logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] Jak wybrać przewód do wykonania anteny do radia UKF? Kwestia grubości i rodzaju kabla

Trowel 04 Lis 2021 11:01 1086 5
REKLAMA
  • #1 19689714
    Trowel
    Poziom 4  
    Chciałbym zrobić antenę do radia UKF z kawałka przewodu i tu mam problem, bo nie wiem, jaki kabel jest do tego najlepszy - czy im cieńszy, tym lepszy, czy im grubszy, tym lepszy, i czy długość anteny/kabla ma znaczenie? Ale tutaj też jest inna kwestia, lepszy będzie przewód typu linka czy typu drut?
  • REKLAMA
  • #2 19689738
    badboy84
    Poziom 43  
    Dużo zależy od radia, czy ma ono jakieś gniazdo na wtyczkę? Radia kuchenne grają np. na kawałku cienkiego kabelka, raz lepiej, raz gorzej, ale grają. Radio samochodowe też nie jest specjalnie wybredne, miałem kiedyś w garażu i grało na kawałku przewodu antenowego. Nie napisałeś, jakie to radio, jakie ma podłączenie, ale najlepiej, jak sam sprawdzisz organoleptycznie, jak będzie grać.
  • REKLAMA
  • #3 19689752
    vodiczka
    Poziom 43  
    Przy takiej prowizorycznej antenie więcej zależy od czułości odbiornika i odległości stacji nadawczych niż od grubości i długości drutu. Na działce mam ok. 1 m drutu o średnicy 0,8 mm.
    W domu do odbioru telewizji naziemnej wystarczył kabel koncentryczny z usuniętym ekranem na długości ok. 8cm.
  • REKLAMA
  • #4 19689759
    Trowel
    Poziom 4  
    badboy84 napisał:
    Dużo zależy od radia, czy ma ono jakieś gniazdo na wtyczkę? Radia kuchenne grają np. na kawałku cienkiego kabelka, raz lepiej, raz gorzej, ale grają. Radio samochodowe też nie jest specjalnie wybredne, miałem kiedyś w garażu i grało na kawałku przewodu antenowego. Nie napisałeś, jakie to radio, jakie ma podłączenie ale najlepiej, jak sam sprawdzisz organoleptycznie, jak będzie grać.
    Jest to zwykłe radio z odtwarzaczem płyt CD Eltra, jako anteny użyłem cienkiego przewodu długości ok. 1 m i na razie działa. Wcześniej była standardowa antena teleskopowa i się właśnie zastanawiam jaka byłaby najlepsza antena, taka prowizoryczna zastępcza, do tego radia.
  • REKLAMA
  • #5 19689764
    badboy84
    Poziom 43  
    To się nie zastanawiaj tylko sprawdź, bo życia Ci braknie na przemyślenia.
  • #6 19690350
    Trowel
    Poziom 4  
    Dobrze, zamykam temat, dziękuję wszystkim za pomoc. Najlepiej się sprawdził cieniutki kabelek typu linka.
REKLAMA