Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa domu - wybór ogrzewania przyszłościowo.

Regos 10 Nov 2021 17:20 2871 102
Termopasty
 • #1
  Regos
  Level 15  
  W 2022r startuje z budową domu piętrowego ok 150m2 z bloczka komórkowego. W projekcie mamy przewidziane ogrzewanie gazowe z samymi podłogówkami. Przy drodze przebiega gaz, więc z przyłączem nie ma problemu. W projekcie nie ma żadnego dodatkowego komina (np do kominka). Co byście wybrali do ogrzewania w nowym domu gdy i tak musicie budować instalację od zera?

  Ciężko przewidzieć przyszłość cen gazu, energii itd i przez to mam zagwozdkę czy nie zrezygnować z gazu (całkiem z przyłącza) i nie pójść w kierunku prądu i pompy ciepła. Ma być dofinansowanie do pomp ciepła, jednak nie wiem czy zdąże i czy spełnie warunki.
  Pracuje zdalnie, więc prądu będę też trochę zużywał w ciagu dnia. Prosiłoby się to o założenie fotowoltaiki, jednak to już spore jednorazowe koszty.

  PS. Strasznie dużo materiałów w internecie naganiających na pompy i PV. Tak samo na rekuperację. Zwykły człowiek gubi się trochę z tym, bo większość materiałów jest "reklamą" i brakuje rzetelnych oraz aktualnych informacji.
 • Termopasty
 • #2
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Tylko węgiel i koniecznie fotowoltaika ;)

  Teraz poważniej.
  Na dzień dzisiejszy koszty ogrzewania gazowego oraz powietrzną pompą ciepła są porównywalne. Pod warunkiem, że pompa głównie będzie zasilana prądem z II taryfy.
  Taniej wychodzi pompa ciepła z gruntowym wymiennikiem.
  Fotowoltaika do pompy obecnie się nie opłaca, ponieważ licząc koszty budowy instalacji fotowoltaicznej i ilość wyprodukowanej energii elektrycznej w okresie żywotności tej instalacji, którą się przyjmuje na 20-25 lat to koszt 1kWh energii wychodzi drożej niż energia kupowana od energetyki w II taryfie. Przy tym należałoby założyć najbardziej optymistyczny przypadek, że w tym czasie nic się nie zadzieje z tą instalacją fotowoltaiczną, a energetyka będzie odbierała całą nadprodukcję energii. To czy energetyka będzie odbierała energię zależy też od ilości prosumentów w okolicy.
  Niestety to już jest ostatni rok z gwarancją odbioru przez 15 lat na obecnych zasadach. Zasady, które wejdą od przyszłego roku będą mniej korzystne.
  Fotowoltaika obecnie ma sens tylko do pokrycia zużycia prądu jednotaryfowego.

  Co do przyszłych cen to zapewne wszystkie nośniki energii zdrożeją w sposób proporcjonalny.

  Gdybym był w Twojej sytuacji, montowałbym kocioł gazowy, a na przyszłość zaplanowałbym podejścia do pompy ciepła.
  Kocioł gazowy -> sprzęgło hydrauliczne, albo jeszcze lepiej zamiast sprzęgła bufor 100-150 litrów -> 2 pompy obiegowe (po jednej na kondygnację)
  Równolegle do kotła gazowego zrobiłbym podejścia do pompy ciepła typu monoblok + doprowadził zasilanie w miejsce, gdzie miałaby być kiedyś pompa.
  Pompy ciepła dość mocno tanieją. W przyszłości może się okazać, że cena pompy będzie porównywalna do ceny kotła gazowego.
 • #3
  ls_77
  Level 35  
  Uważam jak kolega Plumpiwyżej.
  Jak masz gaz w ulicy - i ulica nie jest oddalona od domu ~100m - to rób ogrzewanie gazowe, ale projektując instalację o.p. jak dla pompy ciepła - na niski parametr. Dwa obiegi osobno na dół i górę (z mieszaczami) żeby indywidualnie tym sterować.
  A jak by coś to się podepnie do tego p.c. w przyszłości, albo jako główną, albo jako pracującą w większości sezonu, a tylko na jakieś mrozy kocioł gazowy jako szczytowe źródło ciepła.
 • #4
  gaz4
  Level 33  
  Z budową wystartujesz w 2022r, a kiedy zamierzasz skończyć? Kluczowe pytanie bo:

  https://www.money.pl/gospodarka/nie-tylko-weg...iminowane-do-2050-roku-6610883746051713v.html

