Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Metalizowanie otworów płytek drukowanych

zbyniu 01 Nov 2005 10:20 25596 25
Termopasty
    zbyniu
    Level 15  
    Pilnie potrzebuję wykonać jedną płytkę drukowaną, ale niezbędne jest metalizowanie otworów. Jak to zrobić domowym sposobem. Firmy oferujące wykonanie płytek nie są zainteresowane wykonaniem jednej sztuki, a jeśli się już to za wykonanie chcą cenę za prototyp.
  • Termopasty
    kpodstawa
    Level 32  
    W latach 80, w jakimś poradniku przeczytałem radę na protezę
    metalizacji otworów w płytkach dwustronnych - zamiast rurek
    wlutować druciki, którymi mogły być też nóżki elementów. Autor tej rady
    zdawał sobie sprawę z tego, jak jest niewygodna, ale lepiej mieć coś,
    niż nic
  • Termopasty
    zbyniu
    Level 15  
    Problem w tym że część ścieżek jest pod układami scalonymi i problemem jest lutowanie z obu stron. Zrobiłem płytkę bez metalizacji otworów i z uruchomieniem układu miałem duże problemy.
    p0liceman
    Level 13  
    A gdyby tak przed przylutowaniem układów scalonych polutować rzeczoną pseudo metalizacje, wówczas nie ma problemu ze ścieżkami biegnącymi pod układami scalonymi. Chyba że chdzi Ci o coś innego niż tylko kolejnośc lutowania
    ficek
    Level 11  
    Domowym sposobem to chyba inaczej niż przeciągnięcie przez otwór drutu i lutowanie z obu stron nie zrobisz metalizacji. A problem otworów znajdujących się pod układami rozwiążesz jak pisali koledzy powyżej dobierając odpowiednio kolejność montażu elementów.
    A co do zakładów wykonjących płytki to w Krakowie znam jeden który każdą ilość wykana nawet pojedyńcze sztuki. Robiłem u nich płytkę w formacie EURO3 dwustronną z maską przeciwlutowniczą i opisem za całkiem nieduże pieniądze. A jakość rewelacyjna.
    Pozdrawiam
    Sind
    Level 16  
    Witam

przeczytałem ten temat i jest dość ciekawy.

A czy myślał ktoś może o przeprowadzeniu metalizacji otowrów metodą chemiczna? Może ktos wie jak to zrobić. Bo dużo się nasłuchałem że jest to dość proste, tylko nikt konkretnie nie potrafił mi powiedzieć jak to najlepiej wykonać. ;]
    Tak że jak któryś z kolegów jest może jeszcze całkiem przypadkiem chemikiem, to opisał by tą metodę na tej stronie.

