Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Whirlpool SMF 9010 C/NE/IXL - sterownik restartuje się samoczynnie

ganmpr 20 Nov 2021 16:30 378 2
    ganmpr
    Level 12  
    Witam.
    Jakiś czas temu dostałem od znajomego płytę indukcyjną do naprawy. Płyta od nowości nie działała poprawnie (nie wyszukiwała i nie łączyła się z WiFi), jednakże właścicielowi to nie przeszkadzało, więc nie reklamował produktu. Kilka miesięcy po zakończeniu okresu gwarancyjnego indukcja zaczęła się co jakiś czas restartować (najpierw podczas pracy a później nawet i w standby-u). Autoryzowany serwis naprawiał ja dwa razy (u klienta w domu). Wymieniali to płytę główną, to jakieś filtry. Podziałała kilka dni i znów problem się pojawił. W końcu właściciel stwierdził, że szkoda dokładać, bo jak tak dalej pójdzie, to koszty naprawy przerosną jej wartość.
    W końcu jakoś się zgadaliśmy i opowiedział mi o problemach z tą płytą i mi ją podrzucił. Rozkręciłem ustrojstwo, pomierzyłem napięcia, pomierzyłem zakłócenia na zasilaniu dc i wszystko jest ok. Wyjąłem w końcu sterownik, który jest scalony z panelem LCD. Podłączyłem zasilanie z zasilacza laboratoryjnego i po kilku minutach pracy sterownika nastąpił jego restart. Sieci wi-fi też nie wyszukiwał, nie pamiętał też sieci wprowadzanych ręcznie. Niestety sterownik jest poskładany na podzespołach BGA i nie jestem w stanie nic na nim pomierzyć.
    Wiele nie myśląc poszukałem na ebay (w kraju niedostępny nawet w autoryzowanym serwisie) takiego samego sterownika, do takiej samej indukcji (nówka sztuka). Przyszedł wczoraj i ku mojemu zdziwieniu po podłączeniu go i włączeniu płyty okazało się, że ma wgrany soft do suszarki.
    I jestem w kropce, ponieważ nie wiem w jaki sposób zmienić oprogramowanie. Sterownik posiada złącze USB oraz wyprowadzenie RS232, więc podejrzewam, że można mu jakoś coś wgrać (tylko co i skąd i jak). Do procesora użytego w sterowniku nie ma żadnej dokumentacji, więc nawet nie wiem jakim programem się z nim łączyć. Sterownik uzbrojony jest w procesor MARVELL, pamięć RAM 2GB, pamięć FLASH 4GB, czyli podejrzewam, że może być na jakimś androidzie.
    Po zapięciu analizatora na wyjście RS232 widać, że jakieś dane lecą (nie wiem, może debugowe), niestety logika jest na poziomie 1.8V (pomiar oscyloskopem stanu wysokiego na linii TX) a nie posiadam żadnego konwertera na tak niską logikę, żeby coś w terminalu pooglądać.
    Port USB wykrywany jest przez komputer jako RS232, jednak na nim nie ma żadnej transmisji.
    Czy ktoś z kolegów miał może jakieś doświadczenie z takim urządzeniem i mógłby uchylić rąbka tajemnicy?
    Dorzucę zdjęcia sterownika, może komuś wpadnie jakiś pomysł do głowy.
    Dziękuję z góry za odpowiedzi.
    Whirlpool SMF 9010 C/NE/IXL - sterownik restartuje się samoczynnie Whirlpool SMF 9010 C/NE/IXL - sterownik restartuje się samoczynnie Whirlpool SMF 9010 C/NE/IXL - sterownik restartuje się samoczynnie
    Barthezz1976
    Level 18  
    Z Whirlpoolem nic nie poradzisz. Serwis autoryzowany nie ma dostępu do oprogramowania, więc to wszystko idzie do głównego serwisu.
    ganmpr
    Level 12  
    Dziękuję za zainteresowanie i odpowiedź.
    Czyli zostaje ostateczność-przeszczep pamięci z wsadem indukcji do tej z suszarki. Jeśli samo przelutowanie się powiedzie, to chyba będzie sukces.
    Dam znać jak już będzie po zabiegu.
    Jeszcze raz dziękuję.