  Coraz więcej państw już zakazuje:

  https://www.gramwzielone.pl/trendy/104377/now...acheca-do-inwestycji-w-czysta-energie-rozmowa

  Jakby tego było mało lobbyści chcą aby od 2025r nie można było sprzedawać nowych kotłów:

  https://topten.info.pl/private/article/stopni...alnosci-klimatycznej-nowy-raport-coolproducts

  Z porównaniem cen ogrzewania trzeba poczekać minimum rok. Wtedy obecny chaos zacznie sie stabilizować i będzie wiadomo co i jak. Generalnie w UE wszystkie paliwa kopalne be bo emitują CO2, a OZE cacy. Jak do 2050r UE się nie rozpadnie lub z niej nie wyjdziemy nie ma szans na jakąkolwiek zmianę ich nastawienia. Nawet 1000$ za 1000 m3 gazu nie spowodowało żadnego ruchu. Choćby nikłego jak czasowe zawieszenie unijnych przepisów dot. akcyzy.

  W tej chwili jedyne pewne źródło ciepła to kawałek lasu z topolą energetyczną i kocioł zgazowujący. Reszta to ryzyko do kwadratu: raz że unia ma swoje fanaberie, a dwa że coraz wieksze problemy z dostawami. Firmy energetyczne na zachodzie już bankrutują jedna po drugiej, a sezon grzewczy dopiero sie zaczyna.
 • #5
  wnoto
  Level 34  
  A jakie masz w projekcie zapotrzebowanie na ciepło tego domu ?
  Pod to należy zaprojektować ogrzewanie !

  Ja bym zrobił ogrzewanie elektryczne podłogowe + ścienne gdzieniegdzie - bo tanio to można i samemu zrobić.
  Dom na maksa ocieplił a wtedy zapotrzebowanie na prąd będzie małe. Ewentualnie wodne podłogowe + bojler i piec elektryczny. Żadnego gazu (policz koszty całościowo: przyłacze: instalacja wewn, piec, komin, kanaliza, przeglądy, kominiarz itp...... Ale to moja propozycja

  policz sobie a się przekonasz !!

  rekuperacja to nie tylko ciepło ale również komfort oddychania. W nowym domu to pestka. Ja planuje zrobić to w obecnym domu (jestem alergikiem) - ale na razie koszty mnie przerażają. Ale w nowym miałbym to obowiązkowo.
  Pamiętaj to dom na lata. Spełnienie marzeń, obiekt do chwalenia a nie szopa opalana weglem lub drewnem ...
 • Termopasty
 • #6
  gaz4
  Level 33  
  wnoto wrote:
  A jakie masz w projekcie zapotrzebowanie na ciepło tego domu ?
  Pod to należy zaprojektować ogrzewanie !

  Ja bym zrobił ogrzewanie elektryczne podłogowe + ścienne gdzieniegdzie - bo tanio to można i samemu zrobić.
  Dom na maksa ocieplił a wtedy zapotrzebowanie na prąd będzie małe. Ewentualnie wodne podłogowe + bojler i piec elektryczny. Żadnego gazu (policz koszty całościowo: przyłacze: instalacja wewn, piec, komin, kanaliza, przeglądy, kominiarz itp...... Ale to moja propozycja


  Przypomniałeś mi o nowych przepisach dotyczących EP. Od stycznia bieżącego roku nie może przekraczać 70 kWh/m2 co praktycznie wyklucza ogrzewanie elektryczne gdzie ciepło mnoży się przez 3.

  https://www.muratorplus.pl/biznes/prawo/wplyw...aznik-ep-budynku-wideo-aa-zTVM-tM2F-2A9L.html

