Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Moje małe PV Off-Grid. Część 1, założenia projektowe

ArturAVS 04 Nov 2021 16:55 6030 136
Termopasty
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    Szyszkownik Kilkujadek wrote:
    Tylko nie językiem!

Za stary jestem na taką brawurę :D
  • Termopasty
    Maverick73
    Level 25  
    Widzę ze spawałeś ramy tak jak ja pod panele :) Te nasze projekty chyba są bardzo podobne ... kupa elektroniki i wszystkie drogi prowadzą do Rzymu :) Też tak kombinuję po co ludziom te MEGA TURBO BOOSTERY MPPT do grzania wody jak można grzać prosto z paneli i to pracuje niezależnie od pogody,choć nawet parę (W) ale pracuje. No i jak tam produkcja pnie Ci się w górę ?
    ArturAVS
    Na razie tylko testowo z jednym akumulatorem Pb. Jeszcze dużo pracy przy uzbrajaniu "sterowni" a pogoda raczej marna dla PV. Kilka zabawek mi dojechało które pewnie Cię zainteresują :D a jak się uda to do końca tygodnia ukażą się recenzje "gadżetów".
    Maverick73
    Level 25  
    ArturAVS wrote:
    Kilka zabawek mi dojechało które pewnie Cię zainteresują a jak się uda to do końca tygodnia ukażą się recenzje "gadżetów".

Haha no widzę ze już mnie znasz ... lubię gadżety które pomagają ogarnąć to i owo ;)
    Ja już spuściłem (nie kanalizacją) moją myśl techniczną dwa piętra niżej do piwnicy ... próbny rozruch udany ... choć jeszcze mam w głowie kilka pomysłów i rozbudowę tego co już jest.
    ArturAVS
    Dzisiejsza wichura "zdjęła" mi drzwi z warsztatu (tuż za progiem widać szafę mającą pomieścić całą elektronikę);

Panele trzymają się mocno jednak produkcja jest na poziomie kilkunastu W a słonka na razie nie zapowiadają. Od wczoraj próbuję "dogadać" się z regulatorem poprzez RS485 i nic mi z tego nie wychodzi :-(
    Szyszkownik Kilkujadek
    Level 36  
    ArturAVS wrote:
    Od wczoraj próbuję "dogadać" się z regulatorem poprzez RS485 i nic mi z tego nie wychodzi

A on chodzi w jakim protokole? Modbus? Canbus? Czy coś mniej popularne?

Dodano po 7 [minuty]:

ArturAVS wrote:
    Dzisiejsza wichura "zdjęła" mi drzwi z warsztatu (tuż za progiem widać szafę mającą pomieścić całą elektronikę);

Nie ma żartów. Niedawno w mojej okolicy wichura zdjęła cały blaszak. Przeleciał nad ogrodzeniem i wylądował na ulicy poskładany jak domek z kart.
  • Termopasty
    Maverick73
    Level 25  
    No szafę masz dużą i coś tam świeci na czerwono, czyli coś się tam dzieje :)
    Dobrze ze tylko drzwi a nie całego porwało...
    ArturAVS
    A on chodzi w jakim protokole? Modbus? Canbus? Czy coś mniej popularne?

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na Modbus (RS485 to tylko warstwa sprzętowa). Nie chciałbym zaśmiecać tego tematu a regulator opisałem tu; https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3843358.html Wysyła regularne ramki i odpowiada (sprawdzałem pod terminalem).
    Maverick73 wrote:
    No szafę masz dużą i coś tam świeci na czerwono, czyli coś się tam dzieje

Dwa mierniki monitorują zasilanie sieciowe; https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3826364.html.
    Maverick73 wrote:
    Dobrze ze tylko drzwi a nie całego porwało...

Jak huknęło to myślałem że panele zerwało.
    Saroyan
    Level 10  
    Drodzy koledzy.

