Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

IKEA VINDRIKTNING- chyba najtańszy monitor jakości powietrza

pier 04 Nov 2021 17:17 2991 4
Tespol
  • IKEA VINDRIKTNING- chyba najtańszy monitor jakości powietrza

Cześć.

Jakiś czas temu zakupiłem ten miernik z ciekawości. Oczywiście cena bardzo mnie zachęciła bo jak wspomniałem w tytule jest to chyba najtańszy sensor tego typu jaki widziałem. No tak ale czy za 39,99zł (tyle kosztuje w oficjalnym sklepie IKEA) dostaniemy jakieś sensowne urządzenie. Zaraz sprawdzimy co w trawie piszczy.

Sensor otrzymujemy w kartonowym pudełeczku z podstawową instrukcją w kilku językach. Kabelka USB-C brak w zestawie.
    Z instrukcji dowiemy się że sensor mierzy cząstki PM2.5.
    Zakres temperatur w których można go używać od 0-40C i wilgotności powietrza 0-95%, rekomendowana wartość wilgotności 40-60% Rh.

Urządzenie jest jest bardzo proste i schludne z przyjemnego w dotyku plastiku.

Od frontu mamy tylko "oczko" wskazujące kolorem obecną jakość powietrza.
    Według instrukcji kolejno kolor zielony to 0-35, pomarańczowy 36-85, czerwony >86, pulsujące światło podczas uruchamiania.
    Tył jest pełen otworów przez które przepływa swobodnie powietrze. W dolnej części w "podfrezowaniu" jest gniazdo zasilania USB-C. Bardzo fajnie rozwiązane przez co wtyczka usb nie odstaje poza obudowę.

A teraz to co najciekawsze, wnętrze.
    W środku prościutko jak z zewnątrz. Jedna płytka pcb + specjalizowany sensor. Na płytce z jednej strony diody wskaźnika plus czujnik oświetlenia (tak urządzenie steruje jasnością diodek). Druga strona pcb to nieznany mikrokontroler (zapewne), tranzystor załączający wentylator sensora i kilka elementów pasywnych.
    Serce czujnika to sensor PM1006 firmy CUBIC. Podstawowe informacje z karty katalogowej: typ czujnika-led, zakres pomiarowy 0-1000ug/m3,
    dokładność ±20μg/m³ lub ±20%, czas odpowiedzi 8s, pobór prądu <30mA, interfejs UART, MTTF (zapewne żywotność) 5 lat.
    IKEA VINDRIKTNING- chyba najtańszy monitor jakości powietrza IKEA VINDRIKTNING- chyba najtańszy monitor jakości powietrza IKEA VINDRIKTNING- chyba najtańszy monitor jakości powietrza IKEA VINDRIKTNING- chyba najtańszy monitor jakości powietrza IKEA VINDRIKTNING- chyba najtańszy monitor jakości powietrza

Sam sensor z bliska.
    IKEA VINDRIKTNING- chyba najtańszy monitor jakości powietrza IKEA VINDRIKTNING- chyba najtańszy monitor jakości powietrza IKEA VINDRIKTNING- chyba najtańszy monitor jakości powietrza

Wentylatorek sensora.

Jak widzimy urządzenie posiada całkiem ciekawy czujnik co rokuje poprawne wskazania jakości powietrza. Niestety pomiarów nie mam do czego porównać.

Z minusów trzeba wskazać na hałas powodowany przez wentylatorek. Przeważnie go nie słychać ale już podczas cichszych pór dnia słychać wyraźnie cyklicznie załączający się wentylator.

Miernik doczekał się już modów w postaci dodawania doń esp8266 i sprzęgania z domowymi systemami "home automation", do odnalezienia w sieci. Przy okazji dodania esp można też "uciszyć" nieco wentylator podłączając go na stałe do 3,3V (obecnie zasilany jest z 5V).

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    pier
    Level 23  
    Has specialization in: konstruktor cad
    pier wrote 1903 posts with rating 1568, helped 18 times. Live in city Biłgoraj. Been with us since 2006 year.
  • Tespol
  • Tespol
    pier
    Level 23  
    androot wrote:
    Fajnie, że pokazałeś płytkę, która nic nie wnosi :)
    Daj lepiej zdjęcia wnętrza samego sensora.

Dokładność mniejsza niż np. laserowego czujnika PMS7003, ale cena gotowego urządzenia wynosi połowę samego, w/w czujnika.

Hmm a co ma wnosić płytka? Pokazałem po prostu wnętrze urządzenia jak inni.
    W czujniku można dobrać się tylko do pcb. Dalsze grzebanie mogło by się skończyć uszkodzeniem sensora.
    IKEA VINDRIKTNING- chyba najtańszy monitor jakości powietrza [img-0]