  W tekście zrobiono analizę przykładowego domu 140 m2 i dla gazu ledwo mieścił się w starej normie gdzie dopuszczano EP 95 kWh/m2. Na dodatek nie wszędzie bo w zimnych Suwałkach kicha... Bez spełnienia aktualnych norm nie będzie można oddać domu do użytku. Co prawda im większa powierzchnia tym łatwiej spełnić normę EP ale jak sie dobrze nie ociepli i "zaszaleje" z ilością domowników (CWU też się wlicza!) zostaje wyłącznie biomasa, Ta spełni wszelkie normy nawet jak ktoś zamieszka w wiatrem podszytej stodole ;) Do tego wiatrak i kolektor na dachu, a wiata też się załapie bo w/w mają wskaźnik zero :)
 • #8
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Kolego wnoto, 2kWp to może Ci wystarczy do pokrycia zapotrzebowania energii elektrycznej na pracę urządzeń RTV, lodówki i oświetlenia dla 2-3 osobowej rodziny przez cały rok. Jak będziesz gotował na indukcji to potrzeba jeszcze raz tyle, a jak jeszcze CWU to poniżej 6-7kWp trudno będzie pokryć całe zapotrzebowanie.
  Teraz zależy jak duży dom, ale średnio aby pokryć całkowicie zapotrzebowanie na cele grzewcze to tak od 5 do 10kWp - pod warunkiem, że będziesz miał pompę ciepła. Bezpośrednie grzanie prądem to pomnóż to jeszcze razy 3

  Reasumując minimum 10kWp trzeba zainstalować, aby zbyt dużo nie dopłacać za prąd - oczywiście mając pompę ciepła.

  Jeżeli chodzi o ogrzewanie podłogowe elektryczne to jest to najgorszy z pomysłów, bo jesteś skazany na jedyne źródło energii -prąd. Koszt budowy takiego ogrzewania elektrycznego wbrew pozorom nie jest dużo niższy od wodnego ogrzewania podłogowego. Mając ogrzewanie wodne, masz szerokie możliwości. Poza tym pompa ciepła nie tylko może grzać zimą, ale także latem może chłodzić dom.
 • #9
  wnoto
  Level 34  
  2 kWp podałem tylko jako przykład ominięcia współczynnika x3. W przepisach nie ma chyba wskazane ile tej PV ma być. W najgorszym przypadku całe 2MWh można przeznaczyć na grzanie. Co pozwoli na "ominięcie" współczynnika EP. Nigdy nie zakłądam 100% pokrycia pradu przez PV. To po prostu na razie nieopłacalne.

  Trzeba zacząć od projektu tj. zapotrzebowania na ciepło (obecnie to wyóg) + liczba osób mieszkających. Dopiero po tych danych można coś zaproponować. Poczekajmy na autora na cyferki z projektu.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Plumpi wrote:
  Jeżeli chodzi o ogrzewanie podłogowe elektryczne to jest to najgorszy z pomysłów, bo jesteś skazany na jedyne źródło energii -prąd.


  Większość pomp ciepła chodzi na prąd, piece gazowe również wymagają prądu ...
  Moim zdaniem w dłuższej perspektywie prad za kwh (bez opłat stałych) będzie taniał w przeciwieństwie do gazu i innych.
 • #10
  Maciek_C
  Level 13  
  Witam,
  To może ja coś powiem z punktu widzenia użytkownika pompy ciepła powietrznej.
  Początkowo, budując dom, myślałem o piecu na ekogroszek ale kolega podsunął mi pomysł takiej pompy. Sporo czytałem w tym temacie i w końcu się zdecydowałem.
  Dom 110m2, pompa 8kW, ogrzewanie wyłącznie podłogowe. W domu ustawiona temperatura na 21 stopni, taryfa G12W (weekendowa). Izolacja od gruntu to 15cm styropianu, na ścianach 20cm styropianu, na dachu 25cm wełny, okna 3-szybowe.
  Za cały poprzedni rok zapłaciłem 2671 zł za prąd, gdzie jest to zużycie nie tylko pompy ciepła, lecz całego gospodarstwa domowego.

  Porównując z kosztami ogrzewania moich znajomych, w tym ludzi, którzy mają ogrzewanie gazowe, wyszło mnie to bajecznie tanio. Znajomy ogrzewający gazem musiał za ogrzewanie podobnego metrażu zapłacić w zeszłym roku ponad dwukrotnie wyższą kwotę (nie wiem jednak do jakiej temperatury nagrzewał dom). Do pompy ciepła miałem dorzucać PV ale przy tak niskim zużyciu stwierdziłem, że nie ma potrzeby.
  Niesamowity komfort, brak konieczności składowania opału, sprzątania popiołu, zasypywania pieca. Urządzenie totalnie bezobsługowe.

  Nie wiem jak będą wyglądać koszty ogrzewania po podwyżkach cen prądu ale na chwilę obecną, gdybym ponownie stawał przed wyborem sposobu ogrzewania, w ciemno ponownie brałbym pompę ciepła.