Pozdrawiam wszystkich czytających. ....;)
    matador123
    Level 20  
    Kiedyś stosowałem w tym celu nity wykonane z cienkiej rureczki miedzianej. Lub gotowe miniaturowe nity. Powodzenia.
    mareks
    Level 12  
    A pamietasz jakiej byly srednicy te nity ? Kiedys tez probowalem z koncowkami tulejkowymi ale nic z tego nie wyszlo
    matador123
    Level 20  
    Zewnętrzna średnica nitów 1mm. Nity kupiłem (dawno temu) w BOMIS-ie. Były one w paczuszkach po 100 szt. z napisem ELWRO. Nity miały kształt "grzybka" i specjalne nacięcie na "nodze", które powodowało ładne "przyklepywanie się" do soldpada przy nabijaniu w płytkę. Niestety tego Bomisu już nie ma (ul. Skarbowców we Wrocławiu). Pzdr.[/url]
    Jacor
    Level 14  
    Tylko po co dla jednej płytki robić aparature chemiczną do metalizacji otworów i czekać na nie cały dzień albo i dłużej? Ja roibie płytki dwustronne pod SMD i jak projektuje płytkę to przelotki robie o średnicy 0,5mm, i takim wiertłem wiercę otwory. Zanim zacznę lutować elementy, to kynarem przelutowuje przelotki-wyglada to bardzo estetycznie. Jest to znacznie szybsze niż metalizowanie otworów domowymi metodami.
    Jacor
    Level 14  
    Może wyraziłem się nie precyzyjnie, ściągam izolacje z kynaru i mam cieniutki posrebrzany drucik.
    zworys
    Level 39  
    Ja również robiłem dość dużo płytek dwustronnych i w projekcie starałem się aby przejście robić na końcówkach elementów. Jeśli się nie dało to postępowałem jak kolega wyżej opisał - otwór 0,5 mm i wciśnięta srebrzanka ladnie oblutowana z obu stron. Ważne aby montaż płytki zaczynać właśnie od przelotek. Próbowałem różnych metod ale amatorsko nie da się prosto, szybko i ładnie zrobić metalizacji. Jeśli ktoś ma prasę np. jaką sprzedaje ELFA to można się pobawić przygotować stemple do niej i zaprasowywać takie pseudo przelotki przed oblutowaniem. Z ręki to najlepiej nie wychodzi .
    tomahawk_
    Level 18  
    moze klejem przewodzącym prąd ?
    Kubaj
    Level 15  
    Na ruskiej stronie jest opisana metoda chemiczna. Ale mam za małe skills żeby przetłumaczyć... Jest chyba o azotanie srebra, że pod wpływem światła UV wytrąca się warstwa Ag (w otworze), na którą trzeba galwanicznie nanieść miedź.
    A w jaki sposób tak dokładnie przyciąć rurki (takie jak w fabrycznych via) do grubości laminatu?
    ghost666
    Translator, editor
    A może po prostu każdy taki otworek cyną zalać?
    krystiankrywald
    Level 15  
    Zalewanie cyną nie jest dobrym pomysłem. Mogą tworzyć sie puste przestrzenie no i co za tym idzie brak połączenia. Najlepiej kawałeczek kynaru odizolowanego i po sprawie .. najprostsze rozwiązania okazują sie najlepszymi...
    Toraj
    Level 10  
    Na rosyjskiej stronie jest opis chemicznego naniesienia warstwy srebra.
    Stosują do tego 20-30 % roztwór azotanu srebra(dostępny pod nazwą lapis również w Polsce, w aptekach jako środek na kurzajki), potem wystawiają na światło lub pod lampę UV, światło rozkłada azotan srebra. Potem jest przepis na roztwór do chemicznego miedziowania składa się z siarczanu miedzi, wodorotlenku sodu, wody amoniakalnej 25%, gliceryny , formaliny i wody. Roztwór jest niestabilny i należy go zrobić przed samym miedziowaniem. Miedź osadza się na powstałej warstwie srebra. Następny rozdział to przepis na elektrolityczne miedziowanie.
    Kubaj
    Level 15  
    Także ten chemiczny (nie galwaniczny) proces miedziowania jest sprytny (o ile zweryfikowany i działa) -- siarczan miedzi można pozyskać z popłuczyn z wytrawiania, jeśli trawimy nadsiarczanem sodu -- niebieskie kryształy, NaOH znajduje się w udrażniaczu do rur (typu Kret) -- ale bywa też NH4OH!, gliceryna i formalina są dostępne w aptece i zakładach pogrzebowych. A wodę amoniakalną można zdaje się zrobić własnoręcznie roztwarzając azotan amonu w wodzie (?)...
    Toraj
    Level 10  
    Osadzanie chemiczne metali wbrew pozorom nie jest takie proste, wymaga przede wszystkim dużej czystości odczynników. Procesy te są bardzo himeryczne czasami nie wychodzi i nie wiadomo dlaczego.
    Myślę że najlepiej za pomocą srebrnej farby przewodzącej pomalować otwór od środka a następnie zrobić zwykła kąpiel galwaniczną z siarczanu miedzi i dodatku kwasu siarkowego. Jako anodę zastosować zwykły kawałek blachy nierdzewnej. Skład prostej kąpieli to:
    CuSO4•5H2O - 200g/litr, kwas siarkowy 30g/litr (kwas siarkowy o gęstości 1,84kg/dm3- dla informacji kwas do akumulatora ma 1,28kg/dm3 - trzeba to sobie przeliczyć), temperatura 20-25°C, prąd ok 2A/dm2. Miedź oczywiście będzie się osadzać na ujemnym biegunie(katodzie)
    cez_any
    Level 11  
    pomysl z elektrolitycznym osadzanie jest ciekawy , ale jak sie cu osadzi na niewielkich przerwach pomiedzy sciezkami to po plytce . cynowalem juz plytki (jednostronne) przy pomocy pasty do lutowanie rurek miedzianych . paste nanosilem pendzelkiem , a nastepnie opalarka na gorace powietrze rozpuszczalem cyne . nawet ladnie sie rozlewala po miedzi . konczowy etap to mycie pcb w rozpuszczalniku nitro .
    Kubaj
    Level 15  
    Cynowanie ścieżek to co innego niż metalizowanie otworów. Tu chodzi o przejścia między warstwami w wielowarstwowym PCB (z ang. via). Sposób z pastą cynową może być dobry do wlutowania elementów smd (SOP, bo dla TSOP pewnie byłby za wąski raster i trzeba użyć specjalnej pasty dla elektroniki).
    Detektor2qwerty
    Level 11  
    Tutaj macie panowie prostą metodę metalizacji otworów
    Robiłem to i wychodzi b.dobrze
    Metalizacja otworów

