Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Vaillant ecotec plus vcw 296/3-5 - na co wymienić?

Kamikadze2311 15 Nov 2021 21:17 744 16
    Kamikadze2311
    Level 4  
    Witam
    Panowie mam pytanie. Posiadam kocioł jak w opisie kondensacyjny ecotec plus VCW 296-3/5 R + zasobnik plecki VIH
    CL 20S kocioł założony w 2011 roku. W zeszłym roku wymienione naczynie wzbiorcze bo były problemy z ciśnieniem, niby problem zniknął bo ciśnienie nie spadało ale pojawiło się problem odwrotny że ciśnienie nie spadało a ciągle rosło wylewało się przez zawór bezpieczeństwa zrobił się bezobsługowy , serwisant stwierdził że wymiennik wtórny wymienił problem niestety nie ustał okazało się że zawór dopuszczania wody nie trzymał i cały czas powoli dopuszczał wodę po wymianie ustąpiło. w tym roku współpracy odmówił sterownik colormatic 430f( rok temu padł czujnik zewnętrzny bezprzewodowy) teraz prawe pokrętło sterownika nie działa na obrót- nie można nic ustawić zmienić. Do tego mam wrażenie że pompa od czasu naprawy pracuje glosniej - pewnie się kończy. I moje pytanie czy warto go jeszcze naprawiać - trzeba by pewnie kupic nowy sterownik (1k+) i do tego wymiana pompy 1k+ co daje ponad 2tysiace. Czy może lepiej go wymienić. I moje pytanie co polecacie czy dalej valiant czy może coś innego bo szczerze mówiąc chyba trafiłem na slaby egzemplarz od początku same problemy sa. Piec od początku nie trzyma temp wody użytkowej - przegrzewa ją ustawione na 46 stopni a woda dosłownie parzy ręce. Co polecacie może jakaś inna firma jest lepsza tańsza bo vailant tani nie jest a i za dobry tez przynajmniej mój egzemplarz. Dom niecałe 100m + garaż konstrukcja szkieletowa, niestety nie ma podłogówki tylko grzejniki wiec pompa ciepła odpada raczej.
  • Helpful post
    andrzej lukaszewicz
    Level 40  
    Kamikadze2311 wrote:
    niestety nie ma podłogówki tylko grzejniki wiec pompa ciepła odpada raczej.

Nie odpada, ale trzeba dobrze dobrać urządzenie i koszty będą znaczne w stosunku do wymiany kotła gazowego.
    Co do gazowego szukaj jak najmniejszej mocy minimalnej, 1,9-14kW (bosch/junkers)
    Co do vaillanta, to tak jest, ludzie płącą kupę kasy za znaczki, markę, a za 10 lat i tak większość wiszących kotłów do wymiany. dlatego montuję termeta. Ale tu termet będzie za duży, bo wchodzi w grę kocioł 3-20kW.
  • Helpful post
    zgnily
    Level 12  
    10 lat piec, trochę szkoda wyrzucać...
    Pompa jak ma wibracje, to moze syf jakis w wirniku. Da sie glowke odkrecic i cienkim drutem poprzepychac zapchane kanaly wirnika. Byly 2 pompy, okrągły grundfos albo kanciasta wilo. Jak wilo, to zdycha po 8-10 latach.
    Kontrolera Vaillanta broń Boże nie kupować. Szkoda pieniedzy na to g.... Chyba Salus robi do tego Vaillanta za 1/10 ceny, jesli juz trzeba reanimować.
    Z piecow polecam holenderski Intergas Compact HRE albo ECO RF -nie do zamordowania (w Polsce ACV przylepia na niego swoje nalepki) , na drugim miejscu Viessmann.
  • Helpful post
    zales.vip
    Level 29  
    Weź coś z wymiennikiem AlSi zamiast nierdzewki.
    Np JUNKERS - jak pisał kolega wyżej
    Z „mojej” stajni De Dietrich mogę polecić MCR3 EVO - tylko wyższa moc minimalna ( choć i tak sporo niższa niż w Twoim obecnym)
    Lub Evodens AMC 15 (to już taki „premium”)
    Vaillant ma dobry marketing, który daje poczucie „fajności”. Ale napewno nie są to kotły mało awaryjne, a ceny czesci zamiennych robią wrażenie.
    Kamikadze2311
    Level 4  
    andrzej lukaszewicz wrote:
    Kamikadze2311 wrote:
    niestety nie ma podłogówki tylko grzejniki wiec pompa ciepła odpada raczej.