Też bawiłem się w takie rzeczy - 1.25kWp, regulator ładowania Steca tarom 4545, inwerter TS-1500, 2x12V 200Ah baterie SSB 200-12i. Miałem pod to podpięte część gniazd i całe oświetlenie - jakieś 700-1400W. Wieczorem 3-4h działania i przełączanie na sieć. Baterie po 2.5 roku siadły, prawdopodobnie dlatego, że w nocy nie było ładowania i inwerter+regulator ładowania pobierał swoje i napięcie spadło poniżej 10.5V albo po prostu siadły z ilości cykli - około 1000 i pogrzebane. Wgl gwarancje na takie baterie to 6m na prace cykliczna i 24m na buforową. Coś już się nasuwa prawda?
    Także nie polecam i nie zachęcam, chyba że ktoś jest preppersem i boi się, że sowieci wrócą;-)
    Zachęcam może do tego, aby używać takich instalacji do grzania wody albo domu, akumulatory działają buforowo cały czas trzymają swoje napięcie i nadwyżka w ciągu dnia idzie na grzanie. I nie używać AGM tylko zwykłych kwasowych i co jakiś czas kontrolować poziom. Szkoda pieniędzy na żelowe. Parę kWh na pewno zaoszczędzone na energii.

Życzę powodzenia!
    Maverick73
    Level 25  
    Drogi kolego widać ze się kiepsko bawiłeś skoro po 2,5 roku aku poszły do piachu. Moje dotychczas rok użytkowania i sprawność 100% dokładnie zero zużycia. Żelowe nie używać tutaj się zgodzę ... , i jak najbardziej używać AGM-y ... skąd pomysł na zwykłe kwasiaki.
    Po co do grzania wody akumulatory jak grzałka sobie poradzi na samych panelach.
    metalMANiu
    Level 19  
    Saroyan wrote:
    akumulatory działają buforowo cały czas trzymają swoje napięcie i nadwyżka w ciągu dnia idzie na grzanie

Maverick73 wrote:
    Po co do grzania wody akumulatory jak grzałka sobie poradzi na samych panelach.

Właśnie Kolega Saroyan o tym mówi. Że nadwyżka energii kierowana jest do grzałek zamiast do akumulatorow.
    adversus
    Level 32  
    Saroyan wrote:
    Baterie po 2.5 roku siadły, prawdopodobnie dlatego, że w nocy nie było ładowania i inwerter+regulator ładowania pobierał swoje i napięcie spadło poniżej 10.5V albo po prostu siadły z ilości cykli - około 1000 i pogrzebane.

Wg noty katalogowej żywotność tego akumulatora w bardzo dużym stopniu zależy od temperatury pracy. Jeśli do tego doszło rozładowywanie poniżej 10,5V to nie dziwi fakt że tak krótko żyły. Producent podaje projektowaną żywotność na 10-12 lat i przewiduje pracę cykliczną (podaje parametry jakie trzeba wtedy zachować). Prawdopodobnie coś ze strony instalacji u kolegi nie pykło i aku skończyły przedwcześnie żywot. Bo nie sądzę by kolega trafił na bubel.
    Maverick73
    Level 25  
    Jak chłodziłem akumulatory wodą to co do niektórych był to kosmos ... no cóż Wy wiecie swoje a ja swoje ... zobaczymy kto na tym wygra ...
    Następne rzecz, kto szuka danych katalogowych akumulatorów ze szczególnymi informacjami o rozładowaniu napięciach temperaturach i podobnych...
    Kolejna sprawa, według tych danych się ustawia regulator do pracy z danymi akumulatorami, ... a nie fabrycznie ustawiony regulator odcina napięcie przy 16V! itd ... itd ...
    Kolejna sprawa drenowanie do 10,5V bo tak odcina przetwornica to tyle jest widocznie dopuszczone ... a nie, 11,5V to akumulator jest wyładowany do 0 ... a gdzie tam dopiero 10,5V (trup) jak pisał kolega Saroyan.
    I można tak pisać ...
    Po roku czasu moje aku 100Ah wykazały przy rozładowaniu prądem 10A aż 105Ah.
    Niestety trzeba trochę postudiować temat akumulatorów ... ja też miałem nauczkę ze moje pierwsze 2x45Ah usmażyłem w rok :)
    Szyszkownik Kilkujadek
    Level 36  
    Trudno się nie zgodzić, że ładowanie do 16V a potem rozładowanie do 10,5V to szybki i skuteczny sposób na zniszczenie akumulatora kwasowego.
    A jeszcze gdy do tego dojdzie wysoka temperatura w lato i mróz w zimie to rok pracy jest i tak sukcesem.

