Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Włącznik światła dowolnym pilotem IR na Attiny13

SylwekK 12 Nov 2021 16:51 3429 18
Optex
 • Włącznik światła dowolnym pilotem IR na Attiny13

  Dziś będzie krótko, bo projekt też jest niewielki :) Inspiracją był mój ojciec, który leżąc w łóżku nie musiał z niego wstawać aby zgasić/zapalić światło :)
  Oczywiście w handlu jest mnóstwo podobnych układów jednak zazwyczaj są zbyt duże gabarytowo i do tego możliwości programowe też mi się nie podobały. Poza tym mój układ działa z każdą instalacją.
  Cóż my tu mamy... mamy Attiny13 z czujnikiem podczerwieni i program, który jest w stanie reagować na kod prawie dowolnego pilota. Piszę 'prawie', bo pominąłem w algorytmie takie egzotyczne wynalazki co to, np. szpilkami po kilkanaście czy kilkadziesiąt mikrosekund operują. W każdym razie zebrałem piloty od wszystkich domowych urządzeń i na każdym układ świetnie działa. Co do RC5 ze względu na jego dość krótką ramkę może zdarzyć się zdublowany kod, ale z kolei dla TV RC5 wyeliminowany jest bit toggle co w tym wypadku jest niewątpliwą zaletą.
  Program obsługuje dwa kody choć miejsca w procku tak naprawdę jest na co najmniej kilkanaście. Dwa w zupełności wystarczy aby przypisać pod dwa różne piloty lub dwa przyciski jednego pilota albo te same kody pod jednym przyciskiem - jak kto lubi.
  Układ montuje się w rozetce pod sufitem lub na ścianie, w każdym razie przy żarówce. Układ nie zmienia działania oryginalnego włącznika naściennego - po załączeniu nim światła żarówka od razu się zapali... i w takiej pozycji powinien wyłącznik pozostać aby móc cieszyć się zdalnym sterowaniem światełkiem.
  Pilota programuje się zaraz po włączeniu wspomnianego włącznika. W ciągu 2s należy wcisnąć ulubiony klawisz w pilocie, po czym jest kolejne 2s na drugi klawisz. W momencie zapamiętania kodu żarówka na moment przygasa. Należy pamiętać, że zawsze po podaniu zasilania na układ pierwsze 2s to oczekiwanie na programowanie kodu.

  Program napisany w C, zajmuje 736 bajtów (sama funkcja odczytu i przypisania kodu 254 bajty) i jest uproszczoną wersją z filmu poniżej:

  Schemat jest bardzo prosty jednak mało doświadczonym elektronikom nie polecam samodzielnie uruchamiać urządzenia.
  W układzie występuje napięcie niebezpieczne dla zdrowia i życia.

  Włącznik światła dowolnym pilotem IR na Attiny13

  Płytka wykonana termotransferem.

  Włącznik światła dowolnym pilotem IR na Attiny13 Włącznik światła dowolnym pilotem IR na Attiny13 Włącznik światła dowolnym pilotem IR na Attiny13 Włącznik światła dowolnym pilotem IR na Attiny13

  I na koniec krótki film jak to działa. Ojciec zadowolony... bo działa :)

  Źródła programu nie udostępnię, natomiast wsad w załączniku. Fuse: 7A FB.

  Nie zezwalam na komercyjne wykorzystanie programu.

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  SylwekK
  Level 32  
  Offline 
  Tu można zajrzeć www.sylwekkuna.com
  SylwekK wrote 2651 posts with rating 2585, helped 82 times. Live in city Lipsko. Been with us since 2007 year.
 • Optex
 • #3
  krzbor
  Level 24  
  micro wrote:
  Montaż w puszcze wyłącznika, byłby pozbawiony podniebnych hakenkrojców :D .

  Przy żarówkach LED musisz mieć w wyłączniku "0" aby coś takiego zrobić. Jak nie ma "0" to taki układ nie będzie działał, a tak jest niestety w wielu domach. Drugim problemem jest wyprowadzenie odbiornika podczerwieni - musi być przecież "na zewnątrz". Jeszcze jedna zaleta układu - pobiera prąd tylko gdy jest załączony wyłącznik.
 • #4
  pikarel
  Level 35  
  W końcu ktoś się zlitował i wymyślił coś, dzięki czemu nie będę musiał wstawać z wyra :), w dodatku sam sobie to wykonam z "przydasiów" (dziękuję za plik).
  krzbor wrote:
  Przy żarówkach LED musisz mieć w wyłączniku "0" aby coś takiego zrobić. Jak nie ma "0" to taki układ nie będzie działał (...)

