Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki agregat prądotwórczy awaryjnie do domu.

walpi 03 Nov 2021 15:26 2376 22
e-mierniki
    walpi
    Level 12  
    Potrzebowałbym kupić agregat prądotwórczy do małego domu, w którym w razie dłuższej awarii prądu zimą zasilę piec gazowy, latem lodówkę, odsłonie pojedynczo kilka rolet wpiętych w kontakt, ewentualnie płyta indukcyjna w połowie na jednej fazie może też działać, piec dwufunkcyjny do podgrzania wody.
    Nie ma u mnie specjalnie jakiś braków prądu. Jeśli są to na kilka godzin, co nie przeszkadza mi w funkcjonowaniu.
    Raz na ruski rok zdarzy się jakaś większa awaria i tu chciałbym mieć jakąś sprawną i sprawdzoną alternatywę, która nie zawiedzie i nie uszkodzi sprzętu. Proszę o jakieś propozycje
  • e-mierniki
    bestboy21
    Level 39  
    Może podejdź do sprawy inaczej.
    Szukaj czegoś z silnikiem Hondy i mocy ok 3kW, mile widziany AVR.
    Szukanie po "producentach" to obecnie jak szukanie igły w stogu siana.
    walpi
    Level 12  
    Dzisiaj szukając trafiłem na coś takiego jak Honda EU22i. Już kiedyś chyba o nim myślałem. Co o tym sądzicie ?
    sebooool
    Level 11  
    Sprzęt godny polecenia, jeśli moc wystarczy to można spokojnie brać.
    rstlen29

Level 22  
    A może duży nie hałaśliwy UPS ktorego akumulatory można podładować energię akumulatora z sieci zasilającej. Dodatkowo zabezpieczy odbiorniki.
    Jaka moc jest płyty indukcyjnej.
    Piec może potrzebować pełnej sinusoidy w przypadku zapalnika piezo zasilanego z elektroniki na płycie.
    Te warunki wystarczą do poprawnej pracy UPS-a

Dodano po 3 [minuty]:

Model Honda EU22i o mocy generowanego prądu 2,2 kW
  • e-mierniki
    walpi
    Level 12  
    Myślałem długo nad UPS, ale stwierdziłem, że jeśli to będzie użyte tylko w przypadku dłuższej awarii, które praktycznie się nie zdarzają się, to UPS nie sprawdzi się.
    bestboy21
    Level 39  
    Osobiście nie jestem przekonany do AVRów, słabo to działa jednym słowem.
    Jeśli ktoś chce stabilne napięcie to tylko inwerter, a do lodówki AVR jest tak potrzebny jak pewnej pani włosy pod pępkiem... ;)
    bogut
    Level 12  
    bestboy21 wrote:
    Osobiście nie jestem przekonany do AVRów, słabo to działa jednym słowem.
    Jeśli ktoś chce stabilne napięcie to tylko inwerter, a do lodówki AVR jest tak potrzebny jak pewnej pani włosy pod pępkiem... ;)

Cześć, możecie rozwinąć jeszcze ten wątek z inwerterem? Też zacząłem zastanawiać się nad agregatem do domu w razie problemów w zasilaniem. Niby człowiek mieszka w dużymi mieście i przerw to bym policzył na jednej ręce w przeciągu 5 lat. Czasy jednak niepewne i trzeba mieć backup :).

Przeglądałem nawet gazówki Pramac, ale cena mnie narazie skutecznie odstrasza.

jeśli ktoś ma chwilę to będę wdzięczny za jakieś rozsądne uwagi. biorę pod uwagę zarówno agregat mobilny jak i na stałe co oczywiście wiąże się z różnego rodzaju projektami i zgodami ZE.
    bestboy21
    Level 39  
    Inwerter to po prostu inaczej agregat z falownikiem.
    Daje zawsze idealne napięcie.
    Agregaty inwertorowe mają jeszcze jedną zaletę, przy małym obciążeniu mogą pracować na niskich obrotach (więc cicho) a i tak będzie dawał 50Hz.
    Możesz sobie poszukać filmów z agregatami walizkowymi (hondy) to są inwertery.
    ZIPPER ZI-STE2000IV taki pierwszy lepszy, żebyś wiedział czego szukać.

W przeciętnych cenach to tylko raczej wersje biwakowe (1-1,5kW)... kilka kW inwerter to już gruba kasa, bo jest w środku gruby falownik...
    bogut
    Level 12  
    hej,

już coś wiem więcej :), ale dalej zbyt mało żeby się na coś zdecydować.

z tego co przeczesałem ostatni rok na elektrodzie to podstawa to silnik hondy + inwerter.

teraz pasowało by dowiedzieć się coś więcej na temat opcji podłączania: 1. czy mobilny i wtedy jedziemy z ręcznym podłączaniem pieca, lodówki, zamrażarki, etc.
    2. czy na stałe wtedy projekt, zgoda ZE, uziemienia, ręczne lub automatyczne przełączenie.

ktoś rzuci kwotami, które przy opcji nr. 1 i nr. 2?

na chwilę obecną wydaje się że jest to inwestycja, która nigdy się nie zwróci. niemniej jednak 1 dzień blackoutu może spowodować że nie będzie to taki całkowicie nieopłacalny wydatek :)

Panowie liczę na dyskusję i może coś wymyślimy :)
    bestboy21
    Level 39  
    Do zastosowań awaryjnych do domu... inwerter to trochę przerost formy nad treścią a taki o mocy kilku kW na pewno stuknie po kieszeni.
    Żeby odpalić dwa razy w roku to może być i ten AVR ;)
    anchilos
    Level 36  
    Podłączałem "farelkę" ustawioną na 2 kW, nie było ani przez chwilę spadku napięcia (bez AVR).
    Jedynie chwileczkę zmiana dźwięku silnika.
    bestboy21
    Level 39  
    anchilos wrote:
    Podłączałem " farelkę" ustawioną na 2 kW, nie było ani przez chwilę spadku napięcia (bez AVR).