Jak zatem zadbać o akumulatory?
    1. Ładowanie do 14,4V
    2. Rozładowanie do 11,5V
    3. Kompensacja temperaturowa napięcia ładowania
    4. Kontrolować elektrolit
    ArturAVS
    Kontrolować elektrolit

A jak w przypadku AGM i żelowych? Wczoraj zauważyłem że regulator podniósł napięcie do 15,2V na fabrycznych ustawieniach. Zmieniłem ręcznie na max 14,8V a odcięcie podnapięciowe na 11,8V. Już rozglądam się za 100 AGM ale widzę że ceny poszły w górę. Produkcja raczej mizerna ale cały czas jest duże zachmurzenie niestety. Nawet najlepszy akumulator można szybko posłać na złom nieumiejętną eksploatacją.
    adversus
    Level 32  
    ArturAVS wrote:
    A jak w przypadku AGM i żelowych?

Sprawa jest prosta, trzeba przeanalizować notę katalogowa wybranego akumulatora. W przypadku omawianego który padł po 2,5 roku wg mnie największy wpływ miała temperatura, i nie tyle otoczenia a raczej temperatura samego akumulatora w czasie pracy. Bo oczywistym jest ze wtedy on się nagrzewa, plus temperatura z otoczenia. Wspomniany akumulator dla optymalnej żywotności powinien mieć w czasie pracy temperaturę w okolicy 10-15 stopni Celsjusza.
    No i do tego dopilnować końcowych napiec ładowania i rozładowania. Nie bez znaczenia są tez prądu ładowania i rozładowania które również powinny być brane pod uwagę, te wszystkie parametry są zawarte w notach katalogowych szanujących się producentów.
    Maverick73
    Level 25  
    1. Ładowanie do 14,4V

Ustawienia regulatora jeśli takie posiada ... napięcie wyższe od zalecanych o 0,3V to już ma strzał z grubej rury a co dopiero np.przy 16V to jest o 1,6V!!!

2. Rozładowanie do 11,5V

Komparator (strażnik). Do tego jak mnie zainspirował Artur zasilacz impulsowy (pomysł mi się spodobał i zastosowałem). Teraz myślę nad innym rozwiązaniem wydaje mi się ze mniej prądożernym ... impulsowy targał mi ponad 600W (olerka!) dobrze ze bardzo sporadycznie się włączał. Teraz korekta komparatora i cisza nie włącza się wcale ale awaryjnie czuwa.

3. Kompensacja temperaturowa napięcia ładowania

Dobry regulator ma czujnik temperatury jak i w oprogramowaniu jego ustawienia.

4. Kontrolować elektrolit

Nie stosować zwykłych kwasów. Inne ładowanie, źle działa na niego długotrwałe jak i głębokie rozładowanie do tego nie znosi wysokich obciążeń.

Teraz po obserwacjach w moim kombajnie doszedłem do wniosku ze trzeba pruć ile się da z paneli ... ja mam ich aż 21 to mam z czego. Jedyny minus ze regulator się grzeje przy długo trwałej pracy ... u mnie 40A tej wartości nie przekracza ... więc muszę sobie sprawić kolejny.

Oczywiście taki kręcioł wbudowany za jego plecami odpowiednio sterowany po przez termostat, temperuje jego zapędy cieplne :)

Obserwuję swoją konstrukcję i na bieżąco według wniosków ją upgraduję.

