Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przeróbka golarki do swetrów, projekt i druk fragmentu obudowy

p.kaczmarek2 07 Nov 2021 00:59 1881 6
Altium Designer Computer Controls
  • Przeróbka golarki do swetrów, projekt i druk fragmentu obudowy
    Witajcie moi drodzy.
    Przedstawię tu kolejny prosty ale i praktyczny projekt do którego wykorzystałem druk 3D. Będzie to modyfikacja tzw. "golarki do swetrów", a dokładniej zamiana złącza zasilania na inne, bardziej standardowe. Zamiana ta pozwoliła uratować golarkę przed wyrzuceniem gdyż oryginalny, nietypowy przewód zasilający został zgubiony przy przeprowadzce.
    UWAGA: temat ten też będzie napisany "tutorialowo", mniej więcej krok po kroku przedstawię proces projektowania nowej części w Blenderze, aczkolwiek nie będę tu podawać już absolutnych podstaw gdyż w tym dziale dostępne są już inne tutoriale Blendera mojego autorstwa.

Teardown Hualing HL-677
    Hualing HL-677 to tzw. golarka do ubrań z wbudowanym, niewymiennym akumulatorkiem. W środku również musi być jakiś transformator, gdyż do urządzenia podłączamy kabel 230V w celu jego ładowania, niestety jego złącze jest dość niestandardowe. Produkt kosztuje około 30-40 zł:
    Na początek zobaczmy jak w ogóle zbudowany jest ten gadżet.
    Przeróbka golarki do swetrów, projekt i druk fragmentu obudowy Przeróbka golarki do swetrów, projekt i druk fragmentu obudowy
    Pokrywa nożyków jest odkręcana, ale nic to nam nie daje.
    Obudowę trzymają trzy śrubki oraz niebieski element z gniazdem na kabel sieciowy.
    Teraz już widać, że nasza modyfikacja będzie polegać na wydrukowaniu odpowiednika niebieskiego elementu.
    Jeszcze z ciekawości można przyjrzeć się elektronice ze środka:
    Przeróbka golarki do swetrów, projekt i druk fragmentu obudowy Przeróbka golarki do swetrów, projekt i druk fragmentu obudowy Przeróbka golarki do swetrów, projekt i druk fragmentu obudowy
    Zastosowano tu ogniwo Ni-Cd AA 600mAh 1.2 z okrojonym do granic możliwości systemem ładowania. Za transformatorem mamy tylko mostek prostowniczy, a przed nim diodę LED (która informuje tylko o podłączeniu zasilania) oraz rezystory ograniczające prąd.
    Na zdjęcie płytki naniosłem informacje o elementach oraz zdekodowałem wartości rezystorów:
    (źródło: https://www.digikey.com/en/resources/conversi...ors/conversion-calculator-resistor-color-code )

Projekt mocowania dla nowego złącza
    Opiszę tutaj krok po kroku jak tworzyłem obiekt mocowania dla złącza w programie Blender.
    Zacząłem od zwymiarowania elementu:
    Przeróbka golarki do swetrów, projekt i druk fragmentu obudowy Przeróbka golarki do swetrów, projekt i druk fragmentu obudowy
    W Blenderze utworzyłem... na początek Plane (Quad). Przygotowałem dla niego mirror (lustro) wedle dwóch osi:
    Następnie użyłem narzędzia Bevel by zrobić zaokrąglenie:
    Obiektowi nadałem grubość (extrude), a potem zduplikowałem go i pomniejszyłem duplikat, tak by potem móc wykonać różnicę Boolean na obu oby otrzymać tylko samą obręcz obudowy, którą chciałem wykorzystać do testu i przymiarki:
    Po wydruku - pasuje idealnie:
    Następnie musiałem zwymiarować nowe gniazdo. Wziąłem je ze starego radia, miałem części w szufladzie po jakimś teardown. Przeniosłem wymiary do Blendera:
    W postaci dwóch elementów wymodelowałem złącze. Jeden będzie wycinany z drugiego:
    Wymodelowałem również bazę elementu na złącze, bez otworu:
    Operacja boolean (wycięcie) pozwoliła mi uzyskać taki rezultat:
    Złącze wejdzie na ścisk, ale dla zasady można je też przykleić.
    Teraz trzeba pomyśleć jednak o mocowaniu wydrukowanego elementu do reszty golarki. Można zawsze kleić, ale to raczej przesada i nie jest to zalecane rozwiązanie, zwłaszcza, że oryginał ma zaczepy.
    Pora je odwzorować. Zrobiłem to ręcznie poprzez extrude. Wypustkę modelowałem raz, jej duplikat zrobił za mnie Mirror.
    No i przymiarka:
    Pasuje, można zaraz połączyć nasze dwa obiekty w całość:
    Wydrukowany element:
    Porównanie. Mój element jest siłą rzeczy większy, bo też złącze jest większe.
    Otwór na diodę LED zrobiłem wkrętarką:
    Konsekwencją zmiany rozmiaru części była potrzeby wymiany LEDa na inny:
    Do zabezpieczenia połączenia użyłem koszulek termokurczliwych:
    Test przed montowaniem:
    Gotowe:
    Docelowo chciałem jeszcze zaokrąglać rogi i wydrukować element na biało, ale nowa właścicielka maszynki uznała, że to zbędne, więc po prostu tylko finalnie przykleiłem złącze do elementu (by na skutek wciskania wtyczki nie wpadło do środka obudowy).