  Zastrzegam jednak, że są to moje doświadczenia i nie chcę generalizować bo na pewno znajdziesz w sieci mnóstwo opinii osób niezadowolonych z pompy ciepła.

  Pozdrawiam!
  Maciek
 • #11
  William Bonawentura
  Level 33  
  Regos wrote:
  W 2022r startuje z budową domu piętrowego


  Niestety będą cie już obowiązywać WT budynków wprowadzone w ramach Zielonego Ładu. Czyli musisz mieć instalację PV + pompę ciepła by je spełnić. Prąd z PV ten będziesz latem oddawał prawie za darmo bo zamiast akumulacji w sieci będzie skup po cenie z danego miesiąca. Nietrudno się domyślić, że ta w lecie będzie groszowa. Zimą będziesz już normalnie kupował energię z sieci.

  Dlatego o gazie myśl jako o drugim źródle ogrzewania które pozwoli ci zmniejszyć koszty ogrzewania pompą ciepła.
 • #15
  Maciek_C
  Level 13  
  Quote:
  Dzięki. A jesteś w stanie oszacować ile kWh poszło rocznie na pompę ?
  Rekuperacji nie masz ? Wentylacja grawitacyjna ?


  Wieczorem zerknę w menu pompy to podam ile ona sobie naliczyła (przy czym to, co ona tam sobie wyliczyła nie musi być zbieżne z tym, co naliczył licznik).

  Nie mam rekuperacji, Wentylacja grawitacyjna.

  Dodam jeszcze, że ubiegłej zimy, podczas największych mrozów (nocą do -24 stopni) pożarła mi prądu o wartości 461 zł za miesiąc (no dobra, nie tylko ona ale cały dom). W lecie rachunki to 90 - 110 zł miesięcznie.

  Jako zapasowe źródło, właśnie z obawy przed mrozami, zainstalowałem kominek z płaszczem wodnym i myślałem, że w tym roku będę musiał go uruchomić ale przy -24 stopniach spokojnie dała sobie radę).

  Ostatnio coraz więcej słychać o gazowych pompach ciepła - ponoć super sprawa (ja się nie zagłębiałem w temat, bo już swoją mam zainstalowaną, więc bazuję tylko na pogłoskach). Ale może to też jest ciekawa alternatywa?
 • #16
  Prof. SpecMiernik
  Level 26  
  gaz4 wrote:
  https://www.money.pl/gospodark...50-roku-6610883746051713v.html

  Nie lepiej zakazać oddychania? Przecież jak oddycham to emituje dwutlenek węgla....
  gaz4 wrote:
  https://www.gramwzielone.pl/tr...tycji-w-czysta-energie-rozmowa

  "Czysty prąd" - co za hipokryzja.....
  Ton złomu z PV, akumulatorów, jednorazowej elektroniki oraz odpadów radioaktywnych zakopanych w ziemii to już ekoterroryści nie widzą.
 • #17
  snow
  Level 29  
  Instaluj kocioł na drewno. Gaz odetną, prąd odetną to chociaż pójdziesz sobie drzewo zetniesz ;)
 • #18
  William Bonawentura
  Level 33  
  snow wrote:
  Instaluj kocioł na drewno. Gaz odetną, prąd odetną to chociaż pójdziesz sobie drzewo zetniesz ;)


  Koledzy są ciągle mentalnie w innych czasach. Kolega pyta o NOWY dom. Czyli
  1) Musi mieć projekt zgodny z obecnymi WT
  2) Na koniec budowy kierownik budowy musi oświadczyć, że został on wybudowany zgodnie z tym projektem.

  Żaden kocioł na drewno nie wchodzi w grę na tym etapie. Można go DODAĆ po oddaniu domu do użytkowania. A do odbioru potrzebne będą panele PV i pompa ciepła.
 • #19
  Prof. SpecMiernik
  Level 26  
  William Bonawentura wrote:
  A do odbioru potrzebne będą panele PV

  Z czego wynika, że nowy dom musi mieć PV? Kto taki wymóg narzuca?
 • #21
  Janusz_kk
  Level 33  
  Prof. SpecMiernik wrote:
  Z czego wynika, że nowy dom musi mieć PV? Kto taki wymóg narzuca?

