Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zagrożenie zamachami zyskiem dla firm elektronicznych?

gulson 01 Lis 2005 13:44 2292 1
 • Ubrana po cywilnemu ochrona, wyszkolone psy na odnajdywanie ładunków wybuchowych, prosty monitoring to tylko podstawowe elementy ochrony cywilnej. Po zamachach bombowych rządy bogatych krajów uchwaliły wydanie miliardów dolarów na zapewnienie bezpieczeństwa cywilnego. Prawie cała kwota będzie przekazywana na rozwój nowoczesnych technologii i wprowadzenia ich do zastosowań. W skrócie o nowoczesne wykrywacze radiacji, odnajdywanie lokalizacji za pomocą technologii RFID, różnorodne roboty zaopatrzone w zaawansowane czujniki, biometryczne wskaźniki, cyfrowe kamery o bardzo dużej rozdzielczości, paszporty elektroniczne. Większość przytoczonych przykładów została już opracowana, pieniądze popłyną prawdziwą rzeką na wdrożenie ich do życia.

  Miliardy dolarów płyną dla lokalnych stanów na wdrożenie technologii efektywnej komunikacji wszystkich jednostek między sobą: Policji, straży, pogotowia ratunkowego, energetycznego, gazowego także z FBI oraz FEMA.

  Nowe innowacje komercyjne

  Ahura Safety Corp. wyspecjalizowana w przenośnych rozwiązaniach optycznych dla bezpieczeństwa cywilnego opracowała metodę szybkiej i przenośnej identyfikacji cieczy oraz ciał stałych.

  Rajant Corp. wyspecjalizowana w technologii radiowej Wi-Fi opracowała 10 zasilanych bateryjnie access pointów, które mogą być natychmiast rozmieszczone w strefie zagrożenia i służyć do natychmiastowej komunikacji sieciowej między różnymi jednostkami.

  Rosum Corp. dostrzegła ogromną możliwość wykorzystania TV z GPS celem namierzenia w pomieszczeniach. Jak wiadomo GPS zawodzi w budynkach. System TV/GPS polega na odbieraniu sygnału z lokalnej wieży nadajnika TV. Wykorzystuje cyfrowe i analogowe nadajniki TV, mierzy te sygnały, wysyła do serwera przez Wi-Fi/Wimax a serwer wysyła konkretną lokalizacje. Dziwny pomysł połączenia kilku technologii w obszarze silnie zurbanizowanym czyli tam, gdzie może dojść do zamachów. Rosum wierzy, że wykorzystując 2800 nadajników TV i 4500 kanałów jest wykorzystać jaką swoją infrastrukturę do lokalizacji położenia wewnątrz budynku.

  Uniwersytety także górą!

  Kilkanaście uniwersytetów otrzymało ogromną pomoc finansową na opracowywanie nowoczesnych technologii ochrony cywilnej.

  Instytut w New Jersey pracuje nad technologią - T-rays wykorzystującą fale Tera hercowe do identyfikacji rodzaju różnych materiałów wybuchowych. Instytut otrzymał na ten cel 1 milion dolarów

  Profesor Bill Dunn z Kansas pracuje nad odległościowym wykrywaniem ładunków wybuchowych zawartych np. w walizkach czy samochodach. Technologia będzie używała sygnałów gamma wysyłanych w kierunku celu. Jak powiedział "wiemy jakie sygnały wracają od celu jeżeli cel zawiera ładunki wybuchowe. Teraz staramy się odnaleźć najlepszą drogę do analizy tych odebranych sygnałów". Zaledwie 6% kontenerów trafiających do USA jest kontrolowanych.

  Inna możliwością jest zaopatrzenie kontenerów w tzw. smart-box, które będą informowały kontrolujących o niebezpiecznej zawartości. Bardziej ekonomiczną wersją jest kierowanie wszystkich kontenerów przez maszyny x-ray i monitory wszelkich radiacji.

  Lucent Technologies pracuje nad systemem transmisji bardzo dobrej jakości obrazu przy zastosowaniu lasera.

  Bell Labs zaproponował sposób szybkiej analizy i lokalizacji wszelkich pogróżek, ostrzeżeń o zamachach bombowych.

  Przeważnie wszystkie duże miasta posiadają system monitoringu. Ta dziedzina będzie się dalej rozwijać. Jednak będą instalowane kamery i oprogramowanie pozwalają na bardziej sprawniejszą identyfikacje.

  Na granicach zostaną wprowadzone czytniki RFID czyli bezstykowej transmisji a każdy obywatel będzie posiadał swój unikatowy klucz. Pozwoli to na skrócenie czasu odprawy a także monitorowanie ruchu danej osoby na granicach. Dodatkowo dla przyjezdznych zostanie wprowadzona technologia biometrycznego rozpoznawania i analizy.

  Reasumując jeżeli stan zagrożenia zamachami bombowymi będzie utrzymywany na wysokim poziomie to ogromne kwoty będą przekazywane na poprawę bezpieczeństwa. Jest okazja dużego zysku dla firm zajmujących się nowoczesną elektroniką. Kluczowe znaczenie mają: komunikacja, bezstykowana analiza, lokalizacja - namierzanie.

  Na podstawie Electronic Design "Weapons Of Mass Protection"

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  gulson
  Administrator Systemowy
  Offline 
  Twórca portalu elektroda.pl od roku 1999. Zajmuje się opieką portalu, od czasu do czasu publikując tutaj ciekawostki i felietony. Interesuje się wszystkim, co jest związane z nowymi technologiami. Z wykształcenia technik elektronik, inżynier i magister informatyki po Politechnice Łódzkiej.
  gulson napisał 18417 postów o ocenie 1623, pomógł 63 razy. Mieszka w mieście Kielce. Jest z nami od 2001 roku.
 • #2
  strdaniel
  Poziom 20  
  no i tak to niestety jest wojna zawsze była najlepszym interesem !!!