Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rozmieszczenie czujek i ich dobór - altana drewniana

ZbiniekM 11 Nov 2021 15:51 327 1
Optex
    ZbiniekM
    Level 2  
    Cześć,

przejrzałem dość dużo tematów dotyczących rozmieszczenia czujek oraz poradniki, które polecacie. Bardzo ciekawa lektura. Jednocześnie dziękuję za przedstawienie wiedzy w zrozumiały sposób – wiele z nich się dowiedziałem.

Proszę o opinie dotyczące rozmieszczenia czujek w altanie drewnianej z poddaszem użytkowym. Wysokość użytkowa dołu to 205 cm, natomiast góry: 187 cm. Podaję wysokości z uwagi na wymagania producentów odnośnie wysokości montażu (czytając instrukcje czujek, wiele z nich miało minimalną wysokość: 2,1m, 2,4m). Altana będzie ocieplona od wewnątrz wełną skalną o grubości 9 cm (grubość ściany wraz z boazerią zewnętrzną i wewnętrzną to ok. 12 cm). Kanciapa docelowo też będzie ocieplona, ale raczej styropianem o grubości ok. 4cm. Póki co można przyjąć, że temperatura w kanciapie jest taka sama jak na zewnątrz. I tu pojawia się pierwsze pytanie: czy czujka tam umieszczona nie powinna być dualna, tzn. PIR+MW? A może w ogóle jest tam niepotrzebna?
    Drugi dylemat mam związany z umieszczeniem czujki w łazience. Łazienka jest dość małych rozmiarów (1,90 m x 1,65 m). Dodatkowo w łazience jest kabina prysznicowa, szafka a nad nią ogrzewacz do wody, pod okienkiem jest stelaż wraz z WC. Tak więc przestrzeń jest dość mocno ograniczona. Czy czujka może być tak blisko okna?

Ponadto proszę o dobór czujek do poszczególnych pomieszczeń.

Nie pytam o typy kontaktronów, gdyż te muszę dobrać odpowiednio do konstrukcji profili okiennych. Przeglądając forum i inne strony dotyczące SSWiN, zauważyłem, że niektórzy montują kontaktron, ale zamiast dołączonego do kontaktronu magnesu (w obudowie) używają magnesów neodymowych. Czym to jest uzasadnione?

Dołączam rysunki z rozmieszczeniem czujek i wymiarami altany oraz zdjęcia łazienki (przedstawiające okno).

Z góry dziękuję za wszystkie opinie. Jestem przygotowany również na krytykę :-) To moja pierwsza przygoda z SSWiN.

Pozdrawiam
    Zbiniek
    Rozmieszczenie czujek i ich dobór - altana drewniana Rozmieszczenie czujek i ich dobór - altana drewniana Rozmieszczenie czujek i ich dobór - altana drewniana Rozmieszczenie czujek i ich dobór - altana drewniana
  • Optex
    adwlodar
    Level 27  
    ZbiniekM wrote:
    I tu pojawia się pierwsze pytanie: czy czujka tam umieszczona nie powinna być dualna, tzn. PIR+MW? A może w ogóle jest tam niepotrzebna?

Moje doświadczenie jest takie, że dobra czujka PIR np. PDM-I12 poradzi sobie w takich warunkach - byle temperatura była w granicach jej możliwości, co określa producent. Oczywiście na drzwiach kontaktron.
    ZbiniekM wrote:
    Czy czujka może być tak blisko okna?

Móc, może, ale czy będzie dobrze działać? Jeśli już to czujka ze strefą podejścia np. wspominany PDM, bądź BOSCH BPR lub BPQ, ale na pewno nie bezośrednio nad samą kabiną. Dla mnie to pomieszczenie jest zbyt małe na czujnik ruchu - umieściłbym go na zewnątrz łazienki tak, by zaregował na wyjście z niej. Na oknie w łazience zainstalować można kontaktron + inercje np. IMPAQ bądź te gotowe wynalazki z Satela.
    ZbiniekM wrote:
    kontaktronu magnesu (w obudowie) używają magnesów neodymowych. Czym to jest uzasadnione?

Dla mnie jest to wygodna narzędzie przy niestandardowych przerwach pomiędzy elementami kontaktronu, a te mogą wynikać z układu ościeżnicy, skrzydła okna, jego budowy itd. Są one po prostu mocniejsze i działają pewniej, ale też trzeba pamiętać, że mogą powodować większą przerwę zadziałania niż te gotowe, o których pisze producent w kartach - wszystko kwestia instalacji.

Dodano po 1 [minuty]:

Jako, że jest to konstrukcja drewniana pomyśl także o czujnikach technicznych jak dymu, gazu, zalania.