Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Płaskie głośniki komputerowe Kinyo Flat Speaker SW-201

p.kaczmarek2 08 Nov 2021 01:30 2505 10
  • Płaskie głośniki komputerowe Kinyo Flat Speaker SW-201
    Witajcie moi drodzy.
    Przedstawię tu szczegółowo wnętrze nietypowych płaskich, panelowych głośników komputerowych. Zobaczymy jak zbudowane są ich panele i czym różnią się od typowego głośnika. Teardown będzie dość destruktywny, ale nie uważam, by to był problem - głośników komputerowych różnego typu mam mnóstwo, a te dodatkowo były już wcześniej przez kogoś grzebane...

Głośniki Kinyo
    Na dość wiekowej stronie internetowej udało znaleźć mi się ich parametry:
    https://tecktime.tripod.com/speakerkinyo.html
    Z tego co widziałem, w wersji nowej i nieużywanej, głośniki te chodzą po jakieś 26 zł:
    Moje były odratowane z elektrośmieci, brudne i przemoczone, więc bez zbędnego zwlekania bierzemy się za teardown.

Teardown SW-201
    Głośniki nie były w dobrym stanie gdy do mnie trafiły:
    Zaczniemy od bazy:
    Płaskie głośniki komputerowe Kinyo Flat Speaker SW-201 Płaskie głośniki komputerowe Kinyo Flat Speaker SW-201 Płaskie głośniki komputerowe Kinyo Flat Speaker SW-201 Płaskie głośniki komputerowe Kinyo Flat Speaker SW-201
    Z bazy idzie przewód od zasilania z sieci (w środku jest transformator sieciowy) oraz przewód do komputera. Line out to gniazdo na dwa głośniki panelowe.
    Zdjęty przedni panel:
    Nie wiem co z tyłu próbował osiągnąć poprzedni właściciel:
    Po odkręceniu czterech śrub:
    Transformator sieciowy 07327300 AC 230V 50Hz AC 9V 800mA ENG EI-41:
    Płaskie głośniki komputerowe Kinyo Flat Speaker SW-201 Płaskie głośniki komputerowe Kinyo Flat Speaker SW-201
    Wymontowane:
    Przyjrzyjmy się płytce:
    Płaskie głośniki komputerowe Kinyo Flat Speaker SW-201 Płaskie głośniki komputerowe Kinyo Flat Speaker SW-201 Płaskie głośniki komputerowe Kinyo Flat Speaker SW-201 Płaskie głośniki komputerowe Kinyo Flat Speaker SW-201
    Płaskie głośniki komputerowe Kinyo Flat Speaker SW-201 Płaskie głośniki komputerowe Kinyo Flat Speaker SW-201
    Przewody "To Woofer" idą do dużego klasycznego głośnika 8Ω5W, "SP out" idzie do panelowych.
    Jeden układ ma radiator, czy to ten sam co drugi?
    To ten sam, TA8227P.
    W przypadku tego z radiatorem, piny OUT1 (numer 2) i OUT2 (numer 11) idą do głośnika 8Ω5W.
    W przypadku drugiego, piny OUT1 (numer 2) i OUT2 (numer 11) idą do złącza audio poprzez kondensatory elektrolityczne 47uF 16V (widoczne na zdjęciach).
    Czyli się wyjaśnia, czemu tylko jeden ma radiator...
    Jeszcze popatrzmy jak zabezpieczyli potencjometr i włącznik:
    Oczywiście na tej płytce są diody prostownicze, bo z transformatora idzie AC... jest też dość złej sławy kondensator - CapXon:
    Widać też miejsca na złącze na słuchawki (podpisane "EAR") oraz na złącze na zasilacz (podpisane "AC-IN"). Spotykałem już głośniki z tego typu złączami, złącze typowy Jack, z tym że to jest złącze na 12V AC (czy ileś), co potem sprawia problemy początkującym którzy biorą taki zasilacz z wtyczką typu jack i myślą, że on na wyjściu ma DC...

Teardown głośników panelowych od SW-201
    Teraz pora na najciekawsze:
    Zacząłem od destruktywnego zerwania przedniej powłoki panelu:
    Przyklejony jest on kwadratowymi punktami (?) do jakiegoś rodzaju białej pianki, pewnie ułatwia to przenoszenie dźwięku.
    Najciekawszy jest okrągły środek:
    Okazuje się, że to jest przetwornik piezoelektryczny. Pewnie wiele osób go kojarzy chociażby z zabawek.
    Piezo przenosi drgania na cały panel i tak tworzy dźwięk.
    Ale to nie wszystko - w obudowie ukryty jest jeszcze mały transformator:
    Luzem:
    Rdzeń tego transformatora przypomina transformatory sieciowe 50Hz - wykonany jest z żelaznych blaszek w kształcie E oraz I. Jest tak ze względu na częstotliwości z którymi on pracuje.
    Blaszki:
    Płaskie głośniki komputerowe Kinyo Flat Speaker SW-201 Płaskie głośniki komputerowe Kinyo Flat Speaker SW-201 Płaskie głośniki komputerowe Kinyo Flat Speaker SW-201
    Początkowo chciałem policzyć ile było zwojów, ale na wtórnym było ich zdecydowanie za dużo:
    Płaskie głośniki komputerowe Kinyo Flat Speaker SW-201 Płaskie głośniki komputerowe Kinyo Flat Speaker SW-201 Płaskie głośniki komputerowe Kinyo Flat Speaker SW-201
    Ograniczyłem się do pomiaru rezystancji uzwojenia pierwotnego (0.5Ω) i wtórnego (24Ω):
    Czyli transformator podwyższa napięcie.
    Na koniec warto umieścić schemat analogicznego do tego układu z sieci:
    Transformator podwyższający napięcie jest tutaj dlatego, że dla piezo znaczenie ma większe napięcie niż prąd, a jak podwyższamy napięcie to oczywiście prąd spada.

