Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uszkodzony PLC, nie wstaje po zwarciu.

sztajek 09 Nov 2021 17:00 186 2
 • #1
  sztajek
  Level 11  
  Witam
  Sterownik PLC. Dostał strzał, prawdopodobnie 230v, na wejście analogowe. Nie wstaje. Żółty element, kondensator? Bezpiecznik polimerowy jest strasznie gorący. Od czego zacząć? Może ktoś podejmie się naprawy?

  Uszkodzony PLC, nie wstaje po zwarciu. Uszkodzony PLC, nie wstaje po zwarciu. Uszkodzony PLC, nie wstaje po zwarciu.
 • #2
  DJCheester
  Level 24  
  Czy sterownik daje oznaki życia ? Czy nic ?
  Pozdrawiam...

  Doczytałem w temacie 😀 że martwy. No w takiej sytuacji niestety napięcie poszło na pomiar części analogowej, która z reguły nie jest zabezpieczona, w tym wypadku podejrzewam że uległ uszkodzeniu procesor przetwornik ACD i pewnie wyświetlacz jednym słowem upaliła się logika, sterownika w takiej sytuacji nie da się uratować. Pozdrawiam...
 • #3
  jarek_lnx
  Level 43  
  Zapewne jest jak pisze kolega powyżej. Kiedy podasz za wysokie napięcie na wejście które nie ma izolacji galwanicznej od CPU napięcie przedostaje się na zasilanie i niszczy wszystkie półprzewodniki, czasem jakiś element się uszkodzi pierwszy zrobi zwarcie i ochroni pozostałe, ale szukanie zwarcia przy wielu równoległych elementach jest trudne, najwygodniej kamerą termowizyjną ale nie każdy ma pod ręką.

  Możesz spróbować, podać 5V (z zasilacza regulowanym ograniczaniem prądowym ) na wyjście 78M05 i zobaczyć czy procesor się grzeje.