  W nowej instalacji - każda modyfikacja wymaga kucia ściany (zgodnie z przepisami UE i innych istot czujących - do żółtozielonego w puszcze nie wolno nic podłączać, pod karą dożywotniego rozstrzelania i przepadku mienia, czy "cóś w podobie"), jednak w "starej" wystarcza dodatkowe 2 m przewodu, dołączonego do N w puszce pod sufitem, wciągniętego w rurkę, która prowadzi do puszki z wyłącznikiem.

  W marketach są wyłączniki sterowane pilotem, jednak trzeba to urządzenie włączyć do gniazda sieciowego 230 V i dopiero do niego włączyć lampkę czy inne, dowolne urządzenie; Twoje "cacko" wyłącza - wybranym, rzadko używanym przyciskiem pilota TV czy dekodera - żarówki w żyrandolu na suficie, i to jest tym niewątpliwym plusem dodatnim :) (jak mawia klasyk poprawności językowej).
 • Optex
 • #6
  SylwekK
  Level 32  
  eurotips wrote:
  IR nie zdaje egzaminu w takich zastosowaniach, zdecydowanie lepsze są nadajniki RF 433MHz.

  Nie wiedziałem... Teraz przestanie pewnie działać, bo już wiem ;-)
 • #7
  koczis_ws
  Level 27  
  Kiedyś prezentowałem wyłącznik schodowy, który nie wymagał osobnego zasilania. On też jest sterowany ATTINY 13. Po drobnej modyfikacji można by dołożyć czujnik IR i powinno działać. Zaleta jest taka, że można go wpiąć w miejsce normalnego wyłącznika w puszcze.
 • #8
  NegativeFeedback
  Level 12  
  SylwekK wrote:
  Nie wiedziałem... Teraz przestanie pewnie działać, bo już wiem ;-)


  Dawno temu zrobiłem sobie coś takiego, wywaliłem, zamieniłem na google dot - leżysz w łóżku, nie szukasz pilota, mówisz 'włącz' i się włącza, mówisz 'wyłącz' i się wyłącza, idziesz spać ustawiasz alarm i każesz włączyć światło np. 6 rano, jak kupisz sobie elektroniczną żarówkę do kompletu to sobie na wieczór ustawisz głosem ciemniejsze światło , czy kolor zmienisz ... przeniósłbyś ojca do lat dwudziestych tego stulecia ...
 • #9
  SylwekK
  Level 32  
  Sterowania głosowe jest oczywiście fajne i takie futurystyczne tylko, że mało praktyczne jeśli w domu są jeszcze inni mieszkańcy, którzy akurat potrzebują nieco ciszy,.
 • #11
  NegativeFeedback
  Level 12  
  SylwekK wrote:
  Sterowania głosowe jest oczywiście fajne i takie futurystyczne tylko, że mało praktyczne jeśli w domu są jeszcze inni mieszkańcy, którzy akurat potrzebują nieco ciszy,.


  Głos to opcja 'na leniwca', można i po cichu - smartfonem bez gadania ... można i przyciskiem np. Amazon Dash, można sobie też zrobić własny. Google dot jest dość czułe, nie trzeba krzyczeć. No ale tak czy owak największą zaletą jest głos, że nie trzeba szukać nic, wstawać z łóżka/fotela, szukać pilota wepchanego gdzieś w kąt, posłuchać radia czy choćby jakiejś muzyczki. No i dla osób w starszym wieku - bezcenna zaleta - nie trzeba się za wiele uczyć czy mieć sokoli wzrok.
 • #12
  pikarel
  Level 35  
  NegativeFeedback wrote:
  SylwekK wrote:
  Sterowania głosowe jest oczywiście fajne i takie futurystyczne tylko, że mało praktyczne jeśli w domu są jeszcze inni mieszkańcy, którzy akurat potrzebują nieco ciszy,.


  Głos to opcja 'na leniwca' (...)

