Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HikVision, BCS, Internec - monitoring ok 80 kamer.

Cobrix 02 Nov 2021 20:09 834 5
Optex
 • #1
  Cobrix
  Level 10  
  Witam. Bylbym wdzieczny za opinie co do wyboru systemu monitoringu.
  Instalatorzy wiadomo - "kazda pliszka swoj ogonek chwali".
  A tamci maja gorsze oprogramowanie... a ta firma jest Polska, a tamci maja serwis tylko w Holandii - itp. itd.

  Nie wiem juz sam na co klasc wiekszy nacisk przy porownywaniu ofert.
  Do wyboru sa trzy instalacje. Technicznie rozwiazania podobne - kamery zgrupowane na kilku NVR. Monitoring ma sluzyc do sprawdzenia nagrania w przypadku jakiegos wypadku pracownikow, wlamania, zdarzenia losowego. To nie zabezpieczenie imprezy masowej, w ktorej ktos bedzie monitorowal obraz na biezaco.

  Kazda oferta na innym sprzecie. Jeden preferuje HikVision, drugi BCS, trzeci Internec. Kiedys Internec to byl praktycznie HK ale teraz juz chyba nie?
  Jedna z ofert ma kamery 8Mpx reszta 4Mpx przy czym te 8 Mpx sa oczywiscie krytykowane przez konkurecje ze ich 4Mpx lepsze ;-)

  Bardzo ciezko to porownac. Z gory dziekuje - gdyby ktos byl tak zyczliwy i napisal choc pare slow - na co zwrocic uwage. Czy sa jakies wyrazne za lub przeciw odnosnie tych firm.

  Pozdrawiam
 • Optex
 • Helpful post
  #2
  Rysiek2
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  Piszesz o 80 kamerach więc inwestycja nie jest mała. Oczywistością jest, że każdy potencjalny wykonawca będzie chwalił swoje rozwiązanie jako najlepsze.
  Tobie jednak powinno zależeć na rozwiązaniu optymalnym. Tak więc powinieneś przygotować sobie założenia techniczno-eksploatacyjne,
  wykonać projekt wstępny oraz ślepy kosztorys.
  Jeżeli nie siedzisz w temacie od strony technicznej i kosztorysowania robót w takich systemach to sam sobie z tym nie poradzisz.
  Dlatego musisz to zlecić firmie o znanym na rynku dorobku popartej referencjami.
  Następnie ogłosić konkurs ofert.
  Założenia techniczno-eksploatacyjne oraz projekt powinna wykonać firma która nie będzie brała udziału w tym konkursie (co jest chyba oczywiste).
  Jeśli konkurs ofert zostanie rozstrzygnięty uczciwie to początkowe koszty zwrócą Ci się z nawiązką w całej inwestycji.
 • Optex
 • Helpful post
  #3
  gkwiatkowski
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  Żeby porównywać oferty, to oferty muszą być porównywalne w większej ilości parametrów niż tylko liczba kamer.
  Musisz wziąć plan budynku/terenu i określić jakie miejsca chcesz obserwować, z jaką dokładnością/szczegółowością, w jakim oświetleniu i opisać życzenia specjalne.

  Miejsca obserwacji - to prosta sprawa. Czy obserwowane mają być bramy wjazdowe, furtki, drzwi do budynków, a może cały płot wokół i wszystkie ściany budynków (bo np. pracownicy kradną towar i przerzucają przez płot). Może obserwacja placu manewrowego i podjazdu pod rampę, bo czasem są stłuczki ciężarówek. Może korytarzy biurowe, może cały magazyn, a może tylko miejsce wydawania/przyjmowania towaru?

  Szczegółowość obserwacji - to już trudniej. W jakich miejscach ma być możliwość rozpoznania znanej twarzy, w jakich identyfikacja nieznanej twarzy do portretu potencjalnego złodzieja. Gdzie muszą być widoczne szczegóły pojazdów, np. tablice rejestracyjne, a gdzie wystarczy ogólny widok na plac lub parking.

  Na planie obiektu zaznaczasz miejsca obserwacji różnymi kolorami, w zależności jak szczegółowy ma być obraz z danej lokalizacji. Czasem zamiast dwóch kamer 8Mpx taniej będzie dać jedną 12Mpx, bo obejmie ona troszkę dalszy obszar z większą szczegółowością. A czasem zamiast jednej 8Mpx lepiej będzie dać 3 kamery po 2Mpx, bo zajrzymy w więcej zakamarków i kąty patrzenia kamer pozwolą nam zobaczyć twarze z przodu, a nie z profilu.
  Przykłady kolorów i ich znaczenia w załącznikach.

  HikVision, BCS, Internec - monitoring ok 80 kamer. HikVision, BCS, Internec - monitoring ok 80 kamer. HikVision, BCS, Internec - monitoring ok 80 kamer.