Zależy od agregatu, spadek na pewno był, tylko miernik nie zdążył wskazać jeśli mierzyłeś cyfrowym.
    anchilos
    Level 36  
    bestboy21 wrote:
    spadek na pewno był, tylko miernik nie zdążył wskazać jeśli mierzyłeś cyfrowym.

Czemu, jakim urządzeniom może zaszkodzić, lub wyłączyć.
    bestboy21
    Level 39  
    anchilos wrote:
    bestboy21 wrote:
    spadek na pewno był, tylko miernik nie zdążył wskazać jeśli mierzyłeś cyfrowym.

Czemu, jakim urządzeniom może zaszkodzić, lub wyłączyć.

W zasadzie to mało którym może zaszkodzić.
    Urządzenia elektroniczne (z zasilaczem impulsowym) wytrzymają spadki napięć.

W agregatach najbardziej niebezpieczne jest nagłe włączenie i nagłe wyłączenie dużego obciążenia, wtedy najbardziej skacze i może podskoczyć w górę, np. gdyby ktoś chciał używać elektronarzędzi bez softstartu a jednoczenie synuś grał na PSX... ;)
    Ot tak, przy normalnej pracy... na prawdę ciężko coś uszkodzić.

Morał z tego taki że należy unikać dużych i nagłych obciążeń (nie robić z domu placu budowy ;p) a na 99,5% nic nie powinno się zfajdolić.

Problemem może być np. piec z podajnikiem, gdzie ślimak przy starcie robi duże obciążenie i po chwili się wyłącza.. , warto mieć takie rzeczy na uwadze. Bo to jest problem.
    rstlen29

Level 22  
    bestboy21 wrote:
    anchilos wrote:
    Podłączałem " farelkę" ustawioną na 2 kW, nie było ani przez chwilę spadku napięcia (bez AVR).

Zależy od agregatu, spadek na pewno był, tylko miernik nie zdążył wskazać jeśli mierzyłeś cyfrowym.

Witam był i to na bank 100% później pik w góre do 275V a że to urządzenie nie powiazame żadna elektronika to nic sie nie stało Po takim zjawisku telewizor powinien sie wyłączyć i przejść na czuwanie w tryb stanby.
    bestboy21
    Level 39  
    rstlen29 wrote:
    bestboy21 wrote:
    anchilos wrote:

Witam był i to na bank 100% później pik w góre do 275V a że to urządzenie nie powiazame żadna elektronika to nic sie nie stało Po takim zjawisku telewizor powinien sie wyłączyć i przejść na czuwanie w tryb stanby.

Ostatnio przypomniały mi się stare dobre PAB-1 ;), może i nie tani ale jeszcze wnukom się odda.
    https://www.youtube.com/watch?v=1gcmI5T2pwc&ab_channel=MariuszK
    Rozbroił mnie ten filmik, toteż niech inni popatrzą :D
    bestboy21
    Level 39  
    anchilos wrote:
    https://zabezpieczaj.com/product-pol-67970-STABILIZATOR-NAPIECIA-VOLT-POLSKA-AVR-2000.html

Co Koledzy sądzicie, do elektroniki (moc) na pewno wystarczy.

Pozdrawiam.

Ekstremalnie
    https://zabezpieczaj.com/product-pol-68310-STABILIZATOR-NAPIECIA-VOLT-POLSKA-AVR-10000.html

Nie nadaje się do agregatów w żadnym wypadku, szkoda kasy.
    Czas zadziałania 6s.
    To taki wynalazek na wieś gdzie w niedzielę wieczorem jest 190V i sprzęty głupieją ;)
    anchilos
    Level 36  
    bestboy21 wrote:
    Czas zadziałania 6s

Nie mylisz się.
    Czas opóźnienia.

9. Praca w trybie „OPÓŹNIENIA”
    Aby zmienić czas opóźnienia wykonaj instrukcję poniżej:
    Wszystkie regulatory napięcia AVR firmy AZO Digital zostały wyposażone w funkcję
    opóźnionego startu w celu ochrony i prawidłowej pracy urządzeń zawierających
    kompresory, których nie należy ponownie włączać zaraz po ich wyłączeniu (lodówki,
    zamrażarki, etc)
    Domyślny czas opóźnienia wynosi 6 sekund.

https://www.polskieprzetwornice.pl/sklep/stab...0-2000va?utm_source=ceneo&utm_medium=referral

https://www.polskieprzetwornice.pl/sklep/instrukcje/AVR_instrukcja_obslugi_PL.pdf
    rstlen29

Level 22  
    Na bank nie polecam:

AWR jeśli i o ile działa to jak mu się bedzie chciało gdyż żarówki dają migające swiatło. Prawdopodobnie obcina szpilki przy 252V na wyjściu.
    bestboy21
    Level 39  
    Silnik jest, rama jest.
    Alternator 100A, inwerter od VOLTa, będzie cud malina ;)