Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy do agregatu można podłączyć sterownik do regulacji prędkości silnika indukc.

mieczyslaw1956 13 Nov 2021 20:04 495 9
Automation24
 • #1
  mieczyslaw1956
  Level 7  
  1.Proszę o informację czy do agregatu prądotwórczego 1-faz. o mocy znamionowej 2,7 kW (szczytowej 3kW) można podłączyć sterownik do regulacji prędkości obrotowej do zasilenia silnika indukcyjnego 1-fazowego o mocy znamionowej 1,1 kW, In=8A?
 • Automation24
 • #2
  atlantel
  Automation specialist
  mieczyslaw1956 wrote:
  sterownik do regulacji prędkości obrotowej do zasilenia silnika indukcyjnego 1-fazowego o mocy znamionowej 1,1kW, In=8A?

  Co to za "sterownik" i jaki silnik 1- fazowy?
 • #3
  mieczyslaw1956
  Level 7  
  Dziękuję za próby rozwiązania mojego problemu. Sprecyzuję i zaktualizuję swoje pytanie. Odbiornikiem byłaby pompa głębinowa 1 fazowa 3"STm24 Qmax 100l/min Pn=1,1kW In=8A prod. DAMBAT. która posiadam pracująca z hydroforem 300l. W warunkach normalnych zasilana z sieci przez wyłącznik ciśnieniowy LC.
  W sytuacji braku energii chciałbym zasilić z agregatu prądotwórczego i uruchomić poprzez rozruch ręczny. Z uwagi na na to że posiadam agregat o parametrach j.w. bezpośredni rozruch jest niemożliwy. Próbuję szukać rozwiązania z łagodnym rozruchem typu przemiennik częstotliwości, softstart . Awaryjna praca pompy byłaby pod moim nadzorem. Znalazłem przemiennik SXE0022T2B firmy SANYU , https://sanyu.eu/wp-content/uploads/Sanyu_Karta_Katalogowa_SXE.pdf ale koszt ok 1350zł.
  Agregatu prądotwórczego co prawda nie posiadam ale planowałem kupić agregat Fogo Agregat prądotwórczy FH 3001 silnik Honda (FH3001): próba szukania kompromisu ceny i jakości. Nie chciałbym przewymiarowywać agregatu ze względu na cenę agregatu i zużycie paliwa.
  Bardzo proszę o poradę.
 • Automation24
 • #4
  atlantel
  Automation specialist
  Silnik tej pompy jest silnikiem jednofazowym z kondensatorową fazą rozruchową, wyklucza to zastosowanie typowej przetwornicy częstotliwości. Zapewne pojawią się głosy, że takie istnieją, ale według mojej wiedzy tylko 1 producent je wytwarza, a cena byłaby kilkakrotnie większa od pompy.
 • #5
  mieczyslaw1956
  Level 7  
  Dziękuję bardzo za informację. W tej sytuacji wymienię pompę na mniejszą o mniejszej mocy z silnikiem o mocy 0,55kW. Będzie miała mniejszą wydajność ale rozwiąże problem.
  Przy okazji tego wątku proszę o informację jakie rozwiązanie zastosować aby agregatem tym (bez AVR) awaryjnie zasilić elektroniczne urządzenia np. komputer, telewizor, centralę alarmową, pompy c.o. i c.w. itp. Przyjmijmy łączną moc odbiorów elektronicznych 600W. Czy można można zasilić poprzez przetwornicę napięcia, dedykowany UPS? Lodówkę, zamrażarkę bez elektroniki można przyłączyć bezpośrednio do agregatu. Bardzo proszę o propozycje konkretnych rozwiązań. Pozdrawiam serdecznie.
 • #6
  Andrzej42
  Level 30  
  atlantel wrote:
  Zapewne pojawią się głosy, że takie istnieją
  W tym przypadku to nie ma znaczenia - nikt ci nie zabroni podłączyć rzeczony silnik do falownika trójfazowego. Problem pozostanie, bo jest to :
  atlantel wrote:
  silnikiem jednofazowym z kondensatorową fazą rozruchową
  - kondensator robi jako przesunięcie fazowe oraz ograniczenie prądu dla 50hz - a falownik, z zasady, zmienia tę częstotliwość.
  Trzeba by przekonstruować układ zasilania silnika jednofazowego, z uzwojeniem pracy może nie będzie problemu, ale pojawi się dla uzwojenia rozruchu. I tu jest pies pogrzebany.
 • #7
  mieczyslaw1956
  Level 7  
  Panie Andrzeju, dziękuję bardzo za wypowiedź. Nie będę wchodził w takie skomplikowane rozwiązania. Wymienię pompę na egzemplarz o mniejszej mocy.
  Nie zamykam tematu bo chciałbym poprosić o poradę z w zakresie zasilenia urządzeń elektronicznych z agregatu bez AVR.
 • #8
  Andrzej42
  Level 30  
  mieczyslaw1956 wrote:
  dziękuję bardzo za wypowiedź. Nie będę wchodził w takie skomplikowane rozwiązania
  Z tego , co wiem, takich rozwiązań raczej nie ma. Bo są za skomplikowane - dużo łatwiej zastosować silnik trójfazowy z falownikiem, czy obecnie silnik BLDC

  Może UPS on-line?
 • #9
  płetwa
  Level 32  
  Ja testowałem pompę OMNIGENA 1,1kW 1f (miernik zużycia energii pokazywał 1430W) z agregatem ENDRESS ESE3200 (moc ciągła 2500W) i spokojnie startowała. Ten agregat FH 3001 powinien spokojnie twoją pompę uciągnąć. Do tego kupiłbym UPS on-line do elektroniki i powinno wszystko hulać.
 • #10
  mieczyslaw1956
  Level 7  
  Dziękuję za wypowiedź.