Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czujnik optyczny, odbiciowy na zadaną częstotliwość (może RC5?)

fliper_katrill 06 Nov 2021 16:25 303 11
Optex
    fliper_katrill
    Level 20  
    Dzień dobry, udało mi się zaprojektować urządzenie, które dezynfekuje dłonie. Ręce należy włożyć do komory. Ich obecność wykrywa moduł optyczny, gotowy, oparty o LM393 jakich pełno na rynku. Tutaj pojawiają się problemy. Nie mam wpływu na moduł, otrzymuję sygnał wysoki na pinie modułu podłączonym do pinu uC. Mikrokontroler ten stan analizuje i załącza dezynfekcję. Niby ok, gdyby nie fakt, że bardzo łatwo zakłócić taki modułowy czujnik choćby światłem zewnętrznym, odbitym, refleksem. Ktoś mi podsunął pomysł, żeby odbiornik nie reagował na wszystko z otoczenia. Mógłby łapać sygnał odbity o określonej częstotliwości lub na przykład sygnał o częstotliwości RC5. Czemu o tym RC5 piszę... Otóż w urządzeniu mam hardware'owy nadajnik RC5 (uC+tranzystor i peryferia), którego zadaniem jest wysyłanie informacji do odbiornika RC5 i mógłbym tą diodę nadawczą wykorzystać. Absolutnie nie muszę się trzymać RC5 mogę podłączyć zamiast modułu coś innego, co sam zaprojektuję, ale nie chciałbym zmieniać gniazda w sterowniku i samego sterownika. Także jestem ograniczony do 3 pinów: Vcc (5V), GND i SIGNAL. Sygnał podaję na Pin PD2 uC ATmega16 a jest to pin INT0. Może są takie gotowe moduły odbiciowe pracujące na określonej częstotliwości, które można zaadoptować? Nie muszę dekodować częstotliwości potrzebuję tylko 1 lub 0 z modułu, który takie odbicie zauważy. Na koniec może i najgorsza informacja... Przydałoby się wykrywać obiekty w odległości 0-20 cm. Dziękuję z góry za podpowiedzi. Pozdrawiam!
  • Optex
    viayner
    Level 42  
    Witam.
    Możesz opisać dokładniej konstrukcje, jak sądzę masz komorę gdzie należy włożyć ręce. Umieść czujnik w takim miejscu, aby nie reagował na zakłócenia zewnętrzne. Dalej czy tam są diody LED IR? I to reaguje na światło odbite? Zastosuj filtr przed diodą lub diody w odpowiedniej obudowie przepuszczającej określoną długość fali.
    Dalej, skoro masz już gotową płytkę to stosunkowo niewielka modyfikacja rozwiąże twój problem. Zamieniasz komparator na wzmacniacz operacyjny, komparator to tez wzmacniacz operacyjny, ale inaczej optymalizowany, może tu zadziałać. Przekształcasz układ we wzmacniacz sygnału z fotodiody a dalej podajesz to na wejście mikrokontrolera i gotowe. Skoro masz mikrokontroler to on dekoduje sygnał. Tak samo wygląda sprawa, jeżeli zastosujesz gotowe moduły odbiornika do sygnałów pilotów zdalnego sterowania.
    Kiedyś popełniłem taki układ: uC steruje z wyjścia Tx tranzystorem i dioda nadawcza IR, dioda odbiorcza (moduł) jest podłączona do Rx i wysyłam jakąś komendę przez serial, sprawdzasz tylko czy to, co wysłałeś jest tym co odebrałeś.
    Pozdrawiam.
  • Optex
    fliper_katrill
    Level 20  
    Dziękuję za odpowiedź. Diód aż tak nie mogę schować, zawsze będą wystawać. Diody są IR. To jest taki moduł:
    [url=]https://abc-rc.pl/product-pol-7662-Czujnik-odbiciowy-IR-detektor-przeszkod-na-LM393-Arduino.html[/url]
    stojąc w świetle dziennym urządzenie samo się wzbudza (dezynfekuje). Zaintrygował mnie filtr, zdałby egzamin? Co do pomysłu z UART to już używam niestety do czegoś innego. Co do modułu to bym musiał przeanalizować płytkę i sterować diodą IR jak RC5 odbierać drugą tak jak jest to na płytce tylko co z odbiorem? jak go wykorzystać?
    jarek_lnx
    Level 43  
    Odbiorniki do pilotów podczerwieni nie nadają się do czujników odbiciowych, bo mają automatyczną regulację wzmocnienia, ale są odbiorniki specjalnie do tego celu, ze stałym wzmocnieniem.
    fliper_katrill
    Level 20  
    A jakie to odbiorniki?
    jarek_lnx
    Level 43  
    Google znajduje np
    TSSP57P38
    TSSP53038
    fliper_katrill
    Level 20  
    No tak to rozwiązanie by wymusiło zmianę diody odbiorczej na odbiornik RC5 pytanie jak by się ono sprawdziło przy wykrywaniu przeszkody z odległości?

Dodano po 13 [minuty]:

Chyba najmniej roboty byłoby z tym:
    Link

Dodano po 17 [minuty]:

Chyba się zakręciłem, przecież moduł, który już posiadam też działa w zakresie IR no fakt, że nie konkretnie RC5 i jedna częstotliwość, może spróbuję na nim, jak myślicie?
    jarek_lnx
    Level 43  
    Co ty masz z tym nazywaniem wszystkiego RC5? Nie ma odbiorników RC5, ani częstotliwości RC5, RC5 to tylko nazwa sposobu kodowania poleceń z pilotów TV.

Odbiorniki IR ze wzmacniaczem spotyka się w wersjach z ARW i bez. Te z ARW ustalają wzmocnienie tak aby było nieco ponad poziom szumów i zakłóceń, wzmocnienie takiego odbiornika się zmienienia i taki odbiornik nadaje się do pilota, ale nie nadaje się do barier podczerwieni i detektorów odbiciowych, bo może sobie zwiększyć wzmocnienie i złapać jakieś odbicie od czegokolwiek, ściany, podłogi itp.
    Na czułość takiego odbiornika będą miały wpływ zakłócenia z zasilaczy impulsowych i źródeł światła.
    fliper_katrill
    Level 20  
    Rozumiem, pisząc RC5 używam skrótu myślowego, być może niepotrzebnie, chodzi mi o częstotliwość nośną 36kHz. Ale wracając uważacie, że zastosowanie określonej częstotliwości wyeliminuje dużą część wzbudzeń? Wprost: czy zastosowanie czujnika odbiciowego na określoną częstotliwość np. jak w linku poprawi sytuację z niekontrolowanymi wzbudzeniami urządzenia?

Dodano po 5 [minuty]:

Wygląda na to że w/w moduł ma filtr IR
    jarek_lnx
    Level 43  
    Celem jest wyeliminowanie wrażliwości na światło zewnętrzne, filtr IR na pewno poprawi sytuację, układy z modulacją eliminują składową stałą całkowicie, układy z filtrem eliminują też część zakłóceń pochodzących od źródeł światła LED.
    Jak jakiś złośliwy konstruktor "żarówki" LED zrobi przetwornicę pracująca na 36kHz to trudno będzie coś z tym zrobić.
    fliper_katrill
    Level 20  
    Ale pomijając działanie celowe, sabotażowe, myślisz, że to rozwiązanie jest dużo mniej wrażliwe?
    jarek_lnx
    Level 43  
    Prawdopodobieństwo zakłócenia sygnału zmiennego jest znikome.