Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ekspres Saeco Philips 3000 HD8824 - zasilanie młynka, nie startuje

Arbiter 19 Nov 2021 23:47 429 6
    Arbiter
    Level 15  
    Mam problem z ekspresem Philips series 3000 HD8824. Jest to ta sama seria co Lirika więc nowy prostokątny. Niby wszystko ok, ale nie startuje młynek - wyrzuca błąd i migają wszystkie 4 diody. Jest problem ze startem młynka. Jeśli ręcznie pokręcę żarnem w momencie startu młynek startuje, mieli kawę i wszystko ok. Jak mieli zdarza się objaw, że młynek zwalnia.
    Z tego co wiem, młynek zasilany jest 230DC. Prześledziłem ścieżki na płytce i silnik młynka zasilany jest przez mostek prostowniczy oraz jest szeregowo rezystor mocy 5W który zapewne ma zabezpieczyć elektronikę przy zablokowaniu silnika. Jest też triak BTA208 80080G
    Jak myślicie, co mogło ulec uszkodzeniu? Czy ten triak, czy może mostek, a może coś jeszcze innego lub procesor?
    arekb81
    Level 28  
    Do wymiany silnik młynka.
    Arbiter
    Level 15  
    Raczej nie. Wsadziłem inny silnik i problem się powtarza
    arekb81
    Level 28  
    A podstawiłeś nowy, 100% sprawny silnik?
    Silniki młynków w Saeco są bardzo wadliwe.

Pod koniec mielenia silnik zwalnia i jest to normalne.
    Arbiter
    Level 15  
    Podstawiłem grata. No ale chyba był sprawny bo na poczatku krecił. A ten oryginalny jest mało używany ma lekki obrót etc.

Ekspres był w serwisie stwierdzili uszkodzenie płyty a nie młynka. Więc oni tez juz pewnie młynek podmieniali.

Jakby nie da rady wystartować. Jak dołożę moment na żarna ręcznie to się kreci i wszystko OK.
    arekb81
    Level 28  
    Quote:
    Jak dołożę moment na żarna ręcznie to się kreci i wszystko OK.

Oczywiście, że się kręci.
    Masz przerwę na komutatorze w jednym miejscu i jak ruszysz silnikiem, to zamykasz obwód, wirnik się kręci i siłą rozpędu omija to miejsce.

Jak zatrzyma się w pobliżu miejsca z przerwą, to sam nie ruszy.
    Arbiter
    Level 15  
    Ciekawe. Sprawdzę to raz jeszcze. Młynek naprawdę mało używany czyściutki. Bo ten na który podmieniałem to był silnik cały w pyle że szczotek.

A może rozebrać ten silnik da się to jakoś naprawić komutator?