  Przecież już było napisane, takie są nowe wymagania budowlane dla nowych domów. Dom musi spełniać określone wymagania.
  Tu "gaz" Ci trochę napisał

  gaz4 wrote:
  Przypomniałeś mi o nowych przepisach dotyczących EP. Od stycznia bieżącego roku nie może przekraczać 70 kWh/m2 co praktycznie wyklucza ogrzewanie elektryczne gdzie ciepło mnoży się przez 3.

  https://www.muratorplus.pl/biznes/prawo/wplyw...aznik-ep-budynku-wideo-aa-zTVM-tM2F-2A9L.html

  W tekście zrobiono analizę przykładowego domu 140 m2 i dla gazu ledwo mieścił się w starej normie gdzie dopuszczano EP 95 kWh/m2. Na dodatek nie wszędzie bo w zimnych Suwałkach kicha... Bez spełnienia aktualnych norm nie będzie można oddać domu do użytku. Co prawda im większa powierzchnia tym łatwiej spełnić normę EP ale jak sie dobrze nie ociepli i "zaszaleje" z ilością domowników (CWU też się wlicza!) zostaje wyłącznie biomasa, Ta spełni wszelkie normy nawet jak ktoś zamieszka w wiatrem podszytej stodole Do tego wiatrak i kolektor na dachu, a wiata też się załapie bo w/w mają wskaźnik zero
 • #23
  kris8888
  Level 34  
  Plumpi wrote:

  Fotowoltaika do pompy obecnie się nie opłaca, ponieważ licząc koszty budowy instalacji fotowoltaicznej i ilość wyprodukowanej energii elektrycznej w okresie żywotności tej instalacji, którą się przyjmuje na 20-25 lat to koszt 1kWh energii wychodzi drożej niż energia kupowana od energetyki w II taryfie.

  Nie do końca się z tym zgodzę. Ponieważ bardzo trudno jest używać pompy ciepła, jako niskotemperaturowego źródła ciepła, tylko i wyłącznie w II taryfie (nocnej czy weekendowej). Po prostu nie sposób zgromadzić na tyle dużo energii cieplnej żeby wystarczyło na okres gdy obowiązuje I taryfa. Widzę to u siebie w domu. A za to w I taryfie prąd jest dużo droższy niż przy taryfie "płaskiej", na tyle drogi że dyskusyjne jest włączanie pompy ciepła w tym czasie.

  Co do wyboru źródła ogrzewania to powtórzę to co mi kiedyś powiedział dobry fachowiec, jak masz dostęp do miejskiej sieci gazu ziemnego to tylko gaz, jak nie masz takiego dostępu to w drugiej kolejności pompa ciepła. W obydwu przypadkach tylko podłogówka i w obydwu przypadkach koniecznie rekuperator. Kominek możesz sobie odpuścić, chyba że rekreacyjnie.
 • #24
  wnoto
  Level 34  
  Kolego to co piszesz to chyba stare czasy.
  Obecnie juz mamy inne standardy i wymagania.

  Gaz obecnie do ciepłych domów to porażka .... również ekologiczna.
 • #25
  gaz4
  Level 33  
  Maciek_C wrote:
  Koledzy,
  Poniżej fotki z menu mojej pompy ciepła (liczba pod wykresem po środku to wartość wartość średnia za miesiąc):


  To co widać na fotkach nie odpowiada temu co napisałeś wcześniej o zużyciu energii. Podejrzewam, że to nie jest całkowite zużycie energii i COP ale tylko dla CWU. Powinno być dla CO + CWU. Do tego Panasonic podaje energię elektryczną zużytą tylko i wyłacznie przez sprężarkę. Prawdziwe zużycie jest wyższe o ok. 10%.

  William Bonawentura wrote:
  snow wrote:
  Instaluj kocioł na drewno. Gaz odetną, prąd odetną to chociaż pójdziesz sobie drzewo zetniesz ;)


  Koledzy są ciągle mentalnie w innych czasach. Kolega pyta o NOWY dom. Czyli
  1) Musi mieć projekt zgodny z obecnymi WT
  2) Na koniec budowy kierownik budowy musi oświadczyć, że został on wybudowany zgodnie z tym projektem.

  Żaden kocioł na drewno nie wchodzi w grę na tym etapie. Można go DODAĆ po oddaniu domu do użytkowania. A do odbioru potrzebne będą panele PV i pompa ciepła.


