Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak i czym fotografować elektronikę? Wielki poradnik Urgona 1 - Sprzęt.

Urgon 17 Nov 2021 22:01 17889 373
Tespol
    CosteC
    Level 33  
    Osobiście najbardziej w smartfonach przeszkadza mi szerokokątny obiektyw - do makro to nie jest najlepsza opcja. Natomiast matryca wielkości 0805 ma zalety - daje naturalnie niezłą głębię ostrości. Daje też naturalne rozbełtanie obrazu :)

@urgon Widzę, że jesteś entuzjastą pierścieni pośrednich i obiektywów na M42. Alternatywnie można też stosować pierścienie systemowe i starsze, manualne obiektywy. Szczególnie dobrze działa u Nikona, bo bagnet F sięga do lat 60 i manualne obiektywy klasy 50 mm F1.8 są tanie i dobre.

Jeśli się chce robić tylko zdjęcia makro można też kupić aparat starszy, nie kochany już przez producenta - np obiektywy SONY A/Minolta AF są idiotycznie tanie bo nie pasują do nowych SONY a jakościowo nic im nie dolega. A-230 teraz jest z kitem za 220 zł. Śmieszne pieniądze za 10 Mpix lustrzankę. NIKON 1 też umarł marketingowo i jest bardzo tani.

Uszkodzenia powłok i rysy na tylnej soczewce przy robieniu zdjęć makro są dyskwalifikujące. Drobne ryski na przedniej nie są tak dokuczliwe.
  • Tespol
    Urgon
    Editor
    AVE...

Mam adapter Nikon F dla Vivitara, i długowieczność tego mocowania to niewątpliwa zaleta. Za M42 przemawia jednak ekstremalnie duża popularność. Obiektywy w tym systemie występowały przez dziesiątki lat od "zgniłego, kapitalistycznego" Zachodu, po najdalsze rubieże "komunistycznego raju" po drugiej stronie Żelaznej Kurtyny. Obiektywy te w wielu przypadkach są w dość dobrym stanie technicznym, a przy tym relatywnie tanie. Ba, można okazyjnie trafić "monstra" o ogniskowych zaczynających się od 300-500mm, które we współczesnym wykonaniu kosztują tysiące dolarów. A i o adaptery na każdy współczesny system łatwo...
    CosteC
    Level 33  
    Industar F3.5 50mm M42 to klasyka, a optyka USSR bywała bardzo dobra, mechanicznie też konstrukcje często czołgowe. Z popularnością teraz to bym nieco polemizował. Na Allegro Nikon F i Canon EF mają po 1600 sztuk, SONY E pod 2000, M42 jest ~550, jest jeszcze M39

Adaptery są rzeczywiście na każdy system i są tanie.
  • Tespol
    Urgon
    Editor
    AVE...

M39 to bardziej standard "powiększalnikowy".

Jak córka miała 3,5 roku, to mi właśnie Industara 50 kupiła przez eBay i ich idiotyczny system "1-click buy", gdy poszedłem po lekarstwo dla niej do kuchni. Na szczęście to odkręciłem wtedy. Zabawnie ten "naleśnik" by wyglądał na adapterze do Sony E. Odnośnie Sony E, to zawężając kategorię do "używanych" redukujesz liczbę ofert do około 485. Przy czym w (relatywnie) niskich cenach są albo dość drogie manualne obiektywy bez stabilizacji (w cenie jednego idzie "wyhaczyć" kilka sztuk na M42), albo kitowy 28-70mm dołączany do niektórych korpusów serii Alfa, albo właśnie "zabytki" sprzedawane z adapterem lub bez...
    wada

VIP Meritorious for electroda.pl
    Pierścienie, obiektywy, i cała masa innego starego ZŁOMU - i po co to komu w teraźniejszych czasach - mam tego złomu kilka szuflad, część tego trafiło już do żółtych kubłów na ulicy, a resztę nie wiadomo, bo część to metal, część plastik, częściowo szkło - no to chyba do odpadów komunalnych zmieszanych :!:

Tytuł tego tematu to:

Mamy przecież 21 Wiek, na forum większość użytkowników jest młodocianych którzy zaczynają swoje doświadczenia z elektroniką (to jest forum elektroniczne, a nie fotograficzne) mają problemy z wydatkami na zabawki elektroniczne, a mieli by jeszcze wydawać na gadgety fotograficzne :?:
    Spora część userów ma problem z naprawą czegoś, bo nie stać ich na kupno nowego, i oni też muszą ładować kasę na jakiś ARCHAICZNY sprzęt fotograficzny :?:
    ALE:
    Każda z tych osób (99.9%) ma telefon z aparatem, i nie należy wpierać wszystkim, co czyni założyciel tematu że:
    Złej baletnicy, zawadza rąbek u spódnicy

Taki poradnik powinien nauczyć użytkowników forum Elektronicznego wykonywania DOBRYCH zdjęć tym co mają, bez narażania ich na niepotrzebne wydatki, chociażby wspomnianym wiadrem z dziurą - kamera obscura.
    Forum powinno być pomocne dla wszystkich, a nie dla wybrańców fotofilów

Audiofil - Fotofil - pokrewne zboczenia, co drogie i stare to jest ideał, o którym trzeba dużo bajek pisać.