Podsumowanie
    Projekt zasadniczo nie kosztował nic, a nawet gdyby liczyć wagę filamentu to wyszłoby 7 gram na finalny element, więc w sumie z prototypami może 25g, przy cenie 50zł/kilogram to 1.25zł... jak widać jak najbardziej się opłacało uratować zdekompletowaną maszynkę gdzie nowa kosztuje 35 zł. Druk 3D po raz kolejny pokazał swoją użyteczność.
    Po wymianie złącza golarka kompatybilna jest z typowym kablem zasilającym "dubeltówka", takim jak ma wiele odbiorników radiowych, zasilaczy, czy tam nawet Mac OSX mini.
    Uważam, że warto jest ratować nawet tak nietypowe gadżety a druk 3D w tym znacznie pomaga. Teraz jeszcze w kolejce jest wymiana elektroniki ze środka tak by można było ładować z USB (pewnie jak NiCd padnie), ale to raczej nie prędko...

Cool? Ranking DIY
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    About Author
    p.kaczmarek2
    Level 26  
  • Altium Designer Computer Controls
    E8600
    Level 39  
    p.kaczmarek2 wrote:
    Zastosowano tu ogniwo Ni-Cd AA 600mAh 1.2

Osobiście bym nie ratował zasilania Ni-Cd a wsadził ogniwo Li-ion z płytką TP4056 (silnik powinien wytrzymać wyższe napięcie).
  • Altium Designer Computer Controls
    p.kaczmarek2
    Level 26  
    E8600 wrote:

Osobiście bym nie ratował zasilania Ni-Cd a wsadził ogniwo Li-ion z płytką TP4056 (silnik powinien wytrzymać wyższe napięcie).

TP4056, jaki ten świat mały, niedawno ratowałem tak wkrętarkę, lubię te moduły:
    (zdjęcia niekompletne, docelowy efekt moze innym razem wrzucę)

Jednakże uważam, że dopóki coś jeszcze dość dobrze działa, to może sobie podziałać aż do naturalnej śmierci, a potem dopiero wymiana
    LEDówki
    Level 30  
    Jak jakieś urządzenie ma baterię trzech akumulatorów niklowo kadmowych czy niklowo wodorkowych połączonych szeregowo, to można taką baterię zastąpić jednym akumulatorem litowo jonowym albo baterią akumulatorów połączonych równolegle. Zamiana akumulatora 1.2V na 3.6V to trudna sztuka jeśli nie ma się odpowiedniego silnika.
    szeryf3
    Level 23  
    Fajnie pokazałeś wykonanie nowego elementu obudowy.
    Co do zasilania zostaw jakie jest do puki nie padnie na amen.
    AdamFilipek
    Level 20  
    p.kaczmarek2 wrote:
    Obudowę trzymają trzy śrubki oraz niebieski element z gniazdem na kabel sieciowy.

Drobna korekta - po zdjęciach obudowy wznoszę, że były to raczej wkręty.