Dodano po 1 [minuty]:

adversus wrote:
    Wspomniany akumulator dla optymalnej żywotności powinien mieć w czasie pracy temperaturę w okolicy 10-15 stopni Celsjusza.
    No i do tego dopilnować końcowych napiec ładowania i rozładowania. Nie bez znaczenia są tez prądu ładowania i rozładowania które również powinny być brane pod uwagę, te wszystkie parametry są zawarte w notach katalogowych szanujących się producentów.

I o tym zawsze wspominałem.

Dodano po 6 [minuty]:

Właśnie znalazłem ciekawy materiał co do regeneracji padniętych AGM-ów.
    Wygląda na to, ze to chyba działa ... na razie sprawdzać nie muszę a kto wie co przyniesie czas ... miejmy nadzieję ze nie szybko :)

https://www.youtube.com/watch?v=F3sUgvtjMMg

Dodano po 33 [minuty]:

Byłem przyłożyć do pieca więc wgląd co się dzieje:

Jak widać regulator który powinien mieć podłączone 12V/520W to przy 12V/3700W nie przekracza praktycznie jego wartości 40A i nie jest niczym ograniczony.
    Temperatura 4210 ani 30°C ... kręcioł sprawuje się doskonale. Ale była cisza nie pracował....
    Temperatura akumulatorów 16°C ... bajka bez dodatkowego chłodzenia :)
    ArturAVS
    Wczoraj prześwitujące zza chmur słonko zrobiło pierwszą miło wyglądającą moc;

Lada dzień ma się trochę poprawić pogoda to zrobię jakieś solidniejsze obciążenie bo jak na razie produkcja z kilku dni mizernie wygląda;

Bateria (spadki poniżej 11,8V są zapamiętywane);

W obciążenie poszło (oświetlenie zewnętrzne LED);

Takie skoki to wyłączenie podnapięciowe :D. Przeglądałem ostatnio akumulatory i ceny też poszły w górę, chyba jednak w ciągu paru dni kupię AGM'y.
    Maverick73
    Level 25  
    ArturAVS wrote:
    Wczoraj zauważyłem że regulator podniósł napięcie do 15,2V na fabrycznych ustawieniach.

Widać na wykresie ze dwa dni wcześniej już zawyżył ... dlatego zawsze piszę ze kupiony regulator trzeba manualnie ustawić do właściwości akumulatorów, tego za nas nikt nie zrobi ... Na pewno większość po kupieniu nawet nie zajrzy w ustawienia ... automat to automat ;)
    ArturAVS
    Maverick73 wrote:
    Na pewno większość po kupieniu nawet nie zajrzy w ustawienia ... automat to automat

Niby tak :D. Ten regulator po podłączeniu na stole pod zasilacz 24V sygnalizował za wysokie napięcie baterii.
    Maverick73
    Level 25  
    Ty tam na pewno non stop zerkałeś i tak dopiero po dwóch dniach zajarzyłeś ze masz za wysokie napięcie ;) ... inny kupi założy i leci ile fabryka dała pod maską ;)
    ArturAVS
    Maverick73 wrote:
    Ty tam na pewno non stop zerkałeś i tak dopiero po dwóch dniach zajarzyłeś ze masz za wysokie napięcie

Prawie masz rację :D. I tak siedzę na warsztacie przed komputerem (teraz też) a kilka metrów obok rozdzielnia z regulatorem. Telefon z uruchomioną aplikacją do regulatora i zerkam co kilka minut na stan. Staram się uruchomić komunikację (na razie regulator <->PC warsztatowy) aby docelowo użyć bramki RS485<->LAN i mieć podgląd parametrów z domu.
    Maverick73
    Level 25  
    Tez tak miałem na początku ze non stop w ustawieniach siedziałem, też mi coś nie coś umykało :) Teraz już coś mniej ale też podpatruję ... jak tam produkcja.
    Ale czekam na nowy gadżet do regulatora, łączność przez chmurę w końcu będę miał podgląd poza domem co tam się dzieje na samej tablicy w piwnicy a nie jak do teraz co w domu :) Za tym idą znów nowe pomysły na monitoring ...
    W sumie mój telefon to i tak jak centrum dowodzenia :D:D:D tam się nic nie ukryje jak mnie nie ma w domu ... temperatury, wilgotności, napięcia, moce, sterowania, inne .... fajna sprawa :)

Dodano po 19 [minuty]:

Zobacz byłem teraz na piwnicy zerknąć co się dzieje ...

