Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana instalacji elektrycznej w bloku a projekt wykonawczy

borowskitube 13 Nov 2021 21:02 450 6
IGE-XAO
    borowskitube
    Level 7  
    Dzień dobry,

Po przeszukaniu forum nie znalazłem podobnego tematu, a więc do rzeczy.
    Mam nieco zagmatwaną sytuacje i postaram się przedstawić sytuację z punktu widzenia inwestora najprościej jak to możliwe.
    Blok z wielkiej płyty z lat 80., instalacja elektryczna aluminiowa, poza łazienką, w której najwidoczniej wcześniejszy właściciel wymienił instalację przy okazji remontu.

Wspólnota wymieniała niedawno instalację elektryczną w częściach wspólnych i w ramach tej wymiany, wykonawcy wyprowadzili nad drzwiami wejściowymi puszkę z podłączonym do sieci (za licznikiem) przewodem trzyżyłowym (pewnie wspólnota chciała przygotować się na przyszłe wymiany instalacji elektrycznych w lokalach mieszkalnych, tak żeby nie trzeba było niszczyć klatki schodowej, której remont jest planowany w najbliższym czasie).
    Wykonawcy dokonali pomiarów starej instalacji wewnątrz mieszkania i dopuścili ją do dalszej eksploatacji.

Poprzedni właściciel rozpoczął remont. Z racji powiązań rodzinnych (mój dziadek), miałem okazję remont 'nadzorować' na bieżąco.
    W trakcie remontu została wypruta poprzednia instalacja, a przewód zasilający został zaizolowany i schowany pod tynkiem.
    Nowa instalacja została podłączona przez wykonawcę instalacji w mieszkaniu do przewodu w nowej puszce nad drzwiami.

Wymieniona została instalacja elektryczna we wszystkich pomieszczeniach poza łazienką. Los tak chciał, że dziadek remontu nie doczekał, a ja zostałem właścicielem mieszkania już po przygotowaniu nowej instalacji. Instalację wykonała osoba z uprawnieniami, która jest już nieosiągalna (covid), nie mniej jednak nie został sporządzony protokół odbioru, a tym bardziej wykonawca nie działał na podstawie projektu instalacji, którego nie było.

Jest wysokie prawdopodobieństwo, że prace zostały wykonane zgodnie z zasadami wiedzy technicznej (doglądałem realizacji), i mieszkaniu 39m2 w kuchni znajduje się kuchenka i piekarnik gazowy, a w łazience bojler elektryczny. Wydzielono 9 obwodów:
    -3x2,5mm na łazienkę (bojler)
    -3x2,5mm na łazienkę (pralka)
    -3x2,5mm na gniazdka w dwóch pokojach (łącznie 8 sztuk)
    -3x4mm kuchnia (podłączona kuchenka i piekarnik gazowy)
    -3x2.5mm kuchnia (lodówka)
    -3x2.5mm kuchnia
    -3x1.5mm oświetlenie przedpokój
    -3x1.5mm oświetlenie łazienka
    -3x.1.5mm oświetlenie mieszkania
    Wszystko jest podłączone do jednego wyłącznika RCD - wyczytałem że nie jest to zalecane z wielu powodów, jednak wygląda na to, że jest to zgodne z przepisami.
    Przewody zostały rozprowadzone pod sufitem podwieszanym, w peszlach, pod kątami prostymi. Instalacja jest bezpuszkowa.

W związku z powyższym stanem faktycznym mam dylemat jak podejść do problemu i mam kilka pytań.
    1. Czy da się jakkolwiek odebrać taką instalację po dokonaniu pomiarów? A jeżeli nie ma takiej możliwości, to jaka jest inna ścieżka - ponowna wymiana instalacji (trochę byłoby szkoda wykonanych prac)?
    2. Czy do wymiany instalacji w takim wypadku potrzebny jest projekt? Natrafiałem na sprzeczne informacje co do tego, czy jest on potrzebny po nowelizacji ustawy z 2015r.
    3. Jak załatwić sprawę z ZE, żeby odłączyć przewód ze starej instalacji? Wszystko na klatce wydaje się zaplombowane.

Dla uspokojenia - aktualnie z mieszkania nikt nie korzysta, a wszystkie bezpieczniki w skrzynce bezpiecznikowej są wyłączone.
  • IGE-XAO
    burur
    Level 21  
    Potrzebę wypięcia przewodu starej instalacji zgłosić zarządcy, jeżeli modernizował instalację to powinien ten kabel wypiąć.
    W moim mieszkaniu pomiary wykonuje zarządca. po remoncie również wykonał pomiary (minęło około 20 lat), projektów instalacji nie żądał.
  • IGE-XAO
    Krzysztof Reszka
    Moderator of Electrical engineering
    borowskitube wrote:
    Czy da się jakkolwiek odebrać taką instalację po dokonaniu pomiarów?

Nie masz takiego obowiązku ( chyba że wspólnota będzie wymagać) nie musisz odbierać zrobi to wspólnota podczas przeglądów pięcioletnich ale możesz to zrobić dla lepszego spokoju.
    borowskitube wrote:
    Wymieniona została instalacja elektryczna we wszystkich pomieszczeniach poza łazienką

Przecież masz wszędzie na łazience przewody 3 żyłowe więc prawidłowe.
    borowskitube wrote:
    Czy do wymiany instalacji w takim wypadku potrzebny jest projekt?

