Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piec gazowy kondensacyjny - para z komina

marekmosiewicz 19 Nov 2021 13:11 1422 6
 • #1
  marekmosiewicz
  Level 2  
  Mam zamontowane na obiekcie trzy kotły gazowe (50KW,65KW,25KW). Posiadają one odprowadzenie skroplin, więc zakładam, że to kotły kondensacyjne. Czy w takiej sytuacji to normalne, że w trakcie działania z komina wydobywa się intensywnie para wodna. Z mojego zrozumienia działania kotła kondensacyjnego przy temperaturze ustawionej poniżej punktu rosy (55 stopni) praktycznie cała para powinna skraplać się w kotle.
  Przy instalacji jednego z kotła widziałem, że instalator ustawiał parametry kotła. Czy możliwe jest że para wodna jest związana z nieoptymalnym nastawieniem ?
 • #2
  anchilos
  Level 37  
  U mnie przy 40* też się wydziela (boczny wyrzut), chociaż też powstaje dużo kondensatu.
 • #3
  stachu_l
  Level 33  
  Jak na dworze w chłodny wilgotny dzień wydychasz powietrze to powstaje obłoczek "pary". To co widzisz to już nie para tylko skroplona woda (pary nie widać) - taka lokalna mgiełka albo chmurka jak wolisz. Całkowite pozbycie się pary wodnej z powietrza czy spalin jest praktycznie nie wykonalne - nawet powietrze ochłodzone do -50°C zawiera pare wodną - zobacz smugi kondensacyjne za samolotem - to nie są spaliny choć wynikiem spalania nafty jest CO2 i H2O (reszta to jakieś zanieczyszczenia, czy brak całkowitego spalania, tlenki azotu od wysokich temperatur w komorze spalania...). Pewno cześć tego H2O też uczestniczy w tworzeniu tej smugi kondensacyjnej ale reszta pochodzi z otaczającego powietrza.

  Hasła do przemyśleń:
  Ciśnienie pary nasyconej
  Warunki powstawania mgły
  Wilgotność względna, zależność od temperatury.
 • #4
  marekmosiewicz
  Level 2  
  anchilos wrote:
  U mnie przy 40* też się wydziela (boczny wyrzut), chociaż też powstaje dużo kondensatu.

  Przy jakiej temperaturze wyprowadzenia gorącej wody z kotła dotknięcie zaczyna parzyć ? Kocioł 25KW (domek) ma ustawioną temperaturę 66 stopni i mogę wyprowadzenie dotknąć i przytrzymać, chociaż czuję już że jest gorące. Nie mam dobrze zaizolowanego budynku, ale gdybym nastawił ten kocioł na 40 stopni to już teraz kocioł pracowałby pewnie cały czas.
 • Helpful post
  #5
  stachu_l
  Level 33  
  marekmosiewicz wrote:
  ma ustawioną temperaturę 66 stopni i mogę wyprowadzenie dotknąć i przytrzymać, chociaż czuję już że jest gorące. N
  Pracujesz jako kowal albo piekarz?
  Tak normalnie
  40°C to jest ciepłe, może nie gorące ale da się jeszcze trzymać. Zauważ, że baterie termostatyczne (np prysznicowe) mają blokadę na 38°C, czterdzieści już trudno wytrzymać pod prysznicem.
  50°C da się dotknąć już trudno dłużej trzymać
  60°C to raczej tylko dotknąć bez trzymania

  Trzeba jednak pamiętać, że różni ludzie mają różny próg odczuwania i do tego wszystko zależy od przewodności cieplnej i ciepła właściwego dotykanego przedmiotu - jak dotykasz czegoś z dobrej izolacji cieplnej z małym ciepłem właściwym to twoja ręka szybko obiera ciepło z powierzchni przedmiotu i możesz przenieść coś (mocno puszystego) co w wyciągasz z piekarnika nagrzanego do 150°C ale już garnek wrzącej wody trudno utrzymać (nie za rączki tylko go obejmując).
 • #6
  marekmosiewicz
  Level 2  
  stachu_l wrote:
  40°C to jest ciepłe, może nie gorące ale da się jeszcze trzymać. Zauważ, że baterie termostatyczne (np prysznicowe) mają blokadę na 38°C, czterdzieści już trudno wytrzymać pod prysznicem.

  Czy wszystkie baterie są termostatyczne ? Temperaturę wody użytkowej mam ustawioną na 49 stopni. Biorę kąpiel napełniając wannę z ustawieniem baterii maksymalnie gorącym, chociaż trzeba wziąć że przez czasami kilkadziesiąt sekund leci jeszcze woda nieogrzana w rurach. Problem pewnie tkwi gdzie indziej i się na tym nie znam, ale czy termometr w piecu może się rozkalibrować ?
 • Helpful post
  #7
  stachu_l
  Level 33  
  marekmosiewicz wrote:
  Czy wszystkie baterie są termostatyczne ?
  W zasadzie wszystkie które widziałem mają taka blokadę i przycisk do jej zwolnienia więc jak trzeba to można ustawić więcej (najczęściej do 50°C pow warunkiem, że taką wodę lub cieplejszą doprowadzimy do baterii).
  Jak siedzę w wannie i woda już troche ostygnie to też zwalniam blokadę i przestawiam baterię na maksimum i dolewam najcieplejszej dostępnej wody.
  W CWU mam nastawione 45°C i na szybkie umycie czegoś jest ok ale kilkuminutowe moczenie w tej wodzie to dla mnie jest już za ciepło.

  Pewno termometr może się rozkalibrować ale raczej to przestaje działać niż zmienia odczyt o kilka stopni.