Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki kabel od paneli na gruncie do falownika w budynku dla 10KW przy 25 metrach?

viper111 04 Nov 2021 13:10 963 10
    viper111
    Level 13  
    Chciałem w mojej instalacji usytuowanej na gruncie o mocy 10KW falownik umieścić w budynku zaraz obok rozdzielni elektrycznej.
    Odległość od paneli do skrzynki około 25 metrów.
    Kable solarne chciałem w ziemi puścić w peszlu.
    Pytanie czy takie rozwiązanie ma sens i czy spadek napięcia na kablu solarnym 6mm2 przy 25 metrach nie będzie problemem?
    Byłyby 2 stringiu czyli w peszlu byłoby 5x6mm2.

Chciałem 6mm2 (teoretycznie dla 10KW 4mm2 wystarczy) na ewentualność rozbudowy instalacji w przyszłości o kolejne 10KW.
    viper111
    Level 13  
    rokbok wrote:
    Nie jest to jakaś powalająca odległość, można zastosować kable przeznaczone do układania w ziemi,

W sensie że można położyć 25m kabla solarnego w peszlu (czy innej rurce ) w ziemi i nie będzie problemów?
    rokbok
    Level 31  
    Minimalne straty będą bez względu na to czy ułożysz kabel solarny, czy kabel AC, nie jest to jakaś odległość, która powodowała by odczuwalne straty, kabel solarny, który podałem w linku można układać bezpośrednio w ziemi.
    78db78
    Level 39  
    viper111 wrote:
    rokbok wrote:
    Nie jest to jakaś powalająca odległość, można zastosować kable przeznaczone do układania w ziemi,

W sensie że można położyć 25m kabla solarnego w peszlu (czy innej rurce ) w ziemi i nie będzie problemów?

Przewód musi być być do ziemi i żadnym peszlu.
    toolpusher
    Level 23  
    W czym peszel przeszkadza?
    Jarzabek666
    Level 36  
    No właśnie to IP jest dla samej rurki,i fakt jest ona szczelna.. Ale łączenia nie są szczelne jak i końce, więc jak woda wejdzie to już nie wyjdzie. Nie wspomnę też o uszkodzeniach przy pracach ziemnych.
    freebsd
    Level 39  
    Zrobiłem raz kabel ziemny w szczelnej rurze, ale był to jeden odcinek o długości - jak dobrze pamiętam - rzędu 20 m. Problemem było przepchnięcie tego kabla. Nie miałem łączeń. Zakończenia uszczelniłem uszczelniaczem samochodowym w paście, oraz taśmą wodoszczelną. Zakończenia znajdują się ponad powierzchnią ziemi (jedno w budynku. Tylko to była taka sztuka, dla sztuki. Zdecydowałem się tylko dlatego, że użyłem rury do wody w cenie zapewne rzędu 1,2 zł za metr i chciałem zobaczyć, czy się uda przepchnąć... Zupełnie zbędna praca.
    Level 35  
    Jarzabek666 wrote:
    No właśnie to IP jest dla samej rurki,i fakt jest ona szczelna.. Ale łączenia nie są szczelne jak i końce, więc jak woda wejdzie to już nie wyjdzie. Nie wspomnę też o uszkodzeniach przy pracach ziemnych.

Katalog pokazuje szereg rozwiązań również z dławikami szczelnymi - w wielu nowoczesnych fontannach stosuje się takie i działa to to..
    Np
    https://www.elfadistrelec.pl/pl/mocowanie-proste-m25-ip68-pma-uster-nvnv-m257-11/p/11085253