Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HP ElitePad 1000 G2 - Uszkodzona bateria - Czy elektronika jest sprawna?

dragolice16 09 Nov 2021 19:19 540 17
    dragolice16
    Level 9  
    Cześć.
    Kupiłem tablet bez ładowarki z uszkodzoną baterią.
    Bateria kompletnie rozładowana - nawet cyferka nie drgnęła na zakresie 20V.
    Bateria jest droga, więc zanim dokonam zakupu chciałbym zasymulować baterię moim zasilaczem laboratoryjnym.
    Pytanie moje jest następujące:
    Jakie napięcia powinny wystąpić na poszczególnych przewodach? Czy linia komunikacyjna bateria-tablet również powinna być zachowana do testu?

g107r
    Level 40  
    dragolice16 wrote:
    Bateria kompletnie rozładowana - nawet cyferka nie drgnęła na zakresie 20V.

Próbowałeś ją podładować?
    Czerwone i czarne mają bezpośredni dostęp do akumulatorów, czy przez elektronikę?
    W moim Samsungu uszkodzona była taśma z portem USB do m.in. ładowania, a układ ładowania nie podejmował pracy z całkowicie rozładowaną baterią.
    dragolice16
    Level 9  
    g107r wrote:
    Próbowałeś ją podładować?

Nie, od razu stwierdziłem, że utnę przewody i jakoś to zrobię zasilaczem. Nie dostałem ładowarki do tabletu, a nie mam wiedzy jak ładować zasilaczem laboratoryjnym takie ogniwa.

g107r wrote:
    Czerwone i czarne mają bezpośredni dostęp do akumulatorów, czy przez elektronikę?

Przesyłam zdjęcie rozklejonej baterii. Czarny przewód ma przejście w teście diody na wszystkie 4 mocowania baterii. Czerwony w odniesieniu do jednej z baterii ma 999 w teście diody na dwóch biegunach, a do drugiej open line.

Dane z układu z napisem A:

HP ElitePad 1000 G2 - Uszkodzona bateria - Czy elektronika jest sprawna? HP ElitePad 1000 G2 - Uszkodzona bateria - Czy elektronika jest sprawna?
    g107r
    Level 40  
    Jak z laptopa :( na 99,9% będzie musiało być wszystko podłączone, bo bateria komunikuje się z tabletem.
    Wtyczkę można przylutować do przewodów, lub przewody wprost do płyty :cunning: Zależy komu robisz.
    https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=bq30z55 to ten układ?
    Nie, i tak czytaj, pierwszy z brzegu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3504855.html , ja nie naprawiam, i na szczęście miałem prostszą baterię,
    Sama lutownica może nie wystarczyć...
    Napięcie mierzyłeś na przewodach, czy wprost na akumulatorach?
    gradek83
    Level 41  
    dragolice16 wrote:
    nawet cyferka nie drgnęła na zakresie 20V.
    20V chcesz ładować baterię na 7.4V ?. Nie eksperymentuj tak.
    dragolice16 wrote:
    Jakie napięcia powinny wystąpić na poszczególnych przewodach?
    Nominalnie czarny i czerwony 7.4V max 8.4V. Reszta przewodów to przewody sygnałowe czyli zapewne szyna I2C czujnik temperatury i może ID baterii.
    dragolice16 wrote:
    nie mam wiedzy jak ładować zasilaczem laboratoryjnym takie ogniwa.
    Przede wszystkim nie ładuj napięciem przekraczającym maksymalne napięcie ładowania. Dodatkowo prąd ładowania w tym przypadku nie większy jak 2A najlepiej przy tak głębokim rozładowaniu ustawić 1A. Prąd będzie malał względem czasu ładowania czyli jak osiągnie w twoim przypadku bateria akumulator napięcie 8.4V to prąd ładowania spadnie praktycznie do zera. I takim napięciem ładuj te dwa ogniwa połączona szeregowo.

Bateria ma elektronikę sterującą która mogła odciąć napięcie gdy doszło do np przegrzania ogniw lub gdy same ogniwa straciły napięcie poniżej określoną wartość zabezpieczając je przed głębszym rozładowaniem. Tak więc zapewne jedna z tych dwóch opcji zablokowała baterię. Musisz kupić dedykowany zasilacz tablet bez baterii na zasilaczu powinien działać. Źle zrobiłeś odcinając te przewody bateria mogła ruszyć wystarczyło by podpiąć zasilacz i podładować ogniwa.
    dragolice16
    Level 9  
    Chodziło o to, że miernik był ustawiony na zakres do 20V i wynik pomiaru to same zera.
    Napięcie na ogniwach mierzyłem w taki sposób:
    HP ElitePad 1000 G2 - Uszkodzona bateria - Czy elektronika jest sprawna? HP ElitePad 1000 G2 - Uszkodzona bateria - Czy elektronika jest sprawna? HP ElitePad 1000 G2 - Uszkodzona bateria - Czy elektronika jest sprawna?

