Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Głowica do badań ultradźwiękowych NDT PHX 2MHz 14x14

Quanto1990 08 Nov 2021 09:52 132 1
    Quanto1990
    Level 2  
    Dzień dobry.
    Szukam odpowiedzi na pytanie, mam nadzieję że tutaj ją znajdę.
    Podczas badania NDT przy pomocy głowicy ultradźwiękowej doszło do wytarcia strefy stykowej głowicy.
    Dokonałem zakupu przylg do tejże głowicy i tutaj moje pytanie: gdzie mógłbym znaleźć informacje na temat, jak przykleić daną przylgę do głowicy, jakiego kleju użyć, oraz jak oczyścić powierzchnię klejenia.
    Z góry dziękuję za odpowiedź. :D
    Quanto1990
    Level 2  
    Dzień dobry.
    Temat może i nie jest trudny ale ewidentnie wywodzi się z niewiedzy.
    Troszke szukałem i otrzymałem odpowiedź na podobnym portalu i postanowiłem ją tutaj zamieścić, a nóż ktoś będzie potrzebował

Do sklejenia przylgi do głowicy używanej podczas badań ultradźwiękowych należy użyc kleju dwuskładnikowego, bezbarwnego typu poxipol.

Do skutecznego złączenia należy postąpić w sposób:

Strefę przylgową głowicy wpierw należy poddać szlifowaniu, najlepiej papierem ściernym na płaskiej podkładce. Ja użyłem papieru o granulacji 600 na podkładce z PTFE (teflonu) gładko wykończonego, można też użyć szkła.

Natępnie ubrudzoną powierzchnie należy dokładnie oczyścić za pomocą szmatki nasączonej płynem do czyszczenia PCV lub innych tworzyw sztucznych, następnie odtłuścić alkoholem izopropylowym.

Po oczyszczeniu powierzchni można przystąpić do:
    -odklejenia folii zabezpieczającej z przylgi
    -równomiernego nałożenia wcześniej rozrobionej mieszanki kleju dwuskładnikowego
    -Następnie należy wyrównać krawędzie płytki, pamiętając o wyrównaniu jej zgodnie z kierunkiem działania głowicy (przy głowicach kontowych należy zostawić naddatek płytki z "przodu głowicy"
    - Po przyklejeniu dobrze zostawić głowicę przyciśniętą, najlepiej wzorcem do DGS (od razu można komplet trzech głowic :)) Jednakże proszę pamiętać że każda głowica mogła ulec innemu odkształceniu po badaniach więc lepiej każdorazowo obciążyć osobno.
    -Po 10 minutach klej związał, jednakże lepiej zostawić głowicę na dłuższy czas. Proszę pamiętać że to element narażony na ciągłe ścieranie podczas badań.
    -wypływkę kleju można, aczkolwiek nie trzeba usuwać.

Po odczekaniu wymaganej chwili można przystąpić do kalibracji.
    Proszę pamiętać że defektoskop nie "widzi" płytki więc kalibracja i wyniki pomiarów będą musiały być skorygowane o wysokość przylgi.

Mam nadzieję, że pomogłem :)