Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brak selektywnosci. Licznik 20A. Mieszkanie 10A. Rozłącza oba.

Stach473 10 Nov 2021 17:26 420 11
Tespol
    Stach473
    Level 2  
    Witam
    Proszę o wskazówki w poniższym problemie.
    W kupionym mieszkaniu podczas „urządzania się” doszło do zwarcia elektrycznego.
    Zadziałał jedynie korytarzowy „topikowy” 20A.
    W mieszkaniu były 3 „esy” (oświetlenie B10, gniazdka B16 oraz piekarnik C16 ).
    W kilka dni przyjrzałem się instalacji (puszki na wierzchu i sprawdziłem obwody).

Stan instalacji:
    Zasilanie 2 żyły aluminium.
    Mieszkanie - instalacja Cu 3 żyłowa.
    8 obwodów – 4x oświetlenie 1,5mm2 ; 4x gniazdka 2,5mm2 (1x ogólne pokojowe, 1x pralka, 1x piekarnik, 1x lodówka).
    Założona większa tablica i każdy obwód na osobnym esie (B10 i B16).
    Po porządkach nadal wybiło korytarzowy topikowy 20A.

Spróbowałem sprawdzić na krótko. Podpiąłem B10 do zasilania (w mieszkaniu przy rozdzielnicy za wyłącznikiem 10A (cała instalacja mieszkaniowa była odpięta)).. i jakże się zdziwiłem – zadziałał również korytarzowy.
    Zgłupiałem – chciałem się upewnić, że problem jest w mieszkaniu a tu wyszło że na zasilaniu (co nie znaczy że w mieszkaniu jest dobrze – sprawdzę gdy zasilanie będzie ok).

Proszę podpowiedzieć co ewentualnie jeszcze sprawdzić oraz właściwie co zrobić z tym problemem..
    Zgłosić w spółdzielni? W energetyce? Szukać elektryka i co dalej..?

PS. Dodatkowo rura gazowa uziemiona. Zamyka obwód z fazą. Ale tym się zajmę gdy zasilanie będzie w porządku.

Pozdrawiam
  • Tespol
    CYRUS2
    Level 42  
    Stach473 wrote:
    Zwarcie musiało być za rozdzielnicą.
    Stach473 wrote:
    Spróbowałem sprawdzić na krótko. Podpiąłem B10 do zasilania.. i jakże się zdziwiłem – zadziałał również korytarzowy.
    Tak nie wolno robić.
    Stach473 wrote:
    Stach473 wrote:
    Sam nie wiesz gdzie zwarcie zrobiłeś.
    Stach473
    Level 2  
    CYRUS2 wrote:
    Stach473 wrote:
    Zwarcie musiało być za rozdzielnicą.

Było w mieszkaniu więc oczywiste że za rozdzielnicą

CYRUS2 wrote:
    Stach473 wrote:
    Spróbowałem sprawdzić na krótko. Podpiąłem B10 do zasilania.. i jakże się zdziwiłem – zadziałał również korytarzowy.
    Tak nie wolno robić.

Przyjąłem do wiadomości.
    Dzięki sprawdzeniu na zasilaniu przy rozdzielnicy wiem że problem nie leży (tylko(?)) w instalacji w mieszkaniu.

CYRUS2 wrote:
    Stach473 wrote:
    Stach473 wrote:
    Sam nie wiesz gdzie zwarcie zrobiłeś.

Kolego Cyrus2, dziękuję za wpis ale bardziej byłbym wdzięczny gdyby coś wniósł.
    W mieszkaniu przy rozdzielnicy za wyłącznikiem 10A (sądziłem, że wyraźnie opisałem - cała instalacja mieszkaniowa była odpięta).

Proszę dać znać jeśli wciąż są niejasności.
  • Tespol
    kokapetyl
    Level 43  
    Stach473 wrote:
    podczas „urządzania się” doszło do zwarcia elektrycznego.

To urządzanie się, na czym polegało?
    Może to było wiercenie/wbijanie gwoździ w ścianach?
    kkas12
    Level 43  
    Zapoznaj się z terminem "selektywność zwarciowa zabezpieczeń".
    Poza tym mniej niż 25A przed licznikiem to w dzisiejszych czasach strzał w kolano.

Stach473 wrote:
    Dodatkowo rura gazowa uziemiona. Zamyka obwód z fazą. Ale tym się zajmę gdy zasilanie będzie w porządku.
    Już lepiej się tym nie zajmuj. Jest to stan normalny i nic tu się nie zmieni.