Ustawiłem w zasilaczu napięcie 7.4V, ograniczenie prądowe na 1A i po przyłożeniu do czerwonego i czarnego przewodu nie popłynął prąd, na zasilaczu amperomierz cały czas pokazywał 0.00. Oczywiście przyjąłem, że czerwony to plus a czarny masa.

Gdy przyłożę do jednego ogniwa napięcie 3,6V bezpośrednio na zaciski to pobiera 1A i napięcie na zasilaczu przysiada do 2.8V. Biegunowość odczytałem z ogniwa.

Tak to ten układ, lecz na końcu ma jeszcze jedynkę, ale ilość wyprowadzeń się zgadza.

Jeśli będzie wymagane coś więcej niż polutowanie przewodów i lutownica to chętnie podejmę się próby. Zawsze to nowe doświadczenie.
    Polutowanie tych kilku przewodów do wtyczki nie będzie problemem.
    Tablet kupiłem na swoje potrzeby więc traktuję to jak eksperyment.
    Szczerze mówiąc zawsze mnie ciekawiło, jak takie układy blokują baterię.
    Czy wymiana na nowy i nowe akumulatory załatwią sprawę?
    Czyli jak zasymuluję zasilacz moim laboratoryjnym to odpalę tablet?
    gradek83
    Level 41  
    dragolice16 wrote:
    Chodziło o to, że miernik był ustawiony na zakres do 20V i wynik pomiaru to same zera.

Masz miernik UT70A nie będę negował twoich zdolności ale dla pewności wolę zapytać jak masz go ustawionego podczas pomiaru napięcia stałego. Czyli czarna sonda wiadomo do gniazda COM a czerwona tuż obok do pierwszego czerwonego gniazda. Pokrętło ustawione na już wspomniane 20V . Przycisk HOLD zwolniony. I tu obok power przycisku przycisk od wyboru prądu ustawiony na pozycję prądu stałego. I jeśli na takich ustawieniach masz wynik 0V. To możesz spróbować odlutować od PCB jedną celę i sprawdzić ponowie napięcie na celi. Jeśli będzie zero to raczej ogniwa padły. Do pojedynczej celi możesz podpiąć napięcie 4.2V 1A lecz wątpię aby przy tak głębokim rozładowaniu coś ruszyło z ładowaniem. Miernik możesz ustawić na 200mV jeśli nie ma oznaczonych biegunów. Jeszcze jedna sprawa bywa czasem tak że na metalowych blaszkach padach baterii jest bezpiecznik taki płaski zazwyczaj oklejony izolacją nie pamiętam czy w tym przypadku on też jest warto to sprawdzić. Pomiar robić na 20V na blaszkach przy samej obudowie baterii.

Dodano po 20 [minuty]:

dragolice16 wrote:
    Szczerze mówiąc zawsze mnie ciekawiło, jak takie układy blokują baterię.
    To już zależy od tego zapewne jak są ustawione. Producent może przyjąć kilka wariantów na jakie pozwala mu sam sterownik zarządzający ładowaniem. Może być ustawiony odgórnie limit cykli ładowania po przekroczeniu którego producent uznał że bateria powinna być wymieniona ze względów bezpieczeństwa. Inne opcje to zapewne te skrajnie niebezpieczne. Jak zbyt częste przegrzanie ogniw czyli wielokrotne przekroczenie danej wartości temp ogniw. Inną z opcji to w tym przypadku z dwiema celami zbyt duża rozbieżność napięcia jednej celi do drugiej. Zapewne są jeszcze inne parametry brane pod uwagę przy takiej blokadzie ale to już trza by się bardziej w to zagłębić. Jeśli u Ciebie faktycznie te cele padły na amen to możesz zaizolować bieguny i poddać je recyklingowi. Nie zaszkodzi sprawdzić czy zamieniając tak czysto z ciekawości zużyte ogniwa dwoma ogniwami 18650 o takim samym napięciu. Ale obstawiam że raczej to nie przejdzie.

Dodano po 4 [minuty]:

dragolice16 wrote:
    Czyli jak zasymuluję zasilacz moim laboratoryjnym to odpalę tablet?
    Raczej nie bo tablet dostaje konkretne informacje od elektroniki baterii i nawet jak podasz napięcie na piny + i - to reszta pinów danych nie wyślę np informacji o stanie baterii i zapewne nie aktywuje się jakiś tranzystor itp załączający napięcie.
    dragolice16
    Level 9  
    Miernik oczywiście ustawiony na pomiar prądu stałego, przewody odpowiednio wpięte do pomiaru napięcia w dwóch ostatnich slotach licząc od lewej strony. Przycisk hold był zwolniony, jak jest aktywny to pojawia się informacja na wyświetlaczu DATA HOLD. W przypadku pomiaru napięcia przemiennego po użyciu odpowiedniego przycisku również na ekranie pojawia się komunikat AC.

Akumulatory są jednak uszkodzone, zauważyłem, ze jak dotknę palcem jego obudowy to prąd ładowania potrafi spaść do 0.

gradek83 wrote:
    Nie zaszkodzi sprawdzić czy zamieniając tak czysto z ciekawości zużyte ogniwa dwoma ogniwami 18650 o takim samym napięciu.