Listopad godz. 10:30 ... za oknem tak ... porażka ...

Regulator daje ...

Prawie 30A ... o to mi chodziło :)
    ArturAVS
    Muszę trochę zrewidować swe nadzieje że wszystko zmieści mi się do szafy :-( Problemy z opanowaniem komunikacji z regulatorem powodują że zastanawiam się nad kupnem Tracera 4210, dodatkowo konieczność zainstalowania aż trzech komparatorów powoduje że poważnie się zastanawiam nad budową jednego wielokanałowego. Taki komparator umieściłbym w obudowie montowanej na szynie DIN a jego serce oparte na ESP8266 lub ESP32 załatwiłoby mi sprawę komunikacji (serwer via WiFi). Choć tu o ile od strony sprzętowej wszystko bez problemu ogarnę to obawiam się że mogę polegnąć od strony softu :-( Funkcjonalność mogłaby być ciekawa... Monitoring on-line trzech czterech kanałów pomiarowych (prąd, napięcie oraz moc dla każdego) oraz odpowiednie warunki logiczne. Echh... Rozmarzyłem się :D Zima długa to coś powstanie (Artur puknij się w głowę! A kto instalację CWU zrobi? Szwagier hydraulik albo sąsiad, też hydraulik :D). Oczywiście finanse... Mocno ograniczają. Na ten miesiąc albo nowy regulator albo AGM'y...
    khoam
    Level 40  
    ArturAVS wrote:
    Taki komparator umieściłbym w obudowie montowanej na szynie DIN a jego serce oparte na ESP8266 lub ESP32 załatwiłoby mi sprawę komunikacji (serwer via WiFi)

ArturAVS wrote:
    Choć tu o ile od strony sprzętowej wszystko bez problemu ogarnę to obawiam się że mogę polegnąć od strony softu

Bądź dobrej pomyśli i polegaj na pomocy użytkowników elektrody ;)
    ArturAVS
    khoam wrote:
    polegaj na pomocy użytkowników elektrody
    @khoam mam to rozumieć jako deklarację pomocy z Twojej strony?
    ArturAVS
    No wiesz, do testów chciałem użyć dwóch zwykłych akumulatorów które miałem. A że jeden mi niestety wypadł z ręki... To albo kupię od razu dwa nowe AGMy albo nowy regulator i ewentualnie jeden zwykły Pb 74Ah. Chyba że zostanę przy obecnym regulatorze i dokupię jeden aku. Gdyby nie mocno ograniczone fundusze to budowa nie trwała by etapami. Jakoś trzeba sobie radzić niestety. A prąd już tańszy nie będzie więc przyśpieszy to zwrot inwestycji.
    ArturAVS
    Nie widzę potrzeby on-grid zwłaszcza przy zasilaniu jednofazowym. Druga rzecz to częste zaniki zasilania ze względu na okoliczne drzewa (większy wiatr i już przeważnie jakaś gałąź zrywa linię). Co mi da ładowanie energii do sieci jak wtedy kiedy będę jej potrzebował to jej nie będzie? Jakoś ogólnie nie trafia do mnie "sprzedawanie" do sieci, gdyby jeszcze było to 1:1 to może... Ale przy tak niewielkich mocach jakie zużywam (130-200kWh/m-c) nie ma to żadnego sensu. Całą wyprodukowaną energię chcę mieć na własne potrzeby.