Podsumowanie
    W dziale "wnętrza urządzeń" jeszcze takich głośników nie było, więc myślę że warto było je poświęcić i zrobić galerię zdjęć ze środka. Co do ich brzmienia, to się nie wypowiem bo nie byłem ich początkowym właścicielem, do mnie trafiły już w bardzo złym stanie. Z tego powodu zapytam Was - macie jakieś doświadczenia z "płaskimi" głośnikami tego typu? Chyba nie brzmiały one za dobrze?

Cool? Ranking DIY
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    About Author
    p.kaczmarek2
    Level 26  
    Tomek515
    Level 23  
    Zaciekawiłeś mnie tym jak one mogą działać. Próbowałeś w ogóle je uruchomić ?
    andrzejlisek
    Level 28  
    Zanim zacząłem czytać, myślałem, że to są głośniki w technologii NXT. Niemal 20 lat temu w czasopiśmie o komputerach Enter lub PC World czytałem o powstaniu technologii NXT, w której cały panel jest płaską membraną. Pamiętam też, że był rysunek przedstawiający drgania membrany i nie było to zwyczajne wychylanie, tylko pofalowanie drobnymi falami w stosunku do wymiarów membrany, powierzchnia przypominała powierzchnię szkła mrożonego.

Wtedy to były raczej eksperymenty i prototypy, ale pamiętam, że po wdrożeniu technologii głośniki mogłyby przybierać różne formy, jedną z nich byłby obraz do powieszenia na ścianie. Jednak do dzisiaj nigdzie nie widziałem takich głośników ani w sprzedaży ani w użytku.

Teraz sobie tak powoli przypominam, jednak nie jestem pewien, wydaje mi się, że było napisane, że głośniki w tej technologii miały problemy z przenoszeniem niskich częstotliwości.
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    szymon122 wrote:
    Ma ktoś pomysł co ma na celu podnoszenie napięcia dla przetwornika piezo?

Chodzi zapewne o podniesienie napięcia dla piezo co pozwala na jego większe odkształcenia a to daje większe natężenie dźwięku. W małych przetwornikach często dodawany jest równoległy dławik (syrenki piezo itp.).
    James596
    Level 20  
    andrzejlisek wrote:
    Zanim zacząłem czytać, myślałem, że to są głośniki w technologii NXT. Niemal 20 lat temu w czasopiśmie o komputerach Enter lub PC World czytałem o powstaniu technologii NXT, w której cały panel jest płaską membraną. Pamiętam też, że był rysunek przedstawiający drgania membrany i nie było to zwyczajne wychylanie, tylko pofalowanie drobnymi falami w stosunku do wymiarów membrany, powierzchnia przypominała powierzchnię szkła mrożonego.

Wtedy to były raczej eksperymenty i prototypy, ale pamiętam, że po wdrożeniu technologii głośniki mogłyby przybierać różne formy, jedną z nich byłby obraz do powieszenia na ścianie. Jednak do dzisiaj nigdzie nie widziałem takich głośników ani w sprzedaży ani w użytku.

Teraz sobie tak powoli przypominam, jednak nie jestem pewien, wydaje mi się, że było napisane, że głośniki w tej technologii miały problemy z przenoszeniem niskich częstotliwości.

Było dokładnie tak, jak pamiętasz. Również kojarzę artykuły prasowe z tymi nowinkami. Jak widać, poza ciekawostką technologiczną zupełnie nie zwojowało to świata. Kojarzę kilka mało entuzjastycznych testów głośników komputerowych w tej technologii
    p.kaczmarek2
    Level 26  
    @szymon122 @arturavs
    Moim zdaniem podwyższają napięcie a zmniejszają prąd gdyż (w uproszczeniu) to napięcie steruje przetwornikiem piezoelektrycznym, co zresztą pokazuje grafika poniżej:
    animacja z wikipedii, autor Tizeff - Template:Ownnn, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2961245

@tomek515 nie pamiętam w sumie czy te konkretne głośniki u mnie grały, chociaż chyba miałem jeszcze drugie podobne i mogę powiedzieć tyle, że.... grają.
    strucel
    Level 32  
    Może to ultradzwiękowe głośniki kierunkowe takie jak są stosowane np w muzeach :)
    Grendel
    Level 21  
    p.kaczmarek2 wrote:
    Moim zdaniem podwyższają napięcie a zmniejszają prąd gdyż (w uproszczeniu) to napięcie steruje przetwornikiem piezoelektrycznym, co zresztą pokazuje grafika poniżej:

To, oczywiście, prawda - tyle że posłużyłeś się grafiką, która obrazuje efekt odwrotny, czyli generowanie
    napięcia przez element piezoelektryczny pod wpływem oddziaływania odkształceń mechanicznych :)
    siewcu
    Level 34  
    James596 wrote:
    Jak widać, poza ciekawostką technologiczną zupełnie nie zwojowało to świata.

A szkoda trochę. Mam w domu takie NXT - grosze kosztowały, może 20 zł za sztukę... I biorąc pod uwagę ich gabaryty, gra to naprawdę zaskakująco dobrze. Nie dość, że potrafi zagrać czysto przy podkręconej głośności, to jeszcze jakieś niskie tony tam są i jest w stanie jakąś scenę wytworzyć - nie oszukujmy się, cudów nie ma, ale coś tam jest. Dziwne tylko, że ani na allegro, ani na olx nic nie ma teraz, bo często były po kilkanaście zł/szt. I nikt tego nie chciał...