

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    UKey
    Level 15  
    Has specialization in: audio
    UKey wrote 187 posts with rating 56, helped 14 times. Live in city Jaworzno. Been with us since 2005 year.
    djtrebla
    Level 15  
    Obudowa rodem z filmu Star Trek. :-)

Ten biały, no właśnie klej czy silikon ? Szpeci całość.

Zamiast łączyc rury na wkręty to może lepiej było je posklejać

Przydałby sie filmik z działania urządzenia.
    Jak by to powiedziała babka Kiepska- czy jest do czegos zmieniarka?

Mamy okres wszechobecnej drożyzny.
    To pomówmy o kosztach, ile Cie to wyniosło?
    1st
    Level 21  
    Ale ten moduł BT to można było w środku schować a nie w takim eksponowanym pudełku z przodu obudowy.
    prosiak_wej
    Level 36  
    1st wrote:
    Ale ten moduł BT to można było w środku schować a nie w takim eksponowanym pudełku z przodu obudowy.

Podobnie zrobiłbym z gniazdem USB do ładowania telefonu, może nawet ze zintegrowanym woltomierzem:

A jak nie, to można wykorzystac same moduły USB do samochodu:

Taki jak powyżej mam w swoim pojeździe już ponad dwa lata i nie sprawia problemów.
    metalMANiu
    Level 19  
    Ty jesteś bardziej elektrykiem czy hydraulikiem? 🙂
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Zacząłes całkiem fajnie, skończyłeś paskudnie. Bo
    djtrebla wrote:
    Zamiast łączyc rury na wkręty to może lepiej było je posklejać
    . I ten ,,panel sterowniczy" z doczepioną skrzynka na BT, jak zauwazyl @1st. Czymś to wypchane jest wewnątrz dla unikniecia rezonansów całej tej hydrauliki ? :D
    James596
    Level 20  
    Będąc szczerym, konstrukcja jest stylistycznie okropnie niedopracowana. A wystarczyło schować puszkę z modułemj BT, uniknąć wkrętów i pomalować całość choćby strukturą, aby zamaskować wszelkie łączenia silikonem.
    Szumiący TDA też pasuje tutaj jak kwiatek do kożucha. ;)
    dudik56
    Level 15  
    Kiedyś, dawno też wpadły mi w ręce dwa czwórniki PVC a miałem cztery głośniki z kina domowego, jakieś chińskie moduły i powstał taki praktyczny ulep. Dobre w plener, drze się nieprzeciętnie ;)
    Głośnik przenośny z rur PCV Głośnik przenośny z rur PCV
    badboy84
    Level 42  
    Albo shitbar :lol: tak po angolsku, skoro mamy soundbary.
    U92
    Level 10  
    Pogromca JBL...
    Jak nie jestem fanem ich drożyzny względem jakości, tak jednak dla estety taka konstrukcja to nieśmieszny żart. Brzmieniowo? No jak to może grać, obudowa z tworzywa sztucznego, eksponowany moduł BT, choćby obudowa z PVC stanowiła ekran EM, dlatego zastosowałeś inne tworzywo. No jak dla mnie to konstrukcja godna 12latka pomijając zwrotnicę pasywną, która w czymś takim jest również chyba dla żartu. Przykro mi, ale taka konstrukcja nie powinna znaleźć się na głównej stronie elektrody.
    dudik56
    Level 15  
    Takie konstrukcje powstają dla żartu ale jest sporo estetycznie udanych i o niezłych parametrach akustycznych. PVC wbrew obiegowej opinii całkiem dobrze nadaje się na obudowy. ;)
    ZaQ_1
    Level 9  
    A próbowałeś swoich sił z membranami pasywnymi? Malutkie głośniki jbl dzięki nim potrafią naprawdę dobrze zagrać.
    prosiak_wej
    Level 36  
    @dudik56 Góra oraz dół mogłyby się obracać względem siebie o kąt 90 stopni, wtedy miałbyś soundtower z dźwiękiem dookólnym :)
    UKey
    Level 15  
    Witam,

"skrzynka" z BT jest celowo na zewnątrz obudowy ponieważ materiał taki jak PCV bardzo ogranicza propagację fal elektromagnetycznych ;) taka powtórka z fizyki - szkoła podstawowa...

Kto łączył kiedyś takie rury wie że mają one uszczelki i są ciasno pasowane - żeby obudowa była w pełni rozbieralna (np. wymiana akumulatorów, naprawa itd.) lepiej jest ją skręcić wkrętami a fabryczne uszczelki bdb trzymają szczelność. Kto widział zastosowane głośniki choćby na zdjęciu wie jakie mają magnesy... powoduje to że środek masy obudowy jest mocno przesunięty do przodu - to również przemawia nad zastosowaniem czegoś mocniejszego niż klej.

Biała fuga widoczna na zdjęciu to klej elastyczny z własnością uszczelniacza - patex - nie pamiętam modelu. Nie pełni on w tym przypadku funkcji kleju bo kolanko z wteeterem jest przykręcone do obudowy śrubą (pod spodem).

Do TDA1524A mam jeden zarzut o którym pisałem - przy dużym wzmocnieniu i ustawionych tonach wysokich słychać szum... nie jest to hi end wiec mi to nie przeszkadza.

Jeżeli chodzi o obudowę z membraną bierną to był tu problem ze jej zestrojeniem, membrana musi być większa (niższe Fs) niż głośnik w innym przypadku nawet dodając ciężarki nie można uzyskać zadowalającego efektu...

Co do obudowy - to kwestia gustu - jednym się podoba - innym nie, niema tu jednak problemu ani ze szczelnością ani z jakimiś podejrzanymi dźwiękami.
    Nie bede jej tez malował, mimo ze mam takie mozliwosci bo jest za mało chropowata i jej powierzchnia jest relatywnie miekka - zaraz bylyby skazy na powłoce kalierniczej. W wolnej chwili żonka mi ja chce obszyć wstawkami materiału w "rasta" kolory...

W tego typu urządzeniach chodzi raczej o pokazanie ze można zrobić coś unikatowego samemu i zagra to co najmniej tak dobrze jalbo i lepiej niż "markowa" chińska masówka.... niestety wyższym kosztem... głośniki miałem za darmo ale moduły, akumulatory swoje kosztowały...
    prosiak_wej
    Level 36  
    UKey wrote:
    PCV bardzo ogranicza propagację fal elektromagnetycznych

PCV czy PVC? Serio, przy 2,4GHz miałbyś mniejszy zasięg z 10 metrów do 0,5 metra?
    KJ
    Level 31  
    "materiał taki jak PCV bardzo ogranicza propagację fal elektromagnetycznych ;) taka powtórka z fizyki" To ja poproszę o tą powtórkę i jej rozwinięcie gdyż PVC o ile nie wypełnione sporą ilością dodatków metalicznych lub mineralnych i przy tej grubości ścianek nie ma większego wpływu na propagację fal EM w tym paśmie. Jeżeli miałeś dramatyczny spadek zasięgu po zabudowaniu modułu w środku to najprawdopodobniej przyczyna była inna niż ekranowanie przez PVC. To po pierwsze. Po drugie obecnie szare rury kanalizacyjne w 90% przypadków są wykonane z polipropylenu acz to oczywiście zależy od producenta i powinno być oznakowane na wyrobie.