  Oświetlenie. Czy teren jest dobrze oświetlony, czy częściowo, czy tylko światłem Księżyca. Tańsze kamery można zastosować do biura, gdzie oświetlacz IR działa na kilka metrów. A kilka razy droższe kamery trzeba zastosować do obserwacji na 30 metrów na szerokiego ciemnym placu. I jeszcze droższe kamery PTZ z oświetlaczami o realnym zasięgu 200 i więcej metrów.

  Życzenia specjalne. Tu już trzeba wyczucia, doświadczenia w ochronie, znajomości funkcjonowania obiektu i wiedzy o nowościach w sprzęcie. Przykłady: czy ważne są rejestracje samochodów przejeżdżających przez bramę, czy brama jest jedno czy dwukierunkowa, czy pojazdy się tam zasłaniają i trzeba umieścić tak kamery na dodatkowym słupie, żeby uniknąć zasłaniania się pojazdów. Czy pojazd na bramie ma być obserwowany z przodu i z tyłu (np. ciężarówka z przyczepą ma dwie różne tablice rejestracyjne).
  Czy płot lepiej obserwować z wewnątrz z kamer na sąsiednich budynkach czy lepiej będzie z kamer na słupach wzdłuż płotu, żeby widzieć też co dzieje się na zewnątrz ogrodzenia.
  Czy będziemy wykorzystywać teraz lub w niedalekiej przyszłości AI (sztuczną inteligencję) w analizie obrazu. Od najprostszych typu rozpoznawanie tablic, przez zliczanie osób i pojazdów, wykrywanie ruchu pieszego na jezdniach lub samochodów na chodnikach, wytyczanie najczęściej używanych tras poruszania się obiektów, śledzenie obiektów itp.
  A może przydałaby się termowizja do wykrywania ludzi na dużych terenach?

  Dodano po 14 [minuty]:

  O szczegółach jak długość zapisu, ilość i wielkość monitorów u ochrony, ewentualne znaki wodne na nagraniu, już nie piszę.
  Samo rzucenie hasłem, że chcę 80 obiektów do firmy o niczym nie mówi, bo 80 kamer może być zarówno za dużo, jak i znacznie za mało.
  Analogicznie jakbyś chciał kupić samochód osobowy z 4 kołami i porównywał oferty na Opla Corsę i Audi RS6. I pytał na forum czy lepiej wybrać kombi (bo pakowne) czy małego hatchbacka (bo łatwiej parkować w mieście).

  Opisz swoje dokładne wymagania, roześlij do wykonawców, tylko zaznacz, że przy odbiorze technicznym będziesz sprawdzać czy widać w dzień i w nocy dokładnie to, co podałeś w zamówieniu. Jeśli nie widać zgodnie z zamówieniem, to będą poprawiać instalację aż do skutku. Szacuję, że 75% zrezygnuje ze składania ofert.

  Dodano po 23 [minuty]:

  Hikvision i Dahua to porównywalne rozwiązania. BCS to w części sprzętu klon Dahua, ale trzyma poziom.
  Reszta lepszych "producentów" to najczęściej są klony wyżej wymienionych. Jednak trzeba uważać, bo często są oferowane tylko tańsze i słabsze typy kamer.
  Jest też najbardziej polski Novus z AAT.
 • #4
  suworow
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Cobrix wrote:
  Jedna z ofert ma kamery 8Mpx reszta 4Mpx przy czym te 8 Mpx sa oczywiscie krytykowane przez konkurecje ze ich 4Mpx lepsze

  I tak może być.
  Resztę napisali już koledzy powyżej.
 • #5
  Cobrix
  Level 10  
  Dziekuje za rzeczowe wypowiedzi.

  Ja tez sklaniam sie do opinii, ze projekt powinna zrobic niezalezna firma i wg projektu powinien odbyc sie konkurs ofert.
  Ale wiecie jak to jest w firmach - jak najszybciej, jak najtaniej - projekt zrobila jedna z firm, ktora liczy, ze dzieki temu dostanie fory...ech.
  Ja jestem na doczepke bo troche sie orientuje ;-)
 • #6
  gkwiatkowski
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  Cobrix wrote:
  Dziekuje za rzeczowe wypowiedzi.

  Ja tez sklaniam sie do opinii, ze projekt powinna zrobic niezalezna firma i wg projektu powinien odbyc sie konkurs ofert.
  Ale wiecie jak to jest w firmach - jak najszybciej, jak najtaniej - projekt zrobila jedna z firm, ktora liczy, ze dzieki temu dostanie fory...ech.
  Ja jestem na doczepke bo troche sie orientuje ;-)


  Czyli najczęstszych standard u Zamawiających.
  Powiedzcie wprost Wykonawcom, że ma być 80 kamer za jak najmniejszą cenę. Po co mają się męczyć na darmo i składać Wam oferty na dobre rozwiązania.