  Nie do końca. Nie ma formalnego wymogu używania PC + PV ale aby spełnić najnowsze wymagania WT i lokalne pzrepisy antysmogowe czasami nie ma innego wyjścia:

  https://www.grupapsb.com.pl/porady/porada/ogrzewanie-domu-wedlug-wt-2021.html

  "Trzeba też mieć na uwadze, że bardzo duży wpływ na wskaźnik EP ma sposób przygotowania c.w.u. – zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. Izolacyjność domów budowanych według WT 2021 jest tak wysoka, że c.w.u. może stanowić nawet 50% i więcej zapotrzebowania na energię nieodnawialną. Obniżenie zużycia energii pierwotnej do poziomu wymaganego WT 2021 będzie wymagać od inwestora zastosowania urządzenia korzystającego z energii odnawialnej."

  Poza PC + PV jedynym źródłem ciepła może być kocioł na biomasę bo dzięki współczynnikowi 0.2 można łatwo spełnić najnowsze wymagania. Jednak w Krakowie, a wkrótce także Wrocławiu i wielu innych miejscach będzie zakazana.

  Nawiasem mówiąc bazowanie wyłacznie na prądzie jest dobre dla kamikadze. Są sytuacje gdy przerwy w dostawach mogą być bardzo długie, dobę lub dwie. Osobiście znam przypadek wywalenia słupów WN pod ciężarem mokrego śniegu. O ile prąd do miasta przywrócono po kilku godzinach bo alternatywna droga ocalała to wioski prawie tydzień nie miały prądu. Podobny przypadek był kilka lat później w Szczecinie i tam kilkanaście godzin walczyli aby przywrócić zasilanie. Do tego dochodzi coraz bardziej realne ryzyko blackoutów. A jak powietrzne PC bardziej sie rozpowszechnią 20-ty stopień zasilania będzie normą. Obecnie rząd walczy z opustami bo im się system nie spina. Z tego powodu kiedyś wprowadzi dynamiczne taryfy, a jak drogo może być mieszkańcy UK już widzieli:

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=19607551#19607551

  Budowa domu - wybór ogrzewania przyszłościowo.

  Widoczna na obrazku cena 1000 kWh odpowiada 1 uncji złota! Kominek lub kozę w domu z pompą ciepła uważam za obowiązkowy element. To nie tylko kwestia zabezpieczenia na wypadek przerwy w dostawach ale także uniknięcie astronomicznych kosztów gdy wprowadzą dynamiczne taryfy. A kiedyś wprowadzą, obowiązkowe...

  Co do gazu to EP 70 KWh/m2 rocznie praktycznie go eliminuje. Dużo zależy od metrażu, im wiecej tym łatwiej jednak z problemami. Ale nawet 150 m2 i 4 osoby sprawiają, że nawet jak WT spełni sie przy gazie to ekonomia zerowa. 70*150=10500 kWh. Przy gazie należy podzielić przez współczynnik dla EP czyli 1.1 co daje zapotrzebowanie na ciepło nie wyższe niż 9.5 tys kWh na rok. Przy 4 osobach na CWU wypadnie ponad 3 tys tys kWh czyli na ogrzewanie zostaje ok. 6 tys kWh, maksymalnie! Można obliczyć czas zwrotu ale to nie wszystko. To daje maksymalną moc grzewczą na poziomie 3 kW, przy czym najczęściej kocioł będzie pracował z mocą poniżej 1.5 kW.
 • #26
  William Bonawentura
  Level 33  
  Prof. SpecMiernik wrote:
  William Bonawentura wrote:
  A do odbioru potrzebne będą panele PV

  Z czego wynika, że nowy dom musi mieć PV? Kto taki wymóg narzuca?


  Polska przyjęła tzw. "Zielony Ład" i w jego ramach m.in. mocno zmieniono Warunki Techniczne dla nowo budowanych oraz remontowanych budynków od 2021r. W skrócie:
  1) Zmieniono normatyw zużycia c.w.u przez budynek. Obecnie nie zależy on od ilości domowników tylko jest wyznaczany "od m2"
  2) Wprowadzono ekstremalnie mały współczynnik EP (70 kWh/(m² • rok)). Czyli przykładowo mały dom 100m2 może zużyć zaledwie 7000kWh energii "nieodnawialnej" na rok. Na wszystko (c.o. + c.w.u + energia elektryczna). Żeby to spełnić musiałbyś mieć zużycie np. gazu zaledwie 640m3/rok. Nierealne. Dlatego MUSISZ ogrzewać energią "odnawialną". Do dyspozycji masz tylko dwie:
  a) biomasę
  b) panele FV.

