Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piec gazowy kondensacyjny - para z komina

marekmosiewicz 19 Nov 2021 13:11 1422 6
    marekmosiewicz
    Level 2  
    Mam zamontowane na obiekcie trzy kotły gazowe (50KW,65KW,25KW). Posiadają one odprowadzenie skroplin, więc zakładam, że to kotły kondensacyjne. Czy w takiej sytuacji to normalne, że w trakcie działania z komina wydobywa się intensywnie para wodna. Z mojego zrozumienia działania kotła kondensacyjnego przy temperaturze ustawionej poniżej punktu rosy (55 stopni) praktycznie cała para powinna skraplać się w kotle.
    Przy instalacji jednego z kotła widziałem, że instalator ustawiał parametry kotła. Czy możliwe jest że para wodna jest związana z nieoptymalnym nastawieniem ?
    anchilos
    Level 37  
    U mnie przy 40* też się wydziela (boczny wyrzut), chociaż też powstaje dużo kondensatu.
    stachu_l
    Level 33  
    Jak na dworze w chłodny wilgotny dzień wydychasz powietrze to powstaje obłoczek "pary". To co widzisz to już nie para tylko skroplona woda (pary nie widać) - taka lokalna mgiełka albo chmurka jak wolisz. Całkowite pozbycie się pary wodnej z powietrza czy spalin jest praktycznie nie wykonalne - nawet powietrze ochłodzone do -50°C zawiera pare wodną - zobacz smugi kondensacyjne za samolotem - to nie są spaliny choć wynikiem spalania nafty jest CO2 i H2O (reszta to jakieś zanieczyszczenia, czy brak całkowitego spalania, tlenki azotu od wysokich temperatur w komorze spalania...). Pewno cześć tego H2O też uczestniczy w tworzeniu tej smugi kondensacyjnej ale reszta pochodzi z otaczającego powietrza.

Hasła do przemyśleń:
    Ciśnienie pary nasyconej
    Warunki powstawania mgły
    Wilgotność względna, zależność od temperatury.
    marekmosiewicz
    Level 2  
    anchilos wrote:
    U mnie przy 40* też się wydziela (boczny wyrzut), chociaż też powstaje dużo kondensatu.

Przy jakiej temperaturze wyprowadzenia gorącej wody z kotła dotknięcie zaczyna parzyć ? Kocioł 25KW (domek) ma ustawioną temperaturę 66 stopni i mogę wyprowadzenie dotknąć i przytrzymać, chociaż czuję już że jest gorące. Nie mam dobrze zaizolowanego budynku, ale gdybym nastawił ten kocioł na 40 stopni to już teraz kocioł pracowałby pewnie cały czas.
  • Helpful post
    stachu_l
    Level 33  
    marekmosiewicz wrote:
    ma ustawioną temperaturę 66 stopni i mogę wyprowadzenie dotknąć i przytrzymać, chociaż czuję już że jest gorące. N
    Pracujesz jako kowal albo piekarz?
    Tak normalnie
    40°C to jest ciepłe, może nie gorące ale da się jeszcze trzymać. Zauważ, że baterie termostatyczne (np prysznicowe) mają blokadę na 38°C, czterdzieści już trudno wytrzymać pod prysznicem.
    50°C da się dotknąć już trudno dłużej trzymać
    60°C to raczej tylko dotknąć bez trzymania

Trzeba jednak pamiętać, że różni ludzie mają różny próg odczuwania i do tego wszystko zależy od przewodności cieplnej i ciepła właściwego dotykanego przedmiotu - jak dotykasz czegoś z dobrej izolacji cieplnej z małym ciepłem właściwym to twoja ręka szybko obiera ciepło z powierzchni przedmiotu i możesz przenieść coś (mocno puszystego) co w wyciągasz z piekarnika nagrzanego do 150°C ale już garnek wrzącej wody trudno utrzymać (nie za rączki tylko go obejmując).
    marekmosiewicz
    Level 2  
    stachu_l wrote:
    40°C to jest ciepłe, może nie gorące ale da się jeszcze trzymać. Zauważ, że baterie termostatyczne (np prysznicowe) mają blokadę na 38°C, czterdzieści już trudno wytrzymać pod prysznicem.

Czy wszystkie baterie są termostatyczne ? Temperaturę wody użytkowej mam ustawioną na 49 stopni. Biorę kąpiel napełniając wannę z ustawieniem baterii maksymalnie gorącym, chociaż trzeba wziąć że przez czasami kilkadziesiąt sekund leci jeszcze woda nieogrzana w rurach. Problem pewnie tkwi gdzie indziej i się na tym nie znam, ale czy termometr w piecu może się rozkalibrować ?
  • Helpful post
    stachu_l
    Level 33  
    marekmosiewicz wrote:
    Czy wszystkie baterie są termostatyczne ?
    W zasadzie wszystkie które widziałem mają taka blokadę i przycisk do jej zwolnienia więc jak trzeba to można ustawić więcej (najczęściej do 50°C pow warunkiem, że taką wodę lub cieplejszą doprowadzimy do baterii).
    Jak siedzę w wannie i woda już troche ostygnie to też zwalniam blokadę i przestawiam baterię na maksimum i dolewam najcieplejszej dostępnej wody.
    W CWU mam nastawione 45°C i na szybkie umycie czegoś jest ok ale kilkuminutowe moczenie w tej wodzie to dla mnie jest już za ciepło.

Pewno termometr może się rozkalibrować ale raczej to przestaje działać niż zmienia odczyt o kilka stopni.