Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Orange Pi R1 Plus LTS ekonomiczny moduł z dwoma GbE

ghost666 17 Nov 2021 14:43 531 0
Computer Controls
 • Orange Pi R1 Plus LTS ekonomiczny moduł z dwoma GbE
  Minęło trochę czasu, odkąd firma Shenzhen Xunlong Software wypuściła nową płytkę Orange Pi. Ale czekanie się opłaciło… w pewnym sensie, ponieważ Orange Pi R1 Plus LTS to niedroga wersja komputera jednopłytkowego Orange Pi R1 Plus, która zamieniła transceiver Realtek RTL8211E PHY na układ YT8531C z Ethernet PHY, który oferuje dokładnie te same funkcje, ale w niższej cenie. Oznacza to, że nowy komputer jednopłytkowy jest nadal przeznaczony do pracy bez wyświetlacza i klawiatury (Headless)), na przykład w roli routera lub zapory sieciowej. System wyposażony jest w SoC Rockchip RK3328, 1 GB pamięci RAM, dwa interfejsy Gigabit Ethernet i port USB 2.0.

  Dane techniczne komputera jednopłytkowego:

  * SoC – czterordzeniowy Rockchip RK3328 z ARM Cortex-A53 taktowanymi zegarem 1,5 GHz z GPU ARM Mali-450MP2.
  * Pamięć systemowa – 1 GB pamięci LPDDR3 RAM.
  * Pamięć masowa – gniazdo kart MicroSD, 16 MB wbudowanej pamięci SPI Flash.
  * Łączność – dwa porty Gigabit Ethernet realizowane na YT8531C Ethernet PHY i USB 3.0 na RTL8153B.
  * USB – jeden port USB 2.0 oraz jeden port USB-C OTG.
  * Rozszerzenia - nieobsadzone, 13-pinowe złącze z wyjściami audio, pojedynczą linią GPIO, wyjściem TV, interfejsami UART, I²C i sygnałami dla odbiornika IR.
  * Debugowanie – 3-pinowe złącze dla konsoli szeregowej.
  * Złącze wentylatora.
  * Różne – Klucz odzyskiwania systemu, diody WAN i LAN na płycie, dioda wyświetlająca status pracy.
  * Zasilanie – 5 V, co najmniej 2 A przez port USB-C lub 2-pinowe złącze. Wbudowane PMU RK805.
  * Wymiary – 57 mm x 56 mm.
  * Waga – 29,5 gramów.

  Orange Pi R1 Plus LTS ekonomiczny moduł z dwoma GbE

  Orange Pi R1 Plus LTS ekonomiczny moduł z dwoma GbE


  Chociaż jest to w zasadzie ta sama płytka, co Orange Pi R1 Plus bez różnych opcji pamięci RAM, z nowym ethernet PHY i pamięciami LPDDR3 zamiast DDR4 to nowy transceiver Ethernet (YT8531C) wymaga innego sterownika, a firma wspomina, że ​​obrazy oprogramowania układowego są różne. Jeśli chodzi o oprogramowanie Shenzhen Xunlong wymienia Androida 9, Ubuntu, Debian i OpenWrt jako obsługiwane systemy operacyjne. Jeśli chodzi o Armbiana, to będzie trzeba jeszcze trochę poczekać, aż firma przygotuje nowe obrazy systemu, które, miejmy nadzieję, będą kompatybilne zarówno z Orange Pi R1 Plus, jak i nową wersją LTS.

  Pod pewnymi względami Orange Pi poszedł tą samą ścieżką, co FriendlyELEC, z konieczności zastępując części Realtek chipsetami MotorComm, z wyjątkiem tego, że podczas gdy NanoPi R2C opiera się na YT8521S, nowa płyta Orange Pi została wyposażona w YT8531C. Wygląda na to, że MotorComm cieszy się z niedoborów dostaw układów scalonych, oferując pełną listą zamienników dla (głównie) Realteka, ale także układów Broadcoma i Qualcomm Atheros, jak wymieniono w poniższej tabeli.

  Orange Pi R1 Plus LTS ekonomiczny moduł z dwoma GbE


  Orange Pi R1 Plus LTS jest obecnie dostępny na Aliexpressie w cenie 27,99 dolarów plus koszty wysyłki i jest sprzedawany akże na Amazon, ale w tym drugim przypadku jest oznaczony jako "obecnie niedostępny". Jest droższy niż cena starego modułu - 21,99 dolarów z 2020 roku, ale jest też tańszy niż obecna cena (50 dolarów i więcej), o którą obecnie proszą niektórzy sprzedawcy na Aliexpress, ponieważ płytka ta jest niedostępna w oficjalnym sklepie Orange Pi, najprawdopodobniej z powodu problemów z dostawą układów Realteka.

  Orange Pi R1 Plus LTS ekonomiczny moduł z dwoma GbE


  Firma pracuje też nad metalową obudową dla Orange Pi R1 Plus (LTS), nieco podobną do tej dla komputera jednopłytkowego NanoPi R2S. Firma Shenzhen Xunlong Software poinformowała, że zestaw z płytką i metalową obudową powinien być dostępny w ciągu kilku tygodni za 32,90 dolara lub nieco więcej.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2021/11/17/orange-pi-r1-plus-lts-cheaper-dual-gbe-sbc-yt8531c-ethernet-phy/

  Cool? Ranking DIY
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10693 posts with rating 9012, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Computer Controls