Masz kuchenkę gazową z zapalarką lub elektrycznym piekarnikem?
    Pewnie tak, a nawet jeśli nie to sąsiedzi mają.
    Więc jaki ma być potencjał na gazowej rurze?
    Stach473
    Level 2  
    kokapetyl wrote:
    Stach473 wrote:
    podczas „urządzania się” doszło do zwarcia elektrycznego.

To urządzanie się, na czym polegało?
    Może to było wiercenie/wbijanie gwoździ w ścianach?

Oczywiście.
    Ale Kolega pytam pewnie o zwarcie. Spięcie nastąpiło w kablu od przedłużacza.
    (i nie przyczyny zwarcia szukamy)

kkas12 wrote:
    Zapoznaj się z terminem "selektywność zwarciowa zabezpieczeń".

Rozwiązanie to zgłębiać tematy do poziomu fachowców ?
    Mam wiedze na tyle podstawową, że widzę problem i dlatego sięgam po radę właśnie tych fachowców.
    Skoro mam B20A na liczniku i w mieszkaniu przy B10A nie ma selektywności (gdzie powinna być przy B16) to szukam odpowiedzi.
    Z Twojej wypowiedzi wynika, że to normalne.
    Zdaję sobie sprawę, że może się tak zdarzyć raz od czasu, że es przepuści ale na pewno to nie jest ani norma ani normalne.

kkas12 wrote:
    Poza tym mniej niż 25A przed licznikiem to w dzisiejszych czasach strzał w kolano.

Proszę o potwierdzenie takiego stanu i czy 25A będzie rozwiązaniem.
    Spróbuję wówczas zmienić umowę. Chociaż jak dobrze kojarzę więcej w tym bloku nie „dają”.
    A skoro zostanie 20A (bo wszędzie tak działa) to na pewno musi być inna przyczyna skoro tutaj nie działa.

Proszę o inne sugestie.

kkas12 wrote:
    Stach473 wrote:
    Dodatkowo rura gazowa uziemiona. Zamyka obwód z fazą. Ale tym się zajmę gdy zasilanie będzie w porządku.
    Już lepiej się tym nie zajmuj. Jest to stan normalny i nic tu się nie zmieni.

Zająć się = zorientować się (niepotrzebnie wspominałem w tym temacie)
    Dziękuję za informację.
    kkas12
    Level 43  
    Najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie ogranicznika mocy zamiast zabezpieczenia nadmiarowoprądowego przed licznikiem. Jednak to wymaga uzgodnień z dostawcą energii.
    Kolego zadziałanie zabezpieczenia powodowane jest dużym prądem. Jeśli impedancja pętli zwarcia ma taką wartość (a najczęściej ma), że spowoduje wyzwolenie B20 to nic dziwnego, że wszystkie zabezpieczenia w tym zwartm obwodzie zadziałają. Stopniowanie zabezpieczeń to nie to samo co ich selektywność.
    Nie daj się tylko zwieść podszeptom by zastosować ch-kę C lub D bo to próżne gadanie oparte na miejskich legendach.

Dwadzieścia amperów przed licznikiem to w dzisiejszych czasach za mało.
    Włączysz pralkę i praktycznie każde koljne włączone urządzenie o większej mocy powoduje iż "przepustowość" tego co przed licznikiem jest na wyczerpaniu.
    Więc do du..py z taką funkcjonalnością instalacji.

Jeśli masz wymienioną instalację (mam nadzieję, że przewody z rozdzielonymi PE i N) to w tablicy bezpiecznikowej powinny się znaleźć wyłączniki RCD.
    Również ta aluminiowa w.l.z. kwalifikuje się do wymiany.
    CYRUS2
    Level 42  
    kkas12 wrote:
    Najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie ogranicznika mocy zamiast zabezpieczenia nadmiarowoprądowego przed licznikiem.
    Autorowi nie o to chodziło.
    Problem polega na tym,że wyłączył tylko przedlicznikowy - a ŻADEN bezpiecznik w rozdzielnicy nie wyłączył.
    r103
    Level 31  
    A to się zdarza - nic dziwnego ?
    zbich70
    Level 43  
    Żeby zachować selektywność zwarciową, trzeba najpierw znać przewidywany prąd zwarcia. Czyli zmierzyć IPZ.
    Potem ten prąd nałożyć na charakterystyki zastosowanych zabezpieczeń, i jeśli się choć trochę pokrywają, to możliwe jest zadziałanie obu jednocześnie.

