Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Współczynnik mocy w stanie zwarcia pomiarowego transformatora - badania

Perfectoo 06 Nov 2021 19:15 327 6
    Perfectoo
    Level 3  
    Jestem w 3. klasie 5-letniego technikum (technik elektryk), obecnie piszę wnioski z badania stanu zwarcia pomiarowego transformatora i tak się zastanawiam, dlaczego właściwie przy zwarciu końców uzwojeń transformatora cos Fi wynosi mi w przybliżeniu: 0,47, prąd zwarciowy (tak naprawdę znamionowy, bo to nie zwarcie awaryjne) 0,46 A, napięcie zwarcia 87,7 V i moc czynna przy zwarciu 19 W, moc pozorna S = 40,342 VA. W takim razie występuje tutaj moc bierna, a więc co ją pobiera i na jakiej zasadzie to działa? Z góry dziękuję za odpowiedź.
  • Helpful post
    gbksiazczak
    Level 24  
    Perfectoo wrote:
    napięcie zwarcia 87,7 V

Co to takiego?

Moc bierną pobiera indukcja, a czynną rezystancja.
    Perfectoo
    Level 3  
    87,7V to napięcie nastawione na autotransformatorze, okej dziękuję czyli rozumiem ,że moc czynna idzie wyłącznie na straty (Pcu=I^2*R) nie I^2*Z ,a moc bierna na reaktancje cewek i rdzeń?
    gbksiazczak
    Level 24  
    Perfectoo wrote:
    rdzeń?

Rdzeń zwiększa reaktację cewki - moc bierna
    w rdzeniu są też drgania i prądy wirowe - moc czynna
    Perfectoo
    Level 3  
    gbksiazczak wrote:
    Perfectoo wrote:
    rdzeń?

Rdzeń zwiększa reaktację cewki - moc bierna
    w rdzeniu są też drgania i prądy wirowe - moc czynna

Okej,dzięki za pomoc, rozumiem zasadę działania prądów wirowych ale mógłbyś mi bardziej wytłumaczyć dlaczego rdzeń zwiększa reaktancję cewki? A czy Drganiom w rdzeniu towarzyszy zmiana kształtu (odkształcanie) materiału magnetycznego?
    gbksiazczak
    Level 24  
    Bo we wzorze na reaktancję jest przenikalność,
    \która dla ferromagnetycznego rdzenia jest wielokrotnie większa
    niż dla powietrza. Owszem towarzyszy. Dlatego cewki/transformatory
    mogą brzęczeć - wydawanie dźwięku to skutek drgań rdzenia.
    Perfectoo
    Level 3  
    Dzięki, trochę poczytałem i chyba zrozumiałem. Np. uzwojenie pierwotne jako odbiornik indukcyjno-rezystancyjny o impedancji Z można rozłożyć na szeregowo połączony rezystor o rezystancji R z cewką o indukcyjności L. Im większy prąd będzie przepływał przez rezystor, tym większy spadek napięcia i oczywiście wydzielana moc, bo P = I^2 razy R na tym elemencie, czyli całości jako uzwojenie (inaczej straty w miedzi zależnie od materiału uzwojenia, może być aluminium, wydzielane w postaci ciepła, dlatego uzwojenie było lekko ciepłe). A prąd przepływający przez cewkę wytwarza zmienne pole magnetyczne (duże), które nie jest tylko emitowane w powietrze, ale głównie zamyka się w rdzeniu (zmienny strumień magnetyczny, oczywiście nie wszystko się zamknie do rdzenia - strumień rozproszony w powietrzu) - a ten strumień wytworzy napięcie w uzwojeniu wtórnym (w cewce uzwojenia wtórnego), tam ten sam proces jak w rezystorze w uzwojeniu pierwotnym. Prąd przepływający przez cewkę, który wytwarza strumień magnetyczny, to prąd magnesujący i jest przesunięty o 90 stopni względem prądu przepływającego przez opisany rezystor, bo to odbiornik rezystancyjny, a licząc z twierdzenia Pitagorasa obliczymy wypadkowe prądy tych dwóch, napięcie na tych dwóch elementach jest takie samo (nie przesunięte, bo są połączone szeregowo) i kąt pomiędzy tym prądem wypadkowym a napięciem elementów jest równy cos Fi, stąd taki wynik cos Fi. Mam nadzieję, że zrozumiałem.