Nie odpada, ale trzeba dobrze dobrać urządzenie i koszty będą znaczne w stosunku do wymiany kotła gazowego.
    Co do gazowego szukaj jak najmniejszej mocy minimalnej, 1,9-14kW (bosch/junkers)
    Co do vaillanta, to tak jest, ludzie płącą kupę kasy za znaczki, markę, a za 10 lat i tak większość wiszących kotłów do wymiany. dlatego montuję termeta. Ale tu termet będzie za duży, bo wchodzi w grę kocioł 3-20kW.

Hej. Dzięki za odpowiedź.
    Co do Vailanta to powiem tak moi rodzice kupili inny model nie kondensacyjny 2 lata wcześniej i piec hula do dziś bez żadnej naprawy (odpukać w niemalowane :-) - dlatego tez zdecydowałem się na vailanta - wybrałem taki model bo chciałem mocniejszy z tego względu że jak odkręcało się wade w kuchni i w łazience to leciała chłodna w łazience wiec wziąłem nieco mocniejszy i z zasobnikiem. Natomiast dziadkowi ponieważ chciał tanio założyliśmy Emergas kocioł za kwotę nie pamiętam coś ok 1500-2000zł. Założony rok później również chodzi bezawaryjnie.

Dodano po 5 [minuty]:

zgnily wrote:
    10 lat piec, trochę szkoda wyrzucać...
    Pompa jak ma wibracje, to moze syf jakis w wirniku. Da sie glowke odkrecic i cienkim drutem poprzepychac zapchane kanaly wirnika. Byly 2 pompy, okrągły grundfos albo kanciasta wilo. Jak wilo, to zdycha po 8-10 latach.
    Kontrolera Vaillanta broń Boże nie kupować. Szkoda pieniedzy na to g.... Chyba Salus robi do tego Vaillanta za 1/10 ceny, jesli juz trzeba reanimować.
    Z piecow polecam holenderski Intergas Compact HRE albo ECO RF -nie do zamordowania (w Polsce ACV przylepia na niego swoje nalepki) , na drugim miejscu Viessmann.

