Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Honda GTX390 - po 20 min. pracy świeży olej zmienia się w mleko.

nodeb3 12 Nov 2021 14:21 414 13
    nodeb3
    Level 12  
    Witam.
    Mam problem z agregatem HONDA/FOGO FH9000 z silnikiem Hondy GTX390. Problem jest następujący:
    Agregat przestał odpalać po 12 h pracy na deszczu. Sprawdziłem olej - olej wyglądał jak kawa z mlekiem. Spuściłem olej i wlałem nowy 10W40. Agregat odpalił, po 10 minutach zaczął się dusić i nierówno pracować (jakby brakowało mu paliwa). Musiałem go trzymać na ssaniu aby nie zgasł. Po kolejnych 10 minutach zgasł i już nie odpalił. Sprawdziłem olej i znowu jak mleko. Spuściłem olej, wlałem nowy ten sam Hecht 10W40. Agregat od razu odpalił i pracował 15-20 minut po czym znowu zaczął nierówno pracować, dusić się itp. Znowu dałem ssanie aby nie zgasł po kolejnych 10 minutach znowu zgasł. Olej znowu jak mleko - o co chodzi?
    Dlaczego silnik chłodzony powietrzem zmienia olej w mleko?
    Nikt nie potrafi mi pomóc.
    Załączam zdjęcie.

Honda GTX390 - po 20 min. pracy świeży olej zmienia się w mleko. Honda GTX390 - po 20 min. pracy świeży olej zmienia się w mleko.
  • Helpful post
    andrzej20001
    Level 43  
    Wlała sie kiedyś woda pewnie i trzeba by wypłukać ten silnik.
  • Helpful post
    gps79
    Level 31  
    Olej miesza się z wodą i powstaje "mleko". Nadal woda przedostaje się do oleju.
  • Helpful post
    andrzej20001
    Level 43  
    Silnik chłodzony powietrzem. Zakładam że agregat dostał deszczu itp.
    nodeb3
    Level 12  
    Dziękuję za szybkie odpowiedzi. Tak, na pewno od deszczu, bo zanim to się zaczęło pracował przez całą noc w deszczu. Tylko, że już 3 razy spuszczałem olej i lałem świeży i dalej jest ta woda, więc jak się jej pozbyć? Wymieniać olej do skutku?
    kokapetyl
    Level 43  
    andrzej20001 wrote:
    Zakładam że agregat dostał deszczu

Nie ma co zakładać, bo autor o tym wspomina w #1.
    andrzej20001
    Level 43  
    nodeb3 wrote:
    Wymieniać olej do skutku?
    No trzeba. Można wlać płukankę np. Amtra, olej do płukania najtańszy na parę minut pracy. No i dorobić mu "parasol" na okoliczność deszczu.
    nodeb3
    Level 12  
    A może próbować opalarką, wdmuchując mu gorące powietrze po wcześniejszym spuszczeniu oleju? Czy głupi pomysł?
    gps79
    Level 31  
    Przepłukałbym "dół" silnika czymś, co wchłania wodę (np. alkohol izopropylowy) i sprawdziłbym wszystkie miejsca, którędy mogła się dostać woda:
    Pod pokrywą zaworów, odma, filtr powietrza). W końcu jakoś ta woda musiała się tam dostać, a może i jakiś zapas wody jeszcze czeka.
    Wody z "mleka" raczej nie odparujesz opalarką.
    ociz
    Moderator of Cars
    Jedyne miejsce gdzie w tych silnikach dostaje się woda z opadów to zbiornik paliwa.
    nodeb3
    Level 12  
    No i to by miało sens, bo wymieniłem zbiornik ze standardowego 6,2L na 25L i od tego sie zaczely problemy.
    Ture11
    Level 38  
    Ja bym sprawdził, czy w filtrze powietrza nie ma błota - jest to gąbka, jest eksponowana na deszcz + podczas pracy pobiera wilgotne powietrze, no i ma kontakt z olejem (poprzez rurkę między pokrywą zaworów a filtrem powietrza).
    nodeb3
    Level 12  
    Generalnie agregat już działa ale mam wrażenie, że po tej akcji stracił jakby generowaną moc. Przy stosunkowo niedużym obciążeniu gaśnie. Bez obciążenia pracuje ok.