  Biomasa jako paliwo stałe jest wykluczona przez większość gmin. Zostaje tylko produkcja "odnawialnej" energii FV.

  Panele FV bez dopłat są na razie nieopłacalne a jednocześnie wzrost "czystej" energii jest wymagany przez Zielony Ład.
  Od 2021 istnieje "pośredni" nakaz instalacji FV i dlatego państwo nie musi już tworzyć dopłat a i tak powstają nowe instalacje.
 • #27
  Maciek_C
  Level 13  
  gaz4 wrote:
  Maciek_C wrote:
  Koledzy,
  Poniżej fotki z menu mojej pompy ciepła (liczba pod wykresem po środku to wartość wartość średnia za miesiąc):


  To co widać na fotkach nie odpowiada temu co napisałeś wcześniej o zużyciu energii. Podejrzewam, że to nie jest całkowite zużycie energii i COP ale tylko dla CWU. Powinno być dla CO + CWU. Do tego Panasonic podaje energię elektryczną zużytą tylko i wyłacznie przez sprężarkę. Prawdziwe zużycie jest wyższe o ok. 10%
  .


  Owszem, i dlatego napisałem:
  Quote:

  Wieczorem zerknę w menu pompy to podam ile ona sobie naliczyła (przy czym to, co ona tam sobie wyliczyła nie musi być zbieżne z tym, co naliczył licznik). :)

  I dlatego też, by wynik był realny, podałem rzeczywiste koszty eksploatacji (niestety wraz z eksploatacją całego budynku, bo nie mam podlicznika na pompę) :(

  Pozdrawiam!
  Maciek
 • #28
  Janusz_kk
  Level 33  
  gaz4 wrote:
  Nawiasem mówiąc bazowanie wyłacznie na prądzie jest dobre dla kamikadze. Są sytuacje gdy przerwy w dostawach mogą być bardzo długie, dobę lub dwie

  Ale wtedy gazu też nie będzie bo stacje też potrzebują energię.
 • #29
  gaz4
  Level 33  
  Maciek_C wrote:
  gaz4 wrote:
  Maciek_C wrote:
  Koledzy,
  Poniżej fotki z menu mojej pompy ciepła (liczba pod wykresem po środku to wartość wartość średnia za miesiąc):


  To co widać na fotkach nie odpowiada temu co napisałeś wcześniej o zużyciu energii. Podejrzewam, że to nie jest całkowite zużycie energii i COP ale tylko dla CWU. Powinno być dla CO + CWU. Do tego Panasonic podaje energię elektryczną zużytą tylko i wyłacznie przez sprężarkę. Prawdziwe zużycie jest wyższe o ok. 10%
  .


  Owszem, i dlatego napisałem:
  Quote:

  Wieczorem zerknę w menu pompy to podam ile ona sobie naliczyła (przy czym to, co ona tam sobie wyliczyła nie musi być zbieżne z tym, co naliczył licznik). :)

  I dlatego też, by wynik był realny, podałem rzeczywiste koszty eksploatacji (niestety wraz z eksploatacją całego budynku, bo nie mam podlicznika na pompę) :(


  Ciągle mi się coś tu nie klei. Ewidentnie fotki nie pokazują rocznego zużycia. Po maksymalnych wynikach miesięcznie niewiel sie wywnioskuje. Potrzebne są dane średnioroczne. Poklikaj jeszcze trochę w menu bo te nie pokazują rocznego kosztu używania PC. Patrząc na wysokości słupków w 1-szej fotce szacuję roczne zużycie prądu na ok. 2 tys kWh.
 • #30
  maviozo
  Level 10  
  Ja tylko tak z mojego własnego doświadczenia podpowiem, że formalności z podłączeniem gazu trwały prawie 2 lata od podpisania umowy. Nie wiem jak jest teraz, ani też czy to zależy tylko od regionu (mnie łapał łódzki rejon, umowę podpisywałem w Łodzi).
  Warto zapytać jak to wygląda, bo mnie nikt o tym nie poinformował. W efekcie pierwszą zimę grzałem z butli 33kg. Natomiast gdybym to wiedział od razu, podpisałbym umowę z dniem wylania fundamentu.
  To było już któryś rok wstecz, może jest lepiej, albo jeszcze gorzej...