Pompę mam taka jak w załączniku. Da rade samemu to wyczyścić? Trzeba spuścić wodę z instalacji?
    Jaki model salusa byś polecał? Dużo roboty żeby to podłączyć? Oczywiście wolałbym nie wymieniać pieca tylko włożyłem w niego już ponad 2,5k i wymiana pompy + sterownik to pewnie znowu ok 2k a jak się posypie wymiennik(choć serwisant twierdził że wymiennik jak nowy) to 2.5k czy warto?
    zgnily
    Level 12  
    Prawda. Worcester/Bosch/Junkers i Vaillant spadly bardzo na mojej liscie. Wady mozna wyliczac dlugo. Zreperowalem tego kilka tysiecy :-)
    Kamikadze2311
    Level 4  
    A jak wygląda sprawa przyłączy w innych markach. Chodzi mi o to który podejdzie bez modyfikacji instalacji? Z waszych wypowiedzi wynika że raczej nie ma sensu przepłacać - droższy wcale nie znaczy lepszy trwalszy mniej awaryjny?
    VPS
    Level 22  
    100m2 i kocioł Moc c.o. : 9,8 - 26,0 kW :evil: , moc c.w.u. : 9,2 - 29,0 kW dużo za duży na tą powierzchnię chyba, ze priorytetem była ciepła woda. Na Twoje 100m2 generalnie kocioł z jak najniższą mocą startową.
    VC 15CS + zasobnik najlepiej z nierdzewki lub IsoTwin Condens T26-CS
    andrzej lukaszewicz
    Level 40  
    Zastanów się nad silverem 20kW, moc minimalna co prawda 3kW, ale na tle konkurencji i tak nie jest żle, a stosunek jakość/ cena bardzo dobry.
    zgnily
    Level 12  
    Salus do Vaillanta byl tylko jeden ST620VBC. Odbiornik wtyka sie w miejsce zegara na piecu. Jakikolwiek programowalny besprzewodowy termostat tez da sie latwo podpiac za duzo mniejsze pieniadze. Nie wspominajac o Google Nest i innych przemadrzalych zabawkach. Jak kupisz lepszy z wyjsciem Opentherm, bedziesz mogl go uzyc w nastepnym piecu tez.
    Tak, do czyszczenia pompy trzeba zrzucic cisnienie i dobrze zabespiecz panel zeby go nie zalac. Jak pompa slaba, to wymien kondensator 2.6uF na nowy.
    Jak juz bedziesz mial spuszczona wode, sprawdz cisnienie w zbiorniku wyrownawczym. Trzeba sprawdzac co roku bo powietrze zawsze schodzi. Ja pompuje do 0.85-1 bara zwykle. Niektore pseudoinzyniery nacisna wentylek, zobacza wode i juz go do wymiany, a wcale woda nie znaczy ze jest uszkodzony na 100%, tylko nie serwisowany przez kilka lat. Moze z Twoim tez tak bylo....
    Jak go odpalisz to poluzuj ta srube na srodku pompy az czysta woda zacznie kapac i dokrec pozadnie z powrotem.
    Kamikadze2311
    Level 4  
    zgnily wrote:
    Salus do Vaillanta byl tylko jeden ST620VBC. Odbiornik wtyka sie w miejsce zegara na piecu. Jakikolwiek programowalny besprzewodowy termostat tez da sie latwo podpiac za duzo mniejsze pieniadze. Nie wspominajac o Google Nest i innych przemadrzalych zabawkach. Jak kupisz lepszy z wyjsciem Opentherm, bedziesz mogl go uzyc w nastepnym piecu tez.
    Tak, do czyszczenia pompy trzeba zrzucic cisnienie i dobrze zabespiecz panel zeby go nie zalac. Jak pompa slaba, to wymien kondensator 2.6uF na nowy.
    Jak juz bedziesz mial spuszczona wode, sprawdz cisnienie w zbiorniku wyrownawczym. Trzeba sprawdzac co roku bo powietrze zawsze schodzi. Ja pompuje do 0.85-1 bara zwykle. Niektore pseudoinzyniery nacisna wentylek, zobacza wode i juz go do wymiany, a wcale woda nie znaczy ze jest uszkodzony na 100%, tylko nie serwisowany przez kilka lat. Moze z Twoim tez tak bylo....
    Jak go odpalisz to poluzuj ta srube na srodku pompy az czysta woda zacznie kapac i dokrec pozadnie z powrotem.

Tego salusa ciężko znaleźć do kupienia. Dzisiaj rozebrałem stary sterownik i jakimś cudem ruszył i udało się zmienić temperatury ale nie wiem jak długo podziała.
    https://otoklim.pl/product-pol-93481-Regulato...utm_source=iai_ads&utm_medium=google_shopping Cos takiego znalazłem warte to coś? zadziała?
    Co Ty byś polecił żeby mozna było w razie coś wykorzystać do nowego pieca. Są tez sterowniki które sterują głowicami - czy to oznacza że załaczają np piec jak na jednym w termostatów jest niższa temperatura i grzeją tylko te grzejniki gdzie temepratura jest za niska?
    VPS
    Level 22  
    Polecam zapoznać się z oferty Salus smart home. Mam osobiście w domu i montuję u klientów. Aplikacja intuicyjna na smartfon lub przez przeglądarkę internetową demo
    zgnily
    Level 12  
    VPS wrote:
    Polecam zapoznać się z oferty Salus smart home. Mam osobiście w domu i montuję u klientów. Aplikacja intuicyjna na smartfon lub przez przeglądarkę internetową demo

Nie zakladalem, ale sluszalem ze nowy Salus jest bardzo przyjazny w programowaniu i obsludze - w przeciwienstwie do Vaillanta...
    WQ610RF wyglada niezle, ma normalne wyjscie OC i Opentherm
    Z drozszych polecan Honeywell i Drayton/Schneider
    Kamikadze2311
    Level 4  
    Znalazłem ten o którym pisałeś wcześniej Salus model st620VBC za nieduże pieniądze. Jakie sa różnice między nimi? Który byś polecał bardziej?
    zgnily
    Level 12  
    st620 pojdzie do wyrzucenia z vaillantem, bo do niczego innego sie go juz nie podepnie. Nowszy bedzie mozna wykorzystac do inneg kotla.
    Kamikadze2311
    Level 4  
    Odświezam temat dzisiaj zauważyłem że coś kapie z zasobnika pleców chyba wymiana nie unikniona. Pytanie jeszcze co sadzicie o markach berette, buderus i saunier duval?