Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

"chiński" kabel grzejny samoregulujący "220V" 20W 65*C słabo

kenubi 14 Nov 2021 19:30 708 6
 • #1
  kenubi
  Level 13  
  .. słabo grzeje
  "chiński" kabel grzejny samoregulujący "220V" 20W 65*C słabo
  Jest tego ok. 170cm kabla. Rok temu zrobiłem taki grzejnik na buty 40x60cm przykryty płaska blachą dachową - miał podsuszać buty w nocy na ganku gdzie jest ok. 10*C zimą.

  Po zbudowaniu nie grzało to imponująco, ale było trochę ciepłe (po założeniu blaszanej "obudowy"), kabel był niby gorący przy braniu w dłoń . Potem jakoś tak wydawało się że coraz słabiej grzeje, podejrzewałem że mechaniczny chiński miniaturowy termik "40*C" słabo działa, przerywa lub zaczął załączać się w jakiejś koszmarnej histerezie.
  W tym roku postanowiłem zajrzeć do niego, "wyrzuciłem" termik ale zaskoczyła mnie obecna temperatura przewodu - na samym początku i na drugim zakręcie lekko parzący potrafi być po potrzymaniu w dłoni, ale reszta to tak na oko 36-38*C - człowiek zastanawia się czy w ogóle grzeje.

  Czy te tanie kable z Alli po coś 2zł/m (przed nowymi cłami) tak szybko się starzeją?
  Ktoś mnie oświeci w niuansach producentów / jakości? - czy po prostu tarafił mi się kiepski, niejednorodny kawałek (kupiłem tego 30 m).

  Myślałem że to latami może grzać, a tu taka niemiła niespodzianka. Drugi podobny kabel który kupiłem na Alli (u innego sprzedawcy), ma lekko matową izolację zewnętrzną, a nie taką sztywną, błyszczącą jak ten i wydaje się działać nadal dobrze (przypięty do ciągle nie uruchomionego wodnego grzejnika w łazience) - choć cena właściwie identyczna obu była.
 • #2
  artbi881
  Level 30  
  Zastosuj coś takiego : nawet nie będziesz musiał bardzo myśleć, podane jak na tacy :)

  https://pl.aliexpress.com/item/10050016487292...=%7B%22sku_id%22%3A%2212000025075959610%22%7D


  Szczegółowy opis produktu:

  Nazwa produktu: przewód grzejny z włókna węglowego

  Materiały izolacyjne: guma silikonowa

  Temperatura: limit 200 stopni celsjusza

  Przewód grzewczy: 12K

  Test wysokiego napięcia: 3000V

  Prąd upływu: 0.05mA/m

  Produkt może wytrzymać moc mocy: 25 W/M

  Średnica: 3 ± 0.2 MM

  Opcjonalne kolory: czerwony i żółty, proszę zostawić wiadomość dla pożądanego koloru

  Długość fali podczerwieni: 8UM-18UM

  Rezystancja przewodu: 33± 10%Ω / M

  Długość: (niestandardowe, nie mniej niż 10 metrów)

  Jak obliczyć moc?

  Napięcie * napięcie ÷rezystancja = moc elektryczna

  12K = 33ohm/metr

  Na przykład, używając kabla 10m 12K z włókna węglowego na 220V, moc wynosi:

  220V * 220V ÷(10 metrów * 33Ω)= 150W

  Na przykład, używając kabla z włókna węglowego 15m 12K na 220V, moc wynosi:

  220V * 220V ÷(15 metrów * 33Ω)= 100W

  Im dłuższa długość, tym mniejsza moc i niższa temperatura podgrzewania.
 • #3
  kenubi
  Level 13  
  Ile metrów podanego kabla muszę zmieścić do tej obudowy z obrazka aby uzyskać moc ok 40W i jaki będzie jego koszt? - coś ze 40m?
  najbliżej rolka 50m za 61zł + 12zł wysyłka + cło +vat ?(doliczają już vat na stronie?)
  "polski" markowy kabel 30W/m to po ile teraz chodzi ? 15-20-25zł/m?
  Nie o to pytam przecież.
 • #4
  artbi881
  Level 30  
  Tak wygląda realność od chińczyka. Dużo kupuje i jakoś mi wychodzi taniej a w jakości to ja decyduje w zakupie a nie handlowiec mówiąc ze to Chińska lipa, za którą pałac postawił w 1 rok. A tu za 50mb masz 70 parę zł.
 • #5
  kenubi
  Level 13  
  Dziękuję, widziałem, ale zastanawiam się o czym dyskutujemy? Obrazek załączyłem jako namacalny przykład - jest pacjent.
  Chciałem uzyskać jakieś potwierdzenie, że tak - te chińskie tanie kable to można od razu .. no oczywiście ..do oceanu wrzucić [ nadal będę czekał na inne  świadectwo ].

  Mam tego kabla 30m i miałem pewne plany zabetonowania go w kilku miejscach, ale skoro to bubel działający 3 miesiące, to nie ma sensu.

  Wygrzebałem drugi kabel kupiony na Alii.
  Takie obserwacje - najpierw pacjent:
  1. sztywny mocno, plastikowa mocno izolacja zewnętrzna -błyszczący, masa termistorowa jest zielona, trudno ją oddzielić od drucików, grzeje na początku dosyć mocno

  2. dużo miększy, izolacja zewnętrzna kulturalniejsza - nieco gumowata, masa termistorowa czarna, łatwo zarobić kabel - jedno i drugie dosyć ładnie się oddziela, grzeje jakby słabiej - na kablu nie napisali mocy (na alli było że 20W)

  Oba raczej nie osiągają 65*C, myślę że pierwszy ok. 60 a drugi z 55*C..
  No i oba nie mają zbyt silnej izolacji (tylko 1 warstwa) - także trzeba o tym pamiętać.

  3. Mam jeszcze kawałek solidnego kabla ELTRACE ESR-30W, no ten to ma podwójną izolację i jeszcze ekran (wyprowadzony przewodem) miedzy nimi. Tyle że obecnie jak widzę kosztuje 35zł/m.

  Podane w linkach kable 12K / 33om rozważę w przyszłości - i czy one także po 3 miesiącach nie przestają aby grzać?
 • Helpful post
  #6
  Shadowix
  Level 31  
  Przewód grzejny powinien dobrze dolegać do ogrzewanej powierzchni i mieć z nią dobrą przewodność termiczną, bo inaczej tej powierzchni miał nie będzie - tak widzę u Ciebie. Grzejesz powietrze w płycie, dodatkowo od tyłu powinna być izolacja cieplna by ciepła nie chłonęła ściana .Drugą kwestią jest krótka żywotność takiego przewodu - znam kilka zakładów gdzie muszą utrzymywać czynnik w rurach w temp. 60 stopni non stop - przewody grzejne nawet najlepszych producentów i po cenach 200zł/m i więcej wytrzymywały średnio oko 3 lat potem już nie dawały rady dogrzać do tych 60st. Inne rurociągi grzane do 40st. nie miały tego problemu - im niższa temperatura, tym dłuższa żywotność przewodu grzejnego. Przewód grzejny zawsze powinien posiadać ekran podłączony do PE instalacji.
  Przewód grzejny zawsze powinien posiadać moc/m, a nie opór na metr! Mając parametr moc na metr przewód sam się reguluje (temperaturę) niezależnie od długości. Ten chińczyk z drugiego postu powinien być jako złośliwa porada! Im krótszy odcinek tym większa moc (bo skracasz rezystor), pomyśl co się stanie gdy po jakimś czasie w tym 10m przewodzie zrobi się zwarcie między żyłami jakiś metr, dwa od zasilania. Zacznie grzeć od 800-1500/m! Toż to zagrożenie pożarowe!
  Skoro masz zamiar je zabetonować to tym bardziej nie oszczędzaj! Ile tych metrów potrzebujesz? Dobry przewód grzejny musi kosztować! Sprawdź ceny takiego nawet DEVI - ceny średnio od 22z/m przy 18W/m do 38zł/m przy 30W/m. Nie będę Ci podawał producentów przemysłowych, bo ceny potrafią być ogromne...
 • #7
  kenubi
  Level 13  
  Grzejnik zrobiłem ze śmieci, kabel był tani, miał nie palić butów tylko podsuszać (nawet termik na 40*C dodałem w obwód), dlatego jakoś specjalnie nie dbałem o przyleganie przewodu - ciepło i tak migrowało do nieogrzewanego pomieszczenia - i to nawet było na "+". Przewód nie ma ekranu, no niestety, chińszczyzna tworząca dylematy, blacha obudowy jest podłączona do PE, mechanicznie to praktycznie nie pracuje.
  Rozróżniam "zwykłe" przewody oporowe. Pierwszy miernik (coś UM-202? - tak - google wszystko ma!: UM-202 ) miałem w .. coś z 1985r. Eee :) chińszczyzna (ile on tam miał 3-4mm?) raczej nie nagrzeje się do 1500, może łapią przerwy już od leżenia w magazynie?

  Podziękowania za informacje co do trwałości, wykorzystam je w takim razie inaczej - bardziej świadomie.