Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena dipolowa UKF - problem.

jarekjot 01 Lis 2005 15:43 2297 6
  • #1 01 Lis 2005 15:43
    jarekjot
    Poziom 10  

Założyłem sobie ostatnio na dachu mojego bloku antenę dipolową, taką okrągłą. I jest taki problem, mieszkam w Częstochowie i nie mogę złapać czysto częstochowskiej Trójki i RMFu. Ten drugi odbieram chyba z Kielc i to nie jest problem, ale Trójki nie ma praktycznie w ogóle. Antena ustawiona jest na zachód, w kierunku masztu TVP i PR we Wręczycy. Czy możliwe, że sygnał jest za mocny, dlatego odbiór jest zły? A może wpływ może mieć to, że antena umieszczona jest na jednym maszcie z anteną telewizyjną sąsiada? Może to powodować zakłócenia? Jest to antena z zasilanym wzmacniaczem. Dzięki za pomoc!

0 6
  • #2 01 Lis 2005 17:05
    pukury
    Poziom 35  

witam !! po pierwsze co to znaczy że odbiór jest zły ? . po drugie jest możliwość ( niewielka ) że sygnał jest za silny ( masz wzmacniacz ) i następuje przesterowanie wejścia . wyłacz wzmacniacz i zbadaj sprawę . po trzecie czy sygnał dochodzi z tego samego miejsca ( TV.PR1,PR3 itp ) ? dipol jest w końcu nieco kierunkowy . pozdrawiam !!

0
  • #3 01 Lis 2005 17:58
    jarekjot
    Poziom 10  

Odbiór jest zły, noe nieczysty po prostu. RDS działa, ale są zakłócenia. Z tego co wiem, stacje komercyjne są nadawane z innego miejsca, niż publiczne, ale w moim przypadku kierunek jest podobny. Odłączenie wzmaniasza nic nie daje.

0
  • #4 01 Lis 2005 18:07
    Paweł Sq6dxp
    Poziom 16  

Witaj,
    a moze jest tak ze blisko tej częśtotliwości masz inny silny nadajnik jakiejś lokalnej stacji co powoduje"odczulenie" Twojego odbiornika wtedy tej dalszej stacji nie mozesz odebrać?

1
  • #5 01 Lis 2005 18:23
    pukury
    Poziom 35  

witam !! przyszło mi do głowy że może polaryzacje anten są niezgodne, jak nadawcza ma polaryzację pionowa to i odbiorcza powinna mieć taką sama i analogicznie z poziomą . antena sąsiada nic nie powinna tu mieć do rzeczy . sprawdż tez czy w pobliżu nie ma jakiegoś pirata , może siać ( wątpię jeżeli zakłócenia są cały czas ) . dowiedz sie jak u Ciebie nadają - poziomo czy pionowo . jak by co to pisz . pozdrawiam !!

0
  • #6 02 Lis 2005 14:40
    GREBSON
    Poziom 19  

Te anteny zawijane są do niczego. Najlepiej zainstaluj sobie prosty dipol w polaryzacji pionowej. Komercja często nadaje z taką polaryzacją. Problemy z odbiorem przeważnie dotyczą odbić sygnału . Przy montażu anteny radiowej należy kierować się tymi samymi zasadami jakie odnoszą się przy montażu anteny TV. Jeżeli będziesz miał odbicia to w radiu usłyszysz niemiłe świergotanie na stereo . RDS będzie pracował prawidłowo ponieważ jest modulowany cyfrowo i występuje w nim korekcja błędów .
    Jeszcze jedno zamiast wzmacniacza wstaw symetryzator na zakres ukf.
    Na ukf niema potrzeby stosowania wzmacniacza. Moim zdaniem tuner się zatyka od za silnego sygnału .

0
  • #7 04 Lut 2006 20:25
    jarekjot
    Poziom 10  

OK, po prostu obróciłem antenę i jest w porządku. Osbieram stacje z ościennych województw. Wydaje się, że antena jest okrągła i kierunek nie powinien mieć wpływu na poziom odbioru... A jednak...

0
  Szukaj w 5mln produktów