Nie jest wymagany lecz dobrze mieć rysunek wykonany i podpisany przez elektryka który by ewentualnie robił pomiary.
    borowskitube wrote:
    ak załatwić sprawę z ZE, żeby odłączyć przewód ze starej instalacji?

Czyli teraz nie masz w mieszaniu zasilania.
    borowskitube
    Level 7  
    burur wrote:
    Potrzebę wypięcia przewodu starej instalacji zgłosić zarządcy, jeżeli modernizował instalację to powinien ten kabel wypiąć.
    W moim mieszkaniu pomiary wykonuje zarządca. po remoncie również wykonał pomiary (minęło około 20 lat), projektów instalacji nie żądał.

Nie jestem pewny czy całą sytuację udało mi się dobrze opisać żeby nie pogubić się w czasie. W momencie gdy zarządca zakończył modernizację, w mieszkaniu podłączona była stara instalacja. Wymiana instalacji w mieszkaniu rozpoczęła się jakiś czas później. Nie mniej jednak zgłoszę się z tym do zarządcy. Skoro zostawił dwa przewody po modernizacji, to może zajmie się tym. Dziękuję bardzo za poradę.

Krzysztof Reszka wrote:
    borowskitube wrote:
    Czy do wymiany instalacji w takim wypadku potrzebny jest projekt?

Nie jest wymagany lecz dobrze mieć rysunek wykonany i podpisany przez elektryka który by ewentualnie robił pomiary.

Dziękuję za informację. Na forum znajdywałem sprzeczne informacje co do tego, czy wymiana instalacji elektrycznej musi być wykonana na podstawie projektu, czy nie. Zastanawiam się tylko, jak to się ma do ewentualnych zdarzeń ubezpieczeniowych - pożar/porażenie. Nie wiem co zrobić, żeby wszystko w papierach było ok.

Krzysztof Reszka wrote:
    borowskitube wrote:
    ak załatwić sprawę z ZE, żeby odłączyć przewód ze starej instalacji?

Czyli teraz nie masz w mieszaniu zasilania.

Mam. Dla bezpieczeństwa przed wykonaniem pomiarów nie włączam bezpieczników w mieszkaniu.
    Krzysztof Reszka
    borowskitube wrote:
    gdy zarządca zakończył modernizację, w mieszkaniu podłączona była stara instalacja.

Kolego powoli to zarządca robił remont w mieszkaniu czy właściciel ?
    borowskitube wrote:
    Skoro zostawił dwa przewody po modernizacji, to może zajmie się tym.

Dwa przewody? Powinien być jeden przewód 3x ....
    borowskitube wrote:
    czy wymiana instalacji elektrycznej musi być wykonana na podstawie projektu, czy nie.

Projekty są potrzebne, ale nie w tym przypadku. Zapewne wymiana przewodów na klatce waszego bloku miała projekt.
    borowskitube wrote:
    Zastanawiam się tylko, jak to się ma do ewentualnych zdarzeń ubezpieczeniowych - pożar/porażenie. Nie wiem co zrobić, żeby wszystko w papierach było ok.

Po to pisałem .
    Krzysztof Reszka wrote:

borowskitube wrote:
    Mam. Dla bezpieczeństwa przed wykonaniem pomiarów nie włączam bezpieczników w mieszkaniu.

Ze starego czy nowego zasilania.
    borowskitube
    Level 7  
    Krzysztof Reszka wrote:
    borowskitube wrote:
    gdy zarządca zakończył modernizację, w mieszkaniu podłączona była stara instalacja.

Kolego powoli to zarządca robił remont w mieszkaniu czy właściciel ?

W mieszkaniu remont wykonywał ówczesny właściciel, czyt. dziadek, który nigdy nie został odebrany. Zarządca wymieniał instalację na klatce schodowej, do licznika, a za licznikiem zostawił wyprowadzony przewód na nową instalację.

Krzysztof Reszka wrote:
    borowskitube wrote:
    Skoro zostawił dwa przewody po modernizacji, to może zajmie się tym.

Dwa przewody? Powinien być jeden przewód 3x ....

Zarządca po remoncie instalacji na klatce schodowej, pozostawił podłączoną starą instalację w mieszkaniu. Dodatkowo, jednocześnie nad drzwiami wejściowymi wyprowadzono nowy przewód 3x4mm, który również był podłączony do sieci.

Krzysztof Reszka wrote:
    Po to pisałem .
    Krzysztof Reszka wrote:

Rozumiem, czy to musi być elektryk z uprawnieniami budowlanymi?

Krzysztof Reszka wrote:
    borowskitube wrote:

Ze starego czy nowego zasilania.

Z nowego zasilania, wyprowadzonego po remoncie instalacji na klatce schodowej. W trakcie remontu instalacji w mieszkaniu (nie remontu instalacji w części wspólnej) została usunięta stara rozdzielnica. Stary przewód zasilający nadal jest podłączony (po usunięciu starej rozdzielnicy został zaizolowany i zatynkowany, jednak nadal jest podłączony).
    Krzysztof Reszka
    borowskitube wrote:
    i zatynkowany, jednak nadal jest podłączony)

Elektryk musi go odłączyć . A tak prywatnie co za debil zostawił go podłaczony.
    borowskitube wrote:
    Rozumiem, czy to musi być elektryk z uprawnieniami budowlanymi?

Zapytaj w wspólnocie jak to widzą . Zawsze wystarczy elektryk z E + D . Ale teraz sie przepisy zmieniły ( informacja dla ciebie) i jest potrzebne UB .