O tym samym pomyślałem, jednak dla bezpieczeństwa będę kontrolował prąd wychodzący z tych ogniw, aby sprawdzić czy nie dojdzie do jakiegoś zwarcia.
    gradek83
    Level 41  
    dragolice16 wrote:
    O tym samym pomyślałem, jednak dla bezpieczeństwa będę kontrolował prąd wychodzący z tych ogniw, aby sprawdzić czy nie dojdzie do jakiegoś zwarcia.
    Słuszna decyzja to dziwne że tak głęboko i to oba ogniwa padły. Po odlutowaniu ogniw można na PCB sprawdzić czy jakiegoś zwarcia nie ma ale raczej nie powinno być. Sprawdzałeś czy był bezpiecznik przy ogniwach ?.
    g107r
    Level 40  
    Był?
    Widać że jest F1, tylko to z tych bezpieczników, których przepaleniem zarządza elektronika baterii, przy okazji się blokując?
    TH1 - to tylko termistor?
    Przez chwilę kiedyś sobie poczytałem o "naprawach" swojej z della, ale coś jakoś wychodziło, że o ile sprzęt jeszcze widzi baterię, to można próbować, a że u mnie laptop przestał już ją widzieć, to naprawy wiązałoby się z resetem, programowaniem układu BQ.
    Niby nic, bo można kupić programator, tylko dostęp do pamięci układu nie jest darmowy - a to już było słabo opłacalne przy regeneracji tylko jednej baterii.
    Taniej wychodził nowy zamiennik, lub oddanie komuś się tym zajmującym i mającym potrzebne zabawki, albo, ale to dell, ori używka, teoretycznie sprawdzana przez sprzedającego. Do 100PLN można kupić używaną z *deklarowanymi* :) czasami pracy kilku godzin.
    gradek83
    Level 41  
    g107r wrote:
    TH1 - to tylko termistor?

Tak
    g107r wrote:
    przestał już ją widzieć, to naprawy wiązałoby się z resetem, programowaniem układu BQ

Tak dokładnie ale czasem układ zabezpieczony jest hasłem jeśli nie jest to można zresetować mu licznik i jak ktoś ma wiedzę przystosować go do np nowych ogniw o np innej pojemności itp.
    g107r wrote:
    Niby nic, bo można kupić programator, tylko dostęp do pamięci układu nie jest darmowy - a to już było słabo opłacalne przy regeneracji tylko jednej baterii.

No dla tego nie zawsze się to opłaca czasem można to zlecić komuś kto tym się zajmuje ale cenowo wychodzi praktycznie tyle co nowa bateria o ile jest dostępna bo nie zawsze można kupić nową sprawną.
    dragolice16
    Level 9  
    Tak był bezpiecznik, na obydwu ogniwach. Niestety był sprawny.

Wlutowałem akumulatory 18650 i efekt taki jak na obrazku.
    Między czarnym i czerwonym przewodem mam tylko 0.3V.
    gradek83
    Level 41  
    Zdało by się podpiąć pod tablet i podłączyć zasilacz może wtedy załapało by. Jak nie masz zasilacza to podłącz baterię pod tablet i z zasilacza podłącz zasilanie pod baterię 8.4V i spróbuj włączyć tablet. Ale pewnie nic z tego nie będzie.
    dragolice16
    Level 9  
    Czyli wpiąć baterię i w miejsce czerwonego i czarnego przewodu podłączyć 8.4V z zasilacza laboratoryjnego, tak?
    gradek83
    Level 41  
    Tak dokładnie ale z tego co czytam to układ trzeba zresetować i zmieniając ogniwa trzeba wszystko przeprogramować pod nowy typ ogniw dla tego to co robisz to należy traktować jako eksperyment z góry skazany na porażkę. Jedyna szansą to zakup baterii która jest nowa albo przynajmniej używana bo z nowymi to raczej może być ciężko. Owszem okazyjnie można kupić niby niesprawną ale jeśli ogniwa w takiej będą tylko lekko zbyt nisko rozładowane to pod ładowanie bezpośrednio pod ogniwa aby tylko te 3.7 V miały pozwoli na to aby już je odblokować i ładowanie z zasilacza dedykowanego mogło normalnie taką baterie ładować. Największe bolączki tych tabletów model 1000 i 900 to ta nieszczęsna bateria bo sam tablet to naprawdę fajny sprzęt. Jedyny plus to przynajmniej to że tablet na samym zasilaczu może działać.
    dragolice16
    Level 9  
    Tablet odpalił, zdecydowałem się nie kupować baterii, ani ładowarki. Po prostu z płytki PCB baterii wyprowadziłem przewody do ogniw 18650. Ładował będę zewnętrznie. Mój plan jest taki:
    gradek83
    Level 41  
    Czyli po podaniu napięcia tak jak pisałem napięcie wyjściowe z baterii się pojawiło i po odłączeniu przyłożonego napięcia tablet ruszył na samej baterii ? Ale po np ponownym uruchomieniu już się nie uruchomił do momentu ponownego nazwijmy to zainicjowania ?.