Jak wspominałem to każdy ma komórkę i nawet najgorszą i najtańszą można zrobić dobre zdjęcia by umieszczać na forum ELEKTRONICZNYM i nie tylko.
    I tu można się popisać jak coś dobrze oświetlić, jak ustawić, i jak i czym potem szybko obrobić aby dobrze się prezentowały i co najważniejsze były czytelne.
    Przypomnieć podstawowe pojęcia ze szkoły podstawowej że : Kąt padania równa się kątowi odbicia.
    I to jest ważne przy ustawianiu oświetlenia, aby napisy na układach scalonych były w pełni czytelne, bo bez poprawnego oświetlenia to i najdroższa lustrzanka nic nie pomoże.
    Dałem wcześniej przykład że i oświetlenie może być tanie do dobrego zdjęcia - jedna żarówka LED z biedronki za 5zł, tylko ważny jest kąt świecenia, jak bym dał dwie to miałbym fotkę bez cieni, wręcz ideał, ale to dodatkowy koszt 5zł. :D
    Na fotkach małej płytki zrobionych drogim sprzętem przez założyciela tematu ciężko odczytać wartości większości drobnych elementów, na mojej przykładowej szybkiej fotki z ręki starym telefonem, można odczytać wszystko, a to na forum elektronicznym jest NAJważniejsze : https://static.elektroda.pl/attach/20211117_192040_8092704.jpg

Warto wspomnieć o podstawowej obróbce zdjęć, kadrowaniu, poprawie koloru, kontrastu itp... co dałem prosty przykład z darmowym IrfanView gdzie po czterech kliknięciach i w pięć sekund było poprawione zdjęcie.
    CodeBoy
    Level 27  
    I to jest 100% tego co właśnie chciałem napisać, Jeśli autor jest taki hop do przodu to niech idzie na forum foto ze swoimi M42 etc i tam sobie opowiada bajki jak to pierścienie pośredniczące nie wpływają na jakość obrazu etc :) Moim zdaniem koledze @Urgona pomyliły się po prostu fora i tyle. Jeśli reklamą dla stawiania armaty na muchy mają być zdjęcia z tego wpisu to nie mam pytań, po prostu udowodniono w tym wątku że g komórka bije to wszystko na łeb na szyje. A teraz coś o pro fotografach, to w latach 2000 jak zaczynały pojawiać się cyfrowe aparaty w Polsce maiłem Canona A60 z matrycą chyba 3,2Mpix taka zabawka, zostało zrobione zdjęcie obrobione i wydrukowane w formacie 40x60. Bardzo dużo zdjęć robionych komórką jest drukowanych w gazetach które kolega kupuje i nawet o tym nie wie, bo nie musi. Komórka ma przynajmniej dwie zalety w reporterce na którą kolega się tak powołuje mobilność i czas dostępu.
    I popieram cytowanego kolegę, jeśli już robić poradnik to nie czym, bo jak pisałem ma to drugorzędne znaczenia a jak !!!
    CosteC
    Level 33  
    wada wrote:
    Pierścienie, obiektywy, i cała masa innego starego ZŁOMU - i po co to komu w teraźniejszych czasach - mam tego złomu kilka szuflad, część tego trafiło już do żółtych kubłów na ulicy, a resztę nie wiadomo, bo część to metal, część plastik, częściowo szkło - no to chyba do odpadów komunalnych zmieszanych

Wystaw proszę na alledrogo. Szuflada ci się oczyści, komuś się przyda, wstydu sobie robić nie będziesz, że używasz. Od złotówki skoro bezwartościowe :)

A ja sobie poczekam na zdjęcie komórką bondingu w jakimś LEDzie. Bo nie mam pojęcia jak to zrobić smartfonem. Większe rzeczy, spoko, sam robię jak potrzebuję na szybkości.
    bsw
    Level 17  
    CodeBoy wrote:

I popieram cytowanego kolegę, jeśli już robić poradnik to nie czym, bo jak pisałem ma to drugorzędne znaczenia a jak !!!

No właśnie - nie sztuka wydać kupę kasy na sprzęt fotograficzny. Ale większość hobbystów robi zdjęcia tym co ma pod ręką i część tych zdjęć jest fatalna nie z uwagi na sprzęt ale brak umiejętności fotografowania. Niestety - poki co - o sposobach wykonywania zdjęć nie dowiedzieliśmy się z tego "Wielkiego Poradnika" nic...

BTW: Ja od wielu lat używam czegoś takiego:
    Co ujawniłem przy okazji opisywania innego urządzenia w wątku:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3542895.html

...zostałem tam zbesztany że taki aparat to do muzeum...
    CosteC
    Level 33  
    bsw wrote:
    Co ujawniłem przy okazji opisywania innego urządzenia w wątku:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3542895.html

...zostałem tam zbesztany że taki aparat to do muzeum...

Na pewno nie ja Cię beształem. Kompakt - tanio, obiektyw oferuje na pewno większe zbliżenie niż większość smartfonów i ciaśniejszy kadr. Problem światła też rozwiązany, może nie super elegancko ale jakże sprawnie.

@wada
    Link do twojego WWW nie działa. Ale wlazłem na https://literyzmetalu.pl/#galeria Jeśli to jest smartfonem, to zdjęcia z namiotów bezcieniowych, ze studia, są ładne. Dużo ładnego światła. Te z "terenu" to _ja_ bym się ciut wstydził. Taki "cocoon" szumy, nieostre, słaby kontrast. "MODUS kancelaria prawna" - brudny obiektyw czy stary telefon? Kolory i ostrość raczej dyskusyjne. Postarzany mosiężny napis, chyba z bramy kościoła, "Wo Der Grotter..." wygląda na przepalony, a szkoda, bo zniknął atut - te postarzenia, które musiały kosztować sporo pracy. Ale to moje opinie, każdy ma swój gust i swoje potrzeby.
    Smartfony są super jak jest dużo światła... Malutka matryca go potrzebuje. A 12-14 bitów głębi koloru też nie ma skąd brać do kontrastowych ujęć a tym właśnie są błyszczące litery.
    spec220
    Level 21  
    wada wrote:
    Taki poradnik powinien nauczyć użytkowników forum Elektronicznego wykonywania DOBRYCH zdjęć tym co mają, bez narażania ich na niepotrzebne wydatki, chociażby wspomnianym wiadrem z dziurą - kamera obscura.

Trudno nie przyznać racji...
    Do wszystkich założonych tematów na elce robiłem zdjęcia jedynie smartfonami. Zdjęcia są różnej jakości, bo i robione tym co wpadło w rękę (Począwszy od S3 po J7. Nie potrzeba tutaj jakiś super bajerów znanych z S21), oraz oświetleniu jakie wtedy występowało.
    Generalnie jest tak jak mówisz... Robi się serię zdjęć jednego ujęcia (z lampą, bez lampy, zwykłe czy może pro) i wybiera najlepsze. Dalsza obróbka to już raczej w gestii tych, którzy lubią mieć wszystko dopracowane.

wada wrote:
    Audiofil - Fotofil - pokrewne zboczenia, co drogie i stare to jest ideał, o którym trzeba dużo bajek pisać.

Audiofil... Heh. Delektowanie się w ciszy muzyką z głośników za 20 koła raczej kiepsko podnosi hormony. Generalnie dużo lepiej sprawuje się jakaś używka + nagłośnienie rzędu kilkudziesięciu do kilkuset KW mocy ze wzmacniaczy typu D lub T.
    CYRUS2
    Level 42  
    CodeBoy wrote:
    po prostu udowodniono w tym wątku że g komórka bije to wszystko na łeb na szyje.
    Liczy się także program który obrabia obraz z poziomu matrycy do poziomu pliku bez kompresji.
    Canon, Nikon, Sony to inne programy.
    Z tego wychodzi kolorystyka.
    Xiaomi ma doskonaly program do obróbki kolorów.
    Kolorystyka zdjęcia wykonanego Xiaomi jest znacznie lepsza niż lustrzanką Sony.
    (mam lustrzankę Sony z matrycą c-mos i zestaw obiektywów, także nowy makro)
    Dlatego obecnie nie robię zdjęć sprzętu lustrzanką - tylko Xiaomi.
    krzysiek_krm
    Level 40  
    Przepraszam, że cokolwiek nie na temat ale ja akurat jestem w tych kwestiach kompletnym laikiem. Czy wykłócający się tu o swoje racje wybitni specjaliści od fotografii mogliby mi powiedzieć czy aktualnie profesjonalne aparaty fotograficzne to w ogóle do czegoś się nadają, czy może całość rynku fotograficznego przejęły smartfony, aparaty należy wywalić na śmietnik a ich producenci będą padali jeden po drugim ?
    CodeBoy
    Level 27  
    krzysiek_krm wrote:
    Przepraszam, że cokolwiek nie na temat ale ja akurat jestem w tych kwestiach kompletnym laikiem. Czy wykłócający się tu o swoje racje wybitni specjaliści od fotografii mogliby mi powiedzieć czy aktualnie profesjonalne aparaty fotograficzne to w ogóle do czegoś się nadają, czy może całość rynku fotograficznego przejęły smartfony, aparaty należy wywalić na śmietnik a ich producenci będą padali jeden po drugim ?

Pytanie z Gatunku czy Gracze mogą mi powiedzieć co lepsze Konsola Czy PC ?
    nie ma jednoznacznej odpowiedzi, oczywiście że aparaty PRO mają rację bytu, np przy wydawaniu albumów fotograficznych. Wspomnianej Makrofotografii małych owadów , etc. Dodatkowo mają wymienne obiektywy które mogą rozbudowywać ich zastosowanie. Bardzo dużym rynkiem dla aparatów PRO są Youtuberzy, którzy wykorzystują ich możliwości Video na swoich kanałach, zamiast jeszcze droższych kamer Pro.
    Tak więc klasyczny aparat nie zniknie, choć trend jest aby je zmniejszać tzw bezlusterkowce, które na ślubach praktycznie wyparły już lustrzanki z błahego powodu, bo nie kłapią lustrem :) i nie psują atmosfery :)
    Lustrzanka PRO to też tak zwany status i prędzej modelka umówi się na sesję z fotografem z lustrzanką a najlepiej średnim formatem niż z kolesiem z tzw. małpą
    Urgon
    Editor
    AVE...

Nie ma ani jednego profesjonalnego fotografa, który robiłby zdjęcia smartfonem. Tak samo nie ma ani jednego profesjonalnego filmowca kręcącego filmy smartfonem. apple dodało do swoich drogich zabawek format RAW, kodek ProRes i inne bajery, by uzasadnić wysoką cenę. Inni producenci robią to samo w swoich smartfonach i wmawiają idiotom, że fotka czy film z telefonu ma taką samą, jak nie lepszą jakość, co fotka lub film z normalnego aparatu fotograficznego. Można zaklinać rzeczywistość i tworzyć mitologię, ale nie wpływa to na fakt, iż Sony, Canon, Nikon, Fujifilm, Panasonic i inni producenci co roku wypuszczają po kilka nowych modeli lustrzanek i bezlusterkowców, a i wśród kompaktów są nowe modele...

Na samym początku artykułu zestawiłem trzy zdjęcia tej samej płytki. Jedno było zrobione w trybie makro smartfonem Xiaomi Redmi Note 8, który w tym trybie używa oddzielnego sensora i układu optycznego do makro zoptymalizowanego. Inne zaś osiemnastoletnim aparatem "hybrydowym" o matrycy 5MPix w trybie super-makro. I wyszło lepiej. Dlaczego? Bo jest większy i lepszy układ optyczny połączony z matrycą o rozmiarze 1/2.5", czyli 5,76mm x 4,29mm (ajfon XS ma takiej wielkości sensor). Nie wspominam nawet o wynikach z A5100 z Heliosem 44-2...
    CodeBoy
    Level 27  
    Urgon wrote:
    AVE...

Nie ma ani jednego profesjonalnego fotografa, który robiłby zdjęcia smartfonem. Tak samo nie ma ani jednego profesjonalnego filmowca kręcącego filmy smartfonem. apple dodało do swoich drogich zabawek format RAW, kodek ProRes i inne bajery, by uzasadnić wysoką cenę. Inni producenci robią to samo w swoich smartfonach i wmawiają idiotom, że fotka czy film z telefonu ma taką samą, jak nie lepszą jakość, co fotka lub film z normalnego aparatu fotograficznego. Można zaklinać rzeczywistość i tworzyć mitologię, ale nie wpływa to na fakt, iż Sony, Canon, Nikon, Fujifilm, Panasonic i inni producenci co roku wypuszczają po kilka nowych modeli lustrzanek i bezlusterkowców, a i wśród kompaktów są nowe modele...

