Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz audio 60 W - co to znaczy?

Capablanka 08 Nov 2021 15:56 237 10
Tespol
 • #1
  Capablanka
  Level 3  
  Nie rozumiem, jak liczyć taką moc wzmacniacza. Przypuśćmy, że dam napięcie na wejściu 1 V, na wzmacniacz zadziałam napięciem 12 V, więc jakie napięcie otrzymam na wyjściu wzmacniacza 60 W? I czy to w ogóle można jakoś obliczyć?
 • Tespol
 • #2
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Capablanka wrote:
  czy to w ogóle można jakos obliczyć?
  Można . Na podstawie parametru zwanego wzmocnieniem.
  Capablanka wrote:
  napięcie na wejściu 1V, na wzmacniacz zadziałam napięciem 12V, więc jakie napięcie otrzymam na wyjsciu wzmacniacza 60W?
  60W wzmacniacz przy 12V zasilaniu? Chyba, że z wbudowaną przetwornicą.
 • #3
  Capablanka
  Level 3  
  Oparty na układzie TPA3118
  Klasa wzmacniacza: Class-D (cyfrowy)
  Parametry wyjściowe: 1 x 60W /4-8Ω
  Moduł jednokanałowy (MONO)
  Funkcja MUTE
  Zasilanie : 8 - 24V
  Wymiary : 46mm x 35mm x 12mm
  Rozstaw otworów montażowych: 40mm x 29mm

  Taka jest specyfikacja tego urządzenia
 • Tespol
 • #4
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Capablanka wrote:
  Taka jest specyfikacja tego urządzenia
  OK, a co tam jest napisane odnośnie zasilania?
  Capablanka wrote:
  Zasilanie : 8 - 24V
  i oporności obciążenia?
  Capablanka wrote:
  4-8Ω
  I teraz pytanie końco9we: Jaki jest wzór na moc elektryczną?
  (na to ostatnie pytanie spróbuj sam sobie odpowiedzieć).
  Mam nadzieję, że teraz już wiesz czemu uznałem że 12V nie umożliwia uzyskanie 60 W mocy. Ja wiem - dla Ciebie może to wyglądać na czepianie się nieistotnych drobiazgów... Dla elektronika jednak takie sprzeczności są uznawane za brak znajomości podstaw i muszą być wyjaśnione.
 • #5
  HD-VIDEO
  Level 42  
  Przy 12V 2x15W/4Ω 2x8W/8Ω
 • #7
  HD-VIDEO
  Level 42  
  Ja tego nie liczyłem, a jak ma liczyć to dla BTL
 • #8
  jarek_lnx
  Level 43  
  U=sqrt(P*R) czyli 60W na 4R wymaga 15,5V (napięcia skutecznego) co oznacza 22V napięcia szczytowego i że zasilanie musi być wyższe niż 22V żeby uzyskać taką moc.

  TPA3118 ma wzmocnienie wybierane napięciem (dzielnikiem) na jedną z czterech wartości 20dB,26dB,32dB,36dB
 • #9
  Preskaler
  Level 39  
  W dawnych (dobrych?) czasach była podawana moc wzmacniaczy akustycznych a przy niej określenie tej mocy. Była to np. moc pobierana, nominalna, normalna, muzyczna, maksymalna i... jakie sobie tam jeszcze wymyślono. Każda z tych mocy była mierzona w inny sposób i znaczyła co innego.Aby było jeszcze ciekawiej to np. moc "normalna" (czyli taka jaką przewidywały normy) była inna w różnych krajak a nawet branżach. W Polsce obowiązywały normy krajowe - polskie (PN) a w Niemczech DIN. W Polsce jednak wprowadzono oznaczenie BN czyli normy branżowe i tu już zaczynało się obchodzenie tych norm państwowych. Obecnie co raz częściej producent sprzętu podaje moc bez jej opisu co oznacza mniej więcej to samo co... pobożne życzenie. W swobodnym tłumaczeniu... nic nie oznacza. Dane można brać z przysłowiowego księżyca. Ogólnie mówiąc - normy to przepisy regulujące sposoby opisywania parametrów różnych urządzeń w celu możliwości porównywania ich.
  Podam tylko, że np. tzw. moc maksymalna to moc urządzenia jaka może się wytworzyć (być wydzielona) jednorazowo w czasie 1 sek. Czyli drugi raz już takiej mocy urządzenie nie wytrzyma i moc ta nie może być wyzwalana dłużej niż 1 sek. Po co komuś taki parametr? Przecież to o niczym praktycznym nie świadczy. Moc normalna była mierzona w określonych warunkach z zachowaniem ścisłych parametrów pomiaru. To jednak też nie było tak do końca rzetelne bo taki pomiar wykonywano dla częstotliwości 1 kHz a dla innych częstotliwości była to zagadka. Zdecydowanie jednak taka moc bardziej dokładnie charakteryzowała dany sprzęt jak współcześnie podawane moce. Na głośniczku, na oko wyglądającym na 2W mocy normalnej pisze 150W max.
 • #10
  jarek_lnx
  Level 43  
  @Preskaler Moc to parametr który wpływa na SPRZEDAŻ, więc sprzedawcy napiszą cokolwiek co pozwoli więcej sprzedać, po części można za to winić klientów których nie obchodziło nic poza dużą liczbą. Kiedyś były czasy "dominacji" inżynierów inżynier mówił jak ma wyglądać specyfikacja, teraz mamy czasy dominacji handlowców i to handlowcy maja ostatnie słowo. Kiedyś osiągnięciem było stworzenie produktu, a sprzedaż nie stanowiła problemu, dzisiaj jest odwrotnie. Handlowcy robią co mogą żeby podnieść sprzedaż dlatego nawet w nazwach produktów są kłamstwa ("transformator elektroniczny", nie jest transformatorem tylko przetwornicą, "silnik BLDC" nie jest silnikiem DC, tylko AC, "halogen LED", który nie ma wspólnego żarówką, ani z pierwiastkami od których żarówka halogenowa wzięła nazwę, albo "ładowarka USB" która nie jest ładowarką akumulatorów, tylko zasilaczem o stałym napięciu , to wszystko dla wygody klienta, żeby nie straszyć go nowymi nazwami.


  W przypadku modułu na TPA3118 każdy może zajrzeć do dokumentacji i zobaczyć jaką moc bez nadmiernych zniekształceń ten układ może dostarczyć przy odpowiednim zasilaniu i określonej rezystancji obciążenia.
 • #11
  Preskaler
  Level 39  
  @jarek_lnx
  To i tak jeszcze dobrze, że cokolwiek z parametrów podają w liczbach. Niedługo to pozostanie tylko tyle, że - "Gratulujemy! Zakupiliście jeden z najlepszych produktów na świecie..." :wink: