Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SMEG S845MCPO9 - NTC magnetronu mikrofali SMEG - poszukuję zamiennika/parametrów

TomKrak 17 Nov 2021 13:58 195 2
    TomKrak
    Level 2  
    SMEG S845MCPO9 - NTC magnetronu mikrofali SMEG - poszukuję zamiennika/parametrów
    Dzień dobry.

Naprawiam piekarnik z mikrofalą SMEG S845MCPO9, w którym część mikrofalowa przestała podgrzewać potrawy. Wymieniłem magnetron oraz bardzo brudną płytkę mikową i wszystko pięknie zaczęło działać. Niestety po naprawie okazało się, że na wyświetlaczu pojawił się błąd C2, który świadczy o uszkodzeniu czujnika NTC (nie mylić z termostatem) na magnetronie. Rzeczywiście jeden z cienkich przewodów prowadzących do elementu pomiarowego został naderwany zapewne przeze mnie podczas demontażu obudowy. Pech w tym, że tego czujnika nie ma. Część chyba w ogóle rzadko się psuła bo w hurtowniach części AGD wszyscy robią wielkie oczy kiedy o to pytam. Ponadto nie ma go już w żadnej hurtowni części w sieci, występuje jako część zamienna, ale niedostępny. Z tego co już się zorientowałem, to identycznego czujnika i sterownika kuchenki użyto w kuchence firmy AMICA (nr części AM/1024246), w modelach 1103009 Typ ACMT38BI, 1103050 Typ ACMT38BI, 1103010 Typ AMT38BI, 1103049 Typ AMT38BI. Niestety tam również tę część już wycofano, a próby uzyskania informacji o parametrach samego termistora, aby zamienić go na dostępny odpowiednik nie powiodły się. Nie udostępnia się takich danych i tyle. Po przeszukaniu wszelkich źródeł, w tym włoskich i innych zagranicznych, z braku odpowiedzi zdecydowałem się napisać tutaj prośbę o poradę. Czy któryś z uczestników tego forum miał do czynienia z takim czujnikiem? Czy zna i może napisać jego parametry (opór w 25st. C i betę) oraz ewentualnie czy zna dostępne zamienniki? Nie zmierzę sam tych parametrów ponieważ przewód został zerwany tuż przy kapsułce pomiarowej i nie mam możliwości przyłożenia miernika. Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi. Sprzęt jest wysokiej klasy i działa, jego wymiana spowoduje konieczność wymiany mebli bo jest zabudowany, a nie ma już w sprzedaży identycznego modelu. Ponadto jestem daleki od tworzenia elektrośmieci jeżeli coś można nadal bezpiecznie eksploatować. Wstawiam zdjęcie czujnika dla orientacji o jakim elemencie napisałem.

Z góry dziękuję za porady i pozdrawiam,
    Tomek
    zgnily
    Level 12  
    Dasz rade go jeszcze zmierzyć omomierzem? Większość standardowych NTC jest 10kΩ.
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003
    TomKrak
    Level 2  
    zgnily wrote:
    Dasz rade go jeszcze zmierzyć omomierzem? Większość standardowych NTC jest 10kΩ.
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003

Jak napisałem nie mam możliwości dotknięcia miernikiem jednej z nóżek ponieważ urwała się razem z przewodem i nie został nawet punkcik. Też zakładam, że to 10kΩ. Jeżeli nie uzyskam odpowiedzi to będę metodą prób i błędów podmieniał po kolei aż trafię. Wygląda jak termistory z TDK. Zapewne właśnie takie zamówię.

Pozdrawiam,
    Tomasz Krakowczyk