Na samym początku artykułu zestawiłem trzy zdjęcia tej samej płytki. Jedno było zrobione w trybie makro smartfonem Xiaomi Redmi Note 8, który w tym trybie używa oddzielnego sensora i układu optycznego do makro zoptymalizowanego. Inne zaś osiemnastoletnim aparatem "hybrydowym" o matrycy 5MPix w trybie super-makro. I wyszło lepiej. Dlaczego? Bo jest większy i lepszy układ optyczny połączony z matrycą o rozmiarze 1/2.5", czyli 5,76mm x 4,29mm (ajfon XS ma takiej wielkości sensor). Nie wspominam nawet o wynikach z A5100 z Heliosem 44-2...

Nie wiem czy kolega zatrzymał się w 20 wieku, czy udaje, bo nie wiem czy się śmiać czy płakać
    https://fripers.pl/blog/jak-robic-zdjecia-telefonem/

nie nie ma profesjonalistów, bo w otoczeniu kolegi w szkole tak powiedzieli ?

zasada reportera jest jedna wymieniona w tym blogu "mieć aparat przy sobie i móc go użyć w odpowiednim momencie" koniec i kropka.
    bo drugi raz się wypadek, katastrofa nie powtórzy.
    JacekCz
    Level 38  
    CodeBoy wrote:
    zasada reportera jest jedna wymieniona w tym blogu "mieć aparat przy sobie i móc go użyć w odpowiednim momencie" koniec i kropka.
    bo drugi raz się wypadek, katastrofa nie powtórzy.

Dlatego realne dziennikarstwo *) upadło, przynajmniej na szczeblu lokalnym, na rzecz zasilania newsów przez amatorów, strażaków "przekonanych" do współpracy itd ...
    Aktualnie nie tylko wypadki nie są z jakimś statystycznym prawdopodobieństwem wspierane przez pobierających wynagrodzenie dziennikarzy, ale i kultura jest wspominana w mediach lub nie, losowo, na miarę czy wiedział i nie był na imieninach u teściowej.

*) nie tylko dlatego, ale to wśród głównych powodów.
    spec220
    Level 21  
    Urgon wrote:
    Nie ma ani jednego profesjonalnego fotografa, który robiłby zdjęcia smartfonem. Tak samo nie ma ani jednego profesjonalnego filmowca kręcącego filmy smartfonem.

I nikt by tu kolegi się nie czepiał, gdyby kolega "wykorzystanie" zalet tego profesjonalizmu, czy też wynikających z tego różnic odpowiednio przedstawił. A tym czasem cały ten profesjonalizm odnosi się jedynie do zalet fotografowania PCB ???

Urgon wrote:
    Nie ma ani jednego profesjonalnego fotografa, który robiłby zdjęcia smartfonem.

Ale za to są profesjonaliści w innych branżach którzy na co dzień robią foty smartfonem, po czym wrzucają je na forum, albo bloga...
    JacekCz
    Level 38  
    Urgon wrote:
    co roku wypuszczają po kilka nowych modeli lustrzanek

Obiektywy lusterkowe zostały zarżnięte wg oficjalnej informacji np Canona, nowych modeli nie będzie.
    Jeszcze jedna - dwie generacje korpusów ... i koniec produckji

Tym niemniej na granicy, jak tzreba było wybrać system, wybrałem znów lustro. Przecież to nie przestanie działać w dniu deklaracji Canna/Nikona

Dodano po 2 [minuty]:

CYRUS2 wrote:
    Xiaomi ma doskonaly program do obróbki kolorów.
    Kolorystyka zdjęcia wykonanego Xiaomi jest znacznie lepsza niż lustrzanką Sony.

To również problem gustów, a te są urabiane. Na dziś statystyczny odbiorca chce oczo..ne kolory i je dostaje
    Dla mnie dobra/najlepsza kolorowa fotografia, to "prawie" monochromatyczna, w subtelnościach ...

Kilak lat temu się śmialiśmy z nowobogackich, którzy kupowali ciężkie profesjonalne lustrzanki (bez programów tematycznych) i one robiły "kiepskie zdjecia"
    Urgon
    Editor
    AVE...

JacekCz wrote:
    Urgon wrote:
    co roku wypuszczają po kilka nowych modeli lustrzanek

Obiektywy lusterkowe zostały zarżnięte wg oficjalnej informacji np Canona, nowych modeli nie będzie.
    Jeszcze jedna - dwie generacje korpusów ... i koniec produckji

Nie zarżnęli produkcji, tylko uzupełniają obiektywy dla pozostałych linii aparatów. Z produkcji lustrzanek też nie zrezygnują. Zwłaszcza że niedawno wypuścili nowy, topowy model. Spójrz na listę dostępnych obiektywów Canon EF:
    https://lesdeuxpiedsdehors.com/en/canon-ef-lenses-list/
    wada

VIP Meritorious for electroda.pl
    CosteC wrote:
    Jeśli to jest smartfonem, to zdjęcia z namiotów bezcieniowych, ze studia, są ładne. Dużo ładnego światła. Te z "terenu" to _ja_ bym się ciut wstydził. Taki "cocoon" szumy, nieostre, słaby kontrast. "MODUS kancelaria prawna" - brudny obiektyw czy stary telefon? Kolory i ostrość raczej dyskusyjne. Postarzany mosiężny napis, chyba z bramy kościoła, "Wo Der Grotter..." wygląda na przepalony, a szkoda, bo zniknął atut - te postarzenia, które musiały kosztować sporo pracy. Ale to moje opinie, każdy ma swój gust i swoje potrzeby.

WIELKIE dzięki za słowa krytyki :D
    ALE dałeś się nabrać, wszystkie fotki robione smartfonami z ręki, i to na hali produkcyjnej i ślusarskich stołach roboczych , albo w terenie zaraz po zamontowaniu, i tu rzeczywiście brak często "wizusa" , niestety kilka godzin na rusztowaniu, lub drabinie, często późny wieczór, i chęć powrotu do domu, a to często kilkaset kilometrów, daje się odczuć, ale tu robi się kilkadziesiąt fotek z różnych stron i kątów aby wybrać tę jedną względnie dobrą.
    Super że zauważyłeś te szumy i nieostre ... zdjęcia robione jeszcze starą Nokią na klawisze i matrycy VGA :D , jest tam też sporo zdjęć robionych starym Sony- Erikssonem, i jak widać można zrobić DOBRE zdjęcia przysłowiowym wiadrem z dziurą i rzadko ktoś zauważy że coś jest źle :D
    Robienie zdjęć elementów ze stali polerowanej (lustrzanej) wymaga zużycia kilku papierowych ręczników jednorazowych jako tło i do zniwelowania refleksów świetlnych czy niepotrzebnych odbić brzydoty hali produkcyjnej - kilka szybkich fotek smartfonem i zawsze jakaś będzie OK. No i znów olbrzymi wydatek na namiot bezcieniowy i super studyjne reflektory zaoszczędzony.

A tu mamy tytuł tematu:
    Jak i czym fotografować elektronikę? Wielki poradnik Urgona 1

nie ma takich wymagań jak reklamowanie się firmy reklamowej, trzeba tylko nauczyć userów, aby robili DOBRE zdjęcia elektroniki, gdzie najważniejsza jest czytelność elementów, a nie kolorowe plamy jakich jest większość na forum.

Co do Lustrzanek i aparatów PROFi, to już tylko snobizm Fotofili, i tak jak u Audiofili firmy produkują dla nich sprzęt i dobrze się mają, wysoka cena, i do tego opowiastki bajkowe i biznes się kręci, tak jak ze snobami z mechanicznymi zegarkami na rękę, aby każdy widział że mnie na to stać.
    snow
    Level 29  
    Niektórzy w tym temacie mają przerost ambicji. Pokazane zdjęcia z obiektywów M42 wcale nie są oszałamiające (nawet z Heliosa którym się tu autor wątku chwali).
    CodeBoy
    Level 27  
    snow wrote:
    Niektórzy w tym temacie mają przerost ambicji. Pokazane zdjęcia z obiektywów M42 wcale nie są oszałamiające (nawet z Heliosa którym się tu autor wątku chwali).

Bo Helios to stary ruski popularny obiektyw dla pospolitego użytkownika Zenita, miał być tani i produkowany masowo. Są egzemplarze lepsze i gorsze jak to z jedynego słusznie minionego systemu. Rozdzielczość ma jaką ma, miał dawać obrazek na kliszy i dawał. ale cudem techniki to on nigdy nie był. To tak jakby dziś twierdzić że Fiat 126p jest lepszy od Nisana Micry :)

a tu gwóźdź do trumny autora tego "Wielkiego" poradnika
    https://blog.cyfrowe.pl/nikt-nie-pozna-ze-robiles-zdjecia-telefonem/
    szczególne polecam wpis o makro :)
    snow
    Level 29  
    CodeBoy wrote:
    Bo Helios to stary ruski popularny obiektyw dla pospolitego użytkownika Zenita, miał być tani i produkowany masowo. Są egzemplarze lepsze i gorsze jak to z jedynego słusznie minionego systemu. Rozdzielczość ma jaką ma, miał dawać obrazek na kliszy i dawał. ale cudem techniki to on nigdy nie był

To już nie o to nawet chodzi.