I przede wszystkim nie robić zwarć! Trzeba najpierw zadbać, żeby instalacja była sprawna, bo w takiej zwarć być nie powinno.
    Jeśli mimo to się zdarzają, to trzeba poszukać ich przyczyny, a nie kombinować z zabezpieczeniami.
    Stach473
    Level 2  
    Dziękuję Koledzy za zainteresowanie i chęć pomocy.
    Zyskałem świadomość „zwarciową”.

Kolego kkas12, będę miał na uwadze taką alternatywę (oczywiście podczas rozmów z dostawcą).
    Świadomość charakterystyk mam (swoją drogą bardziej one oddalą od rozwiązania niż „pomogą” w tym przypadku) i jeśli już to pokusiłbym się o A… ale(!).. o czym za chwilę..
    Wartość zabezpieczenia 20A to rzeczywiście niewiele (ogólnie) ale tutaj mamy blok spółdzielczy (ciepła woda i ogrzewanie) więc to nie problem (i dlatego zapewne nieprędko wymienią wlz). Lecz problem oczywiście jest tuż za rogiem (ustawa antysmogowa) gdzie elektryka to jedyna alternatywa.
    Co do rozdziału PEN i RCD. Zrobione i jest ale(!)…

Kolega Cyrus2 przypomina..
    Quote:
    Problem polega na tym,że wyłączył tylko przedlicznikowy - a ŻADEN bezpiecznik w rozdzielnicy nie wyłączył.

I to jest to „ale(!)”.
    Przypominam, że przy próbie zwarciowej przy rozdzielnicy w mieszkaniu (przy odłączonej całej instalacji mieszkaniowej) wyłączył również przed licznikowy (10A również).
    Więc póki co nie szukam w mieszkaniu „problemów” bo „problem” jest (chyba) na odcinku w.l.z.
    I w tej kwestii proszę o radę ((!) nie o instalację w mieszkaniu)

Chcę by zabezpieczenia działały.
    W tej chwili, dzięki Wam, dostrzegam rozgraniczenie między prądowymi i zwarciowymi (mimo że do tej pory na innych mieszkaniach jedne współgrały z drugimi i zwarcie wyłączało esa w mieszkaniu) i tym bardziej mnie zastanawia skąd taka sytuacja na linii w.l.z ?

Kolega zbich70 mówi o pomiarze IPZ.
    Dobrze. Ale co ono da w tej sytuacji ?
    Wyrzuca zabezpieczenie w tablicy przy odłączonej całej instalacji mieszkaniowej ( (!) z dołączonym B10A przy rozdzielnicy – przypominam bo zaraz usłyszę że to normalne skoro zwieram wlz)

I dlatego prosiłem o radę.. co ewentualnie jeszcze sprawdzić by rozwiązać problem.. a jeśli to nie jest „normalne” to u kogo zgłosić takie zachowanie instalacji ?

Konkludując.
    Z wypowiedzi Kolegów wynika, że to normalna sytuacja (wszak mówimy o zwarciu).

Dla mnie niespotykana gdyż zawsze (te razy kilka co prawda to dla mnie „zawsze”) działały esy w mieszkaniu.. wychodzi na to, że to te instalację są błędne..(? hmm)

Dziękuję za udzielone opinie.
    Gdyby Koledzy mieli coś do dodania z uwagą przeczytam.
    Pozdrawiam!
    kkas12
    Level 43  
    Kolego, odpowiedzią jest brak selektywności zwarciowej i to wszystko.
    Czyli im większa będzie różnica pomiędzy wielkością zabezpieczenia przed licznikiem a zabezpieczeniem obwodu w którym zwarcie wwystąpiło tym do owej selektywności będzie bliżej.
    Pomiar impedancji pętli zwarcia i jego wynik sprawi, że wszystko będzie widoczne jak na dłoni.
    Nie sądzę jednak by przy stosowaniu wyłaczników nadmiarowych w roli aparatu limitującego moc w naszych polskich warunkach ową selektywność zwarciową można uzyskać.
    Więc należy zwarć unikać lub zastosować ogranicznik mocy co wymaga jednak uzgodnień z dostawcą energii.