Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Badacze pokazali system jednoczesnego odczytu z 60 bolometrów dla teleskopów

ghost666 05 Nov 2021 15:52 1143 0
Tespol
 • Badacze pokazali system jednoczesnego odczytu z 60 bolometrów dla teleskopów
  Światło o submilimetrowych długościach fal czy to z zakresu dalekiej podczerwieni może podróżować z głębokiego kosmosu na duże bardzo odległości, przenikając przez obłoki pyłu i dostarczając nam informacji o historii wszechświata oraz pochodzeniu galaktyk, gwiazd i planet. Jednak ta długa podróż osłabia te sygnały, co sprawia, że potrzebujemy bardzo czułych detektorów działających w temperaturach milikelwinów w instrumencie kosmicznym.

  Bolometry z czujnikiem krawędzi przejścia (TES) są detektorami nadprzewodnikowymi, wykorzystującymi załamanie stanu nadprzewodzącego, a tym samym gwałtowny wzrost rezystancji przy nawet niewielkim wzroście jego temperatury, do pomiaru promieniowania o bardzo dużych długościach fali. Ich rezystancja jest więc niezwykle wrażliwa na zmianę temperatury, spowodowaną mocą grzewczą światła. Po podgrzaniu przez padające fotony, nawet niewielka zmiana temperatury może wywołać w detektorze mierzalne odpowiedzi prądowe.

  Wyzwaniem dla technologii TES, wykorzystywanej w misjach kosmicznych, jest nie tylko czułość, ale także możliwość odczytywania wielu pikseli jednocześnie. Bez tego tak zwanego multipleksowania ? łączenia sygnałów z wielu pikseli w jeden sparowany przewód ? przewody połączeniowe dla każdego piksela osobno generowałyby zbyt dużo ciepła, co uniemożliwiłoby utrzymanie czujników w wymaganej temperaturze bliskiej zeru bezwzględnego.

  Qian Wang, ściśle współpracując z Pouryą Khosropanah i innymi członkami zespołu SAFARI-FDM w SRON (Holenderski Instytut Badań Kosmicznych), kierowanego przez Gerta de Lange, zademonstrował system multipleksowania z podziałem częstotliwości (FDM), który może jednocześnie odczytać 60 bolometrów TES przy użyciu tylko jednego sparowanego przewodu i wzmacniacz. Szum odczytu jest niższy w porównaniu z poprzednimi pracami realizowanymi w SRON i innych laboratoriach; spadł aż do poziomu 0,45 aW/?Hz. Czułości mierzone w trybie pracy multipleksowania są takie same jak w trybie pojedynczego piksela.

  Naukowcy spodziewają się odczytać niebawem co najmniej 130 pikseli jednocześnie, jeśli tylko rozszerzą zakres częstotliwości używany w obecnej konfiguracji FDM. Wynik pokazuje, że technologia odczytu spełnia wymagania japońskiej misji kosmicznej LiteBIRD i że technologia FDM jest doskonałą opcją dla misji OST NASA w perspektywie długoterminowej.

  Źródło: https://phys.org/news/2021-11-team-simultaneous-readout-bolometers-far-infrared.html

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10693 posts with rating 9012, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Tespol