W domowych warunkach można nawt wykonać metalizację otworów.
    Aby to wykonać należy do wnętrza otworu wlać (nakroplić) 20-30 procentowy r-r(roztwór) azotanu srebra (LAPIS) Przedtem powierzchnię należy opiłować pilnikiem.I tutaj moja uwaga tego typu procesy nie znoszę ostrych kantów chodzi więc o to aby te kanty leciutko powtarzam z całym naciskiem załamać ten otwór należy lekko rozwiercić aby pozbyć się ilości śladowych chlorku żelaza(III) bo on zniweczy wszystko.
    Następnie należy to wszystko wysuszć pod lampą UV.Ale moim zdaniem można to wystawić na bezpośrednie słońce (jak ktoś *nie ma* lampy UV)
    Pod wpływem promieniowania UV wydziela się metaliczne srebro (Ja bym to nakroplił jescze raz) które przewodzi prąd e lektryczny.Następnie
    miedziujemy to galwanicznie na odp grubość.
    Jedyny mankament to taki że te odczynniki do tego procesu muszą być bardzo dużej czystości
    Skład

Gdy wszystko wyschnie płuczemy wodą z kranu a potem destylowaną
    I nakraplamy roztworem o składzie.
    Siarczan miedzi(II)x5H2O 2g
    Wodorotlenek sodu NaOH 4g
    Woda amoniakalna 25% 1 ml
    Gliceryna 3,5 ml
    Formalina 10 %
    Woda destylowana 100 ml

I dopiero teraz miedziujemy galwanicznie
    w kąpieli o składzie

Siarczan miedziowy(II)x5H2O 200 - 250 g/L
    Kwas siarkowy 98% 30 ml/L
    Woda z kranu ale lepiej destylowana uzupełnić do 1 L
    Gęstość prądu ustawić doświadzczalnie ale jakieś do 1A
    Na 1dm2 ustawia się 1.5 do 10 A
    Temp kąpieli 14-45
    Anoda - zrobić z miedzi np złom jaki i to do woreczka ale bawełnianego zrobić kontakt z dr o gr 2 mm miedzianego oczywiście i jechać oczywiście trzeba porobić kontakty między wszystkimi ścieżkami a więc trochę roboty jest.
    Ale efekt będzie niesamowity
    mag32
    Level 19  
    Detektor2qwerty wrote:
    Tutaj macie panowie prostą metodę metalizacji otworów
    Robiłem to i wychodzi b.dobrze
    Metalizacja otworów

W domowych warunkach można nawt wykonać metalizację otworów.
    Aby to wykonać należy...

Czy ktoś z Was [poza autorem] testował tą metodę i czy jest faktycznie skuteczna ?
    Oraz, skąd wziąść te wszystkie chemikalia ?