Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Renesas wchodzi na rynek FPGA z rodziną tanich i energooszczędnych układów

ghost666 18 Nov 2021 15:26 516 0
 • Renesas wchodzi na rynek FPGA z rodziną tanich i energooszczędnych układów
  Renesas Electronics Corp. wkroczył na rynek układów programowalnych (FPGA) wprowadzajac tanie i bardzo energooszczędne układy. Nowa rodzina ForgeFPGA ma być ukierunkowana na aplikacje konsumenckie i IoT o dużym wolumenie produkcji, które wymagają jedynie niewielkiej ilości programowalnej logiki w tych wrażliwych kosztowo aplikacjach.

  Układy ForgeFPGA dedykowane są do aplikacji, które wymagają mniej niż 5000 bramek logicznych, z początkowymi rozmiarami urządzeń 1K i 2K tabel (LUTów). Renesas spodziewa się, że pierwsze urządzenia zapewnią pobór mocy w trybie czuwania poniżej 20 mikroamperów, co według firmy stanowi około połowę poboru mocy urządzeń konkurencyjnych.

  Wejście na rynek FPGA wpisuje się w strategię produktową Renesas na kilka sposobów, mówi Nathan John, starszy dyrektor działu Mixed-Signal w Renesas. "Po pierwsze, nowa linia produktów FPGA może służyć jako ścieżka aktualizacji dla obecnych klientów, którzy korzystają z programowalnych urządzeń GreenPAK [nabytych poprzez zakup Dialog Semiconductor] i muszą wspierać problemy projektowe, które wymagają większego poziomu złożoności cyfrowej logiki".

  Te części mogą być również bardzo przydatne dla klientów jako rozszerzenia logiczne szerokiej gamy mikrokontrolerów firmy Renesas. "Nawet przy szerokim portfolio mikrokontrolerów, które oferuje Renesas, czasami zdarza się, że klient może znaleźć urządzenie z zestawem funkcji sprzętowych, które są bliskie potrzebom ich aplikacji, ale brakuje kluczowych elementów. Posiadanie małego i niedrogiego rozwiązania do uzupełnienia brakujących funkcji może zwiększyć atrakcyjność całego portfolio produktów Renesas".  Oczekuje się, że urządzenia ForgeFPGA przyniosą znaczne oszczędności w porównaniu z innymi alternatywami, w tym projektami innymi niż FPGA, przy przewidywanej cenie wolumenu znacznie poniżej 0,50 dolara za układ. "Istnieje klasa problemów aplikacyjnych, w których nieodłączna równoległość, jaką mogą zapewnić układy FPGA, zapewni optymalne rozwiązanie" powiedział John. "Jednym ze sposobów, w jaki inżynier może zaatakować ten problem, jest użycie mikrokontrolera, który – jeśli działa wystarczająco szybko – może w wielu przypadkach zapewnić ten sam poziom funkcjonalności, ale zwykle przy wyższym zużyciu energii". Inną alternatywą "dla uzyskania tych samych możliwości, jest zakup elementów, które zapewniają wstępnie zbudowane stałe funkcje, takie jak urządzenie interfejsów, które – jeśli spełnia wymagania systemowe – może być dobrym rozwiązaniem, ale mogą nie być dostatecznie elastyczne, aby zaspokoić wszystkie potrzeby systemu" dodał. Oprócz oszczędności i wyższego poziomu integracji, oczekuje się, że urządzenia ForgeFPGA otworzą nowe aplikacje dla układów FPGA, które wcześniej nie mogły ich wykorzystać ze względu na np. ograniczenia kosztowe.

  John przytoczył kilka przykładów aplikacji, które skorzystałyby na zastosowaniu małego układu FPGA, w tym np. konwertery protokołów sygnałowych. "Może jest to coś tak prostego, jak konwersja interfejsu szeregowego sensora w inny interfejs szeregowy, jaki wymaga mikrokontroler". FPGA może być również używany do agregowania sygnałów pochodzących z wielu czujników i przekształcania ich w jeden strumień danych trafiający do procesora. "Jednym z wyzwań w projektowaniu systemów, o którym mowa, jest to, że producenci mikrokontrolerów i SoC zawsze starają się zapewnić dokładnie odpowiednie interfejsy na swoich urządzeniach, aby obsługiwać szereg aplikacji, ale osiągnięcie tego celu we wszystkich przypadkach jest niemożliwe".

  Renesas powołuje się również na badania branżowe, który wskazują, że tanie układy FGPA spodobają się wielu firmom, które potrzebują tylko odrobiny programowalnej logiki. "To ekscytujące widzieć, jak uznany dostawca półprzewodników, taki jak Renesas, zajmuje się od dawna ignorowaną częścią rynku FPGA: małymi, tanimi układami FPGA, które pobierają mikrowaty w trybie czuwania" powiedział Steve Leibson, główny analityk Tirias Research. "Po zakupie Silego - producenta programowalnych urządzeń - i dzięki przejęciu Dialog na początku tego roku, Renesas wydaje się być zdeterminowany, aby powtórzyć poprzedni sukces Silego, dzięki nowej linii układów programowalnych urządzeń z mieszanymi sygnałami i bardzo prostych narzędzi do projektowania. Spodoba się to wielu firmom, które potrzebują odrobiny programowalnej logiki – około tysiąca bramek – aby wykonać zadanie w niezliczonych produktach, w tym miliardach wbudowanych czujników i urządzeniach IoT" powiedział Leibson.

  Próbki inżynieryjne układów ForgeFPGA są już dostępne, wraz z oprogramowaniem do projektowania (w wersji beta) i prototypowym zestawem rozwojowym. Oczekuje się, że pierwsze elementy z rodziny ForgeFPGA z 1K LUT będą dostępne w ilościach produkcyjnych w drugim kwartale 2022 roku. Renesas opracowuje również kilka przykładowych projektów, które będą zawierać układy ForgeFPGA z uzupełniającymi mikrokontrolerami, elementami analogowymi, zasilającymi i odmierzającymi czas.

  Źródło: Link

  Cool? Ranking DIY
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10693 posts with rating 9012, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.