Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowy czujnik wykrywający coraz mniejsze nanocząsteczki

ghost666 13 Nov 2021 01:54 378 0
 • Nowy czujnik wykrywający coraz mniejsze nanocząsteczki
  Konwencjonalne mikroskopy wytwarzają powiększone obrazy małych struktur lub obiektów za pomocą światła. Nanocząsteczki są jednak tak małe, że prawie nie pochłaniają ani nie rozpraszają światła, a co za tym idzie pozostają niewidoczne dla mikroskopów świetlnych. Rezonatory optyczne zwiększają interakcję między światłem a nanocząsteczkami: pozwalają im absorbować światło nawet w najmniejszej przestrzeni, odbijając je tysiące razy między dwoma lustrami. W przypadku, gdy nanocząsteczka znajduje się w takim rezonatorze, oddziałuje ona tysiące razy ze światłem, dzięki czemu można zmierzyć zmianę jego natężenia. "Pole elektromagnetyczne związane ze światłem ma różne natężenia w różnych punktach przestrzeni. Pozwala to na wyciągnięcie wniosków dotyczących położenia nanocząstki w przestrzeni trójwymiarowej" tłumaczy dr Larissa Kohler z KIT Physikalisches Institut.

  Rezonator sprawia, że ​​ruchy nanocząstek są widoczne  "Jeśli nanocząstka znajduje się w wodzie, zderza się z cząsteczkami wody, które poruszają się w różnych kierunkach pod wpływem energii cieplnej. Te zderzenia powodują, że nanocząstka porusza się losowo. Ten ruch nazywany jest ruchami Browna, można teraz zaobserwować" dodają eksperci. "Do tej pory rezonator optyczny nie mógł śledzić ruchu nanocząstki w przestrzeni. Możliwe było jedynie stwierdzenie, czy cząstka znajduje się w polu świetlnym" wyjaśnia Kohler. W nowatorskim rezonatorze Fabry-Pérot na bazie włókien światłowodowych, na końcach których znajdują się lustra o wysokim współczynniku odbicia, możliwe jest obserwowanie interakcji światła z nanocząstkami. "Pozwala nam to na wyznaczenie promienia hydrodynamicznego cząsteczki, czyli grubości wody otaczającej cząsteczkę, z jej trójwymiarowego ruchu. Jest to ważne, ponieważ ta grubość zmienia właściwości nanocząstki. Dzięki powłoce hydratu możliwe jest wykrycie nanocząsteczek, które bez niej byłyby za małe" dodaje Kohler. Ponadto powłoka wodna, wokół białek lub innych cząstek biologicznych, może mieć wpływ na procesy biologiczne.

  Potencjalnym zastosowaniem rezonatora może być detekcja ruchu trójwymiarowego z wysoką rozdzielczością czasową oraz charakterystyka właściwości optycznych nanocząstek biologicznych, takich jak białka, konstrukcje z DNA czy wirusy. W ten sposób czujnik może zapewnić wgląd w nieznane jeszcze procesy biologiczne.

  Źródło: https://phys.org/news/2021-11-sensor-smaller-nanoparticles.html

  Cool? Ranking DIY
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10678 posts with rating 9001, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.