Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

IKEA VINDRIKTNING- chyba najtańszy monitor jakości powietrza

pier 04 Nov 2021 17:17 4527 4
  • IKEA VINDRIKTNING- chyba najtańszy monitor jakości powietrza

Cześć.

Jakiś czas temu zakupiłem ten miernik z ciekawości. Oczywiście cena bardzo mnie zachęciła bo jak wspomniałem w tytule jest to chyba najtańszy sensor tego typu jaki widziałem. No tak ale czy za 39,99zł (tyle kosztuje w oficjalnym sklepie IKEA) dostaniemy jakieś sensowne urządzenie. Zaraz sprawdzimy co w trawie piszczy.

Sensor otrzymujemy w kartonowym pudełeczku z podstawową instrukcją w kilku językach. Kabelka USB-C brak w zestawie.
    Z instrukcji dowiemy się że sensor mierzy cząstki PM2.5.
    Zakres temperatur w których można go używać od 0-40C i wilgotności powietrza 0-95%, rekomendowana wartość wilgotności 40-60% Rh.

Urządzenie jest jest bardzo proste i schludne z przyjemnego w dotyku plastiku.

Od frontu mamy tylko "oczko" wskazujące kolorem obecną jakość powietrza.
    Według instrukcji kolejno kolor zielony to 0-35, pomarańczowy 36-85, czerwony >86, pulsujące światło podczas uruchamiania.
    Tył jest pełen otworów przez które przepływa swobodnie powietrze. W dolnej części w "podfrezowaniu" jest gniazdo zasilania USB-C. Bardzo fajnie rozwiązane przez co wtyczka usb nie odstaje poza obudowę.

A teraz to co najciekawsze, wnętrze.
    W środku prościutko jak z zewnątrz. Jedna płytka pcb + specjalizowany sensor. Na płytce z jednej strony diody wskaźnika plus czujnik oświetlenia (tak urządzenie steruje jasnością diodek). Druga strona pcb to nieznany mikrokontroler (zapewne), tranzystor załączający wentylator sensora i kilka elementów pasywnych.
    Serce czujnika to sensor PM1006 firmy CUBIC. Podstawowe informacje z karty katalogowej: typ czujnika-led, zakres pomiarowy 0-1000ug/m3,
    dokładność ±20μg/m³ lub ±20%, czas odpowiedzi 8s, pobór prądu <30mA, interfejs UART, MTTF (zapewne żywotność) 5 lat.
    IKEA VINDRIKTNING- chyba najtańszy monitor jakości powietrza IKEA VINDRIKTNING- chyba najtańszy monitor jakości powietrza IKEA VINDRIKTNING- chyba najtańszy monitor jakości powietrza IKEA VINDRIKTNING- chyba najtańszy monitor jakości powietrza IKEA VINDRIKTNING- chyba najtańszy monitor jakości powietrza

Sam sensor z bliska.
    IKEA VINDRIKTNING- chyba najtańszy monitor jakości powietrza IKEA VINDRIKTNING- chyba najtańszy monitor jakości powietrza IKEA VINDRIKTNING- chyba najtańszy monitor jakości powietrza

Wentylatorek sensora.

Jak widzimy urządzenie posiada całkiem ciekawy czujnik co rokuje poprawne wskazania jakości powietrza. Niestety pomiarów nie mam do czego porównać.

Z minusów trzeba wskazać na hałas powodowany przez wentylatorek. Przeważnie go nie słychać ale już podczas cichszych pór dnia słychać wyraźnie cyklicznie załączający się wentylator.

Miernik doczekał się już modów w postaci dodawania doń esp8266 i sprzęgania z domowymi systemami "home automation", do odnalezienia w sieci. Przy okazji dodania esp można też "uciszyć" nieco wentylator podłączając go na stałe do 3,3V (obecnie zasilany jest z 5V).

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    pier
    Level 24  
    Has specialization in: konstruktor cad
    pier wrote 2175 posts with rating 1715, helped 39 times. Live in city Biłgoraj. Been with us since 2006 year.
    pier
    Level 24  
    androot wrote:
    Fajnie, że pokazałeś płytkę, która nic nie wnosi :)
    Daj lepiej zdjęcia wnętrza samego sensora.

Dokładność mniejsza niż np. laserowego czujnika PMS7003, ale cena gotowego urządzenia wynosi połowę samego, w/w czujnika.

Hmm a co ma wnosić płytka? Pokazałem po prostu wnętrze urządzenia jak inni.
    W czujniku można dobrać się tylko do pcb. Dalsze grzebanie mogło by się skończyć uszkodzeniem sensora.
    IKEA VINDRIKTNING- chyba najtańszy monitor jakości powietrza [img-0]