  ... dlatego ja czekam na prawdziwą "inteligencję domu" ze strony "domu" i na rozkaz domownika w postaci: włącz oświetlenie - usłyszę odpowiedź w stylu:
  rusz dupsko i sam sobie włącz, niedługo lepiej Cię będzie przeskoczyć, niż obejść, więc i lodówka jest zamknięta do jutra, do ósmej.
  :)

  Pilot to wystarczająca wygoda, której rozsądny człowiek raczej nie powinien przekraczać.
  Początek braku rozsądku i jednocześnie totalnego lenistwa - to "wkładanie" dwóch pilotów do jednego.
 • #13
  spec220
  Level 28  
  pikarel wrote:
  ... dlatego ja czekam na prawdziwą "inteligencję domu" ze strony "domu"

  To już tylko pozostaje sterowanie własnymi myślami... (niedaleka przyszłość)

  pikarel wrote:
  Pilot to wystarczająca wygoda

  Pilot to już wysłużony przeżytek

  pikarel wrote:
  której rozsądny człowiek raczej nie powinien przekraczać

  Zapewne dawno przekroczył... :D
 • #14
  bolowpolo
  Level 8  
  To ciekawe, bo akurat czegoś takiego szukam ;) Mam tv ze słabą jakością głosu, a pod tv mam starą wieżę Yamahę, ale obsługuje auxa. Chciałem podłączyć jedno do drugiego, ale tak, żeby nie latać za każdym razem do wieży, tylko sparować przycisk power z jakimś dodatkowym czujnikiem podczerwieni, który by włączał wieżę. Mówicie Panowie, że da się coś takiego kupić, ale nie żadne bluetoothy itd, tylko stricte pod pilta. Co mam wpisać w google, żeby coś takiego kupić pod 230v? :D
 • #15
  pikarel
  Level 35  
  bolowpolo wrote:
  To ciekawe, bo akurat czegoś takiego szukam ;) (...)

  Masz dwie drogi, pierwsza to spytać kol. @SylwekK o możliwość wykonania dla Ciebie takiego urządzenia (wszystkie szczegóły można ustalić przez PW, musisz też wiedzieć, jak to zamontować do wzmacniacza) a druga to kupić wyłącznik sterowany pilotem w najbliższym markecie budowlanym lub w sieci, np.:
  https://epstryk.pl/product-pol-92550-Zestaw-g...m-z-funkcja-timera-3-1-Virone.html?query_id=1
  a że zależy Ci na tym, aby do wyłączania wzmacniacza używać tego samego pilota, co do TV - więc pierwszy sposób jest lepszy.
 • #16
  bolowpolo
  Level 8  
  Dziękuję za odpowiedź.

  Jeśli ten learning system, to właśnie umiejętność uczenia się obcych piotów to byłoby dokładnie to o co mi chodzi.

  Ale kolegi Sylwka też podpytam, choć w dzisiejszych czasach nikogo nie podejrzewam o nadmiar czasu ;)
 • #17
  bobeer
  Level 28  
  Fajny przydatny projekt. Zrobiłem kiedyś na t13 sterownik led sterowany pilotem w standardzie NEC. Na początku też się go uczyło kilku przycisków do przełączania programów i zmiany jasności. Funkcję uczenia inicjowało, gdy po włączeniu do zasilania procek odebrał jakiekolwiek poprawne rozkazy z IR.
 • #18
  Karol966
  Level 30  
  Czy konieczne jest stosowanie opotriaka skoro i tak zasilanie jest beztransformatorowe? Jak to jest robione, że wszelkie sterowniki pralek/ lodówek nie maja opto a sterowane są też z uP? Osobiście zawsze stosuję optotriak (niezależnie od prądu bramki) ale może dla małych mocy to zbędny element?
 • #19
  SylwekK
  Level 32  
  Karol966 wrote:
  Czy konieczne jest stosowanie opotriaka skoro i tak zasilanie jest beztransformatorowe?

  W powyższym układzie są ku temu dwa powody. Pierwszy to taki, że w tym zasilaczu beztransformatorowym jest mostek a nie jedna dioda dzięki której triak i uC mogły by mieć wspólną masę, a drugi - wysterowanie led w opto jest łatwiejsze (w sensie mniejszy prąd wystarczy) niż wysterowanie bramki triaka (choć ten z projektu już przy 7mA się otwiera) co w tym przypadku ma duże znaczenie ze względu na stosunkowo mały kondensator 0,22u na zasilaniu. Można oczywiście pozbyć się opto i triaka wysterować z procka, ale wtedy trzeba pozbyć się mostka i zrobić na jednej diodzie zasilanie i większy kondek wstawić - przynajmniej 0,47u - 0,68u (który jest dużo większy gabarytowo). Jakiś projekt chyba robiłem w ten sposób, ale już nie pamiętam co to było.

  EDIT:

  Znalazłem, w tym temacie jest bez opto https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3299530.html