Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowy komputer LattePanda z Jasper Lake w cenie od 229 dolarów

ghost666 08 Nov 2021 09:58 267 0
 • Nowy komputer LattePanda z Jasper Lake w cenie od 229 dolarów
  Nowy komputer LattePanda z Jasper Lake w cenie od 229 dolarów
  Na Kickstarterze ruszyła kampania crowdfundingowa komputera jednopłytkowego LattePanda 3 Delta. Dostępny jest on w cenie od 229 dolarów. System korzysta z Win 10 lub Linuxa na Jasper Lake. Dodatkowo posiada zintegrowane Arduino Leonardo, 8 GB pamięci RAM, 64 GB pamięci eMMC, interfejsy GbE oraz WiFi-6, złącza M.2 M- i B-key, wyjścia HDMI, eDP, 100 pinów GPIO i cztery USB, w tym Gen2 i złącza typu USB-C z DP.

  Firma LattePanda z siedzibą w Szanghaju udała się na Kickstartera, aby wprowadzić aktualizację wcześniejszego komputera jednopłytkowego LattePanda Delta. Zaktualizowano SoC z którego korzysta system. Poprzednik wykorystywał układ Intel Gemini Lake, a obecny Jasper Lake, tego samego producenta. LattePanda 3 Delta to jednakże znacznie więcej niż aktualizacja procesora, dodano również złącze M.2 B-key, interfejsy WiFi-6, USB 3.2 Gen2 oraz dwa razy więcej pamięci RAM i eMMC. LattePanda szybko podwoiło swój cel finansowania (40 000 dolarów), a kampania potrwać ma do 17 grudnia tegi roku, Dostawy planowane są na marzec i kwiecień przyszłego roku.

  LattePanda 3 Delta to pierwszy produkt wbudowany, oparty na Jasper Lake. Komputer ten jest skierowany przede wszystkim do hobbystów korzystających z systemu operacyjnego Windows, ale działa również z Linuxem. "Windows 10 ma doskonały sterownik dla urządzeń peryferyjnych, kompatybilność oprogramowania i ekosystem programistyczny, dzięki czemu jest najbardziej odpowiedni do tworzenia aplikacji z graficznym interfejsem użytkownika, podczas gdy Linux jest lepszy do aplikacji mikrousług" wskazuje producent. Plotka głosi, że nowa płytka obsługuje również system Windows 11, aczkolwiek na PCB modułu nie widać układu TPM.

  Większość pakietów dostępnych na Kickstarterze, w tym wszystkie z akcesoriami, jest dostarczana z Win 10 Pro, w cenie 30 dolarów. Użytkownicy Linuksa, którzy chcą wypróbować Jasper Lake, mogą kupić płytkę za 229 dolarów (opcja zakupu za 199 dolarów już się wyczerpała)

  Tak jak w przypadku poprzedniego Latte Panda, na płytce znajduje się mikrokontroler kompatybilny z Arduino Leonardo i 100 wbudowanych pinów GPIO.

  Intel wprowadził Jasper Lake w styczniu z linią sześciu procesorów. Procesor oferuje znacznie wyższą wydajność niż Gemini Lake i więcej ulepszeń w porównaniu z Gemini Lake Refresh. Podobnie jak Elkhart Lake, Jasper Lake ma rdzenie Tremont zbudowane w technologii 10 nm SuperFin. Jasper Lake posiada również grafikę Intel UHD Graphics; to duży krok naprzód w porównaniu z Apollo Lake.  LattePanda oferuje testy porównawcze pokazujące, że LattePanda 3 Delta zapewnia ponad dwukrotnie wyższą wydajność procesora i trzykrotnie wyższą wydajność graficzną w porównaniu z LattePanda Delta opartym na Gemini Lake. Nowy model wyposażony jest w czterordzeniowy procesor Celeron N5105 taktowany 2,0 GHz / 2,9 GHz (boost) z TDP na poziomie 10 W. Wzrost wydajności komputera jest prawdopodobnie częściowo spowodowany podwojeniem pamięci RAM z 4 GB LPDDR4 do 8 GB LPDDR4. Nowy model podwaja również pojemność pamięci eMMC do 64 GB.

  Nowy komputer LattePanda z Jasper Lake w cenie od 229 dolarów


  LattePanda 3 Delta ma wymiary 125 mm x 78 mm x 16 mm. Główne ulepszenia interfejsów obejmują zastąpienie gniazda M.2 E-key gniazdem M.2 B-key z obsługą 4G/5G i SATA. Tak jak poprzednio, dostępny jest M.2 M-key dla pamięci NVMe i SATA oraz wbudowany interfejs WiFi/BT, w tym przypadku przechodzące na WiFi-6 (802.11ax) z prędkością do 2400 Mb/s z Bluetooth 5.2. Gniazdo microSD integruje teraz gniazdo karty SIM. Kolejnym istotnym ulepszeniem jest zastąpienie jednego z trzech portów USB 3.2 Gen1 szybszym portem Gen2. Tak jak poprzednio, jest to port USB Type-C z obsługą DP i zasilania oraz złączem USB 2.0.

  Nowy komputer LattePanda z Jasper Lake w cenie od 229 dolarów Nowy komputer LattePanda z Jasper Lake w cenie od 229 dolarów


  LattePanda 3 Delta jest zdolne do wyświetlania dwóch obrazów 4K z portem HDMI i DP przez USB typu C. W przypadku korzystania z interfejsu eDP możliwe jest uruchomienie nawet trzech wyświetlaczy. Dostępny jest również interfejs panelu dotykowego opcjonalnymi 7- lub 12,1-calowym ekranem dotykowym 4K IPS.

  Podwójne 50-pinowe złącza GPIO obsługują funkcje Arduino. Nowe funkcje na płycie obejmują zegar watchdoga i funkcję automatycznego włączania się. W przypadku projektów zasilanych bateryjnie komputer ma możliwość zarządzania energią, które pozwalają niezależnie kontrolować zasilanie USB i 5 V na portach w celu zmniejszenia zużycia energii. Nowa płyta posiada również nowy wentylator z 50% większym obszarem chłodzenia, aby chłodzić szybszy procesor.

  Źródło: https://linuxgizmos.com/latest-jasper-lake-based-lattepanda-starts-at-229/

  Cool? Ranking DIY
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10678 posts with rating 9001, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.