Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

10-kanałowy sterownik zaworów ogrzewania podłogowego IoT

ghost666 02 Nov 2021 08:56 972 2
Legrand
  • 10-kanałowy sterownik zaworów ogrzewania podłogowego IoT
    Firma Voltlog zaprojektował sprzętowy sterownik dla zaworów ogrzewania podłogowego. Jest to w pełni otwarta konstrukcja, sterowana przez moduł ESP32 z wsparciem dla Wi-Fi oraz Bluetooth, dzięki czemu jest kompatybilny z oprogramowaniem open-source Tasmota, a dzięki rozszerzeniu protokołu MQTT i wykorzystanie frameworku automatyki domowej Home Assistant.

Omawiana płytka może sterować maksymalnie dziesięcioma zaworami, przez wyjścia sterowane triakami ze złączami sprężynowymi. Idealnie nadaje się do domowego systemu ogrzewania podłogowego, a także oferuje interfejsy rozszerzenia przez kolejne złącza sprężynowe - one-wire, I²C. System wyposażony jest w kluczowe funkcje bezpieczeństwa z dwoma bezpiecznikami, chociaż oczywiście nie ma certyfikatu UL ani TUV, jeśki chodzi o bezpieczeństwo elektryczne.

Firma Voltlog zdecydowała się zaprojektować własną płytkę zamiast kupować gotowe rozwiązania ze względu na wysoką cenę tego rodzaju produktów i brak oprogramowania open-source do integracji z serwerem automatyki domowej sterowanym poprzez Home Assistant. Można sflashować oprogramowanie układowe układu ESP32 za pomocą konwertera VoltLink USB na port szeregowy lub można użyć własnego modułu konwertera USB-UART za pomocą wbudowanego 6-stykowego złącza JST-SH o rastrze 1,0 mm. Jest to potrzebne tylko za pierwszym razem, po czym oprogramowanie układowe można zaktualizować bezprzewodowo (OTA), jeśli wgrane firmware na to pozwala.

Pliki zaprojektowane w KiCadzie i projekty ich są dostępne w repozytorium firmy na Githubie, a Voltlog wyjaśnia tam także więcej na temat projektu sprzętu, w tym dlaczego izolowana przetwornica AC/DC jest tak dziwnie zainstalowana, jak widać na zdjęciu. Firma w dokumentach projektowych uzasadnienie także szereg innych wyborów projektowych i dotyczących używanego oprogramowania.

Kontroler zaworów ogrzewania podłogowego Tasmota ESP32 jest dostępny na Tindie za 109,99 dolarów, ale wydaje się, że w chwili pisania artykułu na stanie magazynowym był tylko jeden komplet.

Źródło: https://www.cnx-software.com/2021/11/01/10-channel-floor-heating-valve-controller-supports-tasmota-mqtt-home-assistant/

Cool? Ranking DIY
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    About Author
    ghost666
    Translator, editor
    Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
    ghost666 wrote 10678 posts with rating 9001, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
  • Legrand
    tmf
    Moderator of Microcontroller designs
    Widzę na githubie schemat, ale nie ma kodu.
    Druga sprawa - nie wiem na ile popularne są zawory na 230V, ja mam na 24V, czyli rozwiązanie z triakami jest bezużyteczne lub na granicy użyteczności. W mojej płytce dałem MOSFETy - mogę dzięki temu zawór częściowo otwierać poprzez zmianę PWM. ESP32 to dobry pomysł, ale brakuje mi jednak jakiegoś interfejsu przewodowego. Tego typu układy montuje się w dziwnych miejscach, gdzie zasięg WiFi może być kiepski, poza tym pad domowej sieci może rozłożyć wszystko. Osobiście preferuję RS485 ew. CAN, proste, tanie, niezawodne, sprawdzone, no i jeśli całość instalacji mam zasilaną z 24V to i tak mam kable zasilające, więc na etapie projektu pociągnięcie dwóch dodatkowych żył dla RS485/CAN nie stanowi problemu.