Z całym szacunkiem do nakładu pracy autora tego tekstu, ale robienie zdjęć elektroniki tak jak to udowodnili pozostali w dobie smartfona sprawia że nie trzeba lustrzanek czy profesjonalnych aparatów do tego. Smartfon da odpowiednią jakość zdjęcia. Szczególnie gdy publikujemy je w internecie. Bardziej przydatnym know-how byłoby jak prawidłowo ustawić i doświetlić przedmiot.

Rozumiem po części autora wątku który ma kilogramy obiektywów i aparatów i chciał jakoś uzasadnić to że nimi robi zdjęcia ale moim zdaniem nie te czasy.

Lustrzanka ma niezaprzeczalne zalety ale nie w fotografowaniu płytki drukowanej na stole w pokoju a potem publikacji zdjęcia w internecie. Jak ktoś ma to dobrze ale jak nie ma to telefon wystarczy.

Poza tym nie wiem czy autor wie na przykład co to znaczy zrobić zdjęcie makro? bo te przykłady na podstawie których pisze że prezentuje jak zrobić zdjęcie makro płytki drukowanej gdzie ona zajmuje cały kadr to to nie jest makro.
    CodeBoy
    Level 27  
    snow wrote:
    CodeBoy wrote:
    Bo Helios to stary ruski popularny obiektyw dla pospolitego użytkownika Zenita, miał być tani i produkowany masowo. Są egzemplarze lepsze i gorsze jak to z jedynego słusznie minionego systemu. Rozdzielczość ma jaką ma, miał dawać obrazek na kliszy i dawał. ale cudem techniki to on nigdy nie był

To już nie o to nawet chodzi.

Z całym szacunkiem do nakładu pracy autora tego tekstu, ale robienie zdjęć elektroniki tak jak to udowodnili pozostali w dobie smartfona sprawia że nie trzeba lustrzanek czy profesjonalnych aparatów do tego. Smartfon da odpowiednią jakość zdjęcia. Szczególnie gdy publikujemy je w internecie. Bardziej przydatnym know-how byłoby jak prawidłowo ustawić i doświetlić przedmiot.

Rozumiem po części autora wątku który ma kilogramy obiektywów i aparatów i chciał jakoś uzasadnić to że nimi robi zdjęcia ale moim zdaniem nie te czasy.

Lustrzanka ma niezaprzeczalne zalety ale nie w fotografowaniu płytki drukowanej na stole w pokoju a potem publikacji zdjęcia w internecie. Jak ktoś ma to dobrze ale jak nie ma to telefon wystarczy.

Poza tym nie wiem czy autor wie na przykład co to znaczy zrobić zdjęcie makro? bo te przykłady na podstawie których pisze że prezentuje jak zrobić zdjęcie makro płytki drukowanej gdzie ona zajmuje cały kadr to to nie jest makro.

ja jeszcze dodam jeden aspekt o którym teraz sobie przypomniałem, często jest też tak że aby wykręcić płytkę to trzeba "zmarnować" powiedzmy ok 2h czasu, bo trzeba rozebrać całe urządzenie, a tak wkładam komórkę miedzy Radiator a tą płytkę strzelam serię zdjęci i trafie na 1 -czy 2 z możliwością odczytu symbolu. Mówimy o sytuacjach sprzętu np Vintage gdzie nie ma do niego service manuala. Lustrzanką czy innym kompaktem jest to nie do wykonanie ze względu na gabaryty.
    vorlog
    Level 36  
    Ja to zapewne przestarzały jestem w każdym aspekcie życia, ale jakoś ni cholery mi nie idzie fotografowanie "smarkfonem"- nie czuję go w łapie... Mam na dzień dzisiejszy bidny i przestarzały aparat Panasonic FZ50, nawet robiłem przymiarki do zmiany na coś nowszego (niekoniecznie lustrzankę) bo wolny jest dla bardziej dynamicznych scen.
    Najważniejsze jednak, że ma kadrowanie z łapy, obiektyw superzoom, wizjer (chociaż cyfrowy ale zawsze), ma gabaryty pozwalające odczuć, że to aparat, nie pudełko zapałek. I co mam zrobić...
    Komórkę mam (Motorola G5S) z dość dobrym (moim zdaniem) aparatem 16Mpix i zdjęcia z niego są ładne, ale nie umiem go trzymać, niewygodne wyzwalanie, nie ma za co złapać :)
    V.
    CYRUS2
    Level 42  
    snow wrote:
    Lustrzanka ma niezaprzeczalne zalety ale nie w fotografowaniu płytki drukowanej na stole w pokoju a potem publikacji zdjęcia w internecie.
    Tak jest.
    Urgon zaleca amatorom kupowane używanego sprzętu
    Używane obiektywy bywają - zużyte, np. dokładnie nie "ostrzą".
    Trudno to stwierdzić - wiem to z własnego doświadczenia.
    Tanio kupiony obiektyw Minolta musiałem wyrzucić.
    snow
    Level 29  
    CYRUS2 wrote:
    Używane obiektywy bywają - zużyte, np. dokładnie nie "ostrzą".
    Trudno to stwierdzić - wiem to z własnego doświadczenia.
    Tanio kupiony obiektyw Minolta musiałem wyrzucić.

Jak to z używanym sprzętem choć bywało i tak że nowe obiektywy miewały rozrzut jakościowy.

Używany sprzęt jest ok o ile można sobie sprawdzić przed zakupem i ma się go jak ocenić na miejscu.
    Preskaler
    Level 38  
    Widzę wyraźnie i chyba nie ja jeden, jak można skopać tak ciekawy temat. Apeluję o wstrzymanie się od złośliwości i powrót do tematu.
    Sam jestem amatorem od przeszło 60-ciu lat i zdarzało się w przeszłości zajmować fotografią zawodowo. Jeśli chodzi o fotografowanie elektroniki to wszyscy dyskutujący mają po trochę rację a zarazem nie mają. Bo elektronika to dość ogólne pojęcie i jeśli można telefonem zrobić przyzwoite zdjęcie z małej odległości to już makro będzie IMHO niespecjalne. Zaznaczam tutaj, że makro to odwzorowanie 1:1 do 9:1. Takich zdjęć w porządnej jakości telefonem NIE DA się zrobić a czasami zachodzi taka potrzeba. Co raz częściej do elektroniki potrzebny staje się mikroskop i zdjęcia o podobnym powiększeniu także. Nie mogę aktualnie dać przykładu tak wykonanych zdjęć bo jestem poza domem i nie mam dostępu do swoich archiwów a także do sprzętu makro. Po powrocie postaram się to naprawić.
    gulson
    System Administrator
    Nie wiem skąd ten hejt. Celowo prosiłem @urgon o przedstawienie starej szkoły, swojej wizji oraz sposobu jego pracy. Możecie się z nim nie zgadzać, a może nawet powinniście się z nim nie zgadzać. Tym samym zapraszam Was do publikacji Poradnika pod tytułem, jak robić zdjęcia elektroniki z ręki, czyli smartfonem. Wtedy sobie porównamy, a użytkownicy wybiorą najlepsze dla nich rozwiązanie.
    CYRUS2
    Level 42  
    Mowa jest o robieniu zdjęć płytek PCB.
    (znacznie wieksze od ….. muchy)
    gulson wrote:
    Nie wiem skąd ten hejt. Celowo prosiłem @urgon o przedstawienie starej szkoły, swojej wizji oraz sposobu jego pracy. Możecie się z nim nie zgadzać, a może nawet powinniście się z nim nie zgadzać.
    wada wrote:
    na forum większość użytkowników jest młodocianych którzy zaczynają swoje doświadczenia z elektroniką (to jest forum elektroniczne, a nie fotograficzne) mają problemy z wydatkami na zabawki elektroniczne, a mieli by jeszcze wydawać na gadgety fotograficzne
    Do czego mają być te zdjęcia – dla własnych potrzeb.
    Nie dla handlowej prezentacji.
    Urgon nakręca młodych do niepotrzebnych wydatków na obiektywy i lustrzanki.
    Zapytuję po co ?
    wada wrote:
    nie ma takich wymagań jak reklamowanie się firmy reklamowej, Co do Lustrzanek i aparatów PROFi, to już tylko snobizm Fotofili
    Słuszne to określił kolega Wada. - Fotofilia.

jarek_lnx wrote:
    Moim zdaniem największy wpływ na końcowy efekt ma oświetlenie, a mało kto o tym pisze, najgorsze zdjęcia jakie widuję na forum, to te z lampą wbudowaną znajdującą się blisko obiektywu.
    To jest kwintesencja.

Poradnik.
    Trzeba mieć 4 lampy realizujące dobre oświetlenie.
    Dalej - bierzesz smartfona - robisz zdjęcie.(nawet bez trybu makro).
    Do internetu i dla potrzeb własnych zdjęcie się nadaje.

Jak ktoś chce poprawiać jakość